KAYAKLI KOŞU
7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: KAYAKLI KOŞU

Standart KAYAKLI KOŞU

Herkese merhaba....!
    Uzn bir süredir bu siteye bakamıyordum ama hazır güzel bir haber almışken herkese bildireyim dedim.
    Herkese duyurulur; kayaklı koşu adına yepyeni bir web sitesi açılmıştır ,bu spor adına aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.
    Sitenin ismi:www.kayaklikosu.net, ilgileriniz için şimdiden çooooook teşekkür derim.herkese iyi günler.
    Bybye..........

Standart Ynt: slm herkese

Hayırlı olsun, güzel olmuş, en başarılı olduğumuz kış sporu branşına da bir site yakışırdı...

Standart KAYAKLI KOŞU

KAYAKLI KOŞU
    Kayaklı koşu veya kuzey disiplini kayak (İngilizce'de "cross-country" veya "Nordic"), her tür arazide ince, uzun kayaklarla yapılan, alp disiplindekinin aksine topuğun serbest olduğu, birden fazla kayak stilinin ortak adıdır.

Avantajları:
    Açık havanın tadına varmanın, doğanın gürültü patırtıdan uzak büyüleyici yüzünü görmenin, ruhu dinlendirmenin, en güzel ve en eğlenceli yöntemlerinden biridir.
    Eklemleri ve dizleri zorlamadan mükemmel aerobik egzersiz yapılabilir. Bütün kas gruplarını çalıştırır, kan basıncını düşürür. 80 kg'lık bir kişi bir saatte 800 kaloriye kadar yakabilir.
    Öğrenme süresi çok kısadır, bir iki ders ile hayatınız boyunca kayabilirsiniz.
    Malzemeleri (ister yeni, ister kiralık) alp disiplinine göre daha ekonomiktir. Ayrıca lift sırası beklemez, lift ücreti ödemezsiniz.
    Bir takım malzeme ile birden fazla kuzey stilini kayabilirsiniz.

Kayaklı Koşu Stilleri (Teknikleri)

Klasikİskandinavya'da yüzyıllar önce ulaşım için ince uzun kayakların kullanıldığı günlere dayanan bu eski stil normal yürüyüşün uzaltılmışını andırır. Kuzey stillerinin en kolay öğrenilen, en yaygın ve temel stilidir. İki çeşidi vardır:
    a) Pist İçi Tur: Ezilmiş veya kontrollü pistlerde klasik stilde kayılır.
    b) Pist Dışı Tur: Doğada, pist dışında, kontrolsüz arazilerde klasik stilde kayılır. Tırmanma ve yokuş aşağı kaymadan oluşan bölümler ile sık sık karşılaşılır.
    Paten
    Yarışçılar tarafından geliştirilen, buz pateni veya karada yapılan paten stiline benzer, en hızlı ve dinamik kuzey stilidir. Hem pistlerde hem de koşulların uygun olduğu arka arazilerde kayılabilir. Yeni başlayanlardan yarışçılara kadar büyük bir kesim tarafından severek ve artan bir şekilde ilgi görmektedir.

Telemark
    Yüzyıllar önce Norveç'in Telemark bölgesinde geliştirlen telemark, klasik stil ve özel bir dönüş tekniğini birleştirir. Dik ve bozuk arazilerde daha fazla uygulanır. Son yıllarda dünyada popüleritesi giderek artmaktadır.

Alpin Tur (Randonee)
    Kuzey stili ve Alp stili kayağın birleşiminden oluşur. Klasik stilde kayarken veya tırmanırken topuk serbesttir. Yokuş aşağı inişlerde topuklar özel bağlamalar sayesinde sabitleştirilir ve alp stili slalom dönüşlerle aşağı kayılır.

Standart Ynt: KAYAKLI KOŞU

guzel bilgiler snowstorm

bende kendi tecrubemi soyleyeyim. aslinda kayaktan cok anlamam 1 kere yaptim. cross country de 1 kere yaptim. cok zorlayici bir spor , gercekten insani asiri derecede fazla yoruyor
    ~~ Burton Dominant 156 ~~&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Meric Akbay<br />&nbsp; &nbsp; ~~ Burton Freestyle ~~&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Ankara<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; ~~ Vans Mantra ~~&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; 0 RH (+)

ben hiç denemeidm.
    ne o akdar gücüm var ne de dalak yeter buna..
    valla adamları ağızım açık seyrediyorum. bu kadar efora nasıl dayanaıyorlar hayret edici valla
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

dünyanın en zor sporlarından biri olarak kabul edilen komple bir spor dur
    kayağın anasıdır diyebiliriz
    özellikle clasik sitil le denendiğinde daha keyifli oluyor çünki bu sporun özü clasik stilde kaymaktır
    1500 mtreden başlayan yarışlar 80 yada 90 km lik yarışlara kadar bi sürü mesafede yarışmalar düzenlenir
    en çekişmeli yarışma ise olipiyatlar baz alındığında 4x10 km erkekler bayrak yarışıdır,olimpiyatlarda sonucu merakla beklenen ender yarışmalardandır ve en çekişmelisidir
    malesef ülkemizde yeteri kadar tanınmıyor oysaki en başarılı olduğumuz kayak branşı
    ama snowstorm un dediği gibi bir iki saatte öğrenmek çok zor
    iskandinavyadan çıkan bu spor sağlık açısından çok faydalı kayaklı koşu yapan bir sporcunun kalbi iki insanın kalbine eş değer güçlükte çalışır ve kayaklı koşu ismi olsada koşma diye bir şey yok aksine çok teknik bir spor dalı kayak tekniği sonucu %100 etkiliyor

Standart Cevap: KAYAKLI KOŞU

Ben gençliğimde lisanslı olarak yaptım bu sporu.. yarışlara girdim.. inanın çok zor bi spordur bu.. herşey gerektirir.. yaz idmanları falan yaparsınız.. yarışı 1 saat falan sürer ve o kadar zorlar ki sizi hayatı sorgulattırır size.. ben kimim burda ne işim var sevgi neydi sevgi emekti vs gibi.. aman diyim :D