kayak merkezleri ne haldeyiz biz???
9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: kayak merkezleri ne haldeyiz biz???

Standart kayak merkezleri ne haldeyiz biz???

30 yaşından sonra kara heves edip snowboarda başladım. 3-4 kez gitmişliğim var bunların biri Bozdağ diğerleri Uludağ.

ilk olarak şunu söylemem lazım; yurt içinde ve dışında başka merkezleri görmediğim için karşılaştırma şansım yok. Ama izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Uludağ;
    Türkiye'nin en bilinen kayak merkezi.
    ama yurdum insanı (esnafı, işletmecisi, tur organizatörleri) iyi bir yeri yok emekte dünya ortalamasının epey önündeler. oteller kesinlikle zor durumda ama kısa dönem çalışınca ve eski binalar olunca pek bişey demiyoruz.
    esnaf ise tam anlamıyla kendi ipini çekiyor. neden ki derseniz. herkesin bildiği şeyler. zaten mevcut olan tüm ürünler ortalamanın neredeyese 3 katı fiyata satılıyor ama bunlar bi yana adamlarda esnaflık anlayışı güleryüz saygı sıfır. nerdeyse adam dövecekler. pistin ortasına kadar çıkan yurdum insanı fotograf çektirmek arzusunda. arka fonda da bi kaç kayakçı istenir mutlaka. mümkünse kayak board kızak karışık olsun ki face'de iyice afilli görünsün.

Bozdağ; bu haftasonu kendi arabamla tek başıma günübirlik gittim. son anda karar verdim. yolda oteli aradım. yer yoktur diye tahmin ediyorum ama bi şansımı denemek istedim.denemez olsaydım. aramızda geçen diyalog;
    ben: beyefendi bu gece için tek kişilik yeriniz var mı?
    görevli: yok.
    ben: rezervasyon iptali olasılığına karşılık size telefonumu bıraksam...
    görevli: yok kardeşim yookkk.. (bağırarak, oysa sağır değilim olsam hiç duyamam zaten)
    ben: teşekkür ederim.

sinir küpü. piste geldim board kiralayacağım fiyatları hepiniz biliyorsunuz. Uludağ'da ortalama 20-40 tl olan fiyatlar burda 70 tl. önemli değil dedik. pistte sadece teleski var. benim gibi yeni başlayanlar için zor bi durum. ama neyseki onuda öğrendik kullanmayı. fakaaatt; diyeceğim o ki piste gelinceye kadar bir kayak merkezinde değilde teyzelerin altın gününde gibi hissttim kendimi. pisstin önünde ki yığından içeriye zor girebildim. anlamadığım burası bir spor merkeziyse bu kadar insanın ne işi var orda. ha herkesin hakkı kar görmek dağa çıkmak ama efendim 100 mt ilerde dursunlar. pistin önünde ne işleri var. Uludağ'da pistin içinde ne işleri var. ben maça gidince ceza alanında penalt noktasına oturup maç izlemiyorum ki. yok amacım yeşillik çayır çimen görmekse de stada gitmiyorum hele maç zamanı hiç denemedim..

son söz. onu bunu bilmem ama sucuk ekmeği 20 tl ye kutu kolayı (Uludağ'da telesiyejin çıktığı noktadaki kafede) 10 tl ye satan herkesi sırf üç kuruş para kazanmak için Bursa'da türbe cami gezisinden sonra 3 saatliğine yukarı çıkaran, hem trafiği tıkayan hem park sorunu yaratan hemde piste ve telesiyeje o kadar insanı dolduran zihniyet bilin ki artık uçak biletleri ucuzladı. hemen herkesin vizesi yeşil pasaportu var yakında belki vize bile kalkacak ve sonunda kayak merkezlerinin asıl kullanıcıları ve kalkındırıcıları sizin 5 kat pahalı yemeğinizi yemeyecek 8 kat pahalı kolanızı içmeyecek uçuk fiyatlarda ki otellerinize uğramayacak.. sonunda da günübirlik gelen biraz gezinip kartopu oynayan insanlarlada kış turizmi yapılamayacak. ve sizde yine bağıracaksınız devlet nerde burda esnaf kan ağlıyor diye. şimdiden söylüyorum sakın bağırmayın siz battığınızda ben oh olsun diyeceğim.

yeni başladığım bu hobi gerçketen bir tutku oldu benim için. balık tutmayıda çok severim yıllar önce çocukken babamın bana aldığı olta ile başlayan merak sonra makineler kamışlar vs vs tekne ile devam etti. biliyorum buda aynısı oldu. ama şimdiden gelecek sene için yurtdışı kayak merkezlerinin araştırıyorum.

sizde sucuk ekmeğinizin kolanızın board kiranızın fiyatını biraz daha artırın. milli park girişleri bence 100 tl falan olsun. ha yurtdışında da durum aynı ise o zaman bu sevda o zaman benim için biter.

kısa bir sürede hizmet veren tatil bölgesinin genelden biraz pahalı olmasına itirazım yok. olabilir. bara gidince de birayı tekel fiyatına almıyorum. ama biraz daha saygı ve düşünce lütfen.

Standart Cevap: kayak merkezleri ne haldeyiz biz???

Tifo , Uludağ da tuvaletten 2 tl alan bir zihniyet var . Adamın birisi bir ağaç dibine küçük suyunu dökse ayıplanacak olan adam olacak, tesis işletmecilerinden önce.
    Eskiden topçular-eskihisar arabalı feribotta 5 liraya tost 2 liraya çay satarlardı 10 yıl kadar önce. insanlar görürdüm yinede gidip alır yerlerdi . Fiyatını bilmeden ilk ve son yemeleri olurdu çoğunlukla , ben 10 yıl boyunca yılda ortalama 10 defa o feribotu kullanmama rağmen arabadan hiç inmemişimdir yolculuk boyunca . Bir gün bir genç arkadaş vardı yanımda , çıkalım çay içelim dedi , çay may içmem ben bunlardan dedim , bu tavrımı garipsedi arkadaş meğer 3 yıla yakın bir zamandır bu geçmişteki işletmecilik zihniyeti değişmiş benim haberim yok .
    İnsanlar bir kere kazıklanmış olduğunu hissettimi gitmez oraya birdaha yıllarca. Bu teori ne yazık ki kayak merkezleri için çok geçerli değil , ben pahalı olduğunu bildiğim halde "bir kayak zevkim var" gidiyorum , suyumu , içeceğimi, yemeğimi yanıma alıyorum (günübirlik) . İşletmeciler ile zorunlu olmadıkça ticari ilişki içine girmiyorum , alışveriş yapmıyorum , parası olan birasınıda içer , yemeğinide orada yer beni ilgilendirmez , ancak oradaki ticarethaneler uyguladıkları yüksek kar marjı ile zaten herkese satış yapmak gibi bir kaygı yaşamamaktadırlar. Kalabalık olsun veya kimse olmasın önemli değil 10 kişiye 1 liradan çay satmak yerine 1 kişiye 10 liradan çay satmak daha kazançlı , neden ? çalışan sayısı azalacak , müşteri portföyü daha yağlı olacak , çayın maliyeti azalacak ....
    Demokratik ortamda yapılacak en güzel şey o insana biraz mizahi bir yaklaşım sergilemek . bkz cem yılmaz gösterilerine ; alışveriş merkezinde bayan wc önünde elinde poşetler ile bekleyen erkekler , veya koca çerçeveli siyah gözlükler ile cenazeler katılan ünlüler ...
    İnsanlara bu tür olaylar karşısında alaycı bir ifade zihniyeti kazandıran bu şahsiyetin belki istem dışı da olsa ben cenazelerde siyah gözlük takan insanların sayısının azalttığını görüyorum
    Orada alışveriş yapanların kazıklandıkları hissini en derinden ve çoğunluk tarafından alaycı bir ifadeyle sosyal medyada gündem oluşturması , inanınki o ticarethanelerin zihniyetini en rahatsız edici tavır olacaktır.

takilmayin bu kadar... mahalli merkezleri de kafadan pas gecin... uludag icin 2. bolgeyi tercih edin... mutlaka sarikamis'ta kayin... imkan varsa mutlaka alplerde "unlu" bir kayak merkezini gorun... butce elveriyorsa abd ve japonya'yi da ziyaret edebilirsiniz... korkmayin cari acik sizin kayak turunuz ile buyumez... hem turkish airlines ile ucarsiniz, kara gecirmeye yardimci olursunuz...

Oteller gibi kafeteryalar da mazur görülebilir. Sonuçta adamlar ihaleyle işletmeciliği alıyorlar. Dolayısıyla 2-3 ayda yatırdıkları parayı çıkarıp kâra geçmeleri lazım. Ama "fiyatı 3 katı yap, kaliteyi de 3. sınıfa düşür" bu pek kabul edilemez. Tamam 10 TL'ye sucuk ekmek sat ama içine "Hötöröt" marka sucuk koyma değil mi ya?

Bir de geçenlerde gördüm pistte. İki kayakçı sırt çantası yapmışlar. Termosa çay koymuşlar, yengeye börek yaptırmışlar. Yere sermişler şu folyo araba güneşliğini, bildiğin piknik havasında. Hem bedava hem de keyifli yani.

olur mu hiç?
    dünyanın en iyi kayak merkezlerinde kayıyorsunuz tabii ki parasını ödeyeceksiniz....tekel olmuşlar bi dağı bir soyisimle kapatmışlar falan önemsiz şeyler çünkü dediğim gibi dünyanın en iyi merkezlerinde kayıyorsunuz...hamama giren terler efendim...

ha bir de bu çanta işi epey yaygınlaştı ve gelişti çantalar da şüpheniz olmasın bunun acısını da yakında skipass ücretlerinden çıkarmaya başlarlar...baksana adam lift yaptırmış ve kapalı yaptırmış....hemen tahsilata da başlamış...bir an önce çıkaracak parasını tabii ne olur ne olmaz...

bizim milletimizdeki gösteriş merakı olduğu sürece, bu tarz hizmet almaya maalesef devam edeceğiz gibi görünüyor. bir şeye yüksek ücret ödeyip bunu marifet gibi göstermek doğamızda var nedense. "bilmemne otelde 1587 tl vererek tek gece kaldım" şeklinde hava atmak mesela !?
    Kayak: Rossignol Zenith Z5
    Snowboard: Rome Anthem SS

Alıntı oliver_han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    takilmayin bu kadar... mahalli merkezleri de kafadan pas gecin... uludag icin 2. bolgeyi tercih edin... mutlaka sarikamis'ta kayin... imkan varsa mutlaka alplerde "unlu" bir kayak merkezini gorun... butce elveriyorsa abd ve japonya'yi da ziyaret edebilirsiniz... korkmayin cari acik sizin kayak turunuz ile buyumez... hem turkish airlines ile ucarsiniz, kara gecirmeye yardimci olursunuz...
    fiyatların normalin üstünde olmasını hemen herkes kabul eder ona göre harcama yapar. zaten kimsenin şikayeti neden kolayı 1,50 tl ye sucuk ekmeği 4 tl ye satmıyorsunuz değil. ama hizmeti düşürmenin müşteriyle ilgilenmek yerine kazıklamanın anlamı yok. 2 yıl önce de nisan ayında Antalya'da Kaleiçi'nde eşimle geziyoruz bir tezgahtar ısrarla bi şey satmaya çalışıyor bize turist sandı. ingilizcerusça paralıyor kendini. bende ingilizce almayacağımı söyledim. devam ettim eşimle elele yürümeye adam arkamdan bağırıyor hala. "gelde biraz adam kazıklayak hiç iş yok zaten" aynen bu cümleyle türkçe söyledi. bişey demeden gittim silah zoruylada olsa kimse beni o Kaleiçi'ne sokamaz artık. tarihmiş turistikmiş banane. derdim bu. yoksa yanıbaşımda aynı dağ varken elin gavuruna para kazandırmaya mı hevesliyim. japonyanın esnafını tanımam kafe işletmecisiyle akrabalığımda yok. Alpler'de ki adamlarda babamın oğlu değil. ama saygısız esnafta muhatabım olamaz benim. buyurusunlar devam etsinler. bi çok insan sırt çantasında su yemek çay getiriyorsa ta oralara emin olun sadece 10 tl fazla vermemek için değil. bu ziyhniyetle uğraşmamak için.

guzel vatanim cennet... dunyanin neresine gidersem gideyim yabanciyim sonucta... kimse benim kara kafama merakli degil ustelik... aksine pek cogu nefret bile ediyordur... hos benim de onlara deliler gibi bir hayranligim yok... neyse... ama adamlarin hakkini teslim etmem gerekiyor... belli bir standart yakalanmis... ha kotusu yok mu? var... fakat onlarin kotusu kadar olamiyoruz... ne yazik ki...

Alıntı oliver_han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    guzel vatanim cennet... dunyanin neresine gidersem gideyim yabanciyim sonucta... kimse benim kara kafama merakli degil ustelik... aksine pek cogu nefret bile ediyordur... hos benim de onlara deliler gibi bir hayranligim yok... neyse... ama adamlarin hakkini teslim etmem gerekiyor... belli bir standart yakalanmis... ha kotusu yok mu? var... fakat onlarin kotusu kadar olamiyoruz... ne yazik ki...
    .

Sunuda belirtmek isterim, uludagda son gittiğimde board kiraladığım işletme (adını reklama girmesin diye yazmadım) kesinlikle superdi adamlar botu giymeme çıkarmama hatta ipini bağlamama kadar yardim etti. Simdi bu adamlar fiyatı biraz yuksek tutsa bile hizmet de artırıyor, helal olsun tek iyi izlenimim o oldu. Sonra giden bir arkadasımdan duydum ki adamlar kayak kırasını 20 tl ye indirmişler. Bı kere daha takdir ettim ama genel zihniyet ayni oldugu icin ne yazık ki Kapalıçarşı ile ayni sonu yasayacaklar. Sonuc; aman gitme abi kaziklanirsin oranın esnafı fenadir. Ayakta uyutur seni. Boyle anılacaklar.