KarTutkusu Off-Road Grubu
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: KarTutkusu Off-Road Grubu

Standart KarTutkusu Off-Road Grubu

Birçoğumuzun SUV tarzı arazi araçları var. Aramıza en son Jasend katıldı, Nissan Pathfinder ile.

Biz de bu konuda kendi grubumuzu oluşturalım dedim.

Off-road farklı bir dünyadır. Normalde gidemediğiniz yerlere gider, doğada farklı yerler keşfedersiniz. Jeep'cilerin Range Rover'cılara takılmak için söylediği bi laf vardır, "You can go faster, i can go anywhere"

Benim de yönetici olduğum Geze-gen Off-Road ve Doğa Sporları Kulübü ile bir çok geziye katıldım. Yeni yerler keşfettim. Anlatılmaz yaşanır derler ya, aynen öyle. Mesela Pabuçdere. Fotoğraflardan anlayacaksınız.

Bizim grup için aklıma fazla bi isim gelmedi. Kar-Off olabilirdi ama bu isim Karabük Off-road kulübüne ait.

Off-Kar olabilir mesela. Siz de öneride bulunabilirsiniz.

Ben 2 senedir 4.7 motor benzinli Jeep Grand Cherokee 4.7 kullanıyorum. Motorun hacminin büyük olması arazide büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca asfaltta insanı koltuğa yapıştıran bi çekiş gücü oluşturuyor.

2000 kuşağı Jeep'ler yapıları gereği sürüş esnasında gemi gibi araçlardır. Bi o yana bi bu yana hafif salınımlar yapar. Dingil sistemi araca sadece 8 denge kolu vasıtası ile bağlanmaktadır. Bu da aracın esneme özelliğini arttırır. Yapılacak bazi modifikasyonlarla bu esnekliği alabiliyorsunuz. Ancak araziden uzaklaşıyorsunuz.

Aracın fabrika çıkış özelliklerinde Jeep markasına has "Quadra-Drive" tam zamanlı 4 çeker ve yine Jeep'e has "Vari-lok" LSD (limited slip differential) kilitli diferansiyel sistem mevcut.

Quadra-drive sistemi çekiş gücünü aracın bulunduğu şartlar itibari ile tekerleklere dağıtıyor. Gerektiğinde %100 tüm torku sadece tek bir tekerleğe verebiliyor.

LSD sisteminin amacı bir lastik patinaja düştüğünde (karda veya çamurda) diğer lastiği de kilitleyerek sizin saplandığınız yerden çıkmanızı sağlar. Arazi aracınızda bu sistemin olup olmadığını, var ise çalışıp çalışmadığını anlamak için araç liftteyen arka ve ya ön lastiğin birini ileri yönde çevirin, kısa bir süre sonra çevirme işlemi zorlaşıp karşısındaki lastik de çevirdiğiniz yönde dönmeye başlarsa LSD kilit sisteminiz var ve çalışıyor demektir. Normal araçlarda lastik bir yöne dönerken diğeri ters yöne döner.

Arazi vitesine geçiş yaptığınızda çok dik bir yokuşta siz hiç gaza veya frene basmadan araç tüm tekerlekleri kilitleyerek kendi kendine sabit 5 km/s hızla emniyetli iniş yapabiliyor.

Benim aracımda standarttan farklı olarak monte ettiğim 2" (5 cm) ARB OME helezon ve amortisör yükseltme kiti, Flowmaster Super 44 Muffler egzost sistemi, Toyo Open Country A/T arazi lastik ve PDW 17" arazi jant seti mevcut.

Şu anda orta seviyede arazi koşullarına giriyorum. İlerleyen süreçte 4" yükseltme kiti düşünüyorum. Ancak unutulmamalı ki, aracınızı ne kadar yükseltirseniz o kadar asfalttan uzaklaşır, araziye yaklaşırsınız. Çünkü yükseltilen araçların aerodinamik yapısı değişmekte ve yüksek süratlerde tehlike teşkil etmektedir.

Artikilasyon

----------

Kars Sarıkamış Kayak Pisti

----------

Bize her yer otopark

----------

Kemerburgaz'da bir gölbaşı, off-road parkuru

Standart Cevap: KarTutkusu Off-Road Grubu

Arazi araçlarının teknik detayları hakkında pek bilgi sahibi değilim ama bana göre ssangyongu hafife almıyalım.
    2 yıldır beraberiz beni hiç üzmedi.

Standart Cevap: KarTutkusu Off-Road Grubu

Canım çekti ben de bir iki resim ekleyeyim..Bu arada Karabük Off road un ismi "Kardoff"...Karoff olabilir yani..

Sağlam soğuk bir günün sabahı Kartal Otel önü:
    İsim:  Resim 034.jpg
Görüntüleme: 780
Büyüklük:  150.0 KB (Kilobyte)

Bölgemizde yer alan 1930 rakımlı Keltepe de kayacak yer buluruz umuduyla gitmiştik:
    İsim:  IMG_6711.jpg
Görüntüleme: 709
Büyüklük:  340.2 KB (Kilobyte)

Kartalkaya ya tırmanırken önde arkadaşımın X3 ü ..
    İsim:  IMG_0003.jpg
Görüntüleme: 743
Büyüklük:  73.1 KB (Kilobyte)
    Konu iynem tarafından (28-11-2015 Saat 14:51 ) değiştirilmiştir.
    Dünyada iki farklı insan var, bilmek isteyenler ve inanmak isteyenler.

Friedrich Nietzsche