Pamporovo hakkındaki düşüncelelerinizi paylaşırsanız sevinirim
Sayfa 1/4 123 ... SonSon
32 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Pamporovo hakkındaki düşüncelelerinizi paylaşırsanız sevinirim

Standart Pamporovo hakkındaki düşüncelelerinizi paylaşırsanız sevinirim

Merhaba ben uzun zamandır forumu sezon zamanı takip ediyorum. Daha önce kartalkaya ılgaz ve sarıkamışta kaydım . Biz iki aileyiz . 9-10 Yaşlarında birer çocukla toplam altı kişi sömestr için üç dört gecelik bir kayak tatili planlıyoruz.

Sömestrde Uludağ ve Kartalkaya çok pahalı geldi. Erzurum da fiyat olarak çok uygun sayılmaz. Ilgaz da uzak kalıyor İstanbul dan altı yedi saat çekiyor.Pist seçenekleri de az.

Geçen seneden beri Bulgaristan aklımızdaydı. Hazır Schengen de varken bu sene gidelim dedik. Pamporovo ya odaklandık. Bansko'ya göre daha yakın ve daha az kalabalık olduğu söyleniyor.Yol İstanbul dan 460 Km. Google maps 5,5 saat gösteriyor .Ancak bazı tereddütlerim oldu:

Gurbetçiler ile yazın konuştuğumda Bulgaristan yolunun çok kötü olduğunu bu yüzden daha uzun olmasına rağmen Yunanistan'dan gitmeyi tercih ettiklerini söylediler.İnternette Bazı yerlerde de Bulgaristan da asayiş sorunu olduğunu bazı polis kıyafeti giymiş kişilerin yolda polis gibi arabaları durdurup soygun yaptıklarını, bu nedenle arabası olmayan polis çevirmelerinde durulmaması gerektiğini söyleyenler gördüm. Bulgar polisinin de rüşvetçi olduğu söyleniyor.

Pamporovo skipass fiyatları nedir ? Pistleri nasıldır. Şubat ayında kalabalık olur mu ? Başlangıç seviyesindeki kayakçılar için uygun mudur ?

Bir de kafama takılan bir konu daha var. Tek araba ile gitmek istiyoruz. Muhtemelen araba Passat olacak.Bu yaz Yunanistanda polis bizi durdurdu ve arkadaki çocuğun kemeri bağlı olmadığı için neredeyse ceza yazacaktı. Şimdi araba ile gidersek öne iki büyük arkaya iki büyük iki çocuk toplam 6 kişi binicez. Sınırdan geçerken veya trafik kontrolünde polis arabaya fazla kişi bindiniz diyerek sorun çıkarır mı ? Malum avrupa birliği kuralları var.

Görüşlerini paylaşabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Standart Cevap: PAMPOROVO hakkındaki düşüncelelerinizi paylaşırsanız sevinirim

burayı bende duydum ve merak ediyordum, hatta bi yakınım hiç banskoya kasma pamporovo ağaçlık güzl, hava iyi oluyr genelde filan demişti..

Birisi çıkarsa forumdan cevaplayacak süper olur..Belki "Tuni" nickli arkdş.. O tecrübeli sanki bulgaristan konusunda..

Schengenin aralıkta bitmesi tam bi kabus.. Risk almayıp bolu bursa kayseri dedirtiyor..

Hem Bansko hem Pamporovo'ya gitmiş biri olarak şunları söyleyebilirim;Bansko'nun pist bakımından daha tatmin edici olduğunu düşünüyorum..Bansko'da hoteller bir arada(şehirde),teleferikle 30dk'da zirveye ulaşılıyor..Pamporovo'da Hotel pist arası sıkıntı değil..ara pistlerden teleferiğe ulaşılıyor..Bansko'daki kalabalık Pamporovo'da yok..Bansko'da aldığımız keyfi Pamporovo'da alamadık..özellikle gece yemek gezme eğlence konusunda Bansko açık ara önde..!Pamporovo'da Hotel dışı fazla bişey yok..Bansko'da yürüyüş alış veriş,şehir merkezi,restoranlar görülmeye değer..
    Ulaşım hakkında ise tek diyebileceğim;evet yollar iyi değil fakat nerden gidileceğini arkadaşlar tam olarak anlatırsa sorun yaşamazsınız diye umuyorum..!
    Bansko..Bansko..Bansko.. ❤️

Pamporovo ya sonbagarda gittim. Kışın gitmek nasip olmadı. Doğası bansko ya göre daha iyi. Daha ağaçlık. Eğer biraz acemiyseniz pamporovonun pistleri sizi keser. ama biraz ileri seviye kayıyorsanız kesinlikle bansko. borovets e de bi bakın derim.
    o konuştuğun almancılar almanya ile kıyas ederlerse tabiki yol kalitesi berbat.. fakat plovdive kadar düze ve hızlı bir şekilde gelirsin. plovdivten sonra asenovgrad a kadar yol düz. yollarda çukur yok ama yama çok var. asenovgradtan sonra pamporovoya kadar yolda çukur fazla yok. yollar yeni. ama dağlık bölge olduğu için virajlı. güvenlik konusunda için rahat olsun. evet arada tatsız olaylar oluyor ama türkiye de çok masum değil. 6 kişi iseniz kesin sınırda sorun çıkartırlar. rüşvet almak için
    eğer yolda trafik kurallarına uyarsanız polislerle sıkıntı yaşamazsınız.
    Лифт карти и билети на каÑĞ° - Ñезон 2013-2014 | Pamporovo Resort Winter 2013-2014
    ski pas fiyatlrına burdan bakabilirisin.

borovets i bi düşün derim. otobandan sadece 30 km içeride. o yüzden o da çok hızlı olur.

özel araçla gideksen eğer. sadece 63 euro ya greencard alacaksın. ve sınırda 5 euro ya vinetka alacaksın. onun dışında masrafın yok.

bansko sonradan yapılan ve modern bir tesis. o yüzden oraya kaptırılan müşterileri çekebilmek için borovets ve pamporovo daha bi özen gesteriyor. snowparkları var. bansko da da var ama hiç güzel değil.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Ben de Bansko derim!
    Pamporovo ve Bansko'yu yoğun dönemlerinde kıyaslayacak olursak eğer, Pamporovo da daha çok sıra beklersiniz; Bansko'da biraz daha hızlı akıyor herşey.
    Bulgaristan'da taksiye binmek isterseniz, arka koltukta 3 kişiden fazla yolcu almıyorlar; özel araçlar için de aynı durum söz konusu olabilir. Dilerseniz net öğrenip dönüş yapabilirim...
    Her nekadar Bansko'ya bir kaç ulaşım güzergahı olsada ben her zaman ana yolu ve en iyi yolu tercih ediyorum : Edirne-Plovdiv-Sofya-Bansko... Size kaybettireceği en fazla bir saattir, fakat daha güvenlidir.
    Gündüz yolculuk ederseniz ve hız kurallarına uyarsanız sizi zaten kimse durdurmaz. Polisler genelde şehir girişlerinde ve benzin istasyonlarında durur; ışıklandırılmamış bir bölgede sizi polis durdurmak isterse durmanıza gerek yok; ışıklandırılmamış bölgede sizi durdurma hakları yok.
    Bansko'da bu yıl skipass fiyatları 58LV, bu da yaklaşık 80TL günlük. 3-4 günlük alırsanız fiyat biraz daha düşük oluyor ama çok abartılı bir fark değil.
    Bansko'ya en kısa mesafe Yunanistan üzerindedir, fakat Türk ehliyetlerini geçerli saymıyorlar (yenileri çıkana kadar), bu sebeple burada bir takım sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Yine de tercih sizin...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Verilen bilgiler için çok teşekkürler. Bayaa bir fikir verdi bana. Google maps de bir uygulama var. Soldaki zoom barının üstündeki sarı adam şeklindeki ikonu tutup yola sürüklerseniz yolun kamera görüntülerini izleyebiliyorsunuz . Asenovgrad dan pamporovo ya kadar olan virajlı yola bu şekilde baktım ve pek hoşuma gitmedi. Tek şerit gidiş tek şerit dönüş. Bu yetmezmiş gibi yol dar ve emniyet şeridi bile yok . İşaretler de yetersiz gibi geldi bana.

İki aile gidicez demiştim .Benim uluslararası ehliyetim var. Arabayı ben kullanabilirim. Aslında arkadaş galerici ama 6 kişilik arabalar pek satılmadığı için almaya isteksiz.Sınırda geçmemize sorun çıkarırlar mı ? Bu işin tarifesi ve usul erkanı nedir . Nasıl bahşiş verilir ? Ceza ödemek bir derece de böyle devam edemezsiniz derlerse diye tereddütteyim. Ya da iki araba gidicez Ama bu da 68 euro yeşil kart + 350 tl ehliyet + yakıt masrafı çıkaracak. O da pamporovo nun sağladığı maliyet avantajını bayaa azaltacak.Orhan bey özel araçlarla ilgili durumu net öğrenip paylaşırsanız sevinirim.

Sömestr için baktım. Otel + ulaşım tek küçük çocuklu aileler için üç gece Türkiye de 1700 tlden başlıyor (Erzurum ve Kars. Uludağ ve Kartalkaya nın zaten yanına yaklaşılmıyor) .Pamporovo da ise Otel + ulaşım kabaca 800 tl ye malolacak. Bir de Türkiye deki sömestr kalabalığı var. Onun için bulgaristan seçeneği hala kafamı meşgul ediyor.

Bir de merak ettiğim bir konu daha var.Bulgaristanda kayak tesisleri ve otelde Türkçe konuşuluyor mu. Ne de olsa nüfusun %20 si Türk.Doğuda Türklerin daha fazla olduğu söyleniyor. Kafanızı şişirdiysem kusura bakmayın.

Merhaba,

bizde 5 yetişkin + 1 çocuk gecen mart ayında gittik banskoya bu sene de kesinlikle yine mart ayında sanırım gitmeyi dusunuyoruz. Sınırdan gecerken hçbir sorun çıkmadı otobanda da 130-140 km hızla seyrettik daha sonra dağ yolundan dolambaçlı bir şekilde tırmandık 5 saat sonra banskodaydık.

Turkçe malesef pek konusulmuyor ama ingilizce halledersiniz sorun olmaz.Hatırladıgım kadarıyla restoranlarda daha coktu.

Pistlere görece yakın otelleri tercih ederseniz daha keyifli olur.

Birde biz bulgaristan dan geçerken uluslararası ehliyet almadık sormuyorlar bu konuda yunanistan hassas gumrukten geçirmiyor.

Genel olarak bence Bansko gerçekten bir numara gerek pistleri gerek yemekleri gece canlılığı kesinlikle tavsiye ederim.

Turkce konusan calisan sayisi azdir. Ama sansina otelde olabilir ama umut etme. Cunku turkler pek bu tarz yerlerde calismiyorlar. Ama yunede kucuk bi ihtimal cikabilir karsina.
    Bansko bulgarlarin yasadigi. Ama cevresinde pomaklarin yasadigi bir bolge. Pamporovo smoltan cevresinde pomak ve bulgarlar yasiyorlar. Ama pomaklar musluman olmalarina ragmen turkce cogu bilmez. Kircaali gibi turklerin cogunlukta oldugu yerler haric.
    Smolyan ve bansko cvarinda turk koyu ve yasayan nerdeyse yok.

tek şerit olduğuna aldanma yolların. trafik olmadığından sorun yaşamazsın merak etme.
    ben bu kırbanda meşhur şipka geçidini geçtim. ki acemi şoför olmama rağmen sorun yaşamadım. bulgaristanın geneli tek şerit zaten ama ülke 7.5 milyonolduunu düşünürsün yoğunluk olmadığını anlarsın. ki bunun 2 milyonu sofia da yaşıyor geriye bişey kalmıyor.

asenovgrad pamporovo arası kötü diyorsan sen bansko yoluna da bi göz at derim

eğer direk bulgara giereceksen ve gece ahayı çok aramıyorsan otelde takılır bir iki bar da bir iki bira içerim diyorsan borovets e bakmanı şiddetle tavsiye ederim. ulaşım en hızlı ve rahat gidebileceğin kayak merkezi
    Konu Tuni tarafından (10-12-2013 Saat 00:03 ) değiştirilmiştir.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Verilen bilgiler çok makbule geçti teşekkürler.Tolga bey siz acaba tek araba mı gitmiştiniz? Borovets e bakıcam Saolun tavsiyeler için.Şu anda Bansko yu daha uzak olması nedeniyle çok düşünmüyorum

Sayfa 1/4 123 ... SonSon