Acemiden Kayak ta Dönüş Hakkında Sorular
Sayfa 1/8 123 ... SonSon
78 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Acemiden Kayak ta Dönüş Hakkında Sorular

Standart Acemiden Kayak ta Dönüş Hakkında Sorular

Beginner Ski Lesson #1.4 - Snow Plough Turns - YouTube

yukarıdaki linkteki dönüşleri yaparken ; sola dönüşte sağ ayağını içe büküp sol ayağını zemine düz basıyor değil mi ? Ben sürekli kalçamı sağ sola sallayarak dönmeye çalışıyordum , sağ dönmeyi her nasılsa başarıp sola dönmekte oldukça zorlanıyordum ve sebebini hiç anlamamıştım .
    Peki bu dönüşleri başarabildikten sonra paralele geçemek için daha öğrenmem gereken şeyler varmı ?

bir çok forumdaşdan bu acemiye karşı alaycı ifadeler olabileceğini düşünüyorum , hoş görü sınırlarımızın zorlanmaması dileği ile .

Standart Cevap: Acemiden Kayak ta Dönüş Hakkında Sorular

Alıntı turana Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beginner Ski Lesson #1.4 - Snow Plough Turns - YouTube

yukarıdaki linkteki dönüşleri yaparken ; sola dönüşte sağ ayağını içe büküp sol ayağını zemine düz basıyor değil mi ? Ben sürekli kalçamı sağ sola sallayarak dönmeye çalışıyordum , sağ dönmeyi her nasılsa başarıp sola dönmekte oldukça zorlanıyordum ve sebebini hiç anlamamıştım .
    Peki bu dönüşleri başarabildikten sonra paralele geçemek için daha öğrenmem gereken şeyler varmı ?

bir çok forumdaşdan bu acemiye karşı alaycı ifadeler olabileceğini düşünüyorum , hoş görü sınırlarımızın zorlanmaması dileği ile .
    çok iyi bilmediğimi söylerek cevaba başlayayım.bu videoda sola dönerken sadece sağ kayağının arkasını açarak dönüyor. normal kar sapanı öğretirken hocalar, aynı zamanda ağırlıgını da sağ tarafa vermeni söylerler. bunu yaptıktan sonra paralele hazırlık olarak sola dönüşte, sağ kayağınla dönüşü bitir bitirmez sol kayağını kaldırarak sağ kayağının yanına paralel getireceksin. sonra da dizini kırarak dönmeyi öğreneceksin sonra da kendini kurtarmış olacaksın

konu kayak oldugu için ben susmayı tercih ediyorum, sitedeki kayakçı arkadaşlarımızın bu konuya sahip çıkacağını düşünüyorum.

Not: Bu arada başlığı daha anlaşılabilir sekilde degistiriyorum

donuslere baktigimda yavas yavas agirligini verdigini - ice bastigini goruyorum... ancak agirligi diger ayagindan tamamen almiyor... ice basma derecesi kar sapani gibi kayagi durduracak siddette degil adeta topragi suren bir pulluk (plough) gibi hareketi engellemeyecek seviyede... zaten yeni nesil kayaklarda en ufak bir agirlik degisimi donusu kolayca gerceklestirmenizi saglamakta... donusten sonra agirligi yine yavas yavas dengeliyor... kombine donuslerde ise bir taraftan digerine...

sağa dönmek için;
    1. yeteri kadar hızlan
    2. sağ ayak sabit solu kar sapanı pozisyonuna getir.
    3. hafifçe dizlerini kır (alçal) ve ağırlığını sağ ayağından sol ayağına ver.
    4. dönüşünü tamamlayana kadar (dağ sağda oluncaya kadar) pozisyonunu bozma. (hızlansan dahi bozma)
    5. dönüşünü tamamlayıp dağı sağına alınca (yüksel) kayaklarını paralel yap
    6. sağ kayağını 15-20 cm. önde tut. (kayaklarının arası yaklaşık 20 cm. olsun) kaymaya devam et.

sola dönmek için;
    1. önde bulunan sağ kayağını kar sapanı pozisyonuna getir
    2. hafifçe dizlerini kır (alçal) ve ağırlığını sol ayağından sağa doğru kaydır.
    3. dönüş tamamlanana kadar pozisyonunu koru.
    4. dönüş tamamlanınca (kayaklar paralel hale gelince) bu kez sol kayağını 15-20 cm. öne al (kayaklarının arası 20 cm. demiştik) devam et...

çok iyi gidiyorsun devam...

paralel kayabilmek için se;
    bu anlatılanları artık daha süratli (hız) ve çabuk bir şekilde yapmaya başlayınca başarırsın.(aynı araba sürerken debriyaja basıp vites değiştirirken nasıl hiç zorlanılmıyorsa) paralel kaymakta en önemli şey alçalıp yükselmektir.

güzel bir de video buldum izle anlattıklarım 1. dakikadan sonra

Alıntı Emrah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konu kayak oldugu için ben susmayı tercih ediyorum, sitedeki kayakçı arkadaşlarımızın bu konuya sahip çıkacağını düşünüyorum.

Not: Bu arada başlığı daha anlaşılabilir sekilde degistiriyorum
    Teşekkürler, bende başlığım silindi yanlış birşeylermi yazdım diyerek açtığım konuyu arıyordum

Alıntı serban Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sağa dönmek için;
    1. yeteri kadar hızlan
    2. sağ ayak sabit solu kar sapanı pozisyonuna getir.
    3. hafifçe dizlerini kır (alçal) ve ağırlığını sağ ayağından sol ayağına ver.
    4. dönüşünü tamamlayana kadar (dağ sağda oluncaya kadar) pozisyonunu bozma. (hızlansan dahi bozma)
    5. dönüşünü tamamlayıp dağı sağına alınca (yüksel) kayaklarını paralel yap
    6. sağ kayağını 15-20 cm. önde tut. (kayaklarının arası yaklaşık 20 cm. olsun) kaymaya devam et.

sola dönmek için;
    1. önde bulunan sağ kayağını kar sapanı pozisyonuna getir
    2. hafifçe dizlerini kır (alçal) ve ağırlığını sol ayağından sağa doğru kaydır.
    3. dönüş tamamlanana kadar pozisyonunu koru.
    4. dönüş tamamlanınca (kayaklar paralel hale gelince) bu kez sol kayağını 15-20 cm. öne al (kayaklarının arası 20 cm. demiştik) devam et...

çok iyi gidiyorsun devam...

paralel kayabilmek için se;
    bu anlatılanları artık daha süratli (hız) ve çabuk bir şekilde yapmaya başlayınca başarırsın.(aynı araba sürerken debriyaja basıp vites değiştirirken nasıl hiç zorlanılmıyorsa) paralel kaymakta en önemli şey alçalıp yükselmektir.
    Güzel bir anlaatım olmuş , öncelikle tüm cevaplar için teşekkürler .
    dönüş sonrası dış tarafta kalan ağayı 15-20 cm önde tutma nedeni ileriki dönemde paralele geçişe alışmak içinmi?

Alıntı turana Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel bir anlaatım olmuş , öncelikle tüm cevaplar için teşekkürler .
    dönüş sonrası dış tarafta kalan ağayı 15-20 cm önde tutma nedeni ileriki dönemde paralele geçişe alışmak içinmi?
    dikkatli okumamışsınnnn. dışta kalan değil dağ tarafında kalan (içte kalan ) önde olacak.

istesen de dışta kalan ayağı ileride tutamazsın... tutmaya kalkarsan büyük ihtimalle düşersin... duruşun düzgün, ağırlığın olması gereken yerde ve dönüşü de doğru şekilde yapıyorsan ister istemez dağ tarafında kalan kayak biraz daha ileriye çıkacaktır... ancak özellikle 15-20cm çıkarmak için zorlama... herkesin boyu, kilosu, kayak boyu, bacak boyu vs farklıdır... haliyle kişiden kişiye kayağın öne çıktığı mesafe değişebilir... iki kayak arası mesafe için en makul bulduğum ölçü iki omuz içi arasındaki genişlik kadar olmasıdır...

Sayfa 1/8 123 ... SonSon