Acil durumlarda ne yapılmalı?
Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Acil durumlarda ne yapılmalı?

Standart Acil durumlarda ne yapılmalı?

Merhaba,

Bu haftasonu kalabalık bir grubu Uludağ'a çıkartıyor olacağım. Ağır bir sorumluluk ama kendimde eğlenmek istiyorum. Katılan kişler arasında dağı ilk defa görecekler mutlaka olacaktır. Hatta dağı benim gibi bilipte acil durumlar ile ilgili bilinçsiz insanlarda olacaktır. Hemen hemen her sene kayağa giderim ama başıma bir iş geldiğinde ne yapmam gerektiği konusunda hicbir bilgim yok.

Bu mesajı yazmamdaki gayede bu bilgi eksikliğini gidermek ve deneyimli kişilerin bilgisine başvurmak.

1- Kayarken kendimizi sakatlamamız durumunda arayacağımız yer ve numara nedir acaba?

2- Kayarken sis ve benzeri durumlardan dolayı kaybolursak ne yapmalıyız?

Anlayacağınız dağda başımıza gelmesi olası kaza ve sıkıntılar icin neler yapmalıyız?

elinizden pek bir sey gelmez ve ne yazik ki perisan olursunuz... acil durumlarda dagda size yardimci olabilecek yegane kurulus jandarma, telefonu da156... bunun disinda dagdaki karakolun ayri bir telefon numarasi vardir... gitmeden ogrenin... forumdaki arama fonksiyonunu kullanarak da bir takim bilgilere ulasabilirsiniz...

Standart Cevap: Acil durumlarda ne yapılmalı?

ben kendimin yaptıgını söyleyebilir sırt cantama incepolar, battaniye, su, biskivü, 2 günlük gazete,cakmak,
    1 adet dolu tel sarjı, el lambası ve jandarma tel otel telefonu hastane tel ve daga cıkarken yanında kisi var vede daga cıkmadıysa tel alıyorum aslında bunu herkes yapıyor ama bazen unutuyoruz alacaklarım 2 kg bile tutmuyor bile insanlık hali dagda hersey olabilir

+++++++++++++++++++++
    Alıntı Flyboard Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu haftasonu kalabalık bir grubu Uludağ'a çıkartıyor olacağım. Ağır bir sorumluluk ama kendimde eğlenmek istiyorum. Katılan kişler arasında dağı ilk defa görecekler mutlaka olacaktır. Hatta dağı benim gibi bilipte acil durumlar ile ilgili bilinçsiz insanlarda olacaktır. Hemen hemen her sene kayağa giderim ama başıma bir iş geldiğinde ne yapmam gerektiği konusunda hicbir bilgim yok.

Bu mesajı yazmamdaki gayede bu bilgi eksikliğini gidermek ve deneyimli kişilerin bilgisine başvurmak.

1- Kayarken kendimizi sakatlamamız durumunda arayacağımız yer ve numara nedir acaba?

2- Kayarken sis ve benzeri durumlardan dolayı kaybolursak ne yapmalıyız?

Anlayacağınız dağda başımıza gelmesi olası kaza ve sıkıntılar icin neler yapmalıyız?

Piste çıkmadan önce letişim aygıtlarınızın (cep telefonu-telsiz-gps) faal ve şarjlarının tam dolu olmasına özen gösterin.
    "Turkcell Neredeyim Ben Servisi" numarası 2222 rehberlerinize kayıt edin.
    Uludağ sağlık ocağının (0224 285 24 32) ve jandarma komutanlığı (0224 285 22 00) telefonlarını kayıt edin.
    Sis veya yağış olduğu takdirde, bu gibi durumlarda tecrübesi olmayan grub üyeleri zirveye çıkmasınlar.
    Birbirinizi kollayın ve grubtan ayrılmayın. Yardımı çok uzaklardan beklemeyin, birbirinize yardımcı olun.
    Haftasonları Uludağ çok ıssız bir yer değildir. Siz de kalabalıkmışsınız zaten. Umarım ki bir sorun çıkmayacaktır.
    Size iyi eğlenceler dilerim...
    0 RH + ( İstanbul )

''Some people bind their snowboards to their feet, while others bind them to their souls.''

Alıntı Bombadillo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Piste çıkmadan önce letişim aygıtlarınızın (cep telefonu-telsiz-gps) faal ve şarjlarının tam dolu olmasına özen gösterin.
    "Turkcell Neredeyim Ben Servisi" numarası 2222 rehberlerinize kayıt edin.
    Uludağ sağlık ocağının (0224 285 24 32) ve jandarma komutanlığı (0224 285 22 00) telefonlarını kayıt edin.
    Sis veya yağış olduğu takdirde, bu gibi durumlarda tecrübesi olmayan grub üyeleri zirveye çıkmasınlar.
    Birbirinizi kollayın ve grubtan ayrılmayın. Yardımı çok uzaklardan beklemeyin, birbirinize yardımcı olun.
    Haftasonları Uludağ çok ıssız bir yer değildir. Siz de kalabalıkmışsınız zaten. Umarım ki bir sorun çıkmayacaktır.
    Size iyi eğlenceler dilerim...
    Tüm bilgi verenlere teşekkürler. Bombadillo senin yazdıkların tam aradığım bilgiler, sağolasın.

Görüşmek üzere,

Çok güzel bir başlık ve içerik oluşmuş. Bir ara burdakileri tek bir metin haline derleyip sitede sabit bir yere koymak lazım.

Benimde merak ettiğim bir konu var bu hususta. Olduki şanssızlık tedbirsizlik vs. bir şekilde kayboldunuz ve telefonunuz dondu ki bu arkadaşlarımın başına sıklıkla geliyor dağda çalışmıyor. Yegane kullanabileceğimiz şey telsiz, peki bu gibi durumlarda çevredeki otellerin yada jandarmanın belli bir acil frekansı var mıdır bilginiz var mı?

Sonuçta onlar roleli deniyodu yanlış bilmiyosam lisanslı telsiz olması lazım o tür iletişim araçları kullanıyorlar. Bizlerim kullandığımız PMR telsizlerle iletişim kurulamıyor ( diye biliyorum)

Konu hakkında çok bilgim yok googleda pek yardımcı olmadı işin açıkçası

Alıntı Aybiou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benimde merak ettiğim bir konu var bu hususta. Olduki şanssızlık tedbirsizlik vs. bir şekilde kayboldunuz ve telefonunuz dondu ki bu arkadaşlarımın başına sıklıkla geliyor dağda çalışmıyor. Yegane kullanabileceğimiz şey telsiz, peki bu gibi durumlarda çevredeki otellerin yada jandarmanın belli bir acil frekansı var mıdır bilginiz var mı?

Sonuçta onlar roleli deniyodu yanlış bilmiyosam lisanslı telsiz olması lazım o tür iletişim araçları kullanıyorlar. Bizlerim kullandığımız PMR telsizlerle iletişim kurulamıyor ( diye biliyorum)

Konu hakkında çok bilgim yok googleda pek yardımcı olmadı işin açıkçası

Jandarmaya ulaşmanın tek yolu 156 yı aramak.
    telsizlerinin frekansına giremezsiniz. ama telefonunuzun çalışacağını, kaybolacağınızı yada bir sakatlanma olacağını varsayarsak...
    kayak merkezindeki jandarma arkadaşlardan o gün kim var ise cep telefonunu isterseniz vereceklerine eminim...

elimizdeki belli bir frekansta calisan lisanssiz pmr telsiz ile standart olarak emniyet kuvvetlerinin telsiz kanallarina girme imkanimiz bulunmadigi kesin de onlarin elindeki telsizlerin farkli frekanslari dinleme olanagi olup olmadigini bilemiyorum... isin teknik boyutunu bilen bir arkadas aydinlatirsa seviniriz... hos olsa bile dinliyorlar midir?

kimisinde pmr telsiz gormustum... ancak hangi kanali kullaniyorlar sormali...

Alıntı oliver_han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    onlarin elindeki telsizlerin farkli frekanslari dinleme olanagi olup olmadigini bilemiyorum... isin teknik boyutunu bilen bir arkadas aydinlatirsa seviniriz... hos olsa bile dinliyorlar midir?

kimisinde pmr telsiz gormustum... ancak hangi kanali kullaniyorlar sormali...
    Kayak merkezlerinde bulunan arama kurtarma görevli jandarmalar amatör olarak kullanılan telsizleri dinlemiyorlar. ama dediğim gibi her ihtimale karşı orada görevli bir jandarma arkadaştan o gün olası bir olay için piste çıkmadan önce cep telefonunu isterseniz veriyorlar.
    başınıza bir olay geldiğinde de yeri iyi tarif ederseniz kar motosikletleri ile de gelip sizi alıyorlar. yaşanmış tecrübe...

Sayfa 1/2 12 SonSon