Snowboard Kıyafeti Temizliği ve Kayak Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?
Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Snowboard Kıyafeti Temizliği ve Kayak Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

Lightbulb Snowboard Kıyafeti Temizliği ve Kayak Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

KAYAK GİYSİLERİ NASIL TEMİZLENİR?
    1- Dış giysiler (mont, yelek, pantolon) temizliği:
    Kayak giysilerini yıkarken normal deterjan kullanmayın.Yıkama talimatlarına uyarak granül sabun veya granül deterjan kullanın ve kesinlikle YUMUŞATICI KULLANMAYIN.
    Yumuşatıcı ürünün nefes alma, su iticiliği gibi özellikleri kaybetmesine neden olur. Bazı hassas giysilerinizi elbise fileleri içerisinde yıkayınız. Granül ürünler tüm marketlerde bulunur.
    Ürün etiketindeki kuralları dikkate alarak 30 derecede makinenin hassas programında veya ılık suda elle yıkama yapabilirsiniz. Ürünleri makinede sıkmayın, sererek veya asarak kurutunuz. Gore-tex ürünlerin bazılarında ütü yapılabilir ibaresi yer almaktadır. Düşük ısıdaki ütü göre-tex ürünün su geçirmez özelliğini tekrar kazanmasını sağlar. Yıkamadan sonra Gore-tex olan ürünleriniz için koruyucu ve bakım spreyleri kullanılarak ürünlerin özelliklerini tekrar güçlendirebilirsiniz.

2- Ara katman giysiler, içlik ve polar temizliği:
    Bu giysilerde ılık ve 30 derecede hassas/yünlü programlarda yıkanır ve klasik deterjan kullanılmaz. Ürünlerde granül sabun ve yün şampuanı kullanabilirsiniz. POLAR olan herhangi bir ürünü yıkarken deterjan kesinlikle kullanmayınız. Polarınızı çok az granül sabun kullanarak yıkayınız. Bu ürünlerde az miktarda yumuşatıcı kullanılabilir.Bu ürünlerin hiçbirine ütü yapılmaz.
    Bu öneriler tümü genel doğa sporları malzemeleri için geçerlidir.
    İsim:  kayak giysi temizligi.jpg
Görüntüleme: 2474
Büyüklük:  58.9 KB (Kilobyte)
    from Sarıkamış Kayak Snowboard
    https://www.facebook.com/profile.php?id=100008199763143
    0 RH (+) İstanbul/Ataşehir
    Kayak:Rossignol Zenith9,5Bağlama: Ross.1s20Baton:LEKI Carbon-TS Bot: Head EzOn6.5Kask:Ross.TOXIC2.0

Standart Cevap: Kayak giysileri temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler...

Birkaç yere yazmıştım daha önceden ama tekrardan yazayım, yeni başlık iyidir . Hatta bu sefer kalem kalem yazayım daha belirgin olur. Kafamdaki önem sırasına göre yazacağım.

-Nefes alabilir ve su geçirmez olan astarlar (breathable waterproof membranes) normal giysiler gibi sık sık yıkanmaz. Yoğun kullanımlarda, çok kirlendiğini düşündüğünüzde senede 1-2 defa yıkamak yeterlidir.

-Yeni nesil çamaşır makinelerinde "outdoor" programları bulunmaktadır. Bu programlar 15-20dk süreli sadece 200-400 devir arası sıkma programı olan ve bu astarlara özel deterjanlarla kullanılması planlanmış olan programlardır. Eğer özel deterjanınız yoksa, granül vs. deterjanınız yumuşatıcı olmadan tek başına kullanabilirsiniz. Yumuşatıcı neden mi kullanılmaz? Çünkü bu astarlardaki mikro gözeneklerin yapısını bozup ya da tıkayıp, nefes alabilirliği engeller. Yoksa malzemeyi dıştan yıpratmaz.

-Özel temizlik markaları Nikwax, Granger, Edelrid, Toko gibi markalardır. Genelde outdoor mağazalarında bulunurlar.

-Özel temizlik markaları kendi içlerinde çok fazla alt kategoriye sahiptir. Bunlar gore-tex cleaning, gore-tex proofing, soft shell cleaning, proofing, down cleaning, helmet-tent cleaning, thermal underwear cleaning & vitalizing, vs. gibi destanlarla uzayıp gider.

-Burada dikkat edilmesi gereken 2 başlık vardır. Ürün sadece temizleyici mi, yoksa su kaydırıcılık kazandırıcı mı ( ya da 2si bir arada bir ürün mü)

-Eğer ürün sadece temizleyici ise, temizlik sonrası doğrudan ürünü asıp kurutup tekrar kullanabilirsiniz. Eğer ürün su kaydırma (proofing)özelliğine sahip ise ya ütü yapmanız ya da kurutucuda orta sıcaklıkta 45 dk kurutmanız gerekmektedir.

-Kaydırmazlık kazandırıcı ürünler, bizim teknik giysilerimiz için belki de temizlikten daha önemlidir. Bugün herhangi bir mağazadan alacağınız outdoor montların hepsinde rahatlıkla görebileceğiniz bir özellik vardır. İlk yağmur yediklerinde ıslanmaz, üzerlerine düşen yağmur taneciklerini kaydırırlar. Su tanecikleri topaklanıp, ceketin dış yüzeyinden kayıp gitmektedir. Bu da outdoor jargonunda DWR olarak geçer. Yani Dayanıklı Su Kaydırıcılık anlamına gelen Durable Water Repellency'nin kısaltmasıdır.

https://en.wikipedia.org/wiki/Durable_water_repellent

-DWR giysinizin malzemesine has bir özellik değil, bir kaplama çeşididir. Bir marka değil, bir teknik özelliktir. Yani silikon, florokarbon vs. gibi farklı maddelerle malzemeye kazandırılabilir. Ürün tamamlandıktan sonra özel şekilde bu DWR ile kaplanır. En yaygın DWR'lardan biri teflondur. Nasıl tavalarda yapışmamazlık ve çok düşük sürtünme direnci sağlıyorsa, aynı özelliği montlarınıza, pantolonlarınıza, eldivenlerinize de katar.

-DWR iki işe yarar. Birincisi malzeme su emmediği için nefes alabilirliği çok üst düzeyde kalır. Su emen bir ceket, mikro gözenekleri tıkanacağı için asla su emmemiş bir ceket kadar nefes alamayacaktır. Yani terlemeye başlar, rahatsız olmaya başlarsınız. Eğer yeterince su emerse, elinizdeki malzeme muşambadan yapılmış kalın yağmurluktan farklı olmayacaktır. E eğer öyle birşey kullanmak isteseydiniz, 1000 lira değil 100 lira verirdiniz değil mi? Neyse ki çoğunuz kışın kullandığı için yağmur ile çok haşır neşir değil, ama gene de kar da eriyerek gözenekleri tıkayabiliyor bazı havalarda. İkincisi de malzeme ağırlaşacak ve ani hava soğumalarında donacak ve üşütmeye başlayacaktır. Bu özellikle Uludağ ve Kartalkaya gibi yüksek nemli kayak merkezlerine yaşanabilen bir durumdur. Katır kutur kaymaya çalışırsınız sonra

-DWR bir kaplama olduğu için AŞINIR. Elimizdeki bu proof/kaydırma kazandırıcı ürünler bu DWR'ı tekrar canlandırır ya da yeniden uygular ama asla fabrika çıkışı gibi olmaz. Genellikle en fazla sürtünen yerler, bu özellikleri ilk kaybetmeye başlayan kısımlardır. Bunlar lift'e oturduğunuzda sürtünen etekler, dirsekler, kol uçları, çanta kullanıyorsak omuzlardır.

-Bazı proofer/kaydırmazlık kazandırıcılar sprey olarak da satılır ve yıkamaya gerek kalmadan, eğer ürün temiz ise direkt uygulanıp, kurutucuya atılabilir ya da ütü ile geçirebilir. BU sıcaklık DWR'ı aktifleştiren bir ısıl işlemdir. Kaplamanın yerleşmesi ve kalıcı özelliği olması için zaruridir.

-Genelde malzemelerimiz tamamen kirlenmez. Bu yüzden özel temizleyicisi alıp, bir leğende sadece kirlenen kısımlarını yıkamak bu kaplamayı ve astarın kendisi de korumak için en uygunudur. Çünkü çamaşır makinesindeki mekanik sürtünme ve yoğun yıkama bu DWR'ı mahveder.

-Bu nedenle lütfen özel deterjan ile elde yıkamaya çalışın. Malzemelerinizi günlük olarak kurutun, aşırı kirlenmediği sürece makineye atmayın. Makineye atacak olursanız da önce yıkayın, sonra proofer için tekrar yıkayın ya da uygulayın. İkisini aynı anda yapan bir temizlik malzemeniz varsa tek yıkamada halledin ama ayrı ayrı olana göre daha başarısız olacaktır. Kurutmayı kesinlikle unutmayın. Kurutucunuz yoksa ütünüzü en düşük sıcaklıkta, üstüne ince bir havlu sararak malzemenizde kullanın.

-En iyi tekrar uygulamalar bile 2 günlük bir yağmurda duruma göre toplam 4-8 saat arası su altında kaldığınızda etkisini yitirecektir. Eğer ürünlerinizi özellikle kayak için aldıysanız şehir içinde ve yağışlarda kullanmayın. Şehir içi kirliliği bile ( dokunduğunuz yerler, dumanlar, yağlar vs. ) malzemenin ömründen götürür. Bu nedenle şehir için aldığınız ürünler en üst düzey dağcılık ürünleri olmasın, yazıktır.

-k2outdoor, everestoutdoor, meydanav, atlaskamp, kutupayısı aklıma gelen yerler bu özel temizlik malzemeleri için. Dechatlon'da belki olabilir ama ben denk gelmedim. İntersport, karspor, enderspor vs.lere de sorup öğrenebilirsiniz. Marintek firmasında da olması gerek.

Herkese iyi sezonlar, uzun ömürlü malzemeler
    Freerider

Paylaşım için tşkler çok önemli bir konu çünkü..

süper paylaşımlar bunlar , elinize sağlık Ohzman ve Freeskier

Kayak ve snowboard malzemelerini temizlerken Ganüllü bebek deterjanı %100 saf bitkisel yağlardan olanlardan kullanıyorum.
    İsim:  roxy.jpg
Görüntüleme: 2309
Büyüklük:  270.8 KB (Kilobyte)

Standart Cevap: Snowboard Kıyafeti Temizliği ve Kayak Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

Selamlar,

çok faydalı bilgiler, elinize sağlık..Bu arada kayakları nasıl temizlememiz konusunda tecrübelerinizi paylaşabilirseniz harika olur

keyifli bir sezon dilerim

Standart Cevap: Snowboard Kıyafeti Temizliği ve Kayak Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

Alıntı Stelvio Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar,

çok faydalı bilgiler, elinize sağlık..Bu arada kayakları nasıl temizlememiz konusunda tecrübelerinizi paylaşabilirseniz harika olur

keyifli bir sezon dilerim
    Benim Snowboard ile ilgili tavsiyem sert olmayan kuru bir bez ile snowboard u silmek. Çelikleri de eskiden kullandığımız yeşil silgiler ile , kağıdı siler gibi silerseniz pas vs. dende kurtulmuş olursunuz
    Tabi bunları kaç kere yaptın derseniz pek sık olmadığını söyleyebilirim.

How to do liquid wax application for ski? (Kayak için sıvı vaks uygulaması nasıl yapılır?)

https://www.youtube.com/watch?v=n-zKvsDKSk8&t=316s

Ben şunu kullanıyorum daha doğrusu dükkandakiler onu kullanmamı önerdiler. Mükemmel bir şey.

http://www.mckinley.eu/equipment/car...sh-250-p151020

Alıntı bruno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben şunu kullanıyorum daha doğrusu dükkandakiler onu kullanmamı önerdiler. Mükemmel bir şey.

http://www.mckinley.eu/equipment/car...sh-250-p151020
    Tam olarak nasıl kullanıyoruz? Ben kuru temizlemeye veriyorum da sanki bu sefer mont biraz bozulmuş gibiydi.

Alıntı imyusyil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tam olarak nasıl kullanıyoruz? Ben kuru temizlemeye veriyorum da sanki bu sefer mont biraz bozulmuş gibiydi.
    Makinaya o sıvı detejanı ekleyip, 30 derecede sentetik yıkamada yıkıyorum.

Sayfa 1/2 12 SonSon