yeni yer mi , bildik yer mi ?? - Sayfa 2
Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
21 sonuçtan 11 ile 20 arası

Konu: yeni yer mi , bildik yer mi ??

Standart Cevap: yeni yer mi , bildik yer mi ??

Alıntı zemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pist şartları konusunda haklısın, ben de aynı düşüncedeyim, Sankt Anton' da da hava ve yükseklik bakımından dolayı pist şartlarının iyi olabileceğini düşündüğümden o bölgeyi seçtim. Fransa için aklımdaki yer Val D'isere ama Chamonix'i de görmedim. hangisini tavsiye edersin?
    Val d'iser'i tavsiye ederim. Chamonix'ye hiç gitmesen bir şey kaçırmazsın. Chamonix farklı bir yer. Kayak merkezinden farklı bir yer.

[QUOTE=BAYRO;250172]

Kappl bölgesinde böyle bir sorun yaşamadık. Bu bölge yol kenarında dik bir yamaca kurulmuş bir köy. Gittiğimiz 3. günü gün boyu ciddi bir kar yağışı vardı yaklaşık 50cm kadar kar yağdı yerel kurumlar çok hızlı bir şekilde müdahale ediyorlardı.

Araba kiralamak için ön rezervasyonunuzu yaptırın hem deha ucuz hemde bu işlemi yapmadan orada kiralama yapmak isterseniz araç bulamayabilirsiniz. Hava alanında avis, hertzs, europecar, sixt firmaları var. Haftasonu Sixt hariç diğer firmalarda uzun kuyruklar oluyor.
    Genelde rentalcars.com dan kiralıyoruz ağustos -eylül gibi. Türkiye destek ekiplerinden de çok memnunum, oldukça yardımseverler.Geçen yıl Clubmed ile gitmiştik tansferleri onlar yapmıştı, bu sene ilk defa 4 kişi araba kiralayacağız, toplam 4 bavul, 2 board ve 2 kayak takımını nasıl bir arabaya sığdıracağız bilemiyorum.

Bahsettiğin Kappl tatili geçen kış mıydı, bir de hangi tarih aralığındaydı?

Öncellikle cevap yazan herkese çok teşekkür ederim. Büyük olasılıkla Münih' en araç kiralayıp da gideceğiz, bu yüzden merkezden biraz uzaklaşabiliriz sorun değil fakat bu noktada kafama takılan başka bir konu var, merkez dışında özellikle de biraz yamaçlarda olan kiralık evlerin yolları kardan kapanır ve evde mahsur kalır mıyız kafamda soru işareti.
    Özellikle geçen kış belki biraz istisna bir durumdu fakat Les Arcs' da Club Medde yollar kapandığı için dönüş günü mahsur kalmıştık. Kayak günlerinde konaklama yerimiz kapıdan piste olduğu için sorun yaşamadık ama böyle bir konaklama şeklinde başımıza ne gelir bilemedim. Bu konuda tecrübe yaşayanlar paylaşımda bulunursa çok memnun olurum.

Not: Allahım ne güzel şey tekrardan kayak planları içinde olmak
    avusturya'da yollar sadece yagisin basladigi ilk saatlerde biraz zorlayabilir... akabinde gorevliler, komsular, yoldan gecenler [emoji38] kim ne varsa girisiyor, aksam diz boyu karda yatip sabaha tertemiz yollara uyaniyorsunuz... tabi chalet tarzi ve biraz ana yoldan uzak nokta tercih ederseniz temizlenmesi vs daha gec olabilir... yine de kus ucmaz kervan gecmez bir yer bulmadiginiz surece illa temizlenir... temizlenmeyen bir lokasyona kis mevsiminde arabayla da cikamazsiniz kolay kolay...

sahsen avusturya'yi fransa'ya nazaran daha sevimli buluyorum... elbette fransa'nin buyuk avantajlari var ama avusturya'nin kendisine has havasi daha bir hosuma gidiyor ne diyeyim...

Alıntı oliver_han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    avusturya'da yollar sadece yagisin basladigi ilk saatlerde biraz zorlayabilir... akabinde gorevliler, komsular, yoldan gecenler [emoji38] kim ne varsa girisiyor, aksam diz boyu karda yatip sabaha tertemiz yollara uyaniyorsunuz... tabi chalet tarzi ve biraz ana yoldan uzak nokta tercih ederseniz temizlenmesi vs daha gec olabilir... yine de kus ucmaz kervan gecmez bir yer bulmadiginiz surece illa temizlenir... temizlenmeyen bir lokasyona kis mevsiminde arabayla da cikamazsiniz kolay kolay...

sahsen avusturya'yi fransa'ya nazaran daha sevimli buluyorum... elbette fransa'nin buyuk avantajlari var ama avusturya'nin kendisine has havasi daha bir hosuma gidiyor ne diyeyim...
    Avusturyanin bana gore avantaji Fransaya gore az biraz daha hesapli olmasi ve mekanik sistemlerinin bana gore fransadan daha iyi olmasi. Bu iki vntaj cok aman aman bir avantaj degil malesef. Fransanin pistlerinden dolayi fransa benim icin bir adim onde herzaman, avusturyada oglen saat 1 den sonra pistler cok bozuluyor ozellikle otele donus zamani cok buyuk bir eziyete donusebiliyor, benim sahid oldugum kadariyla fransa da pistler bu kadar cok tumseklesmiyor ve cokmuyor. Belki avusturyada simdiye kadar fransaya gore alcak merkezlerde kaymis oldugumdan olabilir.

Avusturyanin bana gore avantaji Fransaya gore az biraz daha hesapli olmasi
    Zaten bu yüzden pistler çok kalabalık oluyor ve öğlene doğru bozuluyor.

kalabalik gorece bir durum... farkli ulkelerin somestrlerinin kesistigi haftalarda tam cinnetlik, yalan yok ama ortalama 2-3 hafta haricinde assiri yogun sayilmaz... bir de klasik haftasonu kalabaligi var tabi... ozellikle almanya'dan erisimin rahat oldugu unlu merkezler, ki ulkemizde de en bilinen ve tercih edilen buyuk merkezler bu kategoride, haftasonu hafta icine gore daha kalabalik olabiliyor... hatta standart trafige eklenen yogunluk otobanlari kilitleyecek seviyede bir kalabaliga yol acabiliyor... bunu engellemek icin alinabilecek onlem cumartesi sabah erken yola cikmak veya tren kullanmak olabilir... hos google mapsin tarih secme fonksiyonunu kullanarak gecmiste yasanan yogunluklari gorme ve alternatif rotalari degerlendirme imkaniniz var... misal munih'ten arlberg'e ulasim icin 5 hatta 6 farkli rota kullanabilirsiniz... bunlardan 3'unu guncel trafik durumuna gore google size onerir... km farki olsa da arabayla sure itibariyle hemen hepsi ayni suruyor... yaklasik 3-3.5 saat... olasi bir yogunlukta 1 saate kadar uzama payini da hatirda tutun derim...

ek: anton icin; tren ile gidelim derseniz; havalimanindan sehire inmeniz ortalama 45 dakika-1 saat + 1 aktarmali yolculuk da 3.5-4 saat arasi surecektir... sehire inmeden yakindaki istasyonlardan da binseniz en az 3 aktarma yapacak ve ortalama seyahat sureniz de yine 4.5-5 saat civari olacaktir.

Alıntı oliver_han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kalabalik gorece bir durum... farkli ulkelerin somestrlerinin kesistigi haftalarda tam cinnetlik, yalan yok ama ortalama 2-3 hafta haricinde assiri yogun sayilmaz... bir de klasik haftasonu kalabaligi var tabi... ozellikle almanya'dan erisimin rahat oldugu unlu merkezler, ki ulkemizde de en bilinen ve tercih edilen buyuk merkezler bu kategoride, haftasonu hafta icine gore daha kalabalik olabiliyor... hatta standart trafige eklenen yogunluk otobanlari kilitleyecek seviyede bir kalabaliga yol acabiliyor... bunu engellemek icin alinabilecek onlem cumartesi sabah erken yola cikmak veya tren kullanmak olabilir... hos google mapsin tarih secme fonksiyonunu kullanarak gecmiste yasanan yogunluklari gorme ve alternatif rotalari degerlendirme imkaniniz var... misal munih'ten arlberg'e ulasim icin 5 hatta 6 farkli rota kullanabilirsiniz... bunlardan 3'unu guncel trafik durumuna gore google size onerir... km farki olsa da arabayla sure itibariyle hemen hepsi ayni suruyor... yaklasik 3-3.5 saat... olasi bir yogunlukta 1 saate kadar uzama payini da hatirda tutun derim...

ek: anton icin; tren ile gidelim derseniz; havalimanindan sehire inmeniz ortalama 45 dakika-1 saat + 1 aktarmali yolculuk da 3.5-4 saat arasi surecektir... sehire inmeden yakindaki istasyonlardan da binseniz en az 3 aktarma yapacak ve ortalama seyahat sureniz de yine 4.5-5 saat civari olacaktir.
    Bilgi için teşekkürler. Sanırım yine transfer yolu gözüktü bana eğer transferi yapabilecek bir otobüs şirketi bulamazsam.

[QUOTE=zemir;250174]
    Alıntı BAYRO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Genelde rentalcars.com dan kiralıyoruz ağustos -eylül gibi. Türkiye destek ekiplerinden de çok memnunum, oldukça yardımseverler.Geçen yıl Clubmed ile gitmiştik tansferleri onlar yapmıştı, bu sene ilk defa 4 kişi araba kiralayacağız, toplam 4 bavul, 2 board ve 2 kayak takımını nasıl bir arabaya sığdıracağız bilemiyorum.

Bahsettiğin Kappl tatili geçen kış mıydı, bir de hangi tarih aralığındaydı?
    SW bir model kiralamanız avantalı olur. arka koltuğun birini yatırıp bordları ve kayakları oraya uzatabilir diğer valizleri de kalan bölgeye koyabilir 2 öne 2 arkaya şeklinde yapabilirsiniz. Biz de öyle yaptık ve sorun olmadı çok rahat bir şekilde yolculuk yaptık.
    Araçlarda kışlık lastik zorunluluğu var o yüzden yolda kalmak gibi bir sorun yaşamazsınız ayrıca binek araçlarda da sınırsız kilometre yapabilirsiniz, Sadece araç kiralarken navigasyonlu araç kiralayın ve tam kasko yaptırın çünkü olulşabilecek kaza ve yolda kalmalarda ekstra paralar ödemek zorunda kalırsınız.
    Kappl bölgesindeki konaklamamız 10-17.02.2018 dönemindeydi bu dönem avrupa da sömestr dönemi olduğu için yer bulmak zor oluyor Bir gün haricinde güneşli bir tatil yaptık
    Live to snowboard, Snowboard to live
    rOmE Agent Rocker 14'
    rOmE 390 BoSS 14'

[QUOTE=BAYRO;250181]

.....Kappl bölgesindeki konaklamamız 10-17.02.2018 dönemindeydi bu dönem avrupa da sömestr dönemi olduğu için yer bulmak zor oluyor Bir gün haricinde güneşli bir tatil yaptık
    ben son 5 sezondur Avusturya veya Fransa'ya gidiyorum, hepsinde de gittiğimiz tarih aralığı 14- 23 Ocak aralığına gelen bir haftaya denk geliyor. Sanırım en ucuz dönem. Sadece 1 defasında 2017 kışında Val Thrones te 7 günün 7 sinde de full açık güneşli havaya denk geldik. diğer 4 ünde hatta bir tanesinde Kasım'da Söldene gitmiştim fazladan , hepsinde de en fazla 1 gün açık güneşli bir hava yakaladık. Geçen sene ise tam bir felaketti Les Arcs' da 6 günün sadece 2 ,5 günü tipi altında kısıtlı pistlerde kaydık, diğer 3,5 gün çığ tehlikesinden dolayı pistlerin tamamı kapalıydı.
    Sanırım Ocak Ayı hava şartlarının en kötü olduğu dönem ya da ben çok şanssızım bu konuda :(

Alplerde açık güneşli bir hava yakalama ihtimalinin en yüksek olduğu tarih aralığı nedir bilen varsa lütfen yazsın

[QUOTE=zemir;250182]
    Alıntı BAYRO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

ben son 5 sezondur Avusturya veya Fransa'ya gidiyorum, hepsinde de gittiğimiz tarih aralığı 14- 23 Ocak aralığına gelen bir haftaya denk geliyor. Sanırım en ucuz dönem. Sadece 1 defasında 2017 kışında Val Thrones te 7 günün 7 sinde de full açık güneşli havaya denk geldik. diğer 4 ünde hatta bir tanesinde Kasım'da Söldene gitmiştim fazladan , hepsinde de en fazla 1 gün açık güneşli bir hava yakaladık. Geçen sene ise tam bir felaketti Les Arcs' da 6 günün sadece 2 ,5 günü tipi altında kısıtlı pistlerde kaydık, diğer 3,5 gün çığ tehlikesinden dolayı pistlerin tamamı kapalıydı.
    Sanırım Ocak Ayı hava şartlarının en kötü olduğu dönem ya da ben çok şanssızım bu konuda :(

Alplerde açık güneşli bir hava yakalama ihtimalinin en yüksek olduğu tarih aralığı nedir bilen varsa lütfen yazsın
    Selamlar,

Burada sanırım tarih ile birlikte merkezin coğrafi özelliği de önemli bir faktör olsa gerek. Ben Nisan ayını çok seviyorum. Baharın gelmesinden olsa gerek bol güneş oluyor. Anton'da da umarım öyle olur

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon