Kayak Yaparken Dikkat!!!
10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kayak Yaparken Dikkat!!!

Ankara Beyi kupeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Kayak Yaparken Dikkat!!!

Kayak yaparken dikkat! Kayak mevsimi başladı. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Dr. Yalın Dirik, kayak yaparken sakatlanmamak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi…

Kayak Sakatlanmalarının Nedenleri

1-Kayak yapana ait nedenler: Kişinin kayak eğitimine, kayak tekniğinin ve kayma sırasındaki yorgunluk, dikkatsizlik ve iyi görememe gibi fiziksel güçlerine bağlıdır.

2-Kayak alanına ait nedenler: Yokuş aşağı süratli kaymalar, bol kar, pist karında meydana gelen erime ve donma gibi değişiklikler, pist zemininde bozukluklar (tümsek ve çukurlar), pistlerdeki keskin dönemeçler, hava koşullarının (sis, tipi ve karanlık) görmeyi engelleyen durumlarına bağlı sebeplerdir.

3-Kayak malzemelerine ait sebepler: Kayak seçiminin ve bakımının iyi yapılmaması, kayak bağlamalarının hatalı ayarlanması, kar gözlüğünün kullanılmaması, giysilerin koruyucu nitelikte olmamaları, batonların dikkatli kullanılmamaları yaralanma nedenleridirler

Kayakta En Çok Diz Sakatlanır

Diz eklemi yaralanmanın en sık görüldüğü bölgelerden birisidir. Kayış mekanizması nedeniyle ayak ve ayak bileği kilitlenmiş pozisyondadır ve kayak herhangi bir nedenle döndüğü zaman kuvvetin en çok etkilediği bölge diz eklemidir. Diz yaralanmaları basit bir menisküs yırtığından daha ciddi bağ yaralanmalarına kadar değişen boyutlarda olabilir. En önemli bağ yaralanmaları iç yan bağ ve ön çapraz bağ yaralanmalarıdır.

Yeni Başlayanlarda Sakatlanma Riski Fazla

İç yan bağ yaralanmaları daha çok kayağa yeni başlayan veya orta derecede bilenlerde olmaktadır. Bunun da sebebi bu dönemlerde kullanılan kayma ve duruş tekniği ile dizin iç bölgesine daha çok yük binmesidir. Kişinin ağırlığı ve kayak sırasındaki hızı da yaralanma şiddetinin artmasına sebep olmaktadır. İç yan bağ yaralanmaları konservatif veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Tek başına olan iç yan bağ yaralanması genellikle konservatif tedavi ile iyileşebilmektedir. Tam hareket açıklığı kazanılması, şişliğin tamamen ortadan kalkması ve gücün belli bir seviyeye ulaşmasından sonra spor aktivitelerine geri dönülebilir. 3 haftalık bir süre sonrası eklem aralığında hala hassasiyet olması birlikte menisküs yırtığı olabileceğini düşündürmeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.

İşte kayak yaparken uymanız gereken altın kurallar:

- Ekipmanlar kayak yaparken çok önemlidir, mümkünse kendinize ait malzemeler kullanın.
    - Kiralamak zorunda kalırsanız malzemenin kendinize uygun olup olmadığını kontrol edin. Kayak yaralanmaları sonrasında en sık rastlanılan travmalar düşme esnasında kayakların ayakkabıdan çıkmadığı durumlar sonucu gelişmektedir. Kiralık malzeme kullanıyorsanız en ufak bir rahatsızlık ve güvensizlik halinde kiraladığınız yere gidip değiştirmekten üşenmeyin. Küçük ya da büyük ayakkabı size o anda önemsiz gibi gözükebilir ancak tatilinizi zehir edecek kadar önemli sonuçlara yol açabilir.
    - Vücut ağırlığı ve tecrübe durumunuza göre kayak ekipmanı seçilmeli ve ayarlamalar kişiye özel yapılmalıdır.
    - Soğuktan korurken hareketinize engel olmayan elbiseler seçiniz.
    - Gözlerinizi güneşten korurken görüşünüzü etkilemeyen gözlük ve maskeler seçiniz.
    - Kalabalık pistlerde dikkatli olmak gerekir zira kaza ihtimali daha fazladır.
    - Gereksiz ve erkenden kendine fazla güven özellikle acemilerde sık sakatlanmalara sebep olur.
    - Kaymaya başladığınız ilk bir saat daha az riskli yollar ve manevralar seçin. Bu süre içinde hem vücut ısınacak hem de kısa bir alıştırma dönemi sonrasında kayak aktiviteniz daha iyi olacaktır.
    - Snowboard yapanların özel koruyucu bileklikler takmaları önerilir.
    - Alkollü olarak kayak yapmak kaza ve sakatlanma riskini arttıracaktır.
    - Yorulduğunuzda mutlaka ara verin, kayağın verdiği zevk her zaman sizi biraz daha kaymaya zorlayacaktır.
    - Birisini geçerken, tahmin edilmeyen hareketlere karşı yeterli mesafe bırakın.
    - Her türlü uyarı levhasını dikkate alın. Unutmayın, bu uyarılar uzun süren tecrübeler sonucu ortaya çıkmıştır.
    - Dizlerinizi bükük pozisyonda tutmaya çalışın, düşme esnasında dizleri açmaya çalışmayın.
    - Düştükten sonra, kurtulmak için çaba göstermeyin, durana kadar yerde kalın.
    Herhangi bir yaralanma meydana geldiği zaman bu yaralanmanın derecesinin belirlenmesi önemlidir. Hemen kaymayı bırakın ve yardım gelmesini bekleyin. Yaralanan bölgenin istirahata alınması, buz uygulanması, yukarıya kaldırılması ve kompresyon ilk yardımın temelini oluşturur.
    Yaralanmaların değerlendirilmesi ve tedavinin düzenlenmesi mutlaka uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

www.bizimsaglik.com
    İmzaya ad soyad yazıyoz sonra google amcada herşey ifşaa oluyo.
    Natural Born Skier
    Rossignol Zenith Z3
    PMR 3.38
    Trollcüyüm, Trollcüsün, Trollcü...

Standart Cevap: Kayak Yaparken Dikkat!!!

Kayak malzemesi seçimi hatasını birebir yaşadım geçen sene, 1.65 olması gereken kayaklarım 1.84'dü, ve dönüşleri yapamadığım için 3 kişiye çarpmıştım.

Bu sene kayakları değiştirince çok farketti.

Paylaşım için teşekkürler Kupeli.

Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kayak malzemesi seçimi hatasını birebir yaşadım geçen sene, 1.65 olması gereken kayaklarım 1.84'dü, ve dönüşleri yapamadığım için 3 kişiye çarpmıştım.

Bu sene kayakları değiştirince çok farketti.

Paylaşım için teşekkürler Kupeli.
    boyun kaç ? ben 1,80 im 1,60 lık kayaklarla çok rahat slalom yapabiliyorum doğru ölçümüdür acep ?

Alıntı kemalpasha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    boyun kaç ? ben 1,80 im 1,60 lık kayaklarla çok rahat slalom yapabiliyorum doğru ölçümüdür acep ?
    1.82 boyum. Kayaklarım 1.62. Bende artık rahat rahat dönebiliyorum. Ayrıca baton kullanmaya başladıktan sonra stilimde düzelmeler oldu.

benimde ölçüler doğru o zaman.batonsuz kayma hatasına bende düşmüştüm ama teknik kaymak istiyorsan baton olmassa olmaz mış bunu yaşayarak öğrendim

Çok Yararlı Konu Kupeli Abim
    Bu Konuyu Okuduktan Sonra Kendimi Biraz Daha Frenlemeye Karar Verdim..Hız Yapmayı Seven Birisiyim Ve Kayağa Yeni başlayan Birisiyim..
    Daha Tamamen Slalom Yapamazken Kendimi Bırakıp Hızlanmayı Çok Seviyorum,Tehlikeli Olduğunun Farkındayım Tabii..Arkamdan Gelenlere,Önümdekilere,Nasıl Duracağımı Kestirdikten Sonra Hızlanıyordum.Ama Bu Konudan Sonra Tamamen Öğrenmeden Bir Daha Hız Yapmıyacağım Kesin (:
    Zevkli Oluyor Gerçekten..Bükülüp O Kar Sesini Duymak,Biraz Daha Hızlanmak İstiyor İnsan..Tabii Bu Durumda Tehlikenin Farkına Varamıyorum-uz..

Bu Konu İçin Çok Teşekkür Ederim,Gerçekten Nerde Durmam Gerektiğini Bana Öğretti Bu Konu..
    Çok Teşekkür Ederim,İyi Forumlar (:
    http://www.youtube.com/watch?feature...=4kgqumwZB4c#!
    " Ben Nasıl Büyük Adam Olucam... "

Alıntı bydewil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu Konuyu Okuduktan Sonra Kendimi Biraz Daha Frenlemeye Karar Verdim..Hız Yapmayı Seven Birisiyim Ve Kayağa Yeni başlayan Birisiyim..
    Daha Tamamen Slalom Yapamazken Kendimi Bırakıp Hızlanmayı Çok Seviyorum,Tehlikeli Olduğunun Farkındayım Tabii..Arkamdan Gelenlere,Önümdekilere,Nasıl Duracağımı Kestirdikten Sonra Hızlanıyordum.Ama Bu Konudan Sonra Tamamen Öğrenmeden Bir Daha Hız Yapmıyacağım Kesin (:
    Zevkli Oluyor Gerçekten..Bükülüp O Kar Sesini Duymak,Biraz Daha Hızlanmak İstiyor İnsan..Tabii Bu Durumda Tehlikenin Farkına Varamıyorum-uz..

Bu Konu İçin Çok Teşekkür Ederim,Gerçekten Nerde Durmam Gerektiğini Bana Öğretti Bu Konu..
    Çok Teşekkür Ederim,İyi Forumlar (:
    Hız konusunda senin gibiydim, hâlâ da öyleyim. Hatta telefonuma hız ölçer programı bile yükledim. O programdan sonra daha da fazla kastığımı farkettim. Biliyorum tehlikeli ama alıkoyamıyorum kendimi. Malesef ki bende hız yapmayı seviyorum ve işin kötü yanı hız yapmaktan korkmuyorum ve hız yapmaktan korkmadığım için kendimden korkuyorum

@Küpeli : çok güzel paylaşım olmuş teşekkürler

Arkadaşlar piste çıkmadan ısınma hareketleri yapmayı ihmal etmeyelim, sonuçta yaptığımız bir spor
    Tabi sezon öncesi biraz çalışıp spor yapıp fit olmamız da çok önemli
    Kayak....... : Atomic Race Ti GS
    Bağlama... : Atomic Neox TL 12
    Bot............ : Atomic Hawx 100
    Baton........ : Atomic Race 12

Alıntı Berat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maverick nacizane fikrimi söylemem gerekirse, sen hız yaparken VW golf ile 250km hızı zorlar gibi motoru ve kaportayı zorluyorsun.Hırs süper ama biraz daha paralel tekniği ilerletmen gerek
    VW golf biraz fazla olmuş. Şunu kendi arabam ABS'siz ve hava yastıksız Kia Sephia ile değiştirelim

Teknik konusunda kesinlikle kendimi geliştirmem lazım. Kontrolsuz hız, hız değildir

Alıntı Berat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şimdi yerden yere vurmak istemedim Maverick.Golf iyidir dedim dost işi
    Birde maverick kendinde teknik olarak ne eksikli görüyorsan emin ol batonsuz uzun seneler kaymanın verdiği etkendendir.
    kendisine konuyu defalarca anlattım, uğraşıp öğretmek istedim... ne var ki genç ve karakter yapısı itibariyle sabırsız olduğundan mütevellit sunduğumuz imkanları değerlendirme gibi bir derdi olmadı... bu gidişle de olmaz...

dipnot: dost acı söyler...