Kar lastiği takmak zorunlu olsun
Sayfa 1/10 123 ... SonSon
93 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kar lastiği takmak zorunlu olsun

Standart Kar lastiği takmak zorunlu olsun

Zincir yerine çivili 'kar' lastikleri kullanmak en iyisi olduğu söyleniyor.

Kar lastikleri kadar olmasa da kış lastikleri de yolda kalmanızı önleyebilir.

Kara kış yüzünü gösterdi. Kar yağışı Türkiye'yi tamamen etkisi altına aldı. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan sürücüler epey tedirgin. Bu tedirginliğin temelinde, araçların karda da yol alabilecek ekipmanlardan yoksun olması ve sürücülerin doğru sürüş teknikleri konusundaki bilgi-tecrübe eksikliği yatıyor. Bunları gidermek hiç de zor değil. Kanada, ABD'nin kuzey eyaletleri, İsveç, Norveç, Rusya, İngiltere, Almanya gibi birçok ülkede kışın hayatın önemli bir parçası haline gelen kara rağmen trafik bir şekilde akmaya devam ediyor. Üstelik tüm araçlar 4x4 değil. Türkiye'de de kar yağdığında paniklemeden yola devam edebilmek mümkün.

Kar denildiğinde nedense ilk akla gelen ekipman zincir oluyor. Sürücülerin neredeyse yarısı hayatında hiç zincir takmamış olsa da arabanın bagajında durması onlara güven veriyor. Ama zincirin kullanım alanı oldukça sınırlı. Çünkü zincir sadece yoğun birikmiş karda ya da oldukça eğimli yollarda kullanılabiliyor. Daha doğrusu kar küreme araçlarının ulaşmadığı yerler için de geçerli. Üstelik lastiğe takılması ve sökülmesi de bir o kadar zor. Kaba karın olmadığı bir yolda zincir takılı bir otomobille uzun süre yol almak kolay değil. Üstelik aracın süspansiyon sistemi, balans ayarı gibi yerler zarar görebiliyor.

Oysa otomobil ya da ticarî araçlar için kış lastiği kullanımı zincirden daha önemli. Hiçbir şekilde zincire gerek bırakmayan çivili 'kar' lastikleri de var. Kış lastiği ile karıştırmamak lazım. Bunlar sadece kar için geliştirildiğinden yılın önemli bir zamanında toprağın karla kaplı olduğu yerlerde kullanılıyor.

Kış lastiği içeriğinde bulunan silika benzeri maddeler sayesinde soğukta bile kolayca ısınarak yumuşak kalıp yola daha iyi tutunma sağlarken üzerinde bulunan farklı desenlerle suyu, karı çabuk boşaltır. Böylece kış lastiği sadece karda değil, sıcaklığın düştüğü kış aylarında da kullanılabilir. Hafif karlı ortamda, ıslak zeminde, soğuktan ötürü gizli buzlama yapmış asfalt yolda bu lastiklerle güvenle yol almak mümkün. Kış lastikleri kaygan zeminde normale göre yüzde 40-50 oranında daha iyi yol tutuş ve fren etkisi gösteriyor. Dünya lastik devi Michelin'in Türkiye sözcüsü Sertan Akçagöz, kış lastiğinin havanın 7 dereceden daha soğuk olduğu her durumda kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Kış lastiği kültürünün giderek yaygınlaşmaya başladığının altını çizen Akçagöz, Türkiye'de otomobillere takılan 100 lastikten 15'inin kış lastiği olduğunu söyledi. Özellikle 'kar yağacak' haberleri çıktığında ya da kar yağmaya başladığında insanların lastik bayilerine akın ettiğini belirten Akçagöz, birkaç yıl önce yaşanan yoğun kar yağışında bir günde sadece bir bayiye 300 müşteri geldiğini dile getirdi.

Karda ani hareket yapmayın

Karda tedirgin olmadan yol almak için öncelikle aracın buna hazır olması gerekiyor. Daha sonra karda otomobil kullanımının birkaç temel kurala dayandığını hatırlamalıyız. Düz yolda mümkün olan en düşük hızda gitmeli, asla ani fren, ani gaz gibi hareketler yapmamalıyız. Aksi takdirde ya patinaj başlar ya da araç arkadan öne yığılma eğilimi gösterir.

Yolun durumu ne olursa olsun sürücünün gözü hep gidilecek noktaya bakmalı. Direksiyonu ani sağ ya da sola çevirmeniz dönmeye başlamanıza yol açar. Ve genellikle bu dönme yol kenarında biter.

Özellikle arkadan itişli araçlarda araç direksiyon hareketlerine hemen tepki veremez. Ön tekerler kızaklamaya geçebilir. Bu yüzden daha yumuşak kullanmak gerekir.

Gerekmedikçe frenleyerek değil gaz keserek durmaya çalışın. Araç arkadan öne doğru kaymaya başladığında -ki ilk anda tepki vermezseniz kurtaramazsınız- direksiyonu aracın kaydığı yöne doğru çevirin.

Bu ters hareketi, aracın burnu düzelene kadar sürdürün. Araçla yan kaymaya başladığınızda da panikleyip frene sarılmayın, direksiyonu kullanarak toparlamaya çalışın.

Karda silecek suyuna donmayı önleyici deterjan gibi madde koyun. Kar yağdığında geceleri silecekleri yukarı kaldırarak cama yapışmamasını sağlayın. Bir bez yardımıyla cam ve aynalarınızı kar ve buzdan temizleyin.

Aracınızı eğimli olmayan bir yere park edin. Öndeki aracın izinden giderek patinaj riskini azaltabilirsiniz. Önünüzdeki araçla aranızdaki takip mesafesini karda normalin iki katına çıkarın.

Kaynak : Zaman
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  
    Pride / ANKARA'81/ B Rh(+)
    Board : Rossignol Temptation
    Binding : Rossingol Hv 2000
    Boot : Rossignol Dusk W
    I kartutkusu

Standart Cevap: Kar lastiği takmak zorunlu olsun

Merhaba ben hep dağa zincirle çıkmayı tercih ederdim aracım jeep grand cheeroke bu kış kar lastiği aldım 'micheline alpine' ama 'çivisiz' yanıma zincir almama gerek varmı uludağa çıkarken zorlanırmıyım? tşk
    Erdem Şaşmaz

Belmare Hotel**** - Kuşadası
    www.belmarehotel.com

Alıntı kHaiN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba ben hep dağa zincirle çıkmayı tercih ederdim aracım jeep grand cheeroke bu kış kar lastiği aldım 'micheline alpine' ama 'çivisiz' yanıma zincir almama gerek varmı uludağa çıkarken zorlanırmıyım? tşk
    Merhaba, ben Kartalkaya'ya gidiyorum hersene; Uludağ'a araç ile hiç gitmedim ancak şunu söyleyebilirim senelerdir yukarı çıkarken çok sıkı kar olur ve karlastikleri sayesinde hiç sorun yaşamadım. Sizin hele dört çekişli araçla bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.
    Cam gibi bir buzlanma olmadıkça çivi gerekli olmayacaktır. Zaten yazınızdan anladığım kadarı ile zinciriniz var ve kullanma konusunda tecrübelisiniz. Böyle ekstrem bir durumda zincir imdada yetişecektir. Yani yedekte zincir bulundurmakta her zaman fayda var.(Kar lastiği kullanmaya başladıktan sonra hiç zincir takma ihtiyacım olmadı ama hep zincir bulunduruyorum.. ne olur ne olmaz )
    Çivili karlastikleri karın 6 ay yerden kalkmadığı bölgelerde kullanışlı. Bizim ülkemizde ancak dağa çıkarken ve 5-10 gün bulunduğumuz bölgeye kar yağarsa kar görüyoruz. Yeni nesil kar olmadığında içe gömülen çivili lastikler de var ancak bunlar da uzun süreli asfalt kullanımında çivileri düşebiliyor.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu.
    İyi seyahatler ve iyi kayışlar.
    Konu Lotus tarafından (29-01-2010 Saat 03:39 ) değiştirilmiştir. Sebep: bilgi ekleme

Alıntı kHaiN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    latitude alpin aldınız herhalde... ??? herhangi bir sıkıntı yaşamadan her yere çıkarsınız... ola ki çıkamadınız (önünüzde 1.5mt kar birikti vs gibi abartılı bir durumda) düşük devir takviyesine geçer, yolu açarsınız... :001_smile:

her ihtimale karşı aracınızda 1 takım zincir veya kar paleti bulundurun... aracınızın özelliği gereği kar paleti adaptörlerini arka tekerlerklere takacaksınız... eğer zincir veya kar paleti kullanmanız gerekirse aracı durduracak ve direksiyonuzu düz hale getireceksiniz, daha sonra arkadan itiş moduna geçeceksiniz... arkadan itiş moduna geçtikten sonra paleti/zinciri takabilirsiniz... palet/zincir kullanırken kesinlikle 4 tekerlekten çekiş modlarından birisine geçmeyiniz...

Alıntı oliver_han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    latitude alpin aldınız herhalde... ??? herhangi bir sıkıntı yaşamadan her yere çıkarsınız... ola ki çıkamadınız (önünüzde 1.5mt kar birikti vs gibi abartılı bir durumda) düşük devir takviyesine geçer, yolu açarsınız... :001_smile:

her ihtimale karşı aracınızda 1 takım zincir veya kar paleti bulundurun... aracınızın özelliği gereği kar paleti adaptörlerini arka tekerlerklere takacaksınız... eğer zincir veya kar paleti kullanmanız gerekirse aracı durduracak ve direksiyonuzu düz hale getireceksiniz, daha sonra arkadan itiş moduna geçeceksiniz... arkadan itiş moduna geçtikten sonra paleti/zinciri takabilirsiniz... palet/zincir kullanırken kesinlikle 4 tekerlekten çekiş modlarından birisine geçmeyiniz...
    sen kahin misin?
    Hayatta kalmak, haz alma duygusunun teşvik ettiği risk alma ve dikkatli davranma arasındaki ince çizgidir.

Bugün yine kar lastiğinin inanılmaz faydasını gördüm.Tüm araç kullanan kartutkunlarına şiddetle kar lastiği kullanmalarını tavsiye ederim. Ama maalesef hala yollarda yazlık ;kabak lastiklerle ilerlemeye çalışan, zinciri, takozu olmayan gözünü karartıp yola çıkan ve sonu tarlalarda ve bariyerlerdee biten bir çok araç gördüm. En az 12 adet araç saydım ondan sonrasını da bıraktım. 4 tane KIŞ lastiği yada iyi bir zincir almayı fazla masraf olarak gören kazazedeler şimdi hem araçlarını günlerce kullanamayacak hemde binlerce lira masraf ödemek zorunda kalıcaklar çok yazık çook. :((((
    Batista Rules!

bu arada kar lastiği ile kış lastiğinin farkını bilen var mı?? ben de kumho kw 17 var, bu karlastiği midir, yoksa kış lastiğimi? lastiğin üzerinde S+M ibareleri vardı galiba
    Rossignol Sultan 156+

Alıntı Kutay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vakumlu lastik yani kar lastiği.
    aynen vakumlu lastik. geçekten faydasını ben de gördüm, geçenlerde ankaraya yağan karda keçi gibi gidiyordu.. tavsiye ederim herkese... sadece karda değil, normaldede arabanın arkasını virajlarda zor toplarken bunda frene basma ihticayı bile duymuyorum bazen..
    Rossignol Sultan 156+

Alıntı ozgurvecetin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu arada kar lastiği ile kış lastiğinin farkını bilen var mı?? ben de kumho kw 17 var, bu karlastiği midir, yoksa kış lastiğimi? lastiğin üzerinde S+M ibareleri vardı galiba
    her s+m lastik kar tipi değildir... kar tipi olanların ayrıca üzerinde üçgen şeklinde "kar" işareti yer alır... 4 mevsim veya kış tipi olup s+m ibaresi taşıyan lastiklerde var...

oda vakumlu lastik değilmiydi ben arbama lastik alırken çok düşünmüştün kw 17 mi alayım yoksa goodyear ultra grip +7 mi diye en sonunda googyear aldım 4 tane. biraz pahalı oldu ama en azından daha önceki arabamdaki kış lastiklerini de ondan almış çok memnun kalmıştım. şimdi kar falan hikaye buz omadığı muddetçe hiç bir yerde kalmıyorum.
    burton custom board / rossignol zenith 1 kayak
    burton custom bağlama / rossignol axium 100 bağlama
    flow the one lace ayak./ rossignol exalt x6 ayakkabı

Sayfa 1/10 123 ... SonSon

Bu Konudaki Etiketler