Kayak baĞlama ayari
4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Kayak baĞlama ayari

Standart Kayak baĞlama ayari

BU sene 5. senem olacak kayakta. Belli bir düzeye geldim ama hala gideremediğim (uğraşsam da) bazı hatalarım var. Bunları da kayak uyumsuzluğuna bağlıyorum artık.
    Doğru soru mu soruyorum bilmiyorum ama kayakta ayakkabı, bağlama ve kayak arasında boya, kiloya ve düzeye göre yapılacak ayarlar var mı? Varsa bu ayarları kiralık kayaklar da pratik olarak yapabilirmiyiz? Eğer bu ayarlar doğru yapılmamışsa kayış sırasında ne tür olumsuzluklar görülebilir?

Standart Cevap: Kayak baĞlama ayari

Boy ile orantısı ;
    Boyundan 20-30 cm kısası ,kaydığın yere göre artı-eksi 10 cm olarak alabilrisin.Kabaca burnun ile çene hizası.
    Kilo ile bağlantısı aynı zamanda düzeyine de bağlı;
    Bağlamaların önünde ve arkasında 10 dan 100 e kadar kilo ayarı var.
    Yeni başladıysan kilondan 40 eksiğe ayarla yani 80 kilo isen 40-50 idealdir. Bu ayar düştüğünde yada kayağa kuvvet uyguladığında ayakkabının kayakdan ayrılması yada ayrılmamasını belirler.
    Ben 90 Kg yum boyum 185, kullanıdğım kayak 155 ,bağlama ayarım 60 kaydığım yer pist bazende bolkar.
    -İyi sözün aslın bilen derdi bu söz nerden gelir,
    Söz aslını anlamayan sanır bu söz benden gelir...
    Facebook :Doğa TÜRK

Standart Cevap: Kayak baĞlama ayari

Alıntı hfatih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BU sene 5. senem olacak kayakta. Belli bir düzeye geldim ama hala gideremediğim (uğraşsam da) bazı hatalarım var. Bunları da kayak uyumsuzluğuna bağlıyorum artık.
    Doğru soru mu soruyorum bilmiyorum ama kayakta ayakkabı, bağlama ve kayak arasında boya, kiloya ve düzeye göre yapılacak ayarlar var mı? Varsa bu ayarları kiralık kayaklar da pratik olarak yapabilirmiyiz? Eğer bu ayarlar doğru yapılmamışsa kayış sırasında ne tür olumsuzluklar görülebilir?
    Zaten gerekli link verilmiş sana.. Ancak kayak boyu meselesine gelince.. Bir kere kayak senden kısa olacak tabi amacın değişik birşey değilse.. 15-20 cm arasının denemelerim neticesinde ideal olduğunu düşünüyorum.. Kayakta diğer türlü ayar DIN ayarıdır.. Genel kullanılan kayaklarda 1-10'a kadar ayar vardır (bazı kayak türlerinde değişebilir).. Ben 75 kg ağırlığa 179 cm boya sahibim.. 162 cm kayak kullanıyorum.. Ve din ayarım 9.. 5 yıldır kayman bize tam bir fikir veremez.. 1 senede birçok eksiğini giderenleri de gördüm, 3 sene de dönüş yapamayanı da.. Ancak kendine fazla güvenmiyorsan din ayarını çok yüksek tutma derim.. Ancak kayağa hakim olup, sert, küçük slalomlar, bolkar vs.. düşünüyorsan yüksek tutmanda fayda var..!
    Yavuz Selim’in Sırtında Çıkan Sivilceydi. Sonra Çiban Oldu. Sonra Şiri Pençe Oldu. Ondan Doğanda Süleyman Oldu. Bir Sivilce Hiçbir Şeydir Ama, Ardından Geleni Bilirsen..!

Bu Konudaki Etiketler