Acemiye yardım
Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Acemiye yardım

Standart Acemiye yardım

Merhaba arkadaşlar bilgi ararken sitenizi gördüm. Yardımcı olabileceğinizi düşündüm. Bu sezon kayağa başladım 4 hafta sonu (2 gün şeklinde) kaydım. Başlangıç aşamasında ders aldım ve o aşamayı atlattığımı düşünüyorum. Benimle birlikte kayan bilen bir arkadaşım yok maalesef. Paralele geçtiğimi düşünüyorum ama tabi ki gözlemcim olmadığı için bana öyle geliyor da olabilir. Bazı kırmızı pistlerden kaydım sorunsuzca. Güvenemiyorum kendime sanırım. Aslında çıkınca piste herşey güzel kendimden emin bir şekilde iniyorum aşağı ama başka bir pist deneyeyim deyince korku basıyor. Beni gözlemleyen biri olmadığı için sanırım bu özgüvensizlik. Tekrar ders almayı düşünüyorum ama seviyemi bile bilmiyorum şu anda. Acemiliği atlattığımı nasıl anlarım? Orta seviye biri neleri yapabilir? Ne kadar sürede atlatılır acemilik? Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
    Konu EUŞ tarafından (01-02-2019 Saat 11:27 ) değiştirilmiştir.

Standart Cevap: Acemiye yardım

kayak biraz tekniği oturtmakla alakalı... bir kere yanlış oturunca düzeltmesi zor oluyor... bkz. tifo mahlaslı üyemiz... [emoji38]

daha fazla zaman geçirmeden ders alın... 8 günde henüz emekleme aşamasında sayılırsınız...

arzu ederseniz carving ders videoları da izleyebilirsiniz... youtube vs bol bol var... ama ders almamazlık yapmayın...

Sömestr tatili olduğu için pistler çok kalabalıktı. Ders alamadım. Bir sonraki gidişim Palandöken olacak 2 hafta sonra orada ders alırım ama bana bir sonraki aşamada ne öğretilecek onu bile bilmiyorum sanırım. Video izleyince ben de böyle yapıyorumdur diye düşünüp paralel kayıyormuşum gibi hissediyorum. Dar pistlerde zorlanıyorum onun dışında geniş pistlerde sorun yaşamıyorum pek. Mesela en son Erciyes’te Sırttan sorunsuzca indim ama kaymadan önceki korkum tavandı. Kayakta ilerlemek gerçekten kolay değilmiş. Bir de sanırım gerçekten ben emeklemeden yürümeye çalışıyorum.

Alıntı oliver_han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ... ama ders almamazlık yapmayın...
    çok doğru söylüyor,sun misal ben hiç ders almadım, bugün alplerde kırmızı ve siyah pistlerden hızlı bir şekilde ve kontrolü elden bırakmadan
    kayabiliyorum ama tekniğim iyi olmadığı için bacaklarım çabuk yoruluyor ve hala dışardan izlendiğinde acemi görüntüsü
    veriyorum. Şimdi tekniğimi düzeltmeye çalışıyorum fakat gerçekten çok zor, bu yüzden snowboardamı başlasam
    diye zaman zaman düşünmüyor değilim. şansın varken baştan ders alarak tekniğini geliştir mutlaka.

Alıntı zemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok doğru söylüyor,sun misal ben hiç ders almadım, bugün alplerde kırmızı ve siyah pistlerden hızlı bir şekilde ve kontrolü elden bırakmadan
    kayabiliyorum ama tekniğim iyi olmadığı için bacaklarım çabuk yoruluyor ve hala dışardan izlendiğinde acemi görüntüsü
    veriyorum. Şimdi tekniğimi düzeltmeye çalışıyorum fakat gerçekten çok zor, bu yüzden snowboardamı başlasam
    diye zaman zaman düşünmüyor değilim. şansın varken baştan ders alarak tekniğini geliştir mutlaka.
    Alpler de kaymadığın yer kalmadı...Hala mı acemi görünüyorum diyorsun
    Dünyada iki farklı insan var, bilmek isteyenler ve inanmak isteyenler.

Friedrich Nietzsche

Alıntı iynem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alpler de kaymadığın yer kalmadı...Hala mı acemi görünüyorum diyorsun
    neden hiç video paylaşmıyorum sanıyorsunuz

Üç yıldır, hemen hemen tüm sezon Sarıkamış’tayım. Bı dördüncü yıl ve bizim buranın insanının bir kısmı ve sporcular haricinde kayağı estetik denebilecek seviyede kayan birkaç kişi gördüm. Snowboard için bu bı tık daha fazla.

Bence en büyük sebebi direkt zor pistlere çıkma arzusu ve “Ben siyah pistten inebiliyorum.” diyebilme havası. Kendini aşağı atacak kadar kayabilen sonrasına pek bakmıyor. Kolay pistlerde antrenman yaparak işi ilerletmek varken kayağı takan Karanlıkdere’ye... Geçen yıl on yıldır kaydığını söyleyen bir arkadaşa takılıp da gitmemiştim Karanlıkdere’ye. Çünkü daha buzluydu ve kontrollü kaymak zordu. Sonra kendisini görme fırsatım oldu. Tahmini birkaç haftada ulaşılabilecek bir seviye ile kendini on yıldır kaydırmış.

Ders almak kadar ders sonrası öğrenilenleri uygun pistlerde çalışmak ve ısınmadan pistlere çıkmamak da önemli.

teknik yanında kondisyon da lazım tabii... işin iyice veteran boyutunda takıldığımız için güzel hava, taze kar ve iyi ezilmiş pist koşullarını bulmadan siyah pistlere çıkmıyorum... hatta kırmızılara da arada gidiyorum... kişi kendini bilmeli... hem kendini hem başkasını tehlikeye atacak hareketlere girişmemeli...

Alıntı EUŞ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar bilgi ararken sitenizi gördüm. Yardımcı olabileceğinizi düşündüm. Bu sezon kayağa başladım 4 hafta sonu (2 gün şeklinde) kaydım. Başlangıç aşamasında ders aldım ve o aşamayı atlattığımı düşünüyorum. Benimle birlikte kayan bilen bir arkadaşım yok maalesef. Paralele geçtiğimi düşünüyorum ama tabi ki gözlemcim olmadığı için bana öyle geliyor da olabilir. Bazı kırmızı pistlerden kaydım sorunsuzca. Güvenemiyorum kendime sanırım. Aslında çıkınca piste herşey güzel kendimden emin bir şekilde iniyorum aşağı ama başka bir pist deneyeyim deyince korku basıyor. Beni gözlemleyen biri olmadığı için sanırım bu özgüvensizlik. Tekrar ders almayı düşünüyorum ama seviyemi bile bilmiyorum şu anda. Acemiliği atlattığımı nasıl anlarım? Orta seviye biri neleri yapabilir? Ne kadar sürede atlatılır acemilik? Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
    Merhabalar,
    Oliver ın dediği gibi ders almak işinizi kolaylaştırır ve deneyimini aktaran kişi sizi daha doğru yönlendirir. Kaymak vardır, kaymak vardır. Eninde sonunda kayarsınız ama tekniğinizin gelişimi pratikle özetle çalışma ile olur. Dönüşlerinizde ağırlık transferinizi doğru yapmaya gayret ederseniz paralel dönüşleriniz o kadar rahat ve hatasız olabilir.

Alıntı oliver_han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teknik yanında kondisyon da lazım tabii... işin iyice veteran boyutunda takıldığımız için güzel hava, taze kar ve iyi ezilmiş pist koşullarını bulmadan siyah pistlere çıkmıyorum... hatta kırmızılara da arada gidiyorum... kişi kendini bilmeli... hem kendini hem başkasını tehlikeye atacak hareketlere girişmemeli...
    Fitness deneyimlerimi paylaşabilirim
    Kardiovasküler kapasiteyi artırmak bu sporda elzem. Hoş biz pro değiliz eninde sonunda keyif almak hoş vakit geçirmek yetiyor günün sonunda

Sayfa 1/2 12 SonSon