Kayak ve Snowboard Yaparken Nasıl Giyinilir ?
Sayfa 1/4 123 ... SonSon
40 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kayak ve Snowboard Yaparken Nasıl Giyinilir ?

Standart Kayak ve Snowboard Yaparken Nasıl Giyinilir ?

http://www.uzmantv.com/snowboard-yap...iyafet-giyilir
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi    
    19/01/1985 A Rh(+)
    İSTANBUL

Standart Cevap: Snowboard Yaparken Nasıl Giyinilmeli ?

Arkadaşlarınla “İlk board günü ertesi nezle olmaca” şeklinde bir oyun oynamıyorsan giyimine dikkat etmek durumundasın. Neyse ki giyim konusunda temel kurallar var, herkes onlara uymak durumunda. Bu kuralların en önemlisi de “kat kat giyin”. Hani annen yapardı ya, lahana gibi gezerdin küçükken, işte o. Annelerin her şeyin en iyisini bildiklerini kabul etmek durumundasın yani. Ancak muhtemelen “katmanlar arasında hava olur, yalıtım yapar, ondan herhalde” diye düşündüğün şekilde değil durum. Katmanlı giyinmen, hava değişikliklerine karşı hazırlıklı olmanı sağlar, atıverirsin bir katı, ferahlarsın. Burada performans yönetimi kaygılı, stresli bir ön hazırlık evresi yaşanabilir. Üzülme, deneyimle bunları da aşacaksın. Giyinirken sıcaklık, ağırlık, nem durumu gibi değişkenleri dikkate almalı ve katmanlarını buna göre seçmelisin. En fazla lahana olan en iyi giyinmiştir şeklinde değil yani durum, çoğu zaman üç katman en idealidir; bunlar da haliyle iç, orta ve dış katmanlar oluyor. Burada amaç sıcak ve kuru kalmak, takdir edersin ki bu, üşümek ve ıslanmaya göre çok daha tercih edilir bir alternatif.

İlk katman iç giyim ve çoraplar. Bu aşamada görünüşün paçalı don giymiş dedene benzeyecek, ama böylece vücut ısın korunacak, sıcak ve kuru kalacaksın. Gördüğün gibi deden de her zaman haklıymış. Bu katmandaki termal materyal, vücut sıcaklığını korurken teri uzaklaştıracak. Yani uzay çağı teknolojisi. Mr. Spock da bunlardan giyiyormuş. Mr. Spock zaten her zaman haklıdır. Yün alternatifler de kullanılabilir, ancak kaşıntıya karşı toleransının ne kadar yüksek olduğu ile alakalı bu.

Pamukludan uzak duruyoruz, sen terledikçe ıslanır, asla kurumaz ve vücudun nefes alamaz. Sonuçta gün ortasında otele dönüp üstünü değiştirmek zorunda kalırsın. İç giyimde en önemli şey, boyundan ayak ucuna kadar bütün vücudunu kaplaması. Ayrıca snowboard çorabı almak hiç de fena bir fikir değil.

Orta katman izolasyon katmanıdır. Rüzgara ve yağmura karşı etkisizdir, ancak dış katman ne güne duruyor? Bu katman için yapılmış özel giysiler, vücudunun etrafındaki sıcak havayı orada tutmak ve nemi dış katmana iletmek için dizayn edilmiştir. Yün bunun için en ideal materyal. Yani polar kadar babaannenin ördüğü kazak da işini görür. Bu katman, havanın sıcaklığına ya da ne kadar hareketli olup terlediğine göre çıkarılabilir. Sıcak günlerde dış katı atlayıp sadece orta katla da piste çıkabilirsin. Orta katmanın elemanları, üste yün bir hırka, kazak ya da polar, alta da termal snowboard pantolonudur. Pantolonun bol ve şık olması tercih sebebidir, tabii kalça kısmının sıkı olmaması, dizlerin rahatça hareket etmesine izin vermesi ve kar suyunun ayağınıza girmesine izin vermeyecek yapıda olması da bir miktar önemli sanki.

Dış katman, sizi rüzgardan, yağmurdan, tipiden, fırtınadan, hortumlardan, nazardan ve ufolardan korumak için kullanılır. Yani dış hava şartlarına ve kem gözlere karşı bir bariyer görevi görür. İçinde seni sıcak tutan o kadar şey varken en üst katmanın bütün o nemi dışarıya çıkarmaya izin verecek kadar nefes alan, suyu içeri geçirmeyecek kadar da dayanıklı materyallerden yapılmış olduğuna emin ol. Bu bahsettiğimiz kıyafet snowboard ceketi, sihirli sözcük ise Gore-Tex. Bunun da işlevsel olduğu kadar şık olması önem taşıyor.

Dış katmanı oluşturan diğer parçaları sayalım… Vücut ısının %90’nını kaybedeceğin kafan için şapka (kulaklıklı olan Kyle şapkaları çok sevimli), kask ya da bere (son yıllarda pek moda olan “beanie”lerle havandan geçilmez) çok mühim. Yükseklerde güneş ışınları daha kuvvetli olduğunu, bir de karın güneş ışıklarını müthiş yansıtacağını düşünürsen UV sebepli kornea yanıklarına, rüzgara, tipiye ve çam yapraklarına karşı kar gözlüğü kaçınılmaz bir gereksinim. Güneş gözlüğü ile idare edeceğini sanma. Son olarak ellerini soğuğa karşı dolgulu eldivenlerle, tercihen snowboard için dizayn edilmiş olanlarla korumalısın. Su geçirmez, dayanıklı, avuçiçi ve parmak içleri yıpranmaya karşı kalın eldivenlerden seçmeye çalış. En az 15 faktörlü bir güneş kremi de dış katmanın vazgeçilmezi denebilir, fark etmeden istiridye gibi kızarmış arkadaşlarınla dalga geçerken bize teşekkür edeceksin. Son olarak board kazalarında en ciddi yaralanmalar bileklerde görülüyor, eldivenlerin içine bileklik giymek düşünülebilir.

Aynı temel malzemeler gibi kıyafetleri de yazın almak size inanılmaz paralar tasarruf ettirebilir.

Röportaj = Kaan Erdoğan

(Bu makale exi26 dergisinden alınmıştır)
    19/01/1985 A Rh(+)
    İSTANBUL

Neymis,incecik giyinmicekmisiz bazilari gibi,
    Sonramda Telesijlerde donmicakmisis
    (Yani ben

Tskler Pinar
    The Mentalist

!!!...Stand By...!!!

Ankara Beyi kupeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Affınıza sığınarak bişey sormak istiyorum. Kayak yaparken farklımı giyiniliyor? Eğer farklı ise nasıl? Farklı değilse başlığın Kayak / Snowbord olarak düzeltilmesini talep ediyorum. Yoksa durduk yere bortçulara cephe alcam.
    İmzaya ad soyad yazıyoz sonra google amcada herşey ifşaa oluyo.
    Natural Born Skier
    Rossignol Zenith Z3
    PMR 3.38
    Trollcüyüm, Trollcüsün, Trollcü...

yerle yeksan olmayı alışkanlık haline getirmiş bortçuu arkadaşlara gore-tex malzeme tavsiye etmiyorum... özelliğini erken yitirecektir... gidip hakiki oksfort naylonu alın kardeşim... :P

Alıntı kupeli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Affınıza sığınarak bişey sormak istiyorum. Kayak yaparken farklımı giyiniliyor? Eğer farklı ise nasıl? Farklı değilse başlığın Kayak / Snowbord olarak düzeltilmesini talep ediyorum. Yoksa durduk yere bortçulara cephe alcam.
    ne yalan söyliyim doğru bir tespit kayakla ilgili bir kaç konu açıcam dün tamamen boarda odaklanınca böle bir sonuç çıktı ortaya=) başlığa kayak eklemesi yapılırsa güzel olur =)
    19/01/1985 A Rh(+)
    İSTANBUL

Alıntı kupeli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşlem tamamdır

Standart Cevap: Kayak ve Snowboard Yaparken Nasıl Giyinilir ?

Ben bu arkadaşların snowboard yapmak için seçtiği giysileri çok hoş buldum.
    Resmen yakıyor...
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  
    0 RH + ( İstanbul )

''Some people bind their snowboards to their feet, while others bind them to their souls.''

Yok , yok o kıyafetlerin mutlaka bilmediğimiz bir özelliği vardır ! Yoksa böyle board yapılmaz dimi ? Yoksa bu bize yapılmaz dimi ?
    Sen işini kış tut, bırak ...KAR... yağsın.

Short t-Shirt ile kayak ve snowboard yapanlar var, tabi telesiyejde yarim saat beklemedigin sürece sorun yok yada telesiyejde bombadillonun resmindeki ablalarin yanindaysan belki beklemekte sorun olmayabilir

Sayfa 1/4 123 ... SonSon