Kiteboard (Kitesurf) Nedir ve Başlamak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?
Sayfa 1/3 123 SonSon
30 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kiteboard (Kitesurf) Nedir ve Başlamak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Thumbs up Kiteboard (Kitesurf) Nedir ve Başlamak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Kite surf nedir ?

Kitesurfing, kiteboarding olarak da bilinen, güçlü bir uçurtma ve küçükboard ile beraber sörfçüye su üzerinde özgürce hareket etme olanağı sağlayan bir spor dalı.

Bu spor dalı dünyada henüz çok yeni, fakat büyük bir hızla yaygınlaşmakta ve popülaritesi gün geçtikçe artmakta. Kitesurf yapan toplam kişi sayısı 2008 yılı itibariyle dünyada 250.000 kişi olarak tahmin edilmektedir.
    Yapılan ciddi araştırma ve geliştirmeler, yeni uçurtma tasarımları, güvenlik, release sistemleri ve verilen kaliteli eğitimler ile bu spor dalı çok daha güvenli ve eğlenceli hale gelmiştir.

Wake style, wave riding, freestyle, jumping ve crusing olarak sörfçünün isteğine ve şartlara göre birçok değişik stilde Kitesurf yapılabilir.

“Kite” Türkçe anlamı “uçurtma” yani Kiesurfing için uçurtma sörfü diyebiliriz. Daha da açmak gerekirse; ayaklarınıza taktığınız bir kayakla gövdenizdeki kontrol kitine bağlı bir uçurtmanın rüzgar yardımıyla sürüklenmesiyle yapılan sörf diye özetleyebiliriz. Bu sporu yapabilmek için rüzgara, sonra rüzgarın bolca estiği bir denize ihtiyacınız var. Türkiye de kitesurf yapılabilecek birçok rüzgarlı kıyı bulunuyor. Alaçatı başta olmak üzere en ideal yerler Gökova ve Gökçeada…

Nasıl Yapılır?
    Uçurtma aslında paraşüt mantığıyla çalışıyor rüzgarı altına alıyor ve ne yapmak istediğinize göre sürükleniyor ya da zıplayabiliyorsunuz. Çeşidine göre 2 ya da 4 iple uçurtma gövdenizdeki kontrol kitine bağlanır... Bu iplerle uçurtmayı kontrol edebilirsiniz yani ipleri sağa çekerseniz uçurtma sağa sola çekerseniz sola gider. Diğer bir ekipman ise board yani kayağınız. İki yönlü kayaklar başlangıç için öneriliyor. Daha ileri seviyede ise tek yönlü kayakları kullanmak mümkün. Kitesörf’ü çekici kılan estetiği,hızı ve zıplarken vermiş olduğu uçma hissi... Bizde bu spor on yıldan uzun bir süre önce Alaçatı da başladı ve hızla Türkiye’nin birçok kıyısına yayıldı. İlk önce snowboard ve sörfcülerin dikkatini çekti, yurtdışından getirilen sınırlı sayıda malzemeyle birkaç kişiyle yapıldı.

Eğitimde Neler Öğretilir?
    Dikkat çeken bu sporun eğitimsiz yapılmasının tehlikeli olduğu anlaşılınca, yabancı eğitmenlerden ders alınabilecek şekilde sörfçüler organize oldu. Bugün yerli ve yabancı birçok kişiden sörf okullarında eğitim almak mümkün. Ancak hemen öğrenilebilecek bir spor değil biraz zaman ayırmanız ve sabırlı olmanız gerekiyor.

Eğitimlerde öncelikle sporcuya uçurtmayı kontrol etmek öğretiliyor. Derin olmayan suda uçurtmayı bir sağa bir sola kontrolü kaybetmeden yarım ay çizmeye çalışmak bazen sıkıcı olsa da çok önemli. Bu tekrarı yapmak belki de tüm gününüzü alabilir. Bu aşama sonrası uçurtma havadayken kayağın üzerine çıkmaya çalışmak eğlenceli bir o kadar yorucu kısmı. Kayağın üzerine çıkmayı başardıysanız önce ileri geri sürüklenerek gitmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Ardından kayaktan inmeden dönüş yapmayı başardığınızda zıplayarak dönmeye çalışmak biraz daha kolaylaşıyor. Bol bol pratik yapmak gerekli… Tabi bu esnada metrelerce havadan suya çarpmayı, yüksek bir hızla giderken derin olmayan suda dibe çakılma risklerini de bilmek gerekiyor. Eğitimler genelde 3 gün sürüyor tabi ilk seviye. Sonrası size kalmış.

Kite yani uçurtmayla denizde Kitesurfing, karda snowboarding ve çölde paten benzeri özel malzemeyle yapılan powerkiting yapabilirsiniz…

Nereden Eğitim Alınır?
    Alaçatı’daki neredeyse tüm sörf okullarında eğitim alabilirsiniz.
    İstanbul Burç Beach’de Bukla Tur Doğu Karadeniz Yaylaları Karadeniz Turları Günübirlik ve Haftasonu Gezileri ve Gökovada da Kiteboard Gokova adresinden,Kiteboard Turkey, kitesurf kursları ve malzemeleri adresinden yada Gökçeada Crazy Island Surf Clup (286)898 10 11 ve Gökçeada Sörf Eğitim Merkezi (286)898 10 22 diğer başvurabileceğiniz merkezler…
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  

Standart Cevap: Kiteboard (Kitesurf) Nedir ve Başlamak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Hakkıyla yapabiliyorsan eğer oldukça keyifli gözüküyor. Normalde hızı seven biri olarak açıkcası burda beni cezbeden özgür olabilme imkanı. Yani belli bir rota yok, istediğin şekilde dolanabiliyorsun.

Malzemeni ve dersini aldıktan sonra maliyeti de yok.

İstanbullular için konuşmak gerekirse, Burç Plajı Kilyos'da yer alıyor. Boğaziçi Üni. Mezunları Derneği'ne ait.

Rüzgar açısından yazın rüzgarın sürekliliği ve verimi nasıl bilemiyorum ama yakın olması nedeni ile ve eğitimi geliştirmek, bu sporu yazın fırsat buldukça istikrarlı bir biçimde devam ettirmek için güzel bir seçenek gibi gözüküyor. 2002 yılında burada Dünya Kiteboard Şampiyonası düzenlenmiş.

Burada 6 saatlik eğitim fiyatı 1 kişi için 450, iki kişi olursa 360, 3 ve üzeri kişi için de 300 olarak belirtiliyor. Tabi biz ekip olarak gidersek illaki daha da düşer.

- BURC Beach Kilyos

Ayrıntılı bilgi için yukarıdaki adrese göz atabilirsiniz.

Standart Cevap: Kiteboard (Kitesurf) Nedir ve Başlamak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hakkıyla yapabiliyorsan eğer oldukça keyifli gözüküyor. Normalde hızı seven biri olarak açıkcası burda beni cezbeden özgür olabilme imkanı. Yani belli bir rota yok, istediğin şekilde dolanabiliyorsun.

Malzemeni ve dersini aldıktan sonra maliyeti de yok.

İstanbullular için konuşmak gerekirse, Burç Plajı Kilyos'da yer alıyor. Boğaziçi Üni. Mezunları Derneği'ne ait.

Rüzgar açısından yazın rüzgarın sürekliliği ve verimi nasıl bilemiyorum ama yakın olması nedeni ile ve eğitimi geliştirmek, bu sporu yazın fırsat buldukça istikrarlı bir biçimde devam ettirmek için güzel bir seçenek gibi gözüküyor. 2002 yılında burada Dünya Kiteboard Şampiyonası düzenlenmiş.

Burada 6 saatlik eğitim fiyatı 1 kişi için 450, iki kişi olursa 360, 3 ve üzeri kişi için de 300 olarak belirtiliyor. Tabi biz ekip olarak gidersek illaki daha da düşer.

- BURC Beach Kilyos

Ayrıntılı bilgi için yukarıdaki adrese göz atabilirsiniz.
    Mave hocam, Burç Plajı Kilyos da yer alır ama plajın tamamı Boğaziçi Ünv. mezunları derneğine ait degil, o plajı çok iyi bilirim. bir kısmı köylülere (Gümüşdere köyü) aittir işletirler, bir kısmı Üniversitenin, bir kısmı POLİS OKULUNUN sahası oluyor. Plaj içeride ayrılmıyor. bir yerden girdikten sonra tüm plaj aynı olur. KiteBoard için çok ideal bir yer degil, rüzgar kara meltemi çok görülür, hırçın dalgalar da yok degil, kış aylarında 3, 5 metre dalgalarda görüyordum. yaz ayları kara meltemi denizi çarçaf gibi düzleştirir. Ayrıca Risk seviyesi yüksek. çünkü denizin dibindeki kum sürekli yer degişitiriyor. suyun içerisinde bir adım ötesinin yada gerisinin boyunuzu aşmayacağı garantisi yoktur. ve kiteboard yapmayı düşünüyorsak hafta içi plajın sakin olacağı zamanları seçmemiz gerekiyor kalabalıklardan uzak rahatça sörf yapabilmek için. ayrıca not: açık plaj olmadığından (etrafın orman ve tepelerle dolu bir yer) meteoloji bilgisi olmadan kiteboard için çıkılmamalı diye düşünüyorum.
    BoarD_Delüsü
    12/12/1984 A Rh(+)

Mikam, bilgiler için teşekkürler. Ben biraz heves etmiştim ama şimdi biraz hayal kırıklığına uğradım :( Neyse dur bakalım, şu sezon bitince oturur konuşuruz ne yapabiliriz diye.

Mikam, bilgiler için teşekkürler. Ben biraz heves etmiştim ama şimdi biraz hayal kırıklığına uğradım :( Neyse dur bakalım, şu sezon bitince oturur konuşuruz ne yapabiliriz diye.
    Ormanlı sahili var biz geçen yaz keşfettik, süper bi yer, rüzgar da var, kalabalık değil ordan başlayıp taaa Kilyos'a kadar bas git bizim evden tam 100 km mesafesinde, Hakan'la 1 saatte ordasın. Sabah erken kalkıp gidiyoduk akşam eve dönüyoduk, çooooook keyifliydi!

İsim:  DSC_2698.jpg
Görüntüleme: 3168
Büyüklük:  187.5 KB (Kilobyte)

Alıntı istanblues Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ormanlı sahili var biz geçen yaz keşfettik, süper bi yer, rüzgar da var, kalabalık değil ordan başlayıp taaa Kilyos'a kadar bas git bizim evden tam 100 km mesafesinde, Hakan'la 1 saatte ordasın. Sabah erken kalkıp gidiyoduk akşam eve dönüyoduk, çooooook keyifliydi!
    Yaptınız mı hiç kite peki?
    Konu Maverick tarafından (26-03-2012 Saat 13:10 ) değiştirilmiştir.

Yaptınız mı hiç kite peki?
    maalesef :( çok geç keşfettik kite'i biz... ama orda yamaç paraşütü yapıyolar, kite da yapılır yani

[Lib Tech Attack Banana 2014][Bent Metal Venom][ThirtyTwo Exit] [GoPro Hero3] [Dragon APX]

Dayanamadım ve bu konuyu hortlattım Bu sene bu olaya son noktayı koyup bir başlangıç yapacağım . Artık Gökova mı olur alaçatı mı olur kafa nereye ben oraya .. Eğitim aşamasından sonra ekipman tercihlerim belli olacak ..
    [Lib Tech Attack Banana 2014][Bent Metal Venom][ThirtyTwo Exit] [GoPro Hero3] [Dragon APX]

Alıntı CenkSenyuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dayanamadım ve bu konuyu hortlattım Bu sene bu olaya son noktayı koyup bir başlangıç yapacağım . Artık Gökova mı olur alaçatı mı olur kafa nereye ben oraya .. Eğitim aşamasından sonra ekipman tercihlerim belli olacak ..
    Bizi unutma kardeşim...Hafta sonları olmak kaydıyla bende talibim...

''Edep sahibi yediği tokadın sahibini aramaz, sebebini arar...''

''libtech attack banana 2013''
    ''gnu mutant''
    ''thirty two prion ft''

Sayfa 1/3 123 SonSon