Eğitim şart ama kaymak için ders almak şart mı? - Sayfa 21
Sayfa 21/22 İlkİlk ... 1119202122 SonSon
212 sonuçtan 201 ile 210 arası

Konu: Eğitim şart ama kaymak için ders almak şart mı?

Standart Cevap: Eğitim şart ama kaymak için ders almak şart mı?

Alıntı KAYAKHAKEM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuda öyle sert rüzgarlar esmiş ki ,sıkı giyinip geldim

Arkadaşlar videolar ,vs'ler tabiki çok faydalı olabiliyor.Yanlız alınan dersler esnasında pistte canlı canlı performansa göre tadbik ve uyarılar olduğu için hiç birşey eğitmenden alınan dersin yerini bence tutamaz.

Tavsiye kısmına gelirsek ,bir kayakçı bence mutlaka alacağı dersi neden aldığı çok çok iyi bilmesi ve anında uygulayabilmesi gerekli. Ders alacağı hoca ile baştan seviyesini,yaşadığı sorun ve eksikliği konuşup ne istediğini dersten önce anlatması gerekli.

Peki bir kayakçı minimum kaç ders almalı ve hangi aşamalarda almalı?

1) Kayağa yeni başlayacak bir kişi mutlaka grup dersi alarak ''Kalkma,Yürüme,Kayak takıp sökme,Baton ve işlevi,Kar sapanı ile iniş'' Konularını öğrenmeli.Grup dersi olduğu için sizi fiyat yormayacaktır.Bu şekilde en az o günü pratik yaparak geçirmelisiniz.

2) Eğer ilk dersten sonra en az 10 saat kar sapanı ile kaydıysanız ve hafif hafif kar sapanı ile sağa sola dönebiliyorsanız ikinci dersi almanın vakti gelmiştir.Onu da bireysel ders ile hocanıza orta seviyeye geçmek ve mavi bir pistten geniş dönüşler yaparak paralele geçmek istediğinizi belirtmelisiniz.Kazasız ve sorunsuz bir şekilde artık sağa sola Mavi bir pistten paralel kayabilmeye yavaş yavaş başlayacaksınızdır.

3)Derslere çok para vermek istemeyen bir kişi iseniz Üçüncü dersi 1 yada 2 sezon sonra paralel tekniğinizi yavaş yavaş geliştirdikten sonra almalısınız.Üçüncü aşamada özel ders almanızı ve hocanızdan taleplerinizin ''Hızlı ve teknik kaymayı,batonu merkez kaç olarak kullanmayı,dönüşlerde bacak bükümü ile belinizide bükmeyi, dönüşlerde sağ sol alçalıp yatmaları ve keskin kararlı dönüşleri '' olmasını talep ediniz.

Kişilerin azmi ve kararlığına göre bu saydığım seviyeler maximum ardı ardına kaydığınız 3 senedede oluşabilir ,Minimum kayma saatine ve maximum azmine göre 6 sezondada oluşabilir.

Detaylı oldu ama Tüm yeni başlayanlara Faydalı olmasını diliyorum.

Herkese Sevgiler ,Saygılar...
    Bir dersten ne beklenmeli? Amaç ne olmalı? Sorularına çok güzel bir açıklama olmuş. Teşekkürler. [emoji1319][emoji1319]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam çok güzel yazmışsın. Eline sağlık. Bunu kaydettim.
    Teşekkür ederim, yeni başlayanlar ve ders konusunda kafası karışık olanlar için faydalı olmasını diliyorum.

Alıntı fatih_m Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir dersten ne beklenmeli? Amaç ne olmalı? Sorularına çok güzel bir açıklama olmuş. Teşekkürler.
    Ben teşekkür ederim.

olurda görüşebilirsek bende yardımcı olabilirm arkadaşlar
    kayakta fena sayılmam

Alıntı Burcuu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    olurda görüşebilirsek bende yardımcı olabilirm arkadaşlar
    kayakta fena sayılmam
    Kartepeye 2-3 sefer haftaiçi günübirlik gitmeyi planlıyorum. Denk gelirsek çok da güzel olur[emoji1360]. Teşekkürler.

Alıntı fatih_m Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kartepeye 2-3 sefer haftaiçi günübirlik gitmeyi planlıyorum. Denk gelirsek çok da güzel olur[emoji1360]. Teşekkürler.

fatih_m, azimlisin..Sezon sonuna kadar bu işi çözeceksin galiba
    Dünyada iki farklı insan var, bilmek isteyenler ve inanmak isteyenler.

Friedrich Nietzsche

Arkadaşlar Merhaba,
    Bizce kesinlikle ders alınmalı. Ama tabi ki ders alınan yerde önemli. Ülkede önüne gelende ben hocayım diye ortaya çıkabiliyor.

Snowboard özelinde konuşursak bizim gözlemlediğimiz snowboard yapanların yarısına yakının çok yanlış bir teknikle kaydığı, %30 un kısmen yanlış kaydığıa sadece 20% gibi bir bölüm düzgün diyebileceğimi,z bir teknikle kayıyor.
    Kötü teknikle kayış o kadar abartılı haldeki mazleme seçimi bile ona göre yapılıyor
    Bizim dükkana board gelmeye gelen arkdaşlardan bir çoğu 'kolay döneceğim, yani arka ayakla kontrolü kolay olan bir board istiyporum ' diyor. yani arka ayağı rahat savuracağı bir board Bizim ülkede board yapanların çoğu arka ayağını ve kalçasını savurarak dönüş yaptığını sanıyor! Bu bir dönüş şekli değildir, slalomda değildir, bu bir freestyle harekettir. Dönüş yaparken arka ayak savrulmaz, kalça hakeret ettirilmez, çelikten çeliğe geçilrek kayılır. Savurarak dönenelerde arkadan board karı süpürür ve büyük bir iz bırakır. Çelikten çeliğe geçerek yapılan dönüşlerde ise ince bir iz kalır, ve bu şek,lde kayış çok daha hızlıdır. Savuraka dönme hızı yavaşlatan bir hareket. elebtte bununda kullanıldığı yerler var, ama asıl dönüş tekniği bu değildir.
    Bir de bizde yapılan diğer bir hata da vucudu yere yakın yapmak için kalçdan kırarak üst vucudu yere yaklaştırmak. bu da çok yanlış. Evet vucud dik olmamalı ama bu belden üzerini kırarak değil dizleri kırarak yapılır. Belden yukarısını diz tutmak gerekir, kırılması gereken dizler. Parmakucu dönüşlerde hep kalça dışarılı çıkarılıyor. çok yanlış aksine parmak ucu dönüşlerde kalça içeri sürülür öne sürülür.

Bu yanlışların çoğunkendi kendimize öğrenmekten kaynaklanıyor. iyi bir hocadan ders almak şart. ama tabii ülkede iyi hoca bulmakta zor. ayağında kayakla board dersi veren hoca gördüm ben
    snowboard konusunda derse ihtiyacınız olursa bize yazın. kartal otelde yücel hoca var tavsiye ederiz. ayrıca bizden alışveriş edenler yücel hocadan 25% indirim alabiliyorlar:
    Ders fiyatalrına gelince vet gerçekten pahalı. gerçi dunyanın her yerinde pahalı. bu bir arz talep meselesi. ayrıca ders paralarının hatırı sayılır bir bölümü ders verilen yerdeki okulun kirasına gidiyor maalesef.
    LIB TECH - GNU-THIRTYTWO - VOLCOM-ELECTRIC GOGGLE- ETNIES - ROXY

www.freedom.com.tr

Bende ufak ve hep rastladığımız bir not aktarıyım.

Tüm kayak merkezlerimizde gördüğümüz AnaTeknik Sorun ,Ders Almayan Kayakçılar zar zor 2yada 3 sezon kar sapanı ile kayıp paralele geçiyorlar.Pistlerde kayan insanları gözleyip ,Eski stil diye tabir ettiğimiz yani carving öncesi teknikle Carving kayak ile kaymaya çalışıyorlar.Böyle kayanlar kayakları ve bacakları bitişik kaymaya çalışıyorlar.Bu da kar birikintilerinde,zemin bozukluklarına ve yüksek hızlarda düşmelere,dengesizliklere ve ciddi yaralanmalara neden oluyor.Yeni başlamış olanlar için,Kullandığınız Malzemeyi ilk önce tanımalı ve araştırmalısınız.İllaki ders almayacaksanız mutlaka Carving Kayış teknikleri ile ilgili Videolar izlemelisiniz.Herkese Selamlar...

turkiye'de denk geldigim hocalarin cogu, saniyorum kolaylarina geldiginden carving ile devam ettirmek yerine alikomali donusleri belletmege ugrasiyorlardi... gecen sene ilk defa genc nesilden 1-2 kisiye denk geldim, onlar carvinge zorluyordu ogrencilerini... yavas yavas carving yayilacak ins...

Alıntı Freedom Sports Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bizim ülkede board yapanların çoğu arka ayağını ve kalçasını savurarak dönüş yaptığını sanıyor! Bu bir dönüş şekli değildir, slalomda değildir, bu bir freestyle harekettir. Dönüş yaparken arka ayak savrulmaz, kalça hakeret ettirilmez, çelikten çeliğe geçilrek kayılır..
    Güzel bir tespit...
    Bu nedenle bolkara girmekten imtina eden bordcular az değildir..Çünkü bordun arkası takıldığından keyif alamaz

Friedrich Nietzsche

Alıntı oliver_han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    alikomali donusler.
    Namı diğer "ışık geçmez" mi oluyor Bende niye yapamıyorum diyordum...Kayak yüzündenmiş

Friedrich Nietzsche

Sayfa 21/22 İlkİlk ... 1119202122 SonSon