Uludağ'da kar kalınlığı 255 santime ulaştı
7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Uludağ'da kar kalınlığı 255 santime ulaştı

Standart Uludağ'da kar kalınlığı 255 santime ulaştı

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinde kar kalınlıkları kayak yapmaya elverişli durumda bulunuyor.

ULUDAĞ

AA muhabirinin Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden aldığı bilgiye göre, bu yıl otel işletmecilerinin yüzünü güldüren kar yağışı, aralıklarla devam ediyor.

Kar kalınlığının 255 santime ulaştığı oteller bölgesinde yağışın, önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor. Hava sıcaklığının sıfır derece civarında olduğu bölgede, kar yağışı ve sis geçişleri sırasında görüş mesafesi 50 metreye kadar düşüyor.

Bu arada, yarı yıl tatili süresince yüzde 100'e yakın doluluk oranıyla çalışan oteller, bu kez de üniversitelerin tatile girmesiyle aynı doluluk oranını yakaladı. İşletmeciler, kar kalınlığının kış sporları için uygun seviyede bulunduğunu ifade ederek, tatilcileri Uludağ'a davet etti.

KARTALKAYA

Kartalkaya'da etkili olan lodosun ardından kar kalınlığı 2 metre 20 santimetreye kadar düştü. Kayak merkezinde bulunan otellerin doluluk oranı ise hafta içinde yüzde 85-95 arasında olurken hafta sonu doluluk oranı yüzde 100'e ulaşıyor.

Grand Kartal Otelin Genel Müdürü Halit Ergün, yarı yıl tatilinin ardından kayak merkezine olan ilginin devam ettiğini ifade ederek, "Kartalkaya'yı tercih eden tatilciler tatillerinin keyfini kayak yaparak ve otellerde düzenlenen eğlencelere katılarak çıkartıyorlar. Son yağan kar turizmcinin yüzünü güldürdü" dedi.

PALANDÖKEN

Palandöken Kayak Merkezi'nde İranlı turist yoğunluğu yaşanıyor. Dünyanın sayılı kayak merkezlerinden biri olan Palandöken'de oteller, İran'dan gelen turistlerle doldu.

Polat Otel Genel Müdürü Gökçe Eredor, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İran'da İslam Devrimi'nin yıl dönümü dolayısıyla resmi tatil olduğunu, birçok İranlı turistin tatillerini değerlendirmek için Erzurum'a geldiğini söyledi.

Otellerinin doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını belirten Eredor, "Otelimizdeki konuklarımızın yüzde 75'ini İranlı turistler oluşturuyor. Palandöken'de birkaç gün daha İranlı turist yoğunluğu yaşanacak" dedi.

Eredor, Geçmiş yıllarda daha çok Rus ve Ukraynalı turistlerin ilgi gösterdiği Palandöken'e artık İranlı turistlerin de gelmeye başladığını anlattı. Bu arada, Palandöken Kayak Merkezi'nde yapılan son ölçümlere göre, pistlerde kar kalınlığı da 1 metre 50 santimetre olarak belirlendi.

BAYRAKTEPE

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Bayraktepe Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 1 metre 90 santimetre olarak ölçüldü. Çamkar Otel Genel Müdürü Kamuran Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarı yıl tatilin bitmesiyle birlikte tatilci sayısında düşüş yaşandığını söyledi. Otellerindeki doluluk oranının yüzde 80 olduğunu belirten Eroğlu, "Hafta sonuna kadar aldığımız rezervasyonlarla bu oran yüzde 100'e yükselecek. Bu sene dolu bir sezon yaşıyoruz. İnşallah nisan ayı ortalarına kadar böyle devam eder" diye konuştu.

ERCİYES

Erciyes Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 168 santimetreye ulaştı. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Erciyes'te aralıklarla devam eden kar yağışı sonucu, kar kalınlığı bu sabah 168 santimetre olarak ölçüldü. Kayakevi yetkilileri, yağışların devam etmesinin sevindirici olduğunu, haftasonu çok sayıda kayakseverin Erciyes'e gelmesinin beklendiğini kaydetti.

KARTEPE

Kocaeli'deki Samanlı Dağları'nın zirvesi olan Kartepe'deki The Green Park Kartepe Resort Otel kayak tesislerinde kar kalınlığı 120 santimetre olarak ölçüldü. Uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında değişen, 3'ünde telesiyej, 1'inde teleski bulunan, dereceleri zor, orta ve kolay arasında değişen 18 kayak pistinin tamamı açık durumda. Kartepe'deki tek konaklama merkezi olan beş yıldızlı otelde doluluk oranının yüzde 80 olduğu öğrenildi.

DAVRAZ

Isparta yakınlarındaki Davraz Kayak Merkezi'nde, konaklama tesislerinin yakınındaki birinci pistte kar kalınlığı geçtiğimiz günlerde yağan karla birlikte 50 santimetreye yaklaştı. Daha yüksekteki ikinci pistte ise kar kalınlığının 1 metreyi bulduğu ifade edildi. Yetkililer, bölgede halen şiddetli lodos estiği için telesiyejlerin çalıştırılamadığını dolayısıyla da kayak yapılamadığını söylediler. Lodosun karı eriterek, kar kalınlığının azalmasına neden olabileceği de belirtildi.

SAKLIKENT

Antalya'ya 50 kilometre mesafedeki Saklıkent Kayak Merkezi'nde de pistlerde yeterli kar bulunuyor. Ancak bölgede etkili olan lodosun karı eritmesinden korkuluyor.

Kaynak : CNN Türk
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  
    Pride / ANKARA'81/ B Rh(+)
    Board : Rossignol Temptation
    Binding : Rossingol Hv 2000
    Boot : Rossignol Dusk W
    I kartutkusu

Standart Cevap: Uludağ'da kar kalınlığı 255 santime ulaştı

Alıntı pnryldz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nazar değdi ya şuan yağmur yağıyomuş yine :(

Kar helvası yicez desene:(:(:(
    I kartutkusu

sorma cnm ya çok üzüldüm sabah arkadaşımı arayıp havayı sordum c.tesi gitmeye niyetim vardı yağış başladı dedi sonra tipiye dönmüş ama tekra yağış başlamış

Düzelir düzelir ,sıkma sen canını.Hava bu ne yapacağı belli olmaz 10 dk sonra tipi başlar 3 gün yağar...
    I kartutkusu

sorma cnm ya çok üzüldüm sabah arkadaşımı arayıp havayı sordum c.tesi gitmeye niyetim vardı yağış başladı dedi sonra tipiye dönmüş ama tekra yağış başlamış

yagmur hemen bozarmı ya pistleri ekadar yagmur gerekır pistleri bozması ıcın ???????

Oğuz Yılmaz // Bilgi Hunters # 53
    İstanbul Bilgi Üniversitesi

çok yağarsa helva olur kar iğrenç az yağarsada bi rüzgar buz olur pistler her türlü yağmur bozar ne yazıkki çünkü sabahtanberi yağıyomuş aralıklarla dua edelimde düzelsin :001_smile: 17-21e gelicekmisin ?

arkadaslarla yarın okula gıdıcem konusmak ıcın gemek ıstoruz bı ıkısyle de konustum gelmeye calıscaz olmadı dedım bn sıze tek katılmaya calısıcam okullarda basladı canım cok sıkkın :(

Oğuz Yılmaz // Bilgi Hunters # 53
    İstanbul Bilgi Üniversitesi

bugün yagan kardan sonra baya bir kötü oldu pistler,sabah erken kalkip board yapma hayallerimiz suya dustu bugun.gerci snow alert uludaga kar yagisi verdi ama insallah tekrar eski haline gelir....
    Karsiyaka

Habere bakın ya insan Bozdağ'ı da ekler..

Bizim belediyede suç. Yahu insan bi tanıtım yapar bişey yapar. Otobüs duraklarına tanıtıcı reklam asar. Haberlere çıkarır.

Tanıtım eksik tanıtım..Yoksa manyaq insan çeker İzmir-Bozdağ bile. Ama tabi oranın sahipleri rekabet yapmak istemiyolar. İşlerine gelmiyo. Az kişi gelsin çok para gelsin diyolar.

Bu Konudaki Etiketler