Telsiz Tasarımı
6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Telsiz Tasarımı

Standart Telsiz Tasarımı

Arkadaşlar merhaba 23 yaşında genç bir tasarımcıyım.

Sadece kar sporlarında kullanılacak bir telsiz projesi aldım bu konuda değerli bilgilerinize ihtiyacım var.

Lafı çok uzatmadan konuya geçeyim.

1) Halihazırda kullandığınız telsizlerde yaşadığınız problemler neler?

2) Eldivenle telsiz kullanımı ne kadar kolay? Telsizin daha iyi kavranması için büyük olması gerekir diye düşünüyorum ne kadar doğru?

3) Telsizi montun içinde taşımak mantıksız geliyor çünkü o soğukta montu açmak pratik değil. Telsizi kolunuzda veya üzerinize takılacak şekilde dizayn etmek ne kadar mantıklı?

4) Telsize ekli bir fener sis basması gibi durumlarda sizce faydalı olur mu?

5) Pistten çıkma gibi durumlar için navigasyon bulunmalı mı?

Bu sorular dışında karşılaştığınız ekseri problemleri veya olmasını istediklerinizi paylaşırsanız inanılmaz yardımcı olursunuz. Bir ürün tasarlanacaksa nasıl olması gerektiğini en iyi hitap edeceği kitle bilebilir.

Vakit ayırıp yanıtlayan herkese şimdiden çok teşekkürler. Forum kurallarına pek hakim değilim bir hatam olduysa affola.

Standart Cevap: Telsiz Tasarımı

Alıntı Tasarimci22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba 23 yaşında genç bir tasarımcıyım.

Sadece kar sporlarında kullanılacak bir telsiz projesi aldım bu konuda değerli bilgilerinize ihtiyacım var.

Lafı çok uzatmadan konuya geçeyim.

1) Halihazırda kullandığınız telsizlerde yaşadığınız problemler neler?

2) Eldivenle telsiz kullanımı ne kadar kolay? Telsizin daha iyi kavranması için büyük olması gerekir diye düşünüyorum ne kadar doğru?

3) Telsizi montun içinde taşımak mantıksız geliyor çünkü o soğukta montu açmak pratik değil. Telsizi kolunuzda veya üzerinize takılacak şekilde dizayn etmek ne kadar mantıklı?

4) Telsize ekli bir fener sis basması gibi durumlarda sizce faydalı olur mu?

5) Pistten çıkma gibi durumlar için navigasyon bulunmalı mı?

Bu sorular dışında karşılaştığınız ekseri problemleri veya olmasını istediklerinizi paylaşırsanız inanılmaz yardımcı olursunuz. Bir ürün tasarlanacaksa nasıl olması gerektiğini en iyi hitap edeceği kitle bilebilir.

Vakit ayırıp yanıtlayan herkese şimdiden çok teşekkürler. Forum kurallarına pek hakim değilim bir hatam olduysa affola.
    1) Dağın iki yamacında olduğunda iletişim sıkıntımız oluyor.
    2) Büyük olursa kayış sırasında beni rahatsız eder ve huzursuzluk verir.
    3) Telsizi üzerimize takarsak olası düşmelerde bizi yaralayabilir, telsiz kırılabilir, bu sebeple kulaklık kullanıyorum.
    4) Kuvvetli power ledli bir fener çok iyi olur.
    5) Navigasyon da çok iyi olur ama sanırım boyutunu büyültür. Ayrıca pil tasarrufu için açma ve kapama modu olmalı.

Ek: Kulaklık iletişimi bluetooth ile olsa efsane olur.

Çok teşekkür ediyorum.
    Navigasyon fener v.b. kullanımı için tuşlarla el ilişkisi sağlanması gerekiyor ama eldivenle bu ne kadar mümkündür?

Merhaba Tasarimci22 ,

Öncelikle kara dayanıklı olmalı, bazen karın içine düşebiliyor.
    Eldivenle kullanımda çok problem yaşamıyorum çünkü dokunmatik olmadığından sağ taraftaki düğmeye basıp konuşabiliyorum kayarken
    Telsizi boyun askılığımız ile açıkta taşıyoruz ama bu da bazen tehlikeli olabiliyor, kola veya vücudumuza takılacak şekilde dizayn iyi olabilir
    Fener ve navigasyon olayında kararsız kaldım gerekli olur mu acep, herkesin akıllı telefonları yanında oluyor malum

Projende şimdiden başarılar, istediğin an buradan soru sorabilir ve paylaşımda bulunabilirsin

Ben telsizimi montumun göğüs cebinde taşıyorum.
    Bence tombul olmasın. Hareketimi kısıtlayabiliyor.
    Kapsama alanı ne kadar geniş o kadar iyi.
    Ses kalitesi yüksek olsun.
    Evet kara sıkça düşebiliyor, kara dayanıkılığı önemli, rengi sarı, yeşil, dikkat çekicek bir ton olmalı.
    Butonu büyük ve kaba hareketlerle/eldivenle kullanılabilir olsun.
    Fener e gerek yok, gps külliyen yük ve masraf olur kanaatindeyim.
    Kayak :Dynastar 8800 Legend - Atomic Race D2 SL 165 - Atomic Race D2 GS 186
    Bağlama :Dynastar Legend - Atomic Race 614 - Atomic Race 614
    Ayakkabı:Fischer Viron Soma 95 - Atomic Redster Pro 130
    Baton :Fischer RC4 Carbon - Atomic Race

Kaliteli bir çekim mesafesi çok önemli.

Aynı zamanda yıpranmaya karşı dayanıklı olmalı.

Mesela Aselsan da , ön tarafındaki tuşlara bastığımız lastik kısmı , iki telsizimde de yerinden çıktı ve buradan da içine kar suyu aldı.