Snowboard denince Çiçek akla gelir
Sayfa 1/4 123 ... SonSon
35 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Snowboard denince Çiçek akla gelir

Standart Snowboard denince Çiçek akla gelir

Hem snowbordda hem rallide adından söz ettirmeyi başarmış bir kadın sporcu o. Yılın yarısını dağlarda, yarısını parkurlarda geçiriyor.

Valizi daima kapının önünde... Çünkü yılda yurtiçi ve yurtdışında 30'dan fazla yarışa katılıyor. Kamplarla, antrenmanlarla, yarışlarla geçen bir hayatı var. Snowbordda ve rallide şampiyon unvanını taşıyan bu sporcunun adı Çiçek Güney.
    "Türkiye'de snowboard denince Çiçek akla gelir. Bunu başardığım için mutluyum." Genç sporcuyla sohbetimiz bu cümlelerle başlıyor ve kazandığı yarışlarla ilgili anlattıklarıyla sürüyor. Çiçek Güney, snowboardda 7 kez Türkiye şampiyonluğu yaşamış. Geçtiğimiz günlerde Bursa'da yapılan Türkiye şampiyonasının birinci etabında ise erkekleri de geride bırakarak pist rekoru kırmayı başarmış.
    Çiçek Güney 1981 doğumlu. Fransız Pierre Loti Lisesi'nden mezun olduktan sonra Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde bir yıl ekonomi-işletme okumuş. Daha sonra London School of Economics'in Bilgi Üniversitesi'ndeki ekonomi-işletme programından birincilikle mezun olmuş. Başarılı sporcu, kaymaya çocuk yaşlarda başlamış. 12 yaşından beri snowboard yapıyor. İlk yarışına 15 yaşındayken girmiş ve dokuzuncu olmuş. Ama yılmamış.: "Bir sonraki yarışta üçüncü, bir sonrakinde ikinci, ondan sonra girdiğim bütün yarışlarda sakatlanmadıysam hep birinci oldum. Yarışırken iki kez sakatlandım. Ayak bileğim ve köprücük kemiğim kırıldı ama ameliyat olup yeniden kaymaya başladım." diyor.
    Çiçek Güney, milli takım sporcusu. Dört yıldır uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil ediyor. Bu yarışlarda 20-25'inci sıralarda yer aldığını söylüyor. Niye ilk onda yer alamadığının sebebini şöyle açıklıyor: "Bu dalda yarışan sporcular yılı dünyanın her yerinde kayarak geçiriyor. Eğer senede 200 günden aşağı kayıyorsanız ilk ona girmeniz hayal. Ben Türkiye'de en çok kayanlardan biriyim. Kaydığım günlerin sayısı toplasanız 70'i geçmez. Biz de 200 günümüzü dağda geçirebilirsek eğer o yarışçılarla rekabet edebiliriz"
    Çiçek Güney, bugünlerde ayrı bir heyecan yaşıyor. Çünkü Kayak Federasyonu tarafından 2014 Kış Olimpiyatları'nda Türkiye adına yarışacak sporcu olarak seçilmiş. Genç kayakçı olimpiyatlarda yarışan ilk snowboardcı unvanının da sahibi olacak. Bunun yanı sıra 2011'de, Erzurum'da gerçekleştirilecek Üniversiteler Arası Kış Oyunları'nda snowboardda sorumlu müdür olarak görev yapacak. Kış Oyunları'nda kendisi yaş sınırından dolayı yarışamıyor.
    Ekonomi okuyan ve okuldan başarıyla mezun olan Çiçek Güney'e niçin kendi alanında bir iş yapmadığını soruyorum. Cevabı şöyle oluyor: "Okuldan sonra annemin yanında dört yıl yatırım danışmanı olarak çalıştım. Ama snowboarddaki ve rallideki heyecan bambaşka. Ben sürati seviyorum, o adrenalini seviyorum. Aynı zamanda başardığımı görmek beni motive ediyor. Ayrıca bu sporları yapmanın bir limiti var. 35 yaşına kadar ancak yapabilirsiniz. O yüzden sporu tercih ettim. İlerleyen yıllarda diğer iş kollarına geçebilirim."
    Kıtalararası Ralliye katılan lk Türk ekip
    Çiçek Güney kasım ayıyla nisan arasını daha çok snowboardla geçiriyor. Nisandan sonra ise yoğun olarak motor sporlarıyla ilgileniyor. Bayanlarda Türkiye ralli şampiyonu Burcu Çetinkaya'nın son dört yıldır co-pilotluğunu yapıyor. Yılda yaklaşık 20 yarışa katılıyor. Güney, snowboard kadar rallide de birçok başarı kazandığını şöyle anlatıyor: "Burcu ile çok iyi bir ekibiz. Türkiye'de katıldığımız her yarışta derecemiz var. Bu yıl IRC adı verilen Kıtalarararası Ralli Şampiyonası'nda yarışacağız. Bugüne kadar bu yarışa katılan Türk ekip olmadı. Dünyada bunu yapan ilk kadın olacağız hem de ilk Türk ekip olacağız."
    Şampiyon snowboardcı, co-pilotluğa nasıl başladığını anlatırken Burcu Çetinkaya ile çocukluktan arkadaş olduklarını söylüyor. Yıllarca birlikte snowboard pistlerinde yarışmışlar. Ralliyi tercih eden Burcu Çetinkaya, Güneş'i co-pilotu olması için ikna etmiş: "Ralli ile snowboard sezonları çakışmıyordu. Aslında ben de Burcu gibi ralli yapmak istiyordum. Aileme danıştım. Annem de eskiden co-pilotluk yapmış. Hayır diyemedi." Yarış arabasının sürücü koltuğunda oturmak Çiçek'in hayallerinden biri. Şimdilik vakti olmadığı için ertelese de snowboardı bıraktıktan sonra pilotluğu deneyeceğini ifade ediyor. "Bunu Burcu'ya rakip olma adına değil, adrenalin ve sürat tutkusundan dolayı yapmak istiyorum." demeyi ihmal etmiyor.
    "Bu işlerden para kazanıyor musunuz?" sorumu gülümseyerek şöyle cevaplıyor: "Bundan üç yıl önce ralliden bir şey kazanamıyorduk. İkinci sene çok az kazandık. Geçen sene biraz arttı. Bu sene biraz daha arttı. Geçen yıl işi bıraktım, şirkette çalışırken daha çok kazanıyordum. Şirketi bırakıp ralliye başlamak benim için özveriydi. Bu sene karşılığını alacağız." Snowboarddan fazla bir maddi kazancı yok. Kayak Federasyonu, yurtdışı yarışlarından harcırah veriyor. Onun dışında kimi firmalar sponsor olarak masraflarını karşılıyor. Rallide en büyük destekçiler Redbul. Şahsuvaroğlu hem motor yarışlarında hem de snowboardda sponsorlarından biri. Yine Ağaoğlu, destekleyen firmalardan.

Çiçek Güney son olarak caddelerde sürat yaparak hem kendi hayatlarını hem başkalarının hayatlarını tehlikeye atanları pistlere davet ediyor.

Kaynak : Zaman Pazar

Çiçek Güney'in web sitesi
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  
    Konu pride tarafından (11-02-2010 Saat 16:57 ) değiştirilmiştir.
    Pride / ANKARA'81/ B Rh(+)
    Board : Rossignol Temptation
    Binding : Rossingol Hv 2000
    Boot : Rossignol Dusk W
    I kartutkusu

Standart Cevap: Snowboard denince Çiçek akla gelir

paylasim icin sagol pride

Genelde erkeklerin sahiplendiği sporlarda böyle başarılı bayanlar görmek beni gururlandırdı
    Ralli zaten vazgeçilmezim,yeni bir boarder olarak bu tarz kişileri örnek alıyorum kendime. Baravo diyorum
    I kartutkusu

Alıntı nitebore Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    paylasim icin sagol pride

Rica ederim Nite.Ablaya hayran kaldım yanlız....
    I kartutkusu

eheheh ben de co-pilot olacaktim, ama is teklifi gelince araya... kismet olmadi ama hakikaten takdir ettim, bordta bu saatten sonra zor da.. ralliye her zaman varim

Alıntı nitebore Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eheheh ben de co-pilot olacaktim, ama is teklifi gelince araya... kismet olmadi ama hakikaten takdir ettim, bordta bu saatten sonra zor da.. ralliye her zaman varim
    Ben de bende
    I kartutkusu

bu arada haber kaynağı da orjinal :D
    =-Mustafa Can-=
    A Rh(+)
    Burton Elite 154/Flow the Five/Flow the One/Red hi-fi audex

yanlış hatırlamıyorsam Burcu Çetinkaya da eski bir snowboardcu, Türkiye şampiyonlukları var, ikisine de bravo, işte kadınların gücü

haa bu arada snowboard deyince benim aklıma gelen çiçek başka
    ahan da bu da bizim çiçeğimiz :P abimin evladiyelik boardu
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  

Valla bir erkek olarak başarılı kadınları gördükçe gurur duydum. Nice Çiçek'ler nice Burcu'lar yetişir inşallah...

Bu yarışlar slalom yarışı veya hız yarışı mıdır nedir? Bu arada merak ettiğim freestyle kayan bayan boardçumuz, profesyonel veya amatör var mıdır acaba?
    Hayatta kalmak, haz alma duygusunun teşvik ettiği risk alma ve dikkatli davranma arasındaki ince çizgidir.

Farklı bir bakış açısı belki ama "İdeal Eş" budur
    Ski: Salomon XWing 7
    Boot: Fischer Soma Viron 95 flex
    Helmet: Red Trace Goggle: Giro Root Gloves: Burton Goretex

İlker A. --İZMİR-- Arh(+)
    One life live it... Ski Forever...

Sayfa 1/4 123 ... SonSon

Bu Konudaki Etiketler