arkadan çekişli arabalarda kar lastiği
Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: arkadan çekişli arabalarda kar lastiği

Standart arkadan çekişli arabalarda kar lastiği

Yıllardan beri 4x4 kullandıktan sonra bu yaz yeni C200 mercedes araba kullanmaya başladım. Araba AMG makyajlı oldugundan lastikler oldukca ince yanak ve geniş. Kışın gelmesiyle arabanın özellikle ıslak yokuşlardan cıkarken rezalet denecek kadar kötü olduğunu gördüm ayrıca yol ıslakken virajlarda araba cok kolay savruluyor hele bu son yagan karda araba düz yolda zor yerinden kalktı. Bu yeni arabanın bu kadar zayıf yol tutuşu oldugunu görmek çok şaşırtıcı. Şimdi bu arabaya kar lastiği taksam(aynı jant üzerine) sizce dağa cıkabilirmiyim? Arkadan çekişli arabalarda kar lastiği tecrübesi olan varmı? Ayrıca dağa cıkarken avantajlı olan önden çekişlilerse inerken avantajı olan arkadan çekişlilermidir sizce?
    MK.

Standart Cevap: arkadan çekişli arabalarda kar lastiği

Alıntı mehmetk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yıllardan beri 4x4 kullandıktan sonra bu yaz yeni C200 mercedes araba kullanmaya başladım. Araba AMG makyajlı oldugundan lastikler oldukca ince yanak ve geniş. Kışın gelmesiyle arabanın özellikle ıslak yokuşlardan cıkarken rezalet denecek kadar kötü olduğunu gördüm ayrıca yol ıslakken virajlarda araba cok kolay savruluyor hele bu son yagan karda araba düz yolda zor yerinden kalktı. Bu yeni arabanın bu kadar zayıf yol tutuşu oldugunu görmek çok şaşırtıcı. Şimdi bu arabaya kar lastiği taksam(aynı jant üzerine) sizce dağa cıkabilirmiyim? Arkadan çekişli arabalarda kar lastiği tecrübesi olan varmı? Ayrıca dağa cıkarken avantajlı olan önden çekişlilerse inerken avantajı olan arkadan çekişlilermidir sizce?
    Gerçekten bahhsettiğin model arabada bukadar sorun yaşamana şaşırdım dogrusu. Ama karlasiğini takarsan sorun kalmaz her tepeye çıkarsın. ( 4 lastiğindede olacak tabiki). arkadan iten arabalarn en buyuk sorunu ön lastiklern yolu tutmaması yavşta olsa virajlarda sıkıntı yaşaması oluyor kar üstünde. Bence çozum kar lastığı ne olur ne olmaz birde zincir :D

Oğuz Yılmaz // Bilgi Hunters # 53
    İstanbul Bilgi Üniversitesi

Araç 0 ise fabrikasyon lastikler genelde kalitesiz oluyor. İyi bir marka lastikle değiştirmenizi öneririm. Jant ebatlarınızın aracın 2000cc olmasından dolayı büyük bir ihtimalle 17" yada en fazla 18" olduğunu düşünüyorum. Aynı sorunu yaşayan bir kişi olarak bu ebatlarda kar lastikleri bulmanın zor olduğunu söyleyebilirim size bulunsada pahalı olabiliyor. (Adet 400 TL civarı)

Benim size tavsiyem aracın kataloğundan modeliniz için kullanılabilecek en küçük jantı bulup bu jantı temin etmeniz ve geniş yanaklı bir kar lastiğini bu jantlarda kullanmanızdır. Ben şahsen 19" jantlarımı çıkarıp 17" kar lastiklerini kullanmayı düşünüyorum. En mantıklı çözüm bu görünmekte. Zira aynı jantlara kar lastiği taksanız bile zincirlerin jantlara verdiği zararı göz önünde bulundurmak lazım.
    There must be some kind of way out of here

Ayrıca şu konuya da bakabilirsiniz :

http://www.kartutkusu.com/dag-kafete...r-lastigi.html

Alıntı mehmetk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...Ayrıca dağa cıkarken avantajlı olan önden çekişlilerse inerken avantajı olan arkadan çekişlilermidir sizce?
    arkadan çekişin inerken bir avantajı olacağını sanmıyorum.
    Hayatta kalmak, haz alma duygusunun teşvik ettiği risk alma ve dikkatli davranma arasındaki ince çizgidir.

Alıntı gokbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadan çekişin inerken bir avantajı olacağını sanmıyorum.
    Doğa arkadan itişlidir
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi    

standart lastiği yerine takılacak kar lastiği şehir içinde işinizi görür ancak dik yokuşlarda durursanız kalkmakta zorlanabilirsiniz... dağa çıkacaksanız lastik ölçü hesabını dikkate alarak tabanı daraltmanızı, haliyle yanağı yükseltmenizi ve jantı küçültmenizi tavsiye ederim... yine de kimi koşullarda yeterli gelmeyebilir... kar paleti de almanız iyi olacaktır... kullanımı pratiktir, zincire nazaran daha az zarar verecektir...

yokuş aşağı inişte de tercihim önden çekiş olur... eğer aracınızın arkasını gaz pedalıyla kontrol etmeye alışkın değilseniz savrulma esnasında arkadan itiş ile toparlamada sıkıntı yaşanabiliyor... elektronik yardımcı sistemlere pek güvenmiyorum...

Alıntı nuestra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğa arkadan itişlidir
    aha bi de kanguru koysaymış tam olurmuş...

yılan ne oluyo? paletli araç mı?

Alıntı oliver_han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ... elektronik yardımcı sistemlere pek güvenmiyorum...
    onlar da sana güvenmiyomuş...
    Hayatta kalmak, haz alma duygusunun teşvik ettiği risk alma ve dikkatli davranma arasındaki ince çizgidir.

Alıntı gokbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aha bi de kanguru koysaymış tam olurmuş...
    yılan ne oluyo? paletli araç mı?
    Kanguru da var gönderirim gülüm.
    Yılan genellikle derisi itibariyle döşeme oluyor. Bildinmi ??

Cevaplar için teşekkürler ancak sorumu tam olarak anlatamadım sanıyorum. Aslında öğrenmek isteğim arabamın şu anki lastik ölcüleri 245/40/17, ben bu ölçüleri hiç değiştirmeden(belki 225/45/17 olabilir) bir kar lastiği alsam dağa inip cıkabilirmiyim? yoksa tabiki bende biliyorum daha kalın yanak daha ince taban vs. karda daha iyi olacaktır. Hemen hemen havanın iyi olduğu herhafta sonu kayağa giden bir kartutkunu olarak zincir tak cıkar işinden pek hoşlanmıyorum. Sizde bilirsiniz hafta sonu kayağı zamanla yarış gibi biseydir ve her dakka önemlidir, ayrıca bu yeni arabayada pek zincir takma niyetim de yok. Bu araba cıkmaz derseniz o zaman dağ için başka bir araç bulucam artık napalım.

Ayrıca bir arkadaşımın da söylediği gibi bu ölcülerde lastikde bulamadım henüz. Arabanın fabrika cıkış lastiği pirelli ama lastikden cok buz pateni gibi bisey. Belkide pirelli yi suçlamamak lazım 245 genişlikte bir dört mevsim lastiğinden ıslak veya kar performansı beklemek doğru olmaz diye düşünüyorum çünkü yaz aylarındaki performansı çok iyi gelmişti bana.
    MK.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Bu Konudaki Etiketler