Camber - Rocker Snowboard'lar - Farkı Nedir?
8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Camber - Rocker Snowboard'lar - Farkı Nedir?

Standart Camber - Rocker Snowboard'lar - Farkı Nedir?

Camber - Rocker Snowboard'lar

Birkaç yıl öncesine kadar,çeşitli markaların board tahtalarına yandan baktığınızda hepsi oldukça benzer görünmekteydi. Çoğu tahtanın profili, seksenlerin sonlarından beri hemen hemen aynıydı ve yaklaşık aynı camber profiline sahiplerdi.

Firmaların, çeşitli kayma stillerine daha uygun boardlar geliştirme çalışmaları hızlanarak devam etti. Bu çalışmalar neticesinde 2007'de Lib Tech , Skate Banana'yı çıkardı ve K2 , Gyrator'u tanıttı. Bu tahtaların profillerinde yer alan ters camber veya 'rocker' olarak isimlendirilen format , snowboard teknolojisinde yeni bir çağın başlamasına neden olmuştur.
    Peki, kamber şekle sahip bir board ile rocker şekle sahip bir board arasındaki fark nedir? Ve kayma şeklini nasıl etkiliyor?

CAMBER
    İsim:  camber.jpg
Görüntüleme: 2283
Büyüklük:  14.8 KB (Kilobyte)
    Nasıl görünüyor?

Camber bir boarda yandan baktığınızda , tip (ucun) ve tail (kuyruk) kısımlarında zemin ile dört temas noktası bulunur ve bağlamalar arasındaki kısım zeminden yüksektedir.

İsim:  camber resim.jpg
Görüntüleme: 2251
Büyüklük:  62.5 KB (Kilobyte)

Bu ne işe yarıyor?

Camber boardlar, temas noktalarına daha fazla baskı uygularlar ve etkin kenardan zemine daha fazla dokunması sağlanır ve bu nedenle dönüş boyunca mükemmel kenar tutuşu sağlar. İkincisi, artmış ollie gücü vardır. Çünkü tahta önceden gerilmiş durumda - kuyruğa yüklediğinizde, gerçekten sarılmış bir yay gibi geri çekilmek ister. Daha eski bir teknoloji olabilir, ancak kamber, maksimum tepki arayan güçlü binicilerin hâlâ favori kaynağıdır. Bu boardlar, pipe ve rampa atlayışı yapan aksiyon sever snowboardcuların favorisidir..

İsim:  Camber contact.jpg
Görüntüleme: 2185
Büyüklük:  36.5 KB (Kilobyte)

ROCKER

İsim:  rocker.jpg
Görüntüleme: 2241
Büyüklük:  18.9 KB (Kilobyte)
    Nasıl görünüyor?

Bu levhalar burun ve kuyruğa doğru yukarı doğru bir çeşit muz şeklindedir. Ters kamber açısı ve başladığı nokta markadan markaya değişiklik gösterir.

İsim:  R resim.jpg
Görüntüleme: 2181
Büyüklük:  58.7 KB (Kilobyte)

Bu ne işe yarıyor?

Yukarı doğru kıvrımlı ucu ve kuyruğu, daha serbest, eğlenceli bir sürüş ve toz kar üzerinde daha rahat yüzerlik sağlar. Pistte , kamber boardlar kadar hızlı değildir ve uç kısımları kenarı tutmaz. Jib ve pipe seven boardcular , bol kar sevenler daha fazla manevra kabiliyetine sahip olması ve kenarı takılma olasılığı daha az olduğu için, rocker bir board tercih ederler.

İsim:  R tip.jpg
Görüntüleme: 2166
Büyüklük:  33.5 KB (Kilobyte)

Düz tahtalar

İsim:  düz .jpg
Görüntüleme: 2136
Büyüklük:  18.8 KB (Kilobyte)
    Nasıl görünüyor?

Bu boardlar, karın üzerinde tamamen düz dururlar . Uç ve kuyruğunda hafif bir eğim bulunur.

İsim:  düz resim.jpg
Görüntüleme: 2147
Büyüklük:  55.8 KB (Kilobyte)

Bu ne işe yarıyor?

Bu şekil , boardun tüm zeminini her zaman karla temasta tutar. Ağırlığınız zemin boyunca eşit olarak yayılır. Böylece pürüzsüz bir kayış sağlar. Olumsuz yönü ise , düz boardların daha az canlı hissettirmesi ve biraz da ollie gücünden yoksun olmasıdır.

CAMBER-ROCKER COMBO (HYBRID PROFILE)

İsim:  mix1.jpg
Görüntüleme: 2178
Büyüklük:  20.5 KB (Kilobyte)
    Nasıl görünüyor?

Hibrid profiller camber, rocker ve / veya düz zemin elemanlarını birleştirerek, çok yönlü bir sürüş hissi yaratmayı ummaktadırlar. Kenarına bakarsanız dalgalı bir form görünecektir.

İsim:  mix res.jpg
Görüntüleme: 2143
Büyüklük:  61.7 KB (Kilobyte)

Bu ne işe yarıyor?

Bazı markalar rocker kısmı ortaya, bağlamalar altına ise camber şekili uygulayarak pop yeteneğinden ( Uçlar üzerinde bordun tek taraflı yükselmesi) ödün vermeden daha rahat dönmeyi sağladığını , diğerleri kamberi ortaya rockerları kenara koyarak carving yeteneğini uçlara taşıdığını ve yüzerliği kolaylatırdığını iddia etmektedirler. Seçenekler neredeyse sınırsız! Hibrid panolar her iki profilin de avantajlarından yararlansalar da, açıkçası extrem bir performansa sahip değiller.

Son bir ipucu olarak ...

Tahtanızın ne tür profilde olmasını istediğinizi kararlaştırmaya çalışırken kafa karıştırıcı olabilir. Tahtanız için neyi kullanmak istediğinizi gerçekten düşünmeyi öneririz. Çoğu zaman snowparka girecek misin ya da jibbing yapacak mısın? Pistlerde işim yok bolkar / powder severim mi diyorsun? Yoksa sadece çok yönlü bir şey mi istiyorsun? Önce sürüş stiline ve yapmak istediğin şeye karar vermeli. Sonra, hangi profil türünün sürüş stilinize uyacağına karar vermeniz daha kolay olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=fxDBsHQyoho

Kaynak: https://whitelines.com/snowboard-gea...fferences.html
    Konu iynem tarafından (17-10-2017 Saat 11:24 ) değiştirilmiştir.
    Dünyada iki farklı insan var, bilmek isteyenler ve inanmak isteyenler.

Friedrich Nietzsche

Standart Cevap: Camber - Rocker Snowboard'lar - Farkı Nedir?

Şu anda kullandığım snowboard GNU Rider Choice camber/rocker/camber özelliğe sahip bu yüzden bazen düz pistte kenar takılması yaşıyorum. Fakat yazıda da bahsettiği gibi olie yapmak ta eski boardlarıma nazaran biraz daha kolay oluyor.
    Snowboard umu değiştirirmiyim bilmiyorum ama değiştirirsem sanırım bir sonraki boardumu sadece rocker tercih edeceğim.

iynem çok faydalı bilgiler paylaşmışsın

Ben de bir 5-6 yıldır ROCKER model board (Lib Tech Skate Banana) kullanıyorum, çok memnunum.

Alıntı Emrah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu anda kullandığım snowboard GNU Rider Choice camber/rocker/camber özelliğe sahip bu yüzden bazen düz pistte kenar takılması yaşıyorum. Fakat yazıda da bahsettiği gibi olie yapmak ta eski boardlarıma nazaran biraz daha kolay oluyor.
    Snowboard umu değiştirirmiyim bilmiyorum ama değiştirirsem sanırım bir sonraki boardumu sadece rocker tercih edeceğim.
    düşmeler boarddan yani, seninle bir ilgisi yok

Alıntı capeside Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    düşmeler boarddan yani, seninle bir ilgisi yok
    Bende konuyu ne zaman trolleyeceksin onu bekliyordum Azcık bilgi ver diyicem ama sen kayakçısın , o yüzden Kayak ile ilgili deneyimlerini paylaşmandan mutluluk duyarız

Alıntı CemKa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iynem çok faydalı bilgiler paylaşmışsın

Ben de bir 5-6 yıldır ROCKER model board (Lib Tech Skate Banana) kullanıyorum, çok memnunum.
    Elimden geldiğince çevirmeye çalıştım..Anca bu kadar oldu

Friedrich Nietzsche

Alıntı iynem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elimden geldiğince çevirmeye çalıştım..Anca bu kadar oldu
    Pek bir güzel olmuş eline sağlık

Benim bordum da ( Burton Custom FlyingV) hibrid bir bord..Bolkar da bir sıkıntı yaşamadım. Ama bolkarın en uygun modeli rocker boardlar olarak görünüyor..

Friedrich Nietzsche