Pamporovo hakkındaki düşüncelelerinizi paylaşırsanız sevinirim - Sayfa 2
Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
32 sonuçtan 11 ile 20 arası

Konu: Pamporovo hakkındaki düşüncelelerinizi paylaşırsanız sevinirim

Standart Cevap: Pamporovo hakkındaki düşüncelelerinizi paylaşırsanız sevinirim

2 ay evvel tüm bulgaristanı baştan uca araba ile gezdim. yollar abartıldığı kadar sorun olmuyor. 180 kilometreyle sofyadan varnaya geçtim yolda hiçbir sorun yok. ara yollar biraz darmadağan ama sorun yaratacak ölçüde değil hızı 120 altında tutarsanız. trafik polisleri genelde durdurmuyor. çevirme olacağı zaman kesinlikle karşıdan gelen araçlar uzunlarıyla sizi uyarıyor zaten

Geçen sene kış sezonu ve yazın Pamporovoda idim.
    Çok yeni olmama rağmen belki benim tecrübelerim de yardımcı olur.

Öncelikle sınırı geçtiğiniz anda farlarını açmayı unutmayın. Yaz kış açık gezmeniz zorunlu.
    Hayatımda yediğim tek trafik cezası bulgaristanda farlarım yüzünden di.

Pamporovo hem otel hem yemek hem de skipass olarak benim bulabildiğim en uygun kayak merkezi.
    Bulgariaski.com veya Bulgari-hotels.com üzerinde 3 gün ve üzeri için çok iyi indirimli skipass + ekipman kiralama yapabilirsiniz.
    Benim bulduğum en uygun fiyatlı seçenek : Pamporovo ski packages: ski lift pass, ski school, ski hire in Pamporovo
    3 günlük full ski package 87 € (skipass, kayak, bot, günde 4 saat eğitim.)

Kendi aracınızla gideceğiniz için hotel araması yaparken 10-15 km mesafe toleransı belirlerseniz booking.com üzerinden çok uygun hoteller bulunabiliyor.
    Ben haftasonu için gideceksem en ucuz oteli seçiyorum, geceliği 10€ oluyor.
    Haftalık eşimle gideceksem Hotel Smilen'i tercih ediyorum, şömineli oda (2 kişilik) 29€, şöminesiz 25 € (Oda fiyatı)
    Şömine odunu için günlük 10 bgn yazıyor ma benden hiç almadılar. Sauna vs. ücretli görünüyor ama ondan da para almadılar.
    (Bizi çok sevmişler anlaşılan

Aracınızla liftlere gidecekseniz otopark günlük 5 bgn. Pamporovo merkezde bir hotelde kalırsanız ücretsiz ulaşım var.

Başlangıç seviyesi kayakçılar için Avrupanın en iyi merkezlerinden biri olarak bir değerlendirme okumuştum.
    6 km yeşil pisti öğrenmek için çok müsait ama biraz kalabalık. Mavi Stoykite pistleri hem tenha hemde 6 kişilik kapalı lifti var.
    Kırmızı ve siyah pistleri de var ama kısa. En uzunu 2 km civarında.

Dağ da restorantlar Bulgaristan standartlarına göre pahalı, Türk standartlarını göre normal, İstanbul standartlarına göre ucuz
    Ama sıcacık şömine başında ısınıp giysileri kurutmaya değiyor. Şarapları da çok güzel.

Yollara gelince, navigasyon yardımıyla giderseniz sakın Plovdiv'e gelmeden bir yere sapmayın.
    Plovdiv öncesi bir yerden Asenovgrad'a dönünce yol çok kısalıyor ama köy yolu olduğundan metrekareye 10 tane çukur düşüyor.
    Plovdiv»Asenovgrad üzeri giderseniz yol idare eder, pek çukur yok. Asenovgradsonrası taptaze asfalt.
    Ağustos ayında Pamporovoya kadar yenilendi.

Ben yılda 15- 20 defa Bulgaristanı ziyaret ederim, ara sıra yeğenlerimle beraber seyahat ettiğim oldu ve arka koltukta kucakta seyahat etmelerine sınırda birşey demediler. Ama polise hiç denk gelmedim.

Standart Cevap: PAMPOROVO hakkındaki düşüncelelerinizi paylaşırsanız sevinirim

Alıntı drlevent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Verilen bilgiler için çok teşekkürler. Bayaa bir fikir verdi bana. Google maps de bir uygulama var. Soldaki zoom barının üstündeki sarı adam şeklindeki ikonu tutup yola sürüklerseniz yolun kamera görüntülerini izleyebiliyorsunuz . Asenovgrad dan pamporovo ya kadar olan virajlı yola bu şekilde baktım ve pek hoşuma gitmedi. Tek şerit gidiş tek şerit dönüş. Bu yetmezmiş gibi yol dar ve emniyet şeridi bile yok . İşaretler de yetersiz gibi geldi bana.

İki aile gidicez demiştim .Benim uluslararası ehliyetim var. Arabayı ben kullanabilirim. Aslında arkadaş galerici ama 6 kişilik arabalar pek satılmadığı için almaya isteksiz.Sınırda geçmemize sorun çıkarırlar mı ? Bu işin tarifesi ve usul erkanı nedir . Nasıl bahşiş verilir ? Ceza ödemek bir derece de böyle devam edemezsiniz derlerse diye tereddütteyim. Ya da iki araba gidicez Ama bu da 68 euro yeşil kart + 350 tl ehliyet + yakıt masrafı çıkaracak. O da pamporovo nun sağladığı maliyet avantajını bayaa azaltacak.Orhan bey özel araçlarla ilgili durumu net öğrenip paylaşırsanız sevinirim.

Sömestr için baktım. Otel + ulaşım tek küçük çocuklu aileler için üç gece Türkiye de 1700 tlden başlıyor (Erzurum ve Kars. Uludağ ve Kartalkaya nın zaten yanına yaklaşılmıyor) .Pamporovo da ise Otel + ulaşım kabaca 800 tl ye malolacak. Bir de Türkiye deki sömestr kalabalığı var. Onun için bulgaristan seçeneği hala kafamı meşgul ediyor.

Bir de merak ettiğim bir konu daha var.Bulgaristanda kayak tesisleri ve otelde Türkçe konuşuluyor mu. Ne de olsa nüfusun %20 si Türk.Doğuda Türklerin daha fazla olduğu söyleniyor. Kafanızı şişirdiysem kusura bakmayın.
    Merhabalar!
    Bulgaristan'da, trafik kurallarını çok önemsiyorlar ve denetimler her zaman mevcut; her ne kadar bazı arkadaşlar "şu hızla, şu saatte ulaştım" deselerde, size tavsiyem hız kurallarına uymanızdır. Trafik kurallarına uyduğunuz takdirde sizi polis kesinlikle durdurmaz. Siz otobanda 120km hızla giderken yanınızdan çok hızlı geçip giden araçlar olacaktır, onlar polis kontrol noktalarını bildikleri için nerede yavaşlayacaklarını biliyorlar; ya Bulgar plakalı bir araca takılıp onun gibi hareket edeceksiniz yada kontrol noktalarını bilmediğiniz için hız sınırına uyacaksınız. Sınırda araçta kaç kişinin olduğu gümrük memurunu pek ilgilendirmediği için belki sorunsuz geçersiniz, fakat yolda trafik polisi durdurur ise, arkada oturan 4 kişi kesin sorun olacaktır (tabii ki ruhsatta 5+1 kişi yazmıyorsa)! Nihayetinde binek araçlarda arka koltukta 3 emniyet kemeri mevcut! 4cü kişi çocuk derseniz, o daha da kötü, çocuk koltuğu sorunu doğar. Yani 6 kişi yolculuk yapmanızı tavsiye etmem. Oradaki polisler Bulgar plakalı araçlardan pek rüşvet almazlar; fakat yabancı plakalı araçlardan rahatlıkla almaktadırlar (en azından benim karşılaştıklarım), bu durumda cezai durumunuz çok ciddi değil ise 20LV durumunuzu kurtarabilir. Bulgaristan'da gece ve gündüz farketmez farlar her zaman açık olmalı, kuraldır; yoksa ceza yersiniz! Binek araçların kışın kar lastiği takma zorunluluğu vardır, yoksa ceza yersiniz! İhtiyaç olmasa da, yanınızda zincir bulundurun. Bazı bölgelerde, bırakın ilk yardım çantasını ve yangın söndürücü tüpünü, reflektörlü yelek var mı diye soruyorlar.
    Daha önce de belirttiğim gibi, ben size Bansko'yu öneririm. Hangi bölgeyi seçerseniz seçin, seçeceğiniz otelin kapalı otoparkı olmasına dikkat edin, aracınız güvenli bir yerde, içiniz de rahat olur; son dönemlerde araç hırsızlıkları başlamış diye duydum, doğru mu bilemiyorum.
    Sınırdan geçer geçmez, paranızı döviz bürosunda bozdurun derim; tatil bölgelerinde genellikle kurlar düşük veya komisyonlu olur!
    İki araç gitmeye karar verirseniz, sadece green card (sigorta), vinetka (yol vergisi) ve yakıt masrafınız olur; uluslararası ehliyet çıkarmanıza gerek yok!
    Biraz uzun oldu
    Saygılar...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Standart Cevap: PAMPOROVO hakkındaki düşüncelelerinizi paylaşırsanız sevinirim

Sorduğum sorulara aldığım yanıtlar hayal ettiğimin bile ötesinde tatminkar oldu. Fikrinize sağlık . Hala net karar vermemekle beraber bu sene bir Bulgaristan macerası yaşamak niyetindeyiz diyebilirim.Gidip geldikten sonra tecrübelerimi burda aktarırım inşallah.Memnun kalırsak artık abonesi bile oluruz herhalde.

Bu gece saat 23:30 da arabanın tekerlekleri Pamporovo ya doğru yola çıkıyor , yaşadığımız deneyimleri buradan paylaşacağız

Alıntı Emrah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu gece saat 23:30 da arabanın tekerlekleri Pamporovo ya doğru yola çıkıyor , yaşadığımız deneyimleri buradan paylaşacağız
    Boos geçen sene pamporovo ya gitmiştiniz dimi ? Deneyimlerinizi detaylı yazarsanız umuma faydanız olsun [emoji16]
    Kazasız hayırlı yolculuklar, bol eglenceler.
    BoarD_Delüsü
    12/12/1984 A Rh(+)

Benim seyahat iptal oldu ama Pamporovo çağırıyor! Siz ne zaman döneceksiniz?

Pazartesi aksami
    Vizen varsa kacirma

Boss mu kadar kisa mi yaziyrsun. Biraz bahsetsene aaaa :(
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Pazartesi aksami
    Vizen varsa kacirma
    Sanırım gelicem ama Pazar dönerim ben, paartesi işte olmam gerekiyor.
    Özelden telefonunu yazabilirsen sınırda veya yolda yakalarım size.

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon