Salomon Performa Sport 6.0 Driver kayak botu, tabanlık tamiri
Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Salomon Performa Sport 6.0 Driver kayak botu, tabanlık tamiri

Standart Salomon Performa Sport 6.0 Driver kayak botu, tabanlık tamiri

15 senelik kullanımdan sonra artık kırılarak dökülmeye başlayan topuk ek parçasını, uzun bir uğraşıdan sonra kendim tamir ettim. Sizlerle de tecrübelerimi paylaşmak isterim.

Öncelikle, kayak ayakkabısının tabanında topuk (heel) ve burun (toe) kısmında bulunan, genellikle siyah renkli özel yapım sertleştirilmiş elastik parçalar, 10 sene sonunda sertleşerek işlevini kaybetmektedir. Bu parça değiştirilerek, tekrardan 500 tl civarı ayakkabı yatırımı yapılması önlenebilir. Ancak, Rossignol, Salomon vb bilinen markalar dışında, bu kadar süre geçtikten sonra, yedek parça bulmak kolay olmayacaktır. Türkiye'de bulmayı zaten unutun bence. Bu arada, bu işin ticaretini yapacaklar için de iyi bir iş fırsatı olabilir.

Ben ne yaptım? Öncelikle Türkiye'de Salomon distribütöründen destek istedim. Aylar süren mail trafiği sonucunda, bu çabam boşa çıktı. Yurtdışına yazdım, nafile, cevap dahi gelmedi. Bunun üzerine, web de bir arama yaptım ve şu siteyi gözüme kestirdim:

http://www.skiequipmentuk.co.uk

Benim ayakkabım için gerekli olan parçaları şu şekilde seçtim:
    487450 Heels For Salomon Ski Boots
    489618 Toes For Salomon Ski Boots - Large

Bu konuda, firma yetkililerinin de inanılmaz desteği oldu. Direkt yazışmak isterseniz:

Andy Taylor
    Managing Director
    Anything Technical Ltd
    Sand Aire House, New Road, Kendal, LA9 4UA
    tel 01539 734701, fax 01539 734736
    info@skiequipmentuk.com

Siparişi verdikten 10 gün sonra paket normal yollarla elime geçti, gümrük vb sorunu yaşanmadı. 5 pound nakliye ödedim. 15 pound da topuk parçaları için.

İsim:  Ümraniye-20131225-00615.jpg
Görüntüleme: 6177
Büyüklük:  372.7 KB (Kilobyte)İsim:  Ümraniye-20131225-00611.jpg
Görüntüleme: 6128
Büyüklük:  377.9 KB (Kilobyte)İsim:  Ümraniye-20131225-00612.jpg
Görüntüleme: 5723
Büyüklük:  350.9 KB (Kilobyte)İsim:  Ümraniye-20131225-00613.jpg
Görüntüleme: 5536
Büyüklük:  377.2 KB (Kilobyte)İsim:  Ümraniye-20131225-00614.jpg
Görüntüleme: 5528
Büyüklük:  399.0 KB (Kilobyte)
    Bunlar, tamir öncesi durumunu gösteren fotoğraflar. Gördüğünüz gibi, sadece topuk kırılmıştı ve burun kısmı bana güven verdiği için sipariş etmedim ve değiştirmedim.

İsim:  Ümraniye-20140108-00631.jpg
Görüntüleme: 5591
Büyüklük:  483.7 KB (Kilobyte)
    İngiltere'den postayla gelen paket

İsim:  Ümraniye-20140108-00632.jpg
Görüntüleme: 5847
Büyüklük:  473.6 KB (Kilobyte)
    Paketten çıkan 2 topuk parçası ve 10 adet özel vidası. Çıkan malzeme ile ayakkabının üstündeki orijinal malzeme, yazılarına, kıvrımlarına, baskı tipine kadar %100 aynı. Made in Italy. Sadece çıkan vidalar ile ayakkabımın üstündekiler biraz farklı idi. Orjinali biraz daha ince çaplı ve 2 mm kadar daha uzun idi. Biraz da rengi altın sarısı gibiydi. Her ihtimale karşın, yeni vidaları kullandım, eskileri de atmadım.

İsim:  Ümraniye-20140108-00633.jpg
Görüntüleme: 5438
Büyüklük:  415.1 KB (Kilobyte)İsim:  Ümraniye-20140108-00634.jpg
Görüntüleme: 5480
Büyüklük:  413.7 KB (Kilobyte)
    Eski, kırılan parçaların yıldız tornavida ile sökülmesi. Burada, şunu hatırlatmalıyım. Taa İngilterelerden sipariş vermeden önce, bu parçaları yerinden sökmeye çalışın. Olur da kaynamıştır, sökemezsiniz vb, boşuna uğraşmamış olursunuz. Bir de tabi, vida yuvalarında da en ufak bir kırık, çatlak, ezilme olmamasına dikkat edin. Güvenlik açısından.

...devamı sonraki mesajda...
    Konu twingo tarafından (10-01-2014 Saat 09:21 ) değiştirilmiştir.
    En Güncel Pist ve Kar Rehberi, Canlı Kameralar

Standart Cevap: Salomon Performa Sport 6.0 Driver kayak botu, tabanlık tamiri

...üstteki birinci mesajdan tamir raporuma devam ediyorum...

İsim:  Ümraniye-20140108-00635.jpg
Görüntüleme: 5727
Büyüklük:  422.1 KB (Kilobyte)İsim:  Ümraniye-20140108-00636.jpg
Görüntüleme: 5304
Büyüklük:  377.8 KB (Kilobyte)İsim:  Ümraniye-20140108-00637.jpg
Görüntüleme: 5328
Büyüklük:  413.3 KB (Kilobyte)İsim:  Ümraniye-20140108-00638.jpg
Görüntüleme: 5163
Büyüklük:  356.3 KB (Kilobyte)İsim:  Ümraniye-20140108-00640.jpg
Görüntüleme: 5289
Büyüklük:  473.7 KB (Kilobyte)

Bunlar da yeni topuk parçalarının montajı ve sonunda neredeyse yepyeni hale gelen ayakkabım.

Tamir işi bu kadar. Daha detaylı bilgiler için bu sayfaya da göz atabilirsiniz:
    http://www.skiequipmentuk.co.uk/Ski_...s_and_Fitting/

Önemli not: Kayak tabanındaki parçaların kırılmasını beklemeden değiştirilmesi önerilir. Bu sebeple, 7-8 yılı aşın süredir aynı ayakkabıyı kullanıyorsanız, bence birleşerek, bu siteden ortak bir sipariş verebilirsiniz. Montajı çok kolay ve çok büyük sakatlıklara engel olmak mümkün bu sayede...

Kazasız belasız bir sezon dilerim herkese.
    Konu twingo tarafından (10-01-2014 Saat 09:17 ) değiştirilmiştir.

Bu arada, 1. mesajın en sonunda, "Eklenen Resim Ön İzlemesi" diye çıkan fotoyu silemedim bir türlü.

2. mesajda da şu şekilde görülen bir satır var:
    Eklenti 15590Eklenti 15591Eklenti 15592Eklenti 15593Eklenti 15594

Aslında bu satır yerine, o fotoların ufak ön izlemelerinin çıkması gerekirdi, aynı birinci mesajımdaki gibi. Yönetimdeki arkadaşlarımın ellerinden öper bir el atıverirlerse.

Edit: Ok düzelttim.
    Konu twingo tarafından (10-01-2014 Saat 09:21 ) değiştirilmiştir.

Harika bir paylaşım olmuş. Emeğine ve eline sağlık twingo.

Elinizdeki yıldız tornavida seti benim geçen sene BİM den aldığım sete benziyor .
    Vidaları sökerken kaynak sorunu yaşanması ihtimalı çok düşük , vidalandığı yer plastik olduğundan dolayı ( metal dişli gömülü somun olsaydı bahsettiğini sorun oluşabilirdi ) . Ön parçalarıda değiştirseydiniz sanki daha iyi olurdu gibi düşünüyorum , hazır eliniz değmişken ve sipariş vermişken bir arada çıkarmak daha doğru olurdu .
    Yenilenmiş botlarınızı bol karlı pistlerde kullanabilmeniz dileği ile .
    Dipnot: Bu sezon nekadar kötü ya... hiç doğru düzgün yağış yok ve kayak merkezlerindeki kar durumu içler acısı , bundan dolayı temenim bol karlı günlerde kullanabilmen içindir

Evet Turan Bim olabilir. Ama bir ürün bu kadar mı başarılı olur, inan elimden düşürmüyorum. 2 tl mi ne vermiştim!!

Plastikte kaynak konusunda haklısın, ama uyarım hala geçerli, önce sökülmesi ve alt tarafın iyice gözlemlenmesi lazım. Kırık, çatlak, sıyrılma vb bakılmalı. Eğer, "sonuçtan %100 eminim ve gönlüm rahat edecek" denemiyorsa, başlanmamalı.
    Aslında önce hem ön hem de arkayı sipariş etmiştim. Ama bu durumda maliyet 120-130 Tl yi buluyordu. E biraz daha katıp, 50 flex ayakkabı bile alınabilir. Bu benim için geçici bir çözüm, şu sakatlığım geçene kadar ekipman yatırımı düşünmüyorum. Sonra gider alırım en kral ayakkabıyı diye planladım. Bir diğer konu da, kayak merkezlerinde, ayakkabı ile sert zeminlerde yürüme konusu. Bunu yapmamak lazım. Ayakkabının topuğuna biniyor tüm yük ve hop, kısa sürede yıpranmalar başlıyor. Mecbur kalınırsa da, mutlaka, topuktan ziyade tüm ayak tabanına yükü dağıtarak bir yürüyüş yapılmalı mümkün mertebe. Benim bu yüzden ön parçada hiçbir eskime olmamıştı ve neredeyse ilk günkü esnekliğini koruyor hala bu parça.

Alıntı turana Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinizdeki yıldız tornavida seti benim geçen sene BİM den aldığım sete benziyor .
    Vidaları sökerken kaynak sorunu yaşanması ihtimalı çok düşük , vidalandığı yer plastik olduğundan dolayı ( metal dişli gömülü somun olsaydı bahsettiğini sorun oluşabilirdi ) . Ön parçalarıda değiştirseydiniz sanki daha iyi olurdu gibi düşünüyorum , hazır eliniz değmişken ve sipariş vermişken bir arada çıkarmak daha doğru olurdu .
    Yenilenmiş botlarınızı bol karlı pistlerde kullanabilmeniz dileği ile .
    Dipnot: Bu sezon nekadar kötü ya... hiç doğru düzgün yağış yok ve kayak merkezlerindeki kar durumu içler acısı , bundan dolayı temenim bol karlı günlerde kullanabilmen içindir

Tamir edilmiş ayakkabı ile 2. sezonumu da başarı ile geçirdim...

http://www.havadurumu.biz/

Server Error veriyor twingo
    0 RH (+) İstanbul/Ataşehir
    Kayak:Rossignol Zenith9,5Bağlama: Ross.1s20Baton:LEKI Carbon-TS Bot: Head EzOn6.5Kask:Ross.TOXIC2.0

Alıntı Freeskier Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    http://www.havadurumu.biz/

Server Error veriyor twingo
    Evet ne yazik ki epeydir guncelleyemedim. Aslinda aklinda bir is plani olan varsa ortaklasa bir seyler yapilabilir.... Domain saglam

Merhabalar,

Rossignol marka kayak botu için 2' şer takım tabanlık getirttim yukarıdaki adresten. Hem topuk hem de burun kısımlarını değiştirdim. Müthiş oldu. Elimde bir takım topuk ve bir takım da burun var (Rossignol için). Uygun fiyata verebilirim.Eklenti 17883

Sayfa 1/2 12 SonSon

Bu Konudaki Etiketler