İsviçre Verbier Kayak Merkezi
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: İsviçre Verbier Kayak Merkezi

Standart İsviçre Verbier Kayak Merkezi

Herkese Selamlar,

Ülkemizde sezon çoktan bitmiş, bahar geldi yaz geldi gelecek derken bir süredir düşündüğüm ve hızlı aksiyon aldığım bir seyahat oldu ve olmakta. Olmakta diyorum çünkü 23 Nisan itibariye dönüş yapacağım, yani bu yazıyı Verbier den yazıyorum

Kısa başlıklar altında notlarımı sıralamaya başlıyorum.

Verbier hakkında kısa bir bilgi vererek başlıyyayım. Verbier 4 bölgeden oluşan ve 4 vadi olarak adlandırılan bölgelerden en bilineni. Bu bölgelerin toplam 400 km yi aşkın pist uzunluğuna sahip olduğu söyleniyor. Verbier 1500 m de şirin bir dağ kasabası. Kasabanın silüeti tamamı ahşap binalardan oluştuğundan bozulmamış. Sıcak bir dağ atmosferi arıyorum derseniz Verbier mükemmel bir seçenek. Kasaba derken Verbier aslında o kadar da küçük bir yer değil. Herşeyi bulabileceğiniz alternatifleri olan şirin bir merkez.

*Ulaşım: Cenevre havalimanı Verbier için en iyi nokta sanırım. Lion dan gidenlerin olduğunu okumuştum. Cenevre kadar sık uçulan bir nokta olduğunu sanmıyorum ve oradan transfer konusunda bilgim yok. Cenevre ye THY ve Pegasus uçmakta. Ben nedense PGS nin uçuşunu göremedim. Malesef bilet fiyatları pek ucuz değil. Hoş son zamanlarda THY nın çok enteresan bilet fiyatlarını görmekteyim. Yine de günde 3 kez sefer olduğundan promosyon bilet yakalamanız olası

*Transfer: Verbier e iki şekilde gitmek mümkün. Biri shuttle diğeri ise tren. Shuttle transferini Alpybus ile hallettim. 160 km lik güzel bir yolu 2 saatte aldık. Otobüste wifi var Pazartesi günü shuttle olmadığından tren deneyimini yaşamak durumundayım. Onu da ayrıca aktarabilirim Unutmadan tek yön shuttle 50 isviçre frangı. 1 Frang 4,2 TL.

*Konaklama: Konaklama en alternatifi bol bölüm. Apartment, Bed breakfast, hostel, otel vb. geniş bir yelpaze var. Fiyatların sezonda ucuz olduğunu sanmıyorum. Ancak alternatifler bol olduğundan bütçeyi fazla zorlamayacak seçenekler bulunabilir. Ben günlüğü 150 frank olan 3 yıldızlı bir otelde kalıyorum. Burası için otellerde ortalama bir fiyat olarak düşünebilirsiniz. Gayet memnunum. Burda tanıştığım bir belçikalı hanım kızımız Verbier in 800 m altında La Chable adlı bir kasabada hostel ayarlamış. La chable haliyle daha ekonomik. La Chable den cable car (gondol diyebiliriz) ve ücretsiz bus transfer var. Bu arada ben yurtdışında hiç ücretsiz bus - ring transfer yapılan bir merkez görmedim ve duymadım. İsviçre devletine sosyal anlayışı için bravo diyorum. Bravo kere bravo!

*Yeme İçme: Malesef en tuzlu kısıma gelmiş bulunuyoruz. Dışarda yemek yemek ortalama bir batı avrupa şehrinin 2 katı diyebilirim. Mekanlar güzel gerçekten hoşça vakit geçirebiliyorsunuz ancak pahalı. Bazı fiyatlar vererek zihninizi açayım. Küçük bir bira 4 frank. Bir kadeh şarap aynı fiyatta. Buralara ok diyelim dediğinizi duyar gibiyim. Sandviçler 10-12, cafe de basit bir hamburger 23-25 frang civarında. Kendimi şımartıp bir steak yiyim derseniz 45-50 frang yani kabaca 200 TL yi gözden çıkarmanız gerek. Tabi kurlardan dolayı böyle olduk haklısınız. Süpermarketlerde hazır salata ve sandviçler vadinin lokal şarapları ile sizlere basit ve bütçe dostu alternatifler sunuyor merak etmeyin

En merak edilen yere geldim

Pistler ve Kayak: Öncelikle başlarken söylediğim 4 bölgede kayak yapma imkanı olan up uzun pistlerle bezenmiş bir yer 4 vadi. Lift fiyatlandırması 4 bölge için toplam veya ayrı ayrı satın alınabiliyor. Mevsimin sonuna geldiğimizden şuan 2 sektör açık. Bunlardan biri Verbier ve günlük lift ücreti 53 frang. Burda da pahalılık..

Ancak pistler enfes. Kar enfes. Liftler hızlı. Uzun uzun keyifle kayabileceğiniz tüm gün güneş alan ve inanılmaz manzaraları olan pistler var. İlgilenen arkadaşlar Verbier sektöründe bulunan snow parkta baya eğlenebilirler. İzlemesi bile keyifliPistler gayet tatmin edici zorlukta; güzel eğimler var. Aslında Verbier free ride için çok iyi bir merkezmiş. Bu alandaki arkadaşlar ayrıca keyif alacaktır. Pistte kayarken sağdan soldan havadan birileri geçebiliyor İyi bir atmosfer var, herkes kaymaya odaklı. Sempatik ve dostça bir hava var. Ben bu tarafını çok sevdim Verbier in. Sadece pistlerde değil merkezde gezerken de o samimi havayı hissedebiliyorsunuz.
    Bu arada sezon 29 Nisan da tamamen bitiyor.

Söyleyeceklerim bu kadar Ancak atladığım noktalar olmuştur. Detay öğrenmek isteyen arkadaşlar mesaj gönderebilir.

Sağlıcakla kalın

Standart Cevap: İsviçre Verbier Kayak Merkezi

İsim:  IMG_5540.jpg
Görüntüleme: 378
Büyüklük:  501.0 KB (Kilobyte)İsim:  IMG_5550.jpg
Görüntüleme: 354
Büyüklük:  484.4 KB (Kilobyte)İsim:  IMG_5574.jpg
Görüntüleme: 364
Büyüklük:  524.2 KB (Kilobyte)İsim:  IMG_5575.jpg
Görüntüleme: 376
Büyüklük:  511.6 KB (Kilobyte)İsim:  IMG_5628.jpg
Görüntüleme: 346
Büyüklük:  459.7 KB (Kilobyte)

Standart Cevap: İsviçre Verbier Kayak Merkezi

Verdiğin güzel bilgiler için teşekkürler..
    Çölde vaha bulmak gibi olmuş tarih itibariyle..
    Dünyada iki farklı insan var, bilmek isteyenler ve inanmak isteyenler.

Friedrich Nietzsche