Kayak - Sıkça Sorulan Sorular (SSS)
Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kayak - Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Standart Kayak - Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

1) Kayak sporu ne kadar tehlikelidir?
    Ne kadar güvenli veya ne kadar tehlikeli olmasını istiyorsanız o kadar. Sporun özelliğinden olan tehlikeler her zaman olsa da çoğu problem "pilot hatasından" kaynaklanmaktadır. Tabelalara dikkat edin. Kontrollü kayın. ABD'de kayakta sakatlanma oranı yaklaşık her bin kayakçı günü için 3 sakatlanmadır. Bu sakatlanmalar basit eziklerden boyun kırılmalarına kadar her şeyi içerir. En yaygın sakatlanmalar baş parmak ve diz sakatlanmalarıdır. Kayak kayarken kendinizi öldürebilirsiniz. Başka birisini de öldürebilirsiniz. Kontrollü olun. Bunları söyledikten sonra park yerinde ayağınızın kayıp düşme ihtimalinizin daha fazla olduğunu da söylemeliyiz.

--------------------------------------------------------------------------------
    2) Kayakçının sorumluluk kuralları da nedir?
    Dünyanın bir çok ülkesi, kayakçıların kendilerinin ve başkalarının güvenliklerini etkileyen sorumluluklarını listelemiş ve benimsemişlerdir. Bu kurallar mahkeme kararlarında temel oluştururlar fakat kanun değildirler. Avrupa ülkeleri aşağıdaki FIS kurallarını (Uluslararası Kayak Federasyonu) benimsemişlerdir:

FIS Kuralları
    Diğer kayakçıların gözönünde bulundurulması: Her kayakçı diğer kayakçıları tehlikeye sokmayacak veya onlara zarar vermeyecek şekilde davranmalıdır.
    Hızın kontrol edilmesi ve kayma şekli: Her kayakçı görülür şekilde kaymalıdır. Hızını ve kayış şeklini; kendi kabiliyeti ve arazi, kar, hava koşulları ve trafik yoğunluğuna göre ayarlamalıdır.
    İz seçimi: Arkadan gelen kayakçı önündeki kayakçıları tehlikeye sokmayacak biçimde izini seçmelidir.
    Geçmek: Yukarıdan, aşağıdan, soldan veya sağdan başka bir kayakçıyı geçmek serbesttir fakat her zaman geçilen kişiye bütün hareketleri için yeterli alan bırakabilmek için mesafe ile geçin.
    Girmek ve yeniden başlamak: Bir ize giren veya durduktan sonra yeniden kaymaya başlayan her kayakçı, kendisinden yukarıdaki ve aşağıdakilere ve kendisine tehlike oluşturmayacağından emin olmalıdır.
    Durmak: Her kayakçı gerekmedikçe pistin dar veya kör yerlerinde durmamalıdır. Düşen bir kayakçı bu tür bir yeri mümkün olduğunca çabuk boşaltmalıdır.
    Yukarı ve aşağı ilerlemek: Kaymadan, yaya olarak tırmanan veya aşağı inen bir kayakçı pistin sınırını kullanmalıdır.
    Tabelalara dikkat: Her kayakçı işaret ve tabelalara dikkat etmelidir.
    Kaza durumunda davranış: Kaza durumunda her kayakçı yardım etmelidir.
    Kimlik kanıtlama görevi: Her kayakçı bir kaza olması durumunda ister kaza ile ilişkili, ister tanık olsun, ister sorumlu olsun, ister olmasın kimliğini kanıtlamak zorundadır.

--------------------------------------------------------------------------------
    3) Bu sporu çok sevdim ve kendime yeni malzeme alma zamanı geldi. Önce neyi almalıyım?
    Ayakkabıları. Ayağınız acı çekiyorsa dünyanın en iyi kayağı bile keyif vermeyecektir.

Standart Ynt: KAYAK - SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

çok güzel bir yazı olmuş kendi adıma teşekkür ederim yazdıklarının hepsi çok önemli ve bilinmesi gereken şeyler.
    art

düştükten sonra pistin ortasında öylece yerde oturanlara gıcık oluyorum.. bi kere fahri pistinde sağa dönüşte bi çift düşmüş yerde romantiz yaşıolar fakat yaklaşık 2.5-3m yer kaplıolardı ve kör noktadalardı. çok hızlı geliodum ve çok zor durdum. bide hala cevap veriodu herif suratına oturtucaktım kayak ayakkabısını neyse diyip dvm ettim.
    aslında hiç yawaşlamıyıp aa görmedim yapcaksın biyerlerini kesinceksin kayakla.
    arkadaşlar geniş pistte çok sorun diil ama dar ve kör noktada kaldıysanız lütfen düştükten sonra hemen kalkın, hiç olmadı sürüklenerek kenara geçin. 2-3 yıl önce arkadaşımın yüzüne 6-7 dikiş atıldı bu yüzden. estestik dikişide bursada sadece uludağ üni. atıo ve işin yoksa kayağı bırak okadar yol git üstüne 300-400 ytl ver ve o iz hayatın boyunca kalsın.
    ayrıca konuyla pek alakası yok ama sölim bunuda.. olurda bi kazaya karışırsanız ve karşınızdakine hasar verdiyseniz jandarmaya gidip tutanak tutturun, bi tanıdığım böyle bişeye karışmış. kız tamam bişeyim yok demiş herkez yoluna dvm etmiş. sonra kız gitmiş jandarmaya bana çarptı vehiç durmadan kaçtı falan demiş ve tazminat davası açıp 40bin ytl gibi bi para kazanmış. böle kişilere karşı uyanık olun ltfn.

O kızı gömememişmi arkadaşın bir sonraki sezon kara ;D

Dediklerin doğru ve özellikle bunu yapan arkadaşlar board yapan arkadaşlar valla kızmayın ama ne yazıkki öyle şimdi şöyle söylim bu yeni başlayan arkadaşları piste çıkarıyorlar sonra bunlar düşüyorlar önce bir gülme safhası sonra naz niyaz biraz işve cilve ulan kalk artık diye bağırasın geliyor yok anacım kalkmayacak diyim tüm hızı kesiyorsun ;D geçen sezonda Uludağda baya vardı bu arkadaşlardan oradan biliyorum fönlü saçlar , full makyaj veeee karşınızda milli felaket olay buydu yani ;D
    Kayak yapanlarda bu olaya az rastlanıyor çünkü acemiler düşüşünde genelde kayaklar lift başlangıcından çıkıyor , arkadaşın elinde tehlike yaratacak materyal kalmıyor batonlarla iniyor aşağıya ;D
    S. Pelin Turgut Akandan
    04/01/1978
    AB Rh(+)
    Lefkoşa-KIPRISS

bende bayramda uludağa gittiğimde şöyle bişey yaşadım 
    beceren kafenin orda bir ağaç var pistin ortasında oraya yakın bir yerde düştüm. zaten düşünce kendi kendime kalkamıyorum sürekli geçenlerden yardım istiyorum.  ;D bekliyorum yavaş kayan biri geçerken yardım isticem. arkadan 'Bayaaaaaan bayaaaan' diye bağırıyor. Arkama baktım. kayaklı biri. pistin ortasından kalkarmısınız acemiyim üstünüze çıkabilirim diyor  ;D
    ben de onu yapmaya çalışıyorum kalkabilsem çekilicem dedim. geliyim kaldırıyım ozaman dedi. sağolsun kaldırdı da aşağı kadar kayabildim.  ;D
    Yani demek istediğim biz acemiler bazen de istenmeyen sebeplerden pistin ortasında kalabiliyoruz
    Ezgi Algur - 1981 - 0 Rh(+)
    İstanbul - Maltepe
    Board : Rossignol Reserve 148
    Bağlama : Rossignol HC250
    Bot : Vans Mantra Black/Violet

;D ;D ;D İşte benden seni anlamamı bekleme şimdi yani olmazki ben board yapmadım daha yapınca anlayacam ve savunacam sizi dolayısıyla şu anda savunmammmmm ;D ;D
    S. Pelin Turgut Akandan
    04/01/1978
    AB Rh(+)
    Lefkoşa-KIPRISS

;D ;D ;D
    işin şakası bu tabiki. tehlike oluşturmamak lazım. arkadaşın bahsettiği fahri pistinde sağa dönüşü biliyorum. bayramda hep fahriden kaydım. gerçekten orası bir kör nokta ve diğer pistle birleşme noktası tam orası. iki pist orda birleşip keskin bir sağa dönüş var. o sağa dönüşte çok düştüm bende. hem keskin dönüyor hem de dik bir şekilde iniyor. hemen sürünerek yana kaçmaya çalıştım gerçekten çok kötü kazalar yapılabilecek bir yer.
    Ezgi Algur - 1981 - 0 Rh(+)
    İstanbul - Maltepe
    Board : Rossignol Reserve 148
    Bağlama : Rossignol HC250
    Bot : Vans Mantra Black/Violet

o sağa dönüşte bundan 2-3 sene önce board yapan birisi bana omuz atarak düşürmüştü, tabi bende düşerken boş durmayıp acemi bi bayanı erkek arkadaşının yanında biçmiştim nerdeyse, neyseki erkek arkadaşı olayın nasıl olduğunu gördü de bişe söylemedi , düştükten sonra hemen kalktım hızlıca indim aşağı bana çarpanı bulup batonlarla hafifçe dürtmeye ama aynı kıyafetli giyinen 4-5 kişi vardı seçemedim :(

Alıntı zio gigi Nickli Üyeden Alıntı
    bende bayramda uludağa gittiğimde şöyle bişey yaşadım
    beceren kafenin orda bir ağaç var pistin ortasında oraya yakın bir yerde düştüm. zaten düşünce kendi kendime kalkamıyorum sürekli geçenlerden yardım istiyorum. ;D bekliyorum yavaş kayan biri geçerken yardım isticem. arkadan 'Bayaaaaaan bayaaaan' diye bağırıyor. Arkama baktım. kayaklı biri. pistin ortasından kalkarmısınız acemiyim üstünüze çıkabilirim diyor ;D
    ben de onu yapmaya çalışıyorum kalkabilsem çekilicem dedim. geliyim kaldırıyım ozaman dedi. sağolsun kaldırdı da aşağı kadar kayabildim. ;D
    Yani demek istediğim biz acemiler bazen de istenmeyen sebeplerden pistin ortasında kalabiliyoruz
    tabi cnm düşmenize ne diyebilirmki zaten yeterki düştükten sonra ay ne güzel düştüm şeklinde bi muhabete başlayıp dakiklarca yerde kalmayın arkadaşınızla : )))))

aklıma gelmişken söliyim.. torbayla poşetle neyse pistin ortasına kadar çıkıp kayan arkadaşlarada fena uyuzum. adam illa pistten kayıcak. la bi kenardan kaysana.. illa yaralanmanmı lazım ordan kaymaman için? hayvanlardada var şartlı refleks yani, biraz fark yaratmalıyız : )

teşekkürler bilgiler için hakkaten ne kadar tehlikeli veya güvenli olup olmadığını biz belirliyoruz
    (¯`·._.·[SNoW-FaCe CoBRa Gm220·._.·´¯)

Sayfa 1/2 12 SonSon