Bu Sene Palandoken Kayak Merkezi Giderken 2 Kere Dusunun - Sayfa 2
Sayfa 2/2 İlkİlk 12
19 sonuçtan 11 ile 19 arası

Konu: Bu Sene Palandoken Kayak Merkezi Giderken 2 Kere Dusunun

Standart Cevap: Bu Sene Palandoken Kayak Merkezi Giderken 2 Kere Dusunun

Sarıkamış varken Palandöken'e gitmek bir nevi ahmaklık...Ne pist olarak ne kar olarak ne doğa olarak hiçbir artısı olmadığı gibi eksisi çok...Ben şahsen bir daha Palandöken'e gideceğimi sanmıyorum.
    Ski: Salomon XWing 7
    Boot: Fischer Soma Viron 95 flex
    Helmet: Red Trace Goggle: Giro Root Gloves: Burton Goretex

İlker A. --İZMİR-- Arh(+)
    One life live it... Ski Forever...

Alıntı Anapurna@ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sarıkamış varken Palandöken'e gitmek bir nevi ahmaklık...Ne pist olarak ne kar olarak ne doğa olarak hiçbir artısı olmadığı gibi eksisi çok...Ben şahsen bir daha Palandöken'e gideceğimi sanmıyorum.
    arkadaşım al benden de o kadar..çıplak tepelerde tesisler pistler var ama. kesinlikle birdaha gitmem..
    bu arada palandökenle sarıkamışı karşılaştırmak bile saçma bişey ya....
    arkanızda güç varsa büyük grupların desteği varsa tesisler ful çekiyor ama gariban sarıkamışta sadece toprak otel var oda TMSF te devredildi...eeee reklam yapacak hali yok ...çamkar otel, kar otel kızılay otel ler mütevazi arkalarında büyük güçler olmadığı için meteorolijinin sitesindeki 62 cm lik kar kalınlığını bile değiştiremiyorlar ya yazık üzüldük buna....
    çünkü bizler 1 m kar yağan sarıkamış pistlerinin sarıçamların içindeki enfes güzellikteki doğanın içinde 4 günümüzü geçirdik ve doyamadık sarıkamışa....

kesinlikle sarıkamış diyorum başka bişey demiyorum...
    hele birde ciddi planlamalar yapılsa ...karanlık dereye geçerken 70-80 m lik düzlük yazın 3-5 m tevsiye edilerek eğim kazandırılsa,
    ayrıca diğer pistlerdeki örneğin 2 numaralı pisttedeki o uzun düzlükte kepçelerle tevsiye edilip 5 m aşağığa indirilse o güzelim 3 km lil 2 nolu pistde işler hale getirilir....ahhhhh sarıkamışı işletenler
    biraz gözlerini açsalarda güzel bir palanlama yaptırsalar...

şu an bile muhteşem biyer olan bu yöre...belkide türkiyede tek geçilecek bir kayak merkezi ya....
    zirveden alt istasyona kadar nerde hangi dağda o genişlikte ve uzunlukta bir kayak merkezi tanıyorsunuz hemde sağınız solunuz sarıçamlar içinde....

konaklı tarafına gitme imkanınız olmadı degil mi? acaba o taraf ne alemde? tesisler calisiyor mu?

Alıntı Maverick Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Komik komik ama bi nevi doğru haber heryerde İran'lı ve Rus (biz göremesekte) turistler doluydu...

@anapurna: Palandökeni ne yazıkki tanımıyorsun, sanırım sadece 1 kez ve karların yetersiz olduğu bir vakitte orda bulunmuşsun yoksa ejder, kuzey, 27 gibi pistler varken sarıkamışın pistlerinin daha iyi olduğu iddaa etmek çok mantıksız.. Pist dışı olarak evet orman safarisi yapılmıyor ama vadi ve kuzey civarlarında çok sağlam yamaçlar var oralar seni kesmiyorsa bravo Bence kar yağdığında bir kez daha git, pist/pistdışı çeşitliliği, kalabalıktan yoksunluk, konaklama imkanları.. bence palandökenin üstüne yok, sonradan bana dua edersin
    Kayak :Dynastar 8800 Legend - Atomic Race D2 SL 165 - Atomic Race D2 GS 186
    Bağlama :Dynastar Legend - Atomic Race 614 - Atomic Race 614
    Ayakkabı:Fischer Viron Soma 95 - Atomic Redster Pro 130
    Baton :Fischer RC4 Carbon - Atomic Race

erzurumlu hemşerim sarıkamış uludağ ılgaz ve palandökenin oldukça karlı dönemlerinde kaydım açıkçası erzurumlular palandöken türkiyenin en iyi pistidir diye kendilerini inandırmışlar bu inanç doğru ise neden alp disiplini için olimpiyatlarda konaklıda yarışmalar düzenlendi bunun yanıtı belki serbest stil ve snowboard yarışmaları için palandöken kullanıldı olabilir ama bence dağın kayak sporuna açıkçası bazı yönleriyle tam uygun olmamasıdır(gerçi konaklıdaki yarışları izleyince keşke palandökende yapılsaymış dedim oda ayrı bir gerçek) belirttiğin ejder kuzey ve 27 nolu pistlerin hangisinde uluslararası bir downhill yarışı yapılabilir bence hiçbirinde yapılamaz palandökende kardan önce önemli oranda taş temizliği gerekli rüzgar korumalıkları gerekli pistlerin ıslahı ve yönlendirilmesi gerekli telesiyej sisteminin her rüzgarda kapatılmaması gerekli ve palandökene kar yağması gerekli)bunlar maalesef çok eksik bence sarıkamışı pist anlamında küçümseme 5 6 8 ve 9 nolu pistler çok iyi uzunluk genişlik eğim bence her yönüyle palandökenden iyi.sarıkamışında bir downhill pisti yok ama yağınca kaybolan bir kar olayı yok ve doğal güzelliğide artısı bence palandöken bir olimpiyat düzenlemesi daha istiyor yoksa bu halleriyle ne palandökenin nede konaklının uluslararası pist olması mümkün değil bu yazdıklarım daha iyi olması adına yazılmıştır palandökende kaymak tan zevk alıyorum ama bu haliyle uludağ bile daha iyi durumda gerçekler acıdır)

Tabii ki kimse Palandöken'in kötü olmasını istemez, herkes durumun düzeltilmesi ve daha iyisi varken kendi çektiği sıkıntıları kısıtlı izin/maddi imkan şartlarında başkalarının çekmemesi adına gördüğü, karşılaştığı sorunları anlatıyor. Benim bu sene ikinci gidişim oldu, Erzurumu tanıyan herkes Erzurum'un eskiden karlı ve yumuşak olan ikliminin soğuk ve kurak olarak değiştiğinden bahsediyor, bu da bize ağaçsız bir doğa bulunduğundan buz, taş vs. olarak geri dönüyor. İnşallah tekrar eski iklimine kavuşur, bu konuda yapılacak bir şey yok.

Ama, iki senedir benim dikkatimi başka bir şey çekiyor. Özellikle telesiyej personelinin insanlara yaklaşımı hiçbir kayak merkezinde görmediğim kadar kötü. Sanırım bu arkadaşların çalışma şartlarında bir sorun var, hatta geçen sene personelin birbiriyle tekme tokat kavga ettiklerine şahit olmuştum. Bir de otel personeli, kayak odası personeli vs. yerli turisti pek sevmiyor ve hatta bu durumu kendi ağızlarıyla teyit ediyorlar. Yerli turist çok kaprisliymiş!, yabancı turist, özellikle de Ruslar gelince daha rahat ediyorlarmış. Ee ne diyelim bu işletme anlayışıyla devam ederlerse, yakında sadece günübirlikçiler/yabancı turist gelen bir yer olur, arkadaşlar da istedikleri çalışma şartlarına kavuşmuş olur..

alltheway ve demage, 4 yıldır Erzurumda bulunmam ve kayak yapmam nedeniyle düşüncelerinize tamamen katılıyorum.
    1- Esnaf olumsuzlukları= Sarıkamış esfanı Palandöken esnafına bin basar. Güler yüzlü ve sevecen. Palandökende sanki evine gitmişsin seni ağırlıyor havası var. Kayak kiralamaya gidiyorsunuz sizin elinizdeki kayakları görüp "böyle kayak niye satın alıyorsunuz yaa" diye artistlik yapıyor. Sanki profesyonel olimpiyat sporcusu gibi davranıyorlar.
    2- Palandöken En iyi pist AMA: dediğiniz gibi kar yağıyor ama bir gün sonra fırtına süpürüp götürüyor; rüzgarı engellemek için ağaç vb yapılmalı.
    Sayısal veriler 1 metre kar var diyor ama hala kafam kadar taşlar pistlerde geziyor; pistler temizlenmeli ve çimlendirilmeli. kar 5 metre de olsa yamaçlardan yuvarlanan taşlarla hala pistler taşlı olur.
    Pistler çeşitlendirilmeli parklar yapılmalı her yeri pist olmaya müsait. olmalı olmalı çoook işi var buranın. Bunlar olsun dünyanın neresinde olursam olayım Palandöken e gelirim. ( bi de sarıkamışa uğrarım tabi)
    3- telesiyej ve gondollarda çalışan patronlar var oranın sahibi gibi tarla ağası gibi tavırları var. Bir keresinde üst durakta indim gondoldan baktım cüzdan yok dedim görevliye gondolu durdur alayım dedim durmaz dedi o zaman orta duraktakine söyle ordan alsın cüzdanımı ben ondan alayım dedim o da haber vererem dedi (elinde telsiz var) hızlı kayarak in zaten gondol varmadan sen orta durağa varırsın dedi tabi yetişemedim bir adam en aşağıdan almış bana ulaştırdı Allah razı olsun. (BAKİ de yanımdaydı hatta)
    4- hala doğru dürüst bir ilk yardım merkezi yok.

Anlayacağınız sıkıntı çok ama buna rağmen ne kadar güzel bir pist ise gidince zevk alıyorsunuz ve yine gitmek istiyorsunuz.
    Bu sene biraz daha olumlu geldi gözüme Olimpiyat sonrası çalışanlar değişmişve biraz daha profesyonel adamlar gelmiş.
    Yine de bir kaç tane var yeğenim turnikede biletini düşürdü adam azarladı yeğeni

Sayfa 2/2 İlkİlk 12