Batonsuz kaymak
Sayfa 1/10 123 ... SonSon
92 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Batonsuz kaymak

Standart Batonsuz kaymak

Merhaba arkadaşlar, foruma yeni üye oldum. Çok merak ettiğim bir konu hakkında düşüncelerinizi bekliyorum.

Ben kendimi bildim bileli kayak yapıyorum. Ancak senelerdir baton kullanmıyorum. Elimde ağırlık yapıyor ve beni huzursuz ediyor. Hız yapmayı çok seviyorum ve oldukça hızlı gidiyorum. Slalomlarımda iyi ancak çok teknik değil. O tekniği bir türlü oturtamadım.

Dün Kartepe'de telesiyejde bir arkadaşla tanıştım. Bana ''Batonla kaysan daha teknik kayarsın, daha rahat slalom yaparsın'' dedi.

İleri derecede kayak bilen arkadaşlara sorum yukarda arkadaşın dediği doğru mudur? Yoksa ben kendimi nasıl rahat hissediyorsam öyle kayıyor olmam daha mı doğru ?

Not: Batonsuz kayanlara çok afedersiniz ama ''amele'' deniyormuş. Böyle birşeye rastlayan oldu mu ?

Standart Ynt: Batonsuz kaymak

''İleri derecede kayak bilen'' bir arkadaş değilim ama elbette batonla kayacaksınız, bu tartışılamaz. Batonu kullanarak en azından vücudunuzu öne alacaksınız, saplayıp dönerken öne eğilmek durumundasınız bu da sizi zaten olması gereken pozisyona getirecektir. Ayrıca, vücudunuzun üst kısmını sağa ve sola fazla hareket ettirmemeniz gerekir, onu da sağlayacaktır. En basit şekliyle batonsuz da kayak kayılabilecek olsaydı, üretilmezdi.

kayak olayına batonsuz girilmez arkadaşım.
    batonsuz dönüşler kalça atma yoluyla yapılan dönüşlerdir ve kayakta istenmeyen dönüş şeklidir..
    amacın sadece lay lay kaymak ise, teknik meknik seni ırgalamıyo ise, değil batonsuz, ayakkabısız bile kayılır..ama biraz teknikimtrak olayım diyosan batonu eline alacan arkadaşım.

bencede batonsuz ancak bord yapılır..batonla stilli kayan birinin verdiği estetik görüntüyü de batonsuz kayan biri veremez kesinlikle... :
    Rossignol Z3 bot:Rossignol expert
    www.kartepekayakevi.com Fatih Fescioğlu

batonsuz kayak bence de olmaz cünki baton kayakta bir aksesuar degil tamamiyle teknik ve düzgün kayak yağmanın en önemli bir parcası illaki batonsun kayacaksanız kısa kayakları deneyin....
    cok eglenceli oldugunu dusunuyorum kısa kayakların ama kesinlikle batonsuz normal kayakla kayak yapılmaz kendınızı gelıstıremezsınız.bır stıl yakalar ve orda kalırsınız..
    Gürkan ÇETİNOĞLU
    İSTANBUL / mecidiyeköy
    rossıngnol cobra xt
    GALATASARAY
    M.Ö. 1974 A Rh (+)

dostum bence seni snowblade paklar

Benim de batonlarim uzun ve agir olduklari icin slalom icin pek kullanamiyorum. Bu konuda biraz arastirma yaptim, eger cok agresif kayiyorsan ( agresiften kasit hiz degil tarz ) veya kucuk slalom yapiyorsan normalde tavsiye edilen uzunlugun 5 ile 10 cm altinda baton alabilirsin. Ben gecende 125 cm, yaricapi kucuk carbon batonlar aldim, henuz pistte deneme firsatim olmadi ama 135cm lik diger batonlarim yaninda gulle gibi kaldi, o derece fark var.

Baton kullanimini oturtmak icin bu videolarda izlediklerini uygulayabilirsin:

Buyuk Slalom icin :

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=TTboYL8CjaU"]YouTube - World Cup GS Stars Free Skiing[/ame]

Kucuk Slalom icin :

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=qhgUYPxBQ1I&feature=re lated"]YouTube - Thomas Grandi SL[/ame]

Gordugun uzere buyuk slalomda cok hizli olduklari icin batonu gercekte saplamiyorlar ancak bilek hareketini yine de yapiyorlar. Carving tekniginde bu bilek hareketi tam donus tamamlandigi sirada ( yeni donuse gecme asamasi ) yapiliyor.
    Kayak : Blizzard SpeedCarve SL Carbon Sandwich 165cm ; 117-65-100mm ; radius 13.5m
    Bağlama : Blizzard IQ 3.10
    Baton : Blizzard Speedcarve Carbon 125cm
    Bot : Lange Concept 65
    Kask : Briko Stratos SL 58cm

baton kayakta olmazsa olmazlardan biri bence. bilmiyorum kayağı klasik kayakla öğrenip sonradan carvinge geçen var mı. eğer varsa bunun önemini daha iyi bilir. klasik kayakta ağırlık aktarımı, dönüş başlatma ve zamanlamanın hepsi baton vurma daha dorusu hafifçe dokundurmakla başlar, yükselip diğer bacağa ağırlık aktarıp diz basmakla devam eder. klasikle öğrenenler batona daha bi alışık oluyo bence.

carving te olay biraz daha farklı oluyo, yüksek hızlara ulaşınca da baton vurmak imkansız oluyo ama yine de dönüşlerde batonları açıp kapatarak ( dönülecek tarafı kapatarak yatırıp, diğer tarafı açarak) zamanlama ve dönüş başlangıcı açısından çok yararlı oluyo. hatta denge bozulma durumlarında da batonun büyük katkısı oluyo.

illa baton kullanmicam diyosan ben de big foot tavsiye ederim
    bu arada batonsuz kayanlara amele diyolar demişsin o kadar değil ama hiç estetik gözükmüyo

baton seçimi için de şöyle bi yöntem var: batonu ters tutup ördeğin altından tuttuğunda dirseklerinden bileğine kadar olan kısım üst kola dik; yere paralel oluyosa, senin için ideal bir baton oluyor.

Cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim. Düşüncelerim bir çoğunuzun dediği üzere snowblade yönünde değişti. Ancak malesef kar sezonu bittiği için deneme fırsatım olmadı.

Hızdan korkum olmadığı ve hızı çok sevdiğim için snowblade i tercih edeceğim.

Ama yine de merak etmeden duramıyorum. Hızı seviyorum ve kayakta cidden çok hızlı gidiyorum ama çok iyi bir kayakçıyım diyemem. Slalomlarımın çok iyi olmamasından dolayı. Yani şöyle söyleyebilirim beni hızlı giderken gören biri çok iyi kayakçı diyebilir ama slalom yaparken gören birisi normalin biraz üstünde bir kayakçı diyebilir. Bu batonların amacı nedir ? Yani denge sağlamak mıdır , slalom atmak mıdır inanın o kadar yıldır kayıyorum bir türlü kavrayamadım.

Alıntı Tifosi Nickli Üyeden Alıntı
    Cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim. Düşüncelerim bir çoğunuzun dediği üzere snowblade yönünde değişti. Ancak malesef kar sezonu bittiği için deneme fırsatım olmadı.

Hızdan korkum olmadığı ve hızı çok sevdiğim için snowblade i tercih edeceğim.

Ama yine de merak etmeden duramıyorum. Hızı seviyorum ve kayakta cidden çok hızlı gidiyorum ama çok iyi bir kayakçıyım diyemem. Slalomlarımın çok iyi olmamasından dolayı. Yani şöyle söyleyebilirim beni hızlı giderken gören biri çok iyi kayakçı diyebilir ama slalom yaparken gören birisi normalin biraz üstünde bir kayakçı diyebilir. Bu batonların amacı nedir ? Yani denge sağlamak mıdır , slalom atmak mıdır inanın o kadar yıldır kayıyorum bir türlü kavrayamadım.
    Benden daha iyi bilenler olduğuna eminim ama benim bildiğim kadarıyla batonların amacı doğru kullandığın zaman slalomlarda dengenin aktarımını kolaylaştırmak. Batonsuz kaydığın zamanda anlıyorsun zaten, bir süre sonra elinde baton varmış gibi hareket etme ihtiyacı duyuyorsun.
    Snowboard: Head True Black 151<br />Bindings: Head P1 White<br />Boots: Head 4.50 JR

Sayfa 1/10 123 ... SonSon