Türkiye'de yeni tatil trendi ; Heliski!
Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Türkiye'de yeni tatil trendi ; Heliski!

Standart Türkiye'de yeni tatil trendi ; Heliski!

Türkiye'de en pahalı tatil ne Antalya ne de Bodrum'da! Lüks çılgınlığı Türkiye'de de denenmemişleri gündeme getirmeye başladı. Heliski (Helikopterli kayak) adı verilen spora işadamları ilgi gösteriyor adresi ise şöyle:

Sinan Özedincik'in haberi
    Türkiye'de en pahalı tatil ne Antalya ne de Bodrum'da... Rize'nin Cimil Yaylası tüm gözde beldeleri geride bırakıyor. Haftalığı 20 bin euroluk tatile şu anda en çok yabancı işadamları ilgi gösteriyor
    Lüks çılgınlığı Türkiye'de de denenmemişleri gündeme getirmeye başladı. 2006 yılından beri yapılan ancak bu yıl Türkiye'de büyük ilgi gören heliski (Helikopterli kayak), kayakçıları helikopter ile tepelere bırakıp oradan kaymalarını sağlayan bir spor türü.
    Karadeniz'in Cimil Yaylası'nda 3 bin metre yükseklikte yapılan bu spor için minimum 9 bin, maksimum 20 bin euro ödemek gerek.
    Türkiye'nin en pahalı sporu olan heliski, aralık ile mart ayları arasında yapılıyor. Dünyanın sınırlı bölgelerinde gerçekleştirilebilen heliskinin en önemli özelliği, kayak merkezinden veya kayak pistinden uzakta, karın bol olduğu alanlarda yapılması.
    Bu spor Türkiye'de her geçen yıl ivme kazanıyor. Kanada, Alaska, Kafkaslar ve Himalayalar'da yapılan bu spor, ülkemizde ilk kez Kaçkar dağlarında yapılmaya başlandı.
    Turkey Heliski şirket kurucusu İsviçreli Thierry Gasser, Kaçkarlar'ın çok iyi sıkışmış bir kar tabakasının üstünde 40 santimetrelik bol karıyla bu spor için elverişli olduğunu söylüyor.
    Maliyeti oldukça yüksek olan bu branş özel donanımlar gerektiriyor. Heliskinin profesyonel kayakçılar kadar iyi kayabilenler tarafından rağbet gördüğü anlaşılıyor.
    Türkiye'den bu sporu deneyenler arasında ise Ali Koç ve Cem Hakko var. Bu spor için gelen turistler arasında özellikle Fransa, İsviçre, Belçika, İngiltere ve Rusya'ndan ekipler bulunuyor.
    Her yıl ortalama 150 civarında yabancı kayakçı sırf heliski için Trabzon'a inip, Rize İkizdere'ye geliyor. Sayının önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor.
    Son günlerde iş dünyasında sık konuşulur olan bu sporun yapıldığı Cimil Yaylası'nda, 2008'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açtığı, Ridos Thermal Hotel & Spa'nın sahibi Kasım Ekşi ile konuştuk. Ekşi, yabancıların ilgisinden çok memnun ancak yerli iş adamlarını da bekliyor.
    Türkiye'den iki işadamı var

Türkiye'den bu sporu Ali Koç ve Cem Hakko'nun denediği biliniyor. Fransız, İsviçreli, Belçikalı, İngiliz ve Rus ekipler ise bakir ve göreceli olarak ucuz fiyatı nedeniyle Cimil'i çoktan keşfetmiş.
    Başbakan'ın köyüne 20 km
    Buraya gelenler nerede kalıyor?

Ridos'ta kalıyorlar. 30 dönüm üzerine kurulu termal otel. Suyun içinde 4 bin 600 çeşit mineral var. Kayakçıların burayı tercih etmelerinin sebeplerinden biri de kaydıkları zaman şişen adalelerine bu minerallerin iyi gelmesi. Buranın en büyük özelliği Karadeniz'e çok yakın olduğu için denizden çıkan buhar rüzgar yoluyla dağa gidip orada kara dönüşüyor. Kristalleşmiş çok kaliteli kar var.

Oteliniz ne kadar yükseklikte?

900 metre yükseklikte. Dağın rakımı 4400 metre. Havaalanından otelin olduğu yer 90 km. Başbakanımızın doğduğu Güneysu'ya 20 km yakınlıkta.

Yazın ilgi nasıl?

Otel ilk açıldığı zaman Trabzon'dan geliyorlardı. Sonra Giresun, Ordu, Samsun'dan gelmeye başladılar. Şimdi özellikle yazları Arap turistler oteli tıka basa dolduruyor.

2010'da ne kadar ciro elde ettiniz?

Yaklaşık 7 milyon dolar ciro geldi, bu yıl bu rakamın daha da artmasını bekliyoruz
    Zamanında Cem Hakko ortaklık teklifini reddetmiş
    Türkiye'den ilgi var mı?
    Yok gibi. Bir ara Ali Koç geldi, bu sporu denedi. Cem Hakko zaman zaman geliyor. Bu işi yapan Thierry Gasser ilk Türkiye'ye geldiğinde Cem Hakko'ya ortaklık teklif etmiş. "Ben çok yoğunum bir arkadaşımla tanıştırayım" demiş.
    Philippe Amram'a (First ve Falım üreten İntergum'un veliahtı) göndermiş onları, 2006'da başladılar. Yabancılar özel jetleriyle geliyorlar. Trabzon Havaalanı'na gidin günde 4-5 tane jet iniyor.
    Onların hepsi bizde kalıyor. Bir keresinde hatırlamıyorum adını, çok zengin biri geldi. Bizde Fransız şarabı yoktu. Adam uçağını Fransa'ya gönderdi. Uçağıyla aldırtıp getirtti. Bir helikopterle başladık, şimdi üç helikopterle hizmet veriyoruz.
    Siz burada oteli yaparken, neyi hedeflediniz?
    Otelimizi Başbakan açtı. 20 milyon dolar harcadık. 350 yatak kapasiteli. Deli cesareti ile bu işe giriştik. Bu yıl 16 odalı butik bir otel daha açacağız. Burası tesisleşmek için müsait.

Kaynak:Sabah

İsim:  503120110305101638920.jpg
Görüntüleme: 450
Büyüklük:  19.1 KB (Kilobyte)

Standart Cevap: Türkiye'de yeni tatil trendi ; Heliski!

KarTutkusu olarak para toplayalım, aramızda çekeceğimiz kura ile talihli üyemizi yollayalım KarTutkusu Heliski olayına girmedi demesinler.

bence para toplayalım sermaye yapıp orda tesis açalım paraya para demeyelim)fransız şarabı da satarız:D

Alıntı TİFOSİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    KarTutkusu olarak para toplayalım, aramızda çekeceğimiz kura ile talihli üyemizi yollayalım KarTutkusu Heliski olayına girmedi demesinler.
    bu çok zor bir görev. ama ben kendimi sizlere adayarak denek olabilirim. herşey sizler için
    Kayak: Rossignol Zenith Z5
    Snowboard: Rome Anthem SS

İstanbul Hatunu MinEce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı BERFU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence para toplayalım sermaye yapıp orda tesis açalım paraya para demeyelim)fransız şarabı da satarız:D
    kesinlikle katılıyorum :D henüz el değmemişken doğaya zarar vermeden butik bir dağ evi yapalım bide helikopter alalım oyy oyyy oyyy

Alıntı MinEce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kesinlikle katılıyorum :D henüz el değmemişken doğaya zarar vermeden butik bir dağ evi yapalım bide helikopter alalım oyy oyyy oyyy
    Proje yi destekliyorum kesinlikle,
    bende hise almak istiyorum.
    The Mentalist

!!!...Stand By...!!!

kadiir35
    Ziyaretçi

Alıntı TİFOSİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    parayı toplayıp beni las vegasa gönderin.dönüşte bütün hayallerimiz gerçek olsun :D

İstanbul Hatunu MinEce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı kadiir35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    parayı toplayıp beni las vegasa gönderin.dönüşte bütün hayallerimiz gerçek olsun :D
    kumar bütün kötülüklerin anasıdır , fakat benim analara saygım sevgim sonsuzdur
    +150000 diyorum ve bende senle geliyorum

Bence tavla şampiyonunu yollayamaliyiz diyorum.

Alıntı -TK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence tavla şampiyonunu yollayamaliyiz diyorum.
    Heheheh bu guzeldi iste,
    kesin sensin o
    The Mentalist

!!!...Stand By...!!!

Sayfa 1/2 12 SonSon

Bu Konudaki Etiketler