Video yorum - Hatam nerede ?
Sayfa 1/3 123 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Video yorum - Hatam nerede ?

Standart Video yorum - Hatam nerede ?

Merhabalar,
    Haftasonu Pamporovo da yapay kar+buz karışımında sezonu açtım.
    Kaymayı korktuğum kadar unutmamışım fakat çok sık disiplinimi kaybedip hatalar yaptım.
    İlk iki gün hep başlangıç seviyesi gruplara denk geldiğimden eğitim grubundan ayrılıp kırmızı ve siyahlarda alıştırmalar yaptım.
    Hızım orta seviyedeyken öne eğilmeyi aşağıda kalan kayağa yüklenmeyi atlamıyorum.
    Fakat dik siyah pistlerde eğimin yarattığı korkudan mı yoksa oldukça temkinli ve yavaş oluşumdan mı bilmiyorum çok hata yapıyorum.
    Ekli videoda sürekli arkaya yaslandığımı farkettim ve bu videodan hemen önce buzlu kısımda dengemi koruyamadan kar birikintisine çarptım ve kötü düştüm.
    Neyseki kaskımı hiç çıkarmadığımdan sadece telefonumun camı kırıldı, kafa sağlam eve döndüm.
    Allah Schumacher'in yardımcısı olsun.

Tecrübeli kar turukunlarından ricam hatalarımı çekinmeden yüzüme vurup nasıl iyileştirebileceğim hakkında tavsiyeler.

Standart Cevap: Video yorum - Hatam nerede ?

a) Öncelikle kar sapanı döneminden parelele geçiş dönemine geri dön..
    b) Kar sapanındaki dönüşlerden hemen sonraki aşama olan baton vurma çalışmasına başla:
    Dönüş eyleminin tümünü büyük bir C harfi olarak ele alırsak, örneğin sola dönüşte C nin başında sol elini kaldır. C nin aşağı dönen ilk eğimine gelince batonu vur. Vurduğun elin yani sol elin yere 90 derece açıyla öne uzanır gibi havada kalsın, diğer elin batonun ucu arkayı gösterecek şekilde aşağıda kalsın.
    Dönüşün başında geride kalan vadi kayağın baton vurup yönün vadiye döndüğünde yavaşca öne doğru geçecek dönüşün sonunda dağ kayağın vadi kayağının 10 cm gibi önünde kalacak, havada duran sol elin bir sonraki dönüşe kadar pozisyonunu koruyacak, göğsün vadiye bakacak...

Yazıyla ancak bu kadar..
    Senin teknik hatan: baton vurmuyorsun, dolayısıyla dönüş için gerekli pozisyonu alamıyorsun...Ve kayaklarınla değil gövdenle (karsapanındaki gibi) dönüyorsun...
    Geriye yaslanman bu hızda çok önemli değil, ama dizler öne yaslanmış olmalı...Hızın arttıkça ağırlık merkezinin önemini daha iyi algılayacaksın.
    Selamlar..
    Dünyada iki farklı insan var, bilmek isteyenler ve inanmak isteyenler.

Friedrich Nietzsche

kırmızı ağlarla sınırlandırılmış bölgede kayarken, senin sağında kayan bir kayakçı var. işte doğru pozisyon onunki.

Merhabalar,
    Normalde üst vücudumu fazla kullanmadan dönerdim ama ilke derslerde hep üst vücudum ile dinmemi tembihlediler.
    Ta ki 3. gün gerçekten orta seviye bir grupla kayana dek. O derste üst vücut sabit yokuş aşağı bakacak şekilde sadece ayaklarla döndüm.
    Carving yapamasamda paralel dönüşlerimde rahatladı.
    Baton vurmayı da son ders te çalıştım fakat hala zaman zaman vurmayı unutuyorum. Sanırım zamanla yerleşecek.

Dizlerimin kırık olmaması da tamamen hantalıktan, bi türlü kondisyon çalışmalarına başlayamadım.
    Halilye dizlerim sürekli kırık olunca bacak kaslarım yanıyorrrrr

Geriye çok yaslanıyorsun.

1-Geriye oturmuşsun buda senin kayakları kontrol etmenden ziyade kayakların seni kontrol etmesine neden olur
    2.Sağa dönüşlerde ağırlık aktarımını çok hızlı yapmaya çalışıyorsun bu da zaten istemsiz olarak geriye oturduğun için dengenin bozulmasını daha çabuk sağlıyor aslında biraz daha az eğimli pistlerde öne yüklenerek dönüş çalışsan bunlar çok çabuk düzelir
    ARH+
    19.11.1963 ÇORUM

Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geriye çok yaslanıyorsun.
    aslında geriye yaslanmak değil yaptığı, bilinçaltında kendini düşmeye programladığı için ağırlık merkezini mümkün olduğunca yere yaklaştırmaya çalışıyor
    buna başka şeyde diyoruz da burada söylemim
    ARH+
    19.11.1963 ÇORUM

Grup derslerine katılmayı bırakmayın. Her gitiğinizde günün yarısını grup derslerine katılarak geçirin. 2-3 sene içinde oldukça ilerlersiniz. Sık sık kayak yapılmadığı için hareketlerin pişmesi uzun zaman alıyor.

Alıntı akifla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,
    Normalde üst vücudumu fazla kullanmadan dönerdim ama ilke derslerde hep üst vücudum ile dinmemi tembihlediler.
    Ta ki 3. gün gerçekten orta seviye bir grupla kayana dek. O derste üst vücut sabit yokuş aşağı bakacak şekilde sadece ayaklarla döndüm.
    Carving yapamasamda paralel dönüşlerimde rahatladı.
    Baton vurmayı da son ders te çalıştım fakat hala zaman zaman vurmayı unutuyorum. Sanırım zamanla yerleşecek.

Dizlerimin kırık olmaması da tamamen hantalıktan, bi türlü kondisyon çalışmalarına başlayamadım.
    Halilye dizlerim sürekli kırık olunca bacak kaslarım yanıyorrrrr
    Bilmiş bilmiş yazdığıma bakma...Uzun pistlerde benimde bacağım yanıyo (hangilerini dersen Quadriceps lerimi, yani üst bacak ön kısmını)
    Bunca senedir çözemedim niye ?...Ya hızımı azaltmak için yaptığım yorucu müdahelelerden, yada hızdan tırsıp kendimi kastığımdan...Yada hala uygun pozisyonumu bulamadığımdan...
    Dünyada iki farklı insan var, bilmek isteyenler ve inanmak isteyenler.

Friedrich Nietzsche

Alıntı iynem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilmiş bilmiş yazdığıma bakma...Uzun pistlerde benimde bacağım yanıyo (hangilerini dersen Quadriceps lerimi, yani üst bacak ön kısmını)
    Bunca senedir çözemedim niye ?...Ya hızımı azaltmak için yaptığım yorucu müdahelelerden, yada hızdan tırsıp kendimi kastığımdan...Yada hala uygun pozisyonumu bulamadığımdan...
    Ben spora gidiyorum. Bacak antremanlarımı çok sıkı tutuyorum. İki senedir bunu yapıyorum. İki senedir ilk gün bile ayaklarımın yorulduğunu hatırlamıyorum. Bolkarda bile rahat kayıyorum. Çünkü ayak kaslarım oldukça kuvvetli.

Sayfa 1/3 123 SonSon