SnowKite ve KiteSurf Bakımı Nasıl Yapılır ?

1. genel kontrol ve bakim: ucurtmanizi cantasindan cikarin, sisirin, uzerinde kalan tas ve diger kalintilari temizledikten sonra kucuk cizik ya da incelme, yirtiklari tespit edin. eger dikis yerlerinde ya da kenar baglanti noktalarinda zorlanmadan oturu olusmus iseler acilen tamir edin. kiteboard ve snowkite ile ugrastiginizi ve bu yuzden bu baslikta oldugunuzu dusunursek, bu is icin en ideali bilindigi uzere yirtilmayi onleyici banttir. dikisin yonunu iyi izleyin ve 90 derecelik bir aci ile bu bantlari kullanin. bu sekilde yirtilmalar daha da buyumeden onune gecebilirsiniz.

2.temizlik: bu madde aslinda 1. maddeyi de kapsamaktadir lakin ayri olarak ele alalim. kite'i sisirdikten sonra basincli olmayan bir su ile kiteınızı yıkayın. uzerinde kalan kum tanelerini cizmeden guzelce temizleyin. ozelikle kenarlarda birikmis kalintilara dikkat edin. direk gunes isigina maruz kalmasini onleyerek kurutun.(malum solmasin). usenmez ve bunu her cantaya koymadan once yaparsaniz bi ton para yatirdiginiz kite'iniz size daha uzun sure hizmet eder.

3. uv isinlari: malum gunesin zararli isinlari kite'a en cok zarar verendir. kural basit. kite'inizi her kullanmadiginiz vakit cantasina kaldirin. gunes isigindan uzak tutun. heleki snowkite ile ugrastiginizda ruzgarli ve agacliksiz alanda oldugunuzdan, yansima oldukca fazla ve gunes isinlarina rakımdan oturu daha cok maruz kalacagindan kite'iniz solacaktir.aman.

4. kenar zorlanmalarinin onune gecmek: bunun icin 3. maddedeki kural aynen gecerlidir. ruzgarin yeterli olmadigi durumlarda plajda ya da kar uzerinde beklerken ruzgara karsi koydugunuz kite, cevresel parcalardan oturu zorlanabilir. bunun onune gecmek icin 3. maddedeki gibi kullanmadiginiz durumlarda ucurtmanizi cantasinda muhafaza edin. ucurtmanin performans kaybinin onune gecmenin en dogru yolu budur.

5. destekleyicileri sisirmek & indirmek: buna aslinda data guzel big isim bulmaliydim evet ama ilk aklima geleni yazdim. ileride belki editlerim. uzun sure ruzgar beklerken destekleyicileri sisirdiginiz gibe uzerindeki fazla basinci az da olsa azaltin. bu sayede durduk here zorlanmalarin onune gecersiniz.

6. renklerin karismasini onlemek: rengarenk ucurtmanizin renkleri islak muhafaza ederseniz big sure sonra birbirine girer. bunu onlemek icin kite'i direk gunes isigina maruz birakmadan kuruttuktan sonra, kuru big sekilde saklamaniz icap eder. elli kere soyledik ama olsun. bu sekilde istemediginiz sacma renk karisikliklarini arkadaslariniza yeni desen yaptim nasi guzel olmus mu ehe ehe seklinde yutturmak zorunda kalmazsiniz.

nacizhane 6 maddede ozetlemeye calistiklarimi uygulamaya kalkarsaniz, ben degil siz kazancli cikarsiniz. uzun yillar ucurtmanizla koyun koyuna uyur, atlar ziplarsiniz. neticede bayram tatili, seyran beklemesi, yilbasi arifesi, genclik spor kutlamalari bunlar guzel seyler. boyle donemlerde bu tarz hobilerle ugrasmak guzeldir. guzel ekipmanlarla guzel isler yapmak en bi ozeldir.

Kaynak : Eksi sözlük