SNOWBOARD - SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)
Sayfa 1/3 123 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: SNOWBOARD - SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

Standart SNOWBOARD - SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

1) Snowboard ne kadar tehlikelidir?
    Ne kadar güvenli veya ne kadar tehlikeli olmasını istiyorsanız o kadar. Sporun özelliğinden olan tehlikeler her zaman olsa da çoğu problem "pilot hatasından" kaynaklanmaktadır. Tabelalara dikkat edin. Kontrollü kayın. ABD'de kayakta sakatlanma oranı yaklaşık her bin kayakçı günü için 3 sakatlanmadır. Bu sakatlanmalar basit eziklerden boyun kırılmalarına kadar her şeyi içerir. En yaygın sakatlanmalar paş parmak ve diz sakatlanmalarıdır. Snowboardcular için sakatlanma oranı yaklaşık olarak aynıdır fakat sakatlanmalar daha çok el ve ayak bileği ve boyunda görülür. Snowboard yaparken kendinizi öldürebilirsiniz. Başka birisini de öldürebilirsiniz. Kontrollü olun. Bunları söyledikten sonra park yerinde ayağınızın kayıp düşme ihtimalinizin daha fazla olduğunu da söylemeliyiz.

--------------------------------------------------------------------------------
    2) Snowboard yapanların sorumluluk kuralları da nedir?
    Dünyanın bir çok ülkesi, kayakçıların kendilerinin ve başkalarının güvenliklerini etkileyen sorumluluklarını listelemiş ve benimsemişlerdir. Bu kurallar mahkeme kararlarında temel oluştururlar fakat kanun değildirler. Avrupa ülkeleri aşağıdaki FIS kurallarını (Uluslararası Kayak Federasyonu) benimsemişlerdir:

FIS Kuralları
    Diğer kayakçıların gözönünde bulundurulması: Her kayakçı diğer kayakçıları tehlikeye sokmayacak veya onlara zarar vermeyecek şekilde davranmalıdır.
    Hızın kontrol edilmesi ve kayma şekli: Her kayakçı görülür şekilde kaymalıdır. Hızını ve kayış şeklini; kendi kabiliyeti ve arazi, kar, hava koşulları ve trafik yoğunluğuna göre ayarlamalıdır.
    İz seçimi: Arkadan gelen kayakçı önündeki kayakçıları tehlikeye sokmayacak biçimde izini seçmelidir.
    Geçmek: Yukarıdan, aşağıdan, soldan veya sağdan başka bir kayakçıyı geçmek serbesttir fakat her zaman geçilen kişiye bütün hareketleri için yeterli alan bırakabilmek için mesafe ile geçin.
    Girmek ve yeniden başlamak: Bir ize giren veya durduktan sonra yeniden kaymaya başlayan her kayakçı, kendisinden yukarıdaki ve aşağıdakilere ve kendisine tehlike oluşturmayacağından emin olmalıdır.
    Durmak: Her kayakçı gerekmedikçe pistin dar veya kör yerlerinde durmamalıdır. Düşen bir kayakçı bu tür bir yeri mümkün olduğunca çabuk boşaltmalıdır.
    Yukarı ve aşağı ilerlemek: Kaymadan, yaya olarak tırmanan veya aşağı inen bir kayakçı pistin sınırını kullanmalıdır.
    Tabelalara dikkat: Her kayakçı işaret ve tabelalara dikkat etmelidir.
    Kaza durumunda davranış: Kaza durumunda her kayakçı yardım etmelidir.
    Kimlik kanıtlama görevi: Her kayakçı bir kaza olması durumunda ister kaza ile ilişkili, ister tanık olsun, ister sorumlu olsun, ister olmasın kimliğini kanıtlamak zorundadır.

--------------------------------------------------------------------------------
    3) Bu sporu çok sevdim ve kendime yeni malzeme alma zamanı geldi. Önce neyi almalıyım?
    Ayakkabıları. Ayağınız acı çekiyorsa dünyanın en iyi kayağı bile keyif vermeyecektir.

4) Başkalarına snowboarduma bakım yapmaları için para harcamaktan sıkıldım. Kendim bakım yapmayı nasıl öğrenebilirim?
    Bu konudaki kitap önerilerimizi incelemek için sitenin kitap bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

5)Benim için doğru duruş şekli nedir (sol ayak mı, sağ ayak mı önde, duruş genişliği ve açıları)?
    Surf, kaykay, veya benzer bir spor yapıyorsanız veya geçmişte yaptıysanız, önce bu sporlardaki duruşunuzu hatırlayın. Muhtemelen snowboardda da aynı duruşu tercih ettiğinizde rahat edeceksiniz.

Adı geçen sporları yapmadıysanız size uygun duruşu belirlemenin birkaç değişik yolu var. En iyi yöntemlerden birisi, çoraplarınız ayağınızdayken mutfağa koşmak ve seramik taban üzerinde kaymak. Hangi ayağınızın öne gittiğini gözleyin, o ayağınızı snowboardunuzda öne alın. Daha başarılı ve garanti sonuç veren bir diğer yöntem "deneme yanılma" yöntemidir. Her iki ayağınızı da sırasıyla öne alarak snowboard yapmayı deneyin, hangisi ile rahat ettiğinizi kolayca hissedersiniz.

Duruş genişliği ve açılarına gelince, aşağıda Transworld Snowboarding dergisinin değişik snowboard disiplinleri için derlediği ortalama duruş genişlikleri ve açıları değerleri bulunuyor. Önce bu değerler göre kabaca bir ayar yapın, daha sonra "deneme yanılma" yöntemiyle hassas ayar yapın. Yeni boardlar veya ayarlı plakalar sayesinde bu ayarları kolaylıkla değiştirmek mümkün.

Duruş Genişliği (cm.) Ön Açı Arka Açı Merkez (cm.) Board Uzunluğu (cm.)
    Half-pipe 52,58 17 2 1,27 geride 152,5
    Freeride 53,59 22 7 4,32 geride 170
    Slalom 43,18 49,2 47,2 1,02 geride 156,8
    GS 43,18 49,6 47,6 1,12 geride 164,9
    Super G 43,59 49,4 47,4 1,14 geride 170,5
    Freestyle 54,10 12 0 2,54 geride 152,9
    Not:
    - Açılar ölçülürken 0 derece boarda dik kabul edilir.
    - Merkez, duruş merkezinin boardun merkezinden geriye olan uzaklığıdır.
    - Bazı half pipe boardcular negatif arka açısı kullanır (ördek duruşu)

6)3-D ve 4x4 ne ifade ediyor?
    3-D
    Burton marka boardların 3 delikli bağlama montaj düzenidir. Her bağlama 3 vida ile vidalanır. Her bağlama için dört ayrı pozisyon veya 3 delikten oluşan yerleşim bulunur. Bu sayede kolay duruş ayarları yapılabilir. 3-D delik bağlama aynı zamanda açı ayarları yapılmasına olanak veren dönebilen bir disk üzerine monte edilmiştir. 3-D sadece Burton tarafından kullanılır, fakat 3-D bağlamaları 4x4 delik düzeninde kullanabilmek için adaptör vardır.

4x4
    4 delik bağlama montaj düzenini F2 ortaya çıkarmıştır. Her bağlama 4 vida ile sabitlenir. Bu sayede kolay duruş ayarları yapılabilir. 4x4 bağlama aynı zamanda açı ayarları yapılabilmesine olanak veren dönebilen bir disk üzerine monte edilmiştir. Burton olmayan boardların ve bağlamaların büyük bir çoğunluğu 4x4 düzeni kullanır. Bazı 4x4 bağlamalar üzerinde değişiklik yapılmadan Burton 3-D düzeni üzerine monte edilebilir.

7)Snowboard yapmanın yasak olduğu kayak merkezleri var mı?Ülkemizde tespit ettiğimiz kadarıyla yok. Snowboardun doğum yeri olan ABD'de ise 7 kayak merkezi hariç bütün kayak merkezlerinde snowboard yapılabiliyor. Yasaklı yerlerin sayısı her geçen yıl azalmaya devam ediyor.

Standart Ynt: SNOWBOARD - SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

ufak bir ekleme

Uludağ Askeriyenin Pistine snowboard la girmek yasak.
    don't let your fears stand in the way of your dreams...

Erzurum Beyi Baki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı _PıNaR_ Nickli Üyeden Alıntı
    bunu okur okumaz bir merakla babamın yanına koşup hemen ona sordum bana hafif bi gülümsemeyle bakıp tabi cnm tankta ztn hemen anladı yaptığı yanlışı bidaha yapmaz artık dedi =) hatta kendisi hala daha benle dalga geçmekte tanka savunma hakkı veriolarmıymış, hangi ceza kanununa göre suçluolar gibi =)))) ayrıca kendisi şunuda sölememi istedi ben 41 senelik askerlik hayatımda hiç bi tanka ceza vermedim vereninide görmedim dedi =)

o olay hakkında bana şunu anlattı kıbrıs çıkarmasında bir tankı bizim askerlerden biri beş parmak dağlarına çıkarmış (bu işi nasıl yaptığı bilinmio) savaş bitince tankı çıktığı yerden indirmeye çalışmışlar ama başaramamışlar bunun üzerinede tankı orda bırakmışlar daha sonrada o tank üzerine birsürü bu şekilde hikayeler anlatılmış babamın anlatımları bunlar
    benim bildiğim o tankın mazisi öyle yanlış hatırlamıyorsam baban erzurum da da görev yapmıştı tankın mevkinin adını tam bilmemekle birlikte pasinler erzurum arasında alvar taraflarında olması lazım tabi üzerinden çok uzun zaman geçmiş ermeni veya rus harbinde olabilir belkide daha önce

Kartalkayadaki snowboard hocaları ile bilgi verirseniz çok sevinirim.. prosedür nedir? hoca nerden bulunur.? kaç saatlik bir eğitim? Ücretleri nelerdir.?

İyi günler dilerim.
    Board: Rossignol Imperial 156
    Bindings: Rossignol HC2 Fifty
    Boots: Vans Mantra
    Snowboard Bag: Rossignol

[bozuk]http://www.adamyo.net/forum/viewtopic.php?t=7337[bozuk]

oliver'in notu: gokbey link bozuktur...
    Konu oliver_han tarafından (17-12-2009 Saat 13:21 ) değiştirilmiştir.
    Hayatta kalmak, haz alma duygusunun teşvik ettiği risk alma ve dikkatli davranma arasındaki ince çizgidir.

Standart Cevap: SNOWBOARD - SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

Hocam, güzel güzel SSS okuyodum sonra muhabbet askerlik geyiğine dönmüş. Sanki o cevaplar taşınsa daha iyi.

Ben bir soruyla gelsem;

Board'a istediğimiz baskıyı yaptırabileceğimiz yerler var mı? Bu iş kaça patlar?
    Board: Migros Poşeti

Alıntı meddah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam, güzel güzel SSS okuyodum sonra muhabbet askerlik geyiğine dönmüş. Sanki o cevaplar taşınsa daha iyi.

Ben bir soruyla gelsem;

Board'a istediğimiz baskıyı yaptırabileceğimiz yerler var mı? Bu iş kaça patlar?
    Konuyu azcık temizledim

Aşağıdaki konu işine yarayacaktır

http://www.kartutkusu.com/kayak-ve-s...i-yapilir.html

konuda birsey kalmamis boss, ne geyik adamlarmisiz eheheheh... buraya daha fazla bilgi girmek gerek, herkes bir el atsa...

Emrah'ın aşağıdaki yazısında duruş genişliği ve açılarına baktığımda şöyle bi şey anladım; bkz. yüklediğim resim.

Freeride ölçülerini ele alırsak anlatılmak istenen ölçüler böyle midir?

[Paint'in saçmalıkları ve benim hızlıca çiziktirmemden ötürü oluşan rahatsızlık için özür dileriz]
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  
    Konu meddah tarafından (17-12-2009 Saat 22:04 ) değiştirilmiştir. Sebep: foto
    Board: Migros Poşeti

Standart Cevap: Ynt: SNOWBOARD - SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

Alıntı gokbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben nerden bulayım linkteki içeriği şimdi. uçuraydın keşke bu mesajları da...
    Hayatta kalmak, haz alma duygusunun teşvik ettiği risk alma ve dikkatli davranma arasındaki ince çizgidir.

Sayfa 1/3 123 SonSon