SnowKite Hakkinda Murat Bukey e Sorun Kosesi
Sayfa 1/11 123 ... SonSon
102 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: SnowKite Hakkinda Murat Bukey e Sorun Kosesi

Standart SnowKite Hakkinda Murat Bukey e Sorun Kosesi

Arkadaslar artik snowkite ile ilgili sorularinizi Murat Bukey e burada sorabileceksiniz

Kartutkusunda snowkite a ozel ayri bir forum da acacagim

Cevap arayacağımız sorular ;

Snowkite Nedir?

Nerelerde Snowkite yapılabilir?

Türkiye'de en uygun snowkite bölgeleri nereleridir ?

Snowkite sporu kayakla mı yapacağız snowbordla mı?

Mevcut kayak ve snowboardlarımız ile snowkite yapabilir miyiz ?

Snowkite yaparken Kıyafetlerimiz aynı mı?

Snowkite yapmak bize kaça mal olacak ?

ve aklınıza gelebilecek snowkite ile ilgili diğer tüm sorular...

Standart Cevap: SnowKite Hakkinda Murat Bukey e Sorun Kosesi

Al işte birde snowkite çıktı şimdi daha snowboarda yeni başladık neyse bunu 40ıma geldiğimde snowkite öğrenirim daha yapcak cok şey var çook

bence sorulara başlamadan önce murat abiden genel bir bilgi alabiliriz gibime geliyor =)))

mesela snowkite nedir ? türkiyede nerelerde yapabiliriz? bu sporu yapmak isteyenler ne kadarı gözden çıkarması gerekir? board veya kayak yapan herkes kolaylıkla bu işi yapabilirmi? malezemeler nelerdir ? .... gibi soruların cevaplarının içinde barındığı genel bir bilgilendirme başlangıç için hiç fena olmaz =)))
    19/01/1985 A Rh(+)
    İSTANBUL

Alıntı _PiNaR_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence sorulara başlamadan önce murat abiden genel bir bilgi alabiliriz gibime geliyor =)))

mesela snowkite nedir ? türkiyede nerelerde yapabiliriz? bu sporu yapmak isteyenler ne kadarı gözden çıkarması gerekir? board veya kayak yapan herkes kolaylıkla bu işi yapabilirmi? malezemeler nelerdir ? .... gibi soruların cevaplarının içinde barındığı genel bir bilgilendirme başlangıç için hiç fena olmaz =)))
    The Mentalist

!!!...Stand By...!!!

Sevgili arkadaşlar,

Öncelikle Emrah bu panel için çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Snowkite Nedir?

Snowkite sporunu çeşitli videolardan izlediğinizde en göz çarpıcı ve ilgi çekici kısmının özgürce, beklemeden, lift kullanmaya gerek kalmadan, dağlara tırmanabilmek ve hatta havada askıda kalarak uçabilmek, sonra kara tekrar konup, dağda istedğiniz yerlede gezinebilmek (ki biz buna "freeriding" diyoruz) olduğunu söyleyebiliriz.

Aslında kutuplarda kite (uçurtma) yardımı ile uzun mesafeli yolculuk yapmak yıllardır bilinse de aslında bu spor 6-7 sene önce hızla gelişen yeni bir spor dalı olmaya başladı. Yeni kite teknoloji ve tasarımları bu aletlerin kullanımını o kadar kolay ve güvenli hale getirdi ki bu gelişim bir çok kayakçı ve bordçuya da yansıdı.

Nerelerde Snowkite yapılabilir? Türkiye'de en uygun bölgeler nerelerdir?:

Yeterli miktarda kar ve rüzgarın bulunduğu, nispeten engellerin olmadığı açık tüm alanlarda yapılabilir. Rüzgarın nasıl ve nereden estiği ise o kadar önemli değil. Hatta yamaç aşağı esen bölgeler dahi uygun. Türkiye'de en uygun bölgeler Erciyes (ki Master Plan'da tescilli snowkite bölgesi ilan edildi), Uludağ Madenler pisti ve çevresindeki alanlar, Kartalkayadaki açık alanlar, Sarıkamış Kayak merkezi en zirvedeki ve aşağıdaki muazzam açık alanlar, Davraz kayak merkezi, Fethiye Eren Dağı sayılabilir. Şu an Erciyes'te temel kite bilgileri alabileceğiniz hocalar da mevcuttur.

Peki bu sporu kayakla mı yapacağız snowbordla mı?:

Snowkite kayakla da snowboardla da yapılabilir. Kayak ya da Snowboard biliyor olmanızın avantajları olsa da hiç bilmeyen birisinin güvenli düz alanlarda da bu sporu öğrenmesi mümkündür. Genel olarak bu sporu kayakla yapmak çok daha kolaydır. Kayak bilen birisinin öncelikle kayakla başlamasını tavsiye ederim. Hem kayak hem de snowboard yapıyorsanız öncelikle kayakla temel bilgileri öğrendikten sonra snowboardla snowkite a geçmeniz daha kolay olacaktır. Eğer sadece Snowboard biliyor ve yapıyorsanız da snowboardla başlamanız sorun olmayacaktır.

Peki mevcut kayak ve snowboardlarımız olur mu?

Tabii ki. Özel bir bord ya da kayak gerekmiyor. Sadece extreme carving kayaklardan kaçınmakta fayda var (hız kestiği için). Bir de hard bootla kayılan yarış snowboardlarını kullanamıyoruz simetrik olmadıkları için. Tüm simetrik yapılı freestyle, freeride snowbordlar uygundur. Bordlarda bağlamarı 15 şer derece "ördek stili" ayarlıyoruz.

Kıyafetlerimiz aynı mı?

Evet.. Ama..Genellikle çok kalın kıyafetten kaçınmak lazım. Devamlı harreket halinde olduğumuz için oldukça terliyoruz. Nefes alan kıyafet önemli. Eldivenlerimizin de ince olmasında fayda var. İç eldiven çok işe yarıyor. Uçurtmayı bağladımız trapezimizin halkasını dışarı çıkarabilmek içinse çift fermuarlı ceketler işe yarıyor ama şart değil.

Peki kaça mal olacak bu iş bize?

Eğer kayak ve bord ekipmanlarınız tamsa amanız gereken kite ve trapez. Kitelar 800 Eurodan başlıyor 1300 Euroya kadar model ve m2 ye göre fiyatları değişiyor. Trapezler de 81 euro ve 104 euro olarak 2 tipi mevcut.

Yeni sloganımız

Rüzgarınız ve karınız bol olsun

Ozone Hobby

snowkite hakkında bilgiler için teşekkürler =)

peki ben karar verdim snowkite yapıcam dedim, ilk adım olarak ne yapmam gerekiyor =) şuanda bu işi bilinçli olarak yaptıran ve ders veren az kişi var (benim bildiğim bi siz bide volkan) ama eminim zaman geçtikçe eline uçurtma alan bu sporu yaptırmaya başlıcak malesef o yüzden aklına koyma aşamasını halleden biz acemilerin neler yapması nelere dikkat etmesi gerekiyor??

bir diğer soruda suda yapılan kiteboard , karda yapılandan snowkite daha mı zor yoksa dahamı kolaydır =)

(ben böle sorular soruyorum çoğu bilinen şeyler ama aklıma geldikçe hepsinin bu başlıkta bilen bir kişi tarafından cevaplanmasının doğru olucağını düşünüyorum=)
    19/01/1985 A Rh(+)
    İSTANBUL

bilgiler için teşekkürler =)

peki ben karar verdim snowkite yapıcam dedim, ilk adım olarak ne yapmam gerekiyor =) şuanda bu işi bilinçli olarak yaptıran ve ders veren az kişi var (benim bildiğim bi siz bide volkan) ama eminim zaman geçtikçe eline uçurtma alan bu sporu yaptırmaya başlıcak malesef o yüzden aklına koyma aşamasını halleden biz acemilerin neler yapması nelere dikkat etmesi gerekiyor??

bir diğer soruda suda yapılan karda yapılandan dahamı zor yoksa dahamı kolaydır =)

(ben böle sorular soruyorum çoğu bilinen şeyler ama aklıma geldikçe hepsinin bu başlıkta bilen bir kişi tarafından cevaplanmasının doğru olucağını düşünüyorum=)
    Aman diğim sen yapma amann amannn :D
    Start!

bilgiler için teşekkürler =)

bir diğer soruda suda yapılan karda yapılandan dahamı zor yoksa dahamı kolaydır =)

"Evet snowkite yapıcam" dedikten sonra tabii ki öncelikle en az 2-3 saat temel eğitim almanız gerekiyor. Bu ilk saatlarde kite güvenliği işleniyor ki en önemli konu bu. Bundan sonra kendiniz çalışarak da devam edebilirsiniz. Şu an bu sporun profesyonelce eğitimini Volkan'dan, Kartalkayada Ogan Tüzelden 532 6065579 ve kısmen benden (eğer yakalayabilirseniz) alabilirsiniz. Erciyes'te Uğur Altuner'den 532 2637814 de temel kite eğitimi alabilirsiniz. Tabii diğer arkadaşlar çok daha tecrübeli bu konuda.

Eğer aklınıza bu sporu koyduysanız ve yapacam diyorsanız öncelikle uçurtma güvenliği konusunu birisinin size göstermesi lazım. Acil durumda ne yapıyoruz nereyi çekiyoruz vs. gibi. Eğer bu kısmından eminseniz ve refleksiniz oturmuşsa devamını kendiniz de getirebilirsiniz. Rüzgar bilinci çok önemli. Başlangıçta 15 km yi geçen rüzgarlarda kite açmamak lazım.

Diğer sorunuza gelince: Karda snowkite yapmayı öğrenmek suda kiteboard yapmayı öğrenmekten çok daha kolaydır. Ne de olsa karda ayağımız yere basıyor. Karda öğrendikleriniz ise size suda fayda sağlıyor. Ama açıkçası suda kiteboard yapabilen otomatik olarak snowkite yapabiliyor ama karda snowkite yapabilen otomatik olarak suda kiteboard yapamıyor

Foil kite (snowkite olarak tercih edilen kitelar) kullanımı videoları:

işte bu videolar süper olmuş =) tekrar bilgiler için teşekkürler =) yeni sorularla geri dönücem ben bayağı sardım bu işe =)))
    19/01/1985 A Rh(+)
    İSTANBUL

Sayfa 1/11 123 ... SonSon