Kayak ve Snowboad'a Yeni Başlayanlar - Sayfa 20
Sayfa 20/20 İlkİlk ... 10181920
198 sonuçtan 191 ile 198 arası

Konu: Kayak ve Snowboad'a Yeni Başlayanlar

Standart Ynt: Kayak ve Snowboad'a Yeni Başlayanlar

Alıntı avalanchex Nickli Üyeden Alıntı
    ders alarak baslama konusu da bence kişisel..yetenek,cesaret, en önemlisi kaymayı nekadar istediğinizle ilgili tabi.3yıldır kayıyorum..herkes gibi bende ilk günümü cok net hatırlıyorum..inat ettim bu hocalar gevezelik edicek ben dinleyip birde dünyanın parasını vermiycem dedim ve almadım ders.denemeler,yokus yurumeler,agrılar canak sızlamaları derken ögle yemegınden sonra cıktım tütyeline ! inerken hemen soldaki yan vadıde basladım kaymaya.(az günes alan buzlu bir pistte ögrendim).ve sanssızlıgımmı? iyi zamanlama yapamamamı bilmiyorum gelelde sert kar da kaydım cogunlukla.subat 08 de kartalkayada sahane bırgunde taze bolkarı tecrube ettım ve o gun anladım zaten o gune kadar buzda kaymısım hala hic ders almadım ve bazen insanlar soruyor stilin iyi hocan kimdi diye soyleyınce hıc ders almadıgımı ya inanmıyor yada agız burun yamultuyorlar..ama benim gibi ders almadan ögrenmiş ve cok da iy kayan bırcok insan tanıyorum.doga ile aramızda ki tek bag tahtamız oluyor kayarken ve içgüdüler herzaman en iyi hoca bence..dağ zaten size söylüyor ne yapacagınızı,vucudunuz da yapıyor..yetenegin de etkisi var tabı kabul ediyorum
    bu arada su flash lardan daha iyi anlatan bir hoca da duymadım daha) (hocalar kızmasın) kayak için degil bu soylediklerim kayakta daha disiplinli ilerlenmesi gerektigine katılıyorum. ama benimde zaten disiplinle işim yok board yapıyorum))
    yukarıdaki mesajım için düzeltmedir..

Ders alarak baslama konusu kişisel falan değil.Gerek kayak,gerek snowboard için mutlaka ders alarak başlamak şart.Hem bu sporu uzun yıllar guvenle yapmamız hemde ileride düzeltmesi zor olacak yanlıslarla ögrenmemek için ders almak şart.Hocaların gevezeliklerine gelince.Bu düzeltmeyi yapmama sebep olan faktörlerden biri budur.Efendim ben bilmiyordum lisanslı,belgeleriyle profesyonel olarak egitim veren hocalar oldugu gibi tamamen amatör,bilinçsiz insanlarında ders verdiğini..profesyonel hocalarımıza haksızlık etmek istemem.Bu sozu gecen,gereksiz masraf olarak gordugum yetersiz egitimler, egitimsiz hocalar için söylenmiştir.ayrıca yeni baslayanların egitim almadan kaymaya calısmaları kendılerine ve cevrelerindekilere zarar verme olasılıgını arttırmaktadır.buna da katılıyorum.
    Bu faydali ve seviyeli forumda herkesin ortak amacı tutkuyla yaptıgımız bu spor hakkında bildiklerimizi paylasmak,daha cok insana sevdirmek ve bende bu baglamda yeni başlayan arkadaslarımızı hatalı yönlendirmek istemem.
    ozet:
    -profesyonel yardım alalım
    -kask takalım
    -egzersiz yapmadan kaymayalım
    -lift sıralarında saygılı olalım
    -pistlerde diger kayanları dikkate alarak kayalım
    -yardıma ihtiyacı olan herkese yardım edelim
    (oh be uzerimden bi yuk kalktı)
    365 gün kar olsun,her sokak pist olsun!

Hocaya para vermemek için ders almadan kendi başıma takılır öğrenirim zihniyeti kesinlikle yanlış ben kardeşimden ders aldım beni kenara çekti önce boardumu nasıl bağlayacağımı nasıl ayağa kalkacağımı nasıl dengede durmam gerektiğini nasıl boardun kenar bıcaklarını kullanrak fren yapmam gerektiğini düşersem düşme seklini yüzüstü düştüğümde nasıl düzeleceğini anlattı ve kendi üzerinde gösterdi sonra beni çıkardı ve gayet hoş ve anlaşılır bir şekilde anlattığı için akşama eve gittiğimde çanak kırdım diyemedim zira kaymayı başarmıştım. :D Teşekkürler kardeşim hocalığın ve sabrın için
    Demek ki noluyormuş ders almadan asla ama asla kaymıyormuşuz :D
    INSURED BY TURKISH ARMY
    You Hit me We Hit You

katılıyorum sana ama hoca hızlı ogrenmede yardımcı oluyor dıye dusunuyorum ben kendım ogrendım belkı dusuncem ondan boyledır ama hoca cok yararlı oluyor benım hocam yoktu ama gosterdıklerım vardı degerını anladım yanı :D
    Bataleon Undisputed & Union Charger

Burton T6 & Burton Co2

ben ders almadan öğrenen biri olarak çok zorlandım çok düştüm sanırım ders alsaydım çok kısa sürede öğrenirdim kıyamadık paraya
    at the mountain in the winter<br />at the bottom of the sea in the summer

Profosyonel yardım, hoca tutmak kayak veya snowboard'a başlamada öğrenmeyi kolaylaştırıcı ve önemli bir etken. Fakat derslerin pahalılığı :( ve ve kısıtlı zamandan dolayı hocalar ellerinden geldiği kadar öğrencilere yardımcı oluyor fakat bu her zaman yeterli olmuyor. Veya ufak olarak gözüken şeyler gözden kaçıyor ve daha sonra kişinin ilerlemesinde etkili oluyor. Yeni başlayanlara hocalardan sonra öncelikle bu sporu bilen, araştırmasını yapmış, deneyim sahibi arkadaşlarının yardım etmesi şart. En ufak bi ipucu bile inanılmaz yardımcı oluyor. Nasıl düşülüceğini göstermesi bile başlı başına bir olay.Benim tavsiyem bir hocadan bir kaç saatlik ders alıp sonrada arkadaşlarınızın peşine takılmanız yönünde.
    Batista Rules!

bence bilgi cagındayız ve herkessin elinin altında internet var , icinizde istek varsa girip videolardan temel mantıkları , orta duzey stilleri daha sonrada profesyonel hareketleri kolaylıkla ogrenebilirsiniz.. hocanın size ogretecegi sey bunları pist uzerinde (orta seviyeye kadar) uygulamalı olarak anlatmasıdır. yani bu suna enziyor bi tarafta kitaplardan oss ye calısan bir ogrenci diger taraftan özel hocalardan ozel ders alarak oss ye calısan ogrencıler gibi. ve sunu da belırtmek isterim ki hic bir oss derecesi yapan arkadas ozel ders almamıstır.. hersey sizin ogrenme ve azminize bakıyor.

boardu elime ilk kez gecen sezon aldım ve direk zirveye cıktım tamam ılk gun dustum kalktım ama icimdeki istek hic bitmedi.. arastırdım , okudum , dusundum yapmayı denedim oldu..
    ha yok bunlara zamanım yok param da var diyosanız tutarsınız bi hoca bu kadar seyi size belkide 2 saatte anlatır ama icinizde bunları yapacak cesaret azim kararlılık yoksa yapamazsınız.. tabiki profesyonel yardım almak en mantıklısı ama bunun tek yolu da kayak hocalarından gecmiyor bence. arkadaslarınızdan tanıdıklarınızdan hatta pistteki herhangi birine sorarak da bunları ogrenebilirsiniz.

belki garip gelecek ama bu sporun yaygınlastırılması icin tesvik edilmesi gerektigini dusunuyorum ve ozel hocalardan ders alınması sartmıs gıbı konusulması bence ınsanların bıraz bu ısten sogumasına ımkan tanıyor. yanı 1 saatlık egıtım ıcın 80 tl 100 tl gıbı bi rakam bence cok absurb ve ucuk bi rakam.. ne kadar bilgi veriyor ki bunca ucret normal karsılanıyor anlayamıyorum. pistte birini goresem kayak veya board yaparken zorlanan acıkcası yanına gidip yapması gerekenleri direk soyluyorum , 10 dakıkamı ayırıp bildigim kadarıyla yardım ediyorum ve inanın bundan mutlu oluyorum.

stratejik olarak da dusunursek daha yaygınlasmadan bu ısın onune set konulması kış turızmını kotu yonde etkılıyor.. yaygınlassa dıger dallardan cok daha fazla gelır getırecegını ıcımızdekı herkes daha ıyı bılıyor..
    bence olması gereken sey federasyonun her pıstte ogretım ekıbının bulunması ve bu sporu ınsanlara ucretsız olarak anlatmasıdır. bunun ıcın ımkan yokmu ? var devlette bı ton memur var 100 tanede bunun ıcın alsınlar cokmu yanı ? epi topu 20 kayak merkezi ya var ya yok her birine 5 hoca verseler gunde 4-5 saat her hoca ders anlatsa yeterde artar bıle ..

kayak kırası 40 ytl + elbıseler 20 ytl + skıpass 50-80 arası degısıyo + yol + yemek + bılmemne bıde bunun ustune koy 80-100 arası saatlık ders ucretını , ulkede herkes bill gatesin cocugu degilki yahu insaf edin..

ulkemizde asgariucret 566,10 civarı , karsılastırın arkadaslar 1 saat 100 ytl , asgar ucret 566.10 .. burda fakir edebiyatı degil amacım.. sadece orantısızlıktan bahsediyorum.

her yerde ozel ders bu şekilde mecburiymis gibi dile getirilse de bu spor sadece zengin sporu olarak kalır ki bence bu kış sporları adına en kotusu...

neyse nerde kalmıstık 24-25 ocakta nerdeyiz sisman usta bi liste baslatalim mi kartalkaya icin simdiden gelmek isteyen 15 kisi var benim bildigim ;D

Atomic Discharger 158 Board<br />F2 Baglama<br />DEELUXE Boa lacing system Bot<br /><br />38 düşüşte board ogrenen adam

kennym'e direkman katılıyorum ...

Ben öncelikle internetten ordan burdan izleyerek okuyarak olayı kafamda canlandırmaya çalıştım. Daha sonra aldım bordu 3 arkadaş çıktık dağa ve ilk gün belki 100 kere düştüm. Ama hırs yaptım ulan dedim senmi benmi , her düştüğümde daha hırslı kalktım yerden o hırsla kalktığım gibi aynen olduğum yere tekrar düştüm ama gün sonunda bi baktım araştırıp okuduğum izlediğim şeyleri hafiften yapıyorum.
    Ertesi gün çıktığımda kayak hocası tanıdığım bana "bi bord hocası ayarladım sana şöyle yarım saat falan bi çalışın eksiklerini göstersin" dedi. Arkadaşımın kıyağına geldim , bord hocasının dediği tek şey "abi sen işi kapmışın , duruş güzel alete hakimsin omuzları kullanıyon tek eksiğin topukta frenlerken bacakları kırmaman , bunuda kaya kaya öğreneceksin zaten". Onuda kayarak öğrendim. En son slalom işinide kıvırdım ve gayet mutluyum.

Sözün özü , okuyun seyredin inceleyin araştırın işin teori kısmını halledin en azından ne yapmanız gerektiğini bilin , tamam ilk başta ne yapılması gerektiğini biliyorsunuz yapamıyorsunuz ama emin olun gün sonunda farkı sizde hissediyorsunuz.

Bol bol iç çamaşır alın yanınıza Ben çok terlemiştim ...
    Atomic Vantage 153
    FTWO Spyro Pro Binding
    ThirtyTwo Lashed
    JN PrimaDonna 13m2 Kite
    ABOARDS X-Series Freestyle Kite Board
    Canon EOS D350 Rebel XT

aaa hulki abi deggil mi oo :D supersınız abı aynen olay bu ıste bırıncısı ıstek ıkıncısı hısr ve bu ısı sevmek.board bır asktır hahaha :D hepınız cok guzel ozetlemıssınız yawww
    Bataleon Undisputed & Union Charger

Burton T6 & Burton Co2

Sayfa 20/20 İlkİlk ... 10181920