Her Haftasonu Günübirlik veya Konaklamalı Kartalkaya Grand Kartal Turları
Sayfa 1/3 123 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Her Haftasonu Günübirlik veya Konaklamalı Kartalkaya Grand Kartal Turları

Standart Her Haftasonu Günübirlik veya Konaklamalı Kartalkaya Grand Kartal Turları

...

gerekli bilgileri ekleyinceye kadar ilanı yayından kaldırıyorum... lütfen eksiklikleri tamamlayınız...

oliver_han

Standart Cevap: Her Haftasonu Günübirlik veya Konaklamalı Kartalkaya Grand Kartal Turları

keşke üye olmayanlara fiyatınız daha hesaplı olabilseydi... şu haliyle diğer turlar ile aynı... neticede sporla ilgili bir derneksiniz ve düzenlediğiniz ticari bir gezi değil sportif bir faaliyet... hoş üye olmayanlar için hukuken nasıl yorumlamalı organizasyonunuzu bilemedim... araştıracağım... eğer üyeleriniz dışına da hizmet verebilmeniz için turizm acentası belgesine sahip olmanız gerektiği ortaya çıkarsa ilanınızı kaldıracağım... bilginiz olsun...

Standart Cevap: Her Haftasonu Günübirlik veya Konaklamalı Kartalkaya Grand Kartal Turları

Tur yapmayanların bilmediği, ama fiyat politikasını etkileyen bir detayı belirtmek istedim bu noktada.

Tüm turlar arasında ortak fiyat anlaşması var. Haksız rekabet olmaması için her sene, Ankara ve İstanbul için bir günübirlik fiyatı belirleniyor. İstanbul'un ücreti, yol masrafı daha fazla olduğu için mazotla alakalı olarak, Ankara'dan biraz daha fazla oluyor.

Ankara için bu sene Kartal Otel'e belirtilmiş fiyat ise 125 TL (Skipass ve Ulaşım) + 15 TL yemek.

Hiç bir tur bunun altına fiyat veremez. Verirse anlaşmayı bozmuş olur ve otelden skipass alamaz. ADK, kendi üyelerine indirim yapabilir sadece, o da üyelerinden zaten yıllık bir ücret aldığı için hoş görülüyor.

Yani katılımcıların yapması gereken hizmet kalitesine göre firma seçmek.. Fiyatlar herkesde aynı.

Peki neden tek fiyat anlaşması yapılıyor??
    Çünkü her sene, 'ben bu sene para kazanmıyım, kendim bedava kaysam arada iyidir, herkesten aşağıya fiyat belirleyim, müşteri kitlesi oluşturayım, oluşturduğum kitle ile seneye para kazanırım' diyen organizatörler ortaya çıkıyor, ve piyasaya karsız fiyatlar vererek haksız rekabet oluşturuyor.

Alıntı KartalkayaGroup Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tur yapmayanların bilmediği, ama fiyat politikasını etkileyen bir detayı belirtmek istedim bu noktada.

Tüm turlar arasında ortak fiyat anlaşması var. Haksız rekabet olmaması için her sene, Ankara ve İstanbul için bir günübirlik fiyatı belirleniyor. İstanbul'un ücreti, yol masrafı daha fazla olduğu için mazotla alakalı olarak, Ankara'dan biraz daha fazla oluyor.

Ankara için bu sene Kartal Otel'e belirtilmiş fiyat ise 125 TL (Skipass ve Ulaşım) + 15 TL yemek.

Hiç bir tur bunun altına fiyat veremez. Verirse anlaşmayı bozmuş olur ve otelden skipass alamaz. ADK, kendi üyelerine indirim yapabilir sadece, o da üyelerinden zaten yıllık bir ücret aldığı için hoş görülüyor.

Yani katılımcıların yapması gereken hizmet kalitesine göre firma seçmek.. Fiyatlar herkesde aynı.

Peki neden tek fiyat anlaşması yapılıyor??
    Çünkü her sene, 'ben bu sene para kazanmıyım, kendim bedava kaysam arada iyidir, herkesten aşağıya fiyat belirleyim, müşteri kitlesi oluşturayım, oluşturduğum kitle ile seneye para kazanırım' diyen organizatörler ortaya çıkıyor, ve piyasaya karsız fiyatlar vererek haksız rekabet oluşturuyor.
    "Ortak fiyat anlaşması" dediğiniz şey rekabet ortamının baş düşmanıdır farkında mısınız?
    Her sene ortaya çıkıyor dediğiniz organizatörler de yine sizin ifadenizin tersine, sağlıklı rekabet ortamının en olağan sonuçlarından biridir.

Alıntı korayko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "Ortak fiyat anlaşması" dediğiniz şey rekabet ortamının baş düşmanıdır farkında mısınız?
    Her sene ortaya çıkıyor dediğiniz organizatörler de yine sizin ifadenizin tersine, sağlıklı rekabet ortamının en olağan sonuçlarından biridir.
    kartalkayagroup'un açıklaması son derece talihsiz olmuş... bahsi geçen hadise bence de rekabeti bozucu anlaşma teşkil eder... hoş anlaşmanın varlığı kanıtlanamasa bile uyumlu eylemin mevcudiyeti söz konusu olabilirdi... netice itibariyle bu beyanat üzerine rekabet kurumu'na şikayet edilirseniz hakkınızda inceleme başlar ve sonunda hem kendinizi hem diğer tur firmalarını hem de otelleri büyük bir para cezasıyla karşı karşıya bırakabilirsiniz... türsab veya bakanlık nezdinde nasıl sonuçları olur orasını bilmiyorum...

hepimiz acente sahibiyiz. ayrıca ulaşım için anlaştığımız otobüsler dahi acente sahipi.. olması gereken bütün belgeler tam.
    rekabet kurumu nazarında yada türsab narasıznda nasıl talihsiz bir acıklama olmus acaba?? açıklarsanız çok mutlu olacağım.

Alıntı korayko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok haklısınız. Yanlız istisnayi bi durum var bu Günübirik için. Günübirlik tur yapanların aldıkları ücretin en yaz yarısını kar ediyor sanıyorsunuz değilmi? Hayır malesef..
    Zaten şuanki mevcut fiyatların biraz altına inmek demek, hiç kar etmemek demek! hayrına her haftasonu hizmet vermek demek.. Oyüzden bu noktada 'birazcık fiyat indirimi' bile haksız rekabet oluyor!!
    Oteller ve onların acımasız politikaları yüzünden turlar can çekişiyor zaten. İşin arkasaında olandan bitenden haberiniz yok belli.,

Neden RadikalTur Dorukkaya'yı lanet ede ede bıraktı sanıyorsunuz...

hepimiz acente sahibiyiz. ayrıca ulaşım için anlaştığımız otobüsler dahi acente sahipi.. olması gereken bütün belgeler tam.
    rekabet kurumu nazarında yada türsab narasıznda nasıl talihsiz bir acıklama olmus acaba?? açıklarsanız çok mutlu olacağım.
    hukukla uzaktan yakından alakam yok, bir mühendisim. ama sayenizde belki de hayatımda ilk defa açıp bir kanunu baştan sona okudum. buyrun siz de inceleyin isterseniz: http://www.rekabet.gov.tr/dosyalar/i...Fi%C5%9Fik.pdf

Madde 4
    d) Rakip teşebbüslerin faaliyetlerinin zorlaştırılması, kısıtlanması veya
    piyasada faaliyet gösteren teşebbüslerin boykot ya da diğer davranışlarla piyasa
    dışına çıkartılması yahut piyasaya yeni gireceklerin engellenmesi,

Madde 5
    a) Ticarî faaliyet alanına başka bir teşebbüsün girmesine doğrudan veya
    dolaylı olarak engel olunması ya da rakiplerin piyasadaki faaliyetlerinin
    zorlaştırılmasını amaçlayan eylemler,

hukuka aykırı ve yasaktır.

Sizin ortak fiyat anlaşmanız yukarıdaki maddeleri açıkça ihlal ediyor. Oysa kanunda, sizin iddia ettiğiniz şekilde, yani zararına ticari faaliyet yaparak haksız rekabete yol açmak gibi bir durum, hele de piyasaya yeni giren partiler için söz konusu değil.

Madde 4
    Rakip teşebbüslerin faaliyetlerinin zorlaştırılması, kısıtlanması. Aşağıdaki durum ile kimin faaliyetini zorlaştırıyoruz, kısıtlıyoruz??
    Aksine istediği gibi fiyat veren, ve sırf piyasaya hakim olmak için ürünü karsız satan, bizim faaliyetlerimizi zorlaştırmıyor mu?

Ticarî faaliyet alanına başka bir teşebbüsün girmesine doğrudan veya
    zorlaştırılmasını amaçlayan eylemler
    kimseye en olunmuyor, herkes gerekli belgeler sahibi olduktan sonra istediği turu yapabilir. aksine 'piyasaya karsız fiyat vermek' diğer rakiplerin faaliyetlerini zorlaştıran bir eylem olmuyor mu?

şimdi baştan bir daha okuyun lütfen.. bu kanunlar aslında hangi tarafı koruyor?

bana gerçekten, piyasaya yeni giren bir firmanın, bu işten ekmek yiyenlerin ekmeğine engel olarak, sırf fazla müşteri portfolyosu oluşturmak için piyasaya karsız fiyat vermesini durumunu normal karşıladığınızı ve savunduğunuza inanamıyorum.

sevgi, saygı, hoşgörü

Madde 4
    Rakip teşebbüslerin faaliyetlerinin zorlaştırılması, kısıtlanması. Aşağıdaki durum ile kimin faaliyetini zorlaştırıyoruz, kısıtlıyoruz??
    Aksine istediği gibi fiyat veren, ve sırf piyasaya hakim olmak için ürünü karsız satan, bizim faaliyetlerimizi zorlaştırmıyor mu?

Ticarî faaliyet alanına başka bir teşebbüsün girmesine doğrudan veya
    zorlaştırılmasını amaçlayan eylemler
    kimseye en olunmuyor, herkes gerekli belgeler sahibi olduktan sonra istediği turu yapabilir. aksine 'piyasaya karsız fiyat vermek' diğer rakiplerin faaliyetlerini zorlaştıran bir eylem olmuyor mu?

şimdi baştan bir daha okuyun lütfen.. bu kanunlar aslında hangi tarafı koruyor?

bana gerçekten, piyasaya yeni giren bir firmanın, bu işten ekmek yiyenlerin ekmeğine engel olarak, sırf fazla müşteri portfolyosu oluşturmak için piyasaya karsız fiyat vermesini durumunu normal karşıladığınızı ve savunduğunuza inanamıyorum.

sevgi, saygı, hoşgörü
    bakın, siz bu şekilde bir anlaşma yaparak piyasada tekel oluşturuyorsunuz. piyasaya yeni girmek isteyen organizatörler, tabi ki sizin gibi müşterisini yerleştirmiş firmalardan daha düşük kar ederek işe başlamak zorunda ama siz bunu engellemeye çalışıyorsunuz. hukuktan anlamam dedim ama rekabet konusunda az çok bilgim var, zira bir ilaç firmasında çalışıyorum ve bu sektör hem Türkiye'de hem de dünyada rekabet konusunun en ciddiye alındığı sektörlerden biri, dolayısıyla her çalışan işe girdikten sonra bu konuda belli bir eğitime tabi tutuluyor. dolayısıyla adım kadar eminim ki, piyasaya hakim partilerin bu şekilde ortak bir fiyat belirlemesi veya satış yaptığı bölgeleri aralarında paylaşmaları vs. gibi durumlar kesinlikle ama kesinlikle rekabet kurallarını ihlal ediyor.

rekabet bu şekilde yürütülmez, verilen servis ve o servisin kalitesi ile rekabet edersiniz. bu alanda senelerdir tecrübesi olan ve daha önce sorunsuz kullandığım bir firma beni dağa günübirlik 140 liraya götürüyor, ama adını sanını duymadığım yeni biri 120 liraya götürüyorsa, ben eskiden bildiğim firmayla devam ederim zaten. eğer düşük karla piyasaya giren de tecrübeli firma kadar kaliteli bir servis verebiliyorsa, zamanla pazar payını ve dolayısıyla kar oranını artırır zaten doğal olarak. bunda adil olmayan bir nokta göremiyorum.

Sayfa 1/3 123 SonSon

Bu Konudaki Etiketler