Snowboard Kayaktan Daha mı Tehlikelidir?
Sayfa 1/8 123 ... SonSon
78 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Snowboard Kayaktan Daha mı Tehlikelidir?

Standart Snowboard Kayaktan Daha mı Tehlikelidir?

bunu sıkça duyuyorum ama 3 yıldır board yapmama rağmen mantıklı bi açıklamayla karşılaşamadım. siz ne dersiniz? birde şu var... boardda sakatlanma olasılığı yüksek olan bölge bel ve omurilik midir?? ve birşey daha.. snowboard yaparken sırt çantası taşımak olası düşmelerde sakatlanma riskini azaltırmı???
    Konu shutter tarafından (16-01-2010 Saat 22:45 ) değiştirilmiştir.

Standart Cevap: snowboard kayaktan dahamı tehlikelidir?

board yaparken full koruma olmasında fayda vardır.
    Aslında boards kayaktan daha tehlikeli degildir ama boardun dogazı geregi , hoplaması zıplaması ve off pisti çoktur haliyle buda riskin artmasına neden olmaktadır

Ben 2 sporu da yaptım hangisi daha riskli bilmiyorum ama kendimi boardda düşsem bile daha güvende hissediyorum.. sanırım bacaklarımın kollarımın ayrı ayrı yerlere gitmemesinden dolayı..

bencede snowboard daha güvenli gibi geliyo. kayak yapmadığım için bilmiyorum ama düştüğü zaman insan daha bi toplu kalabiliyo. bel ve omurilik sakatlanması olaylarının board da daha fazla olduğu konusunda kararsızım. birde diğer konularda da bilgisi olan arkadaşlardan fikirlerini almak isterim.. çantalı kayma olayı yani,,

Snowboard'da koruma ekipmanları Outdoor sporlarda seçtiğimiz ekipmanlar aktiviteden aldığımız zevki ve güvenliğimizi çok etkiler. Bizler genelde eğlenirken güvenliği gözardı ederiz. Oysaki basit önlemlerle ve doğru ekipman seçimleriyle aslında pahabiçilmez olan vücudumuzu sakatlanmaktan koruyabiliriz.
    Docmeter ürünlerini birkaç arkadaş olarak birkaç senelik kullandık ve sonra Türkiye'de de kullanıcılara ulaştırılması gerektiği düşündük.
    Aşağıda ekpimanlarla ilgili bazı düşüncelerim var:

Korumalı eldiven mi yoksa eldivenden ayrı koruma ekipmanı mı iyidir?
    Flexmeter ürününü 3 yıldır kullanıyorum ve şimdi de ithal ediyoruz. Fransa'daki tedarikçi firmanın aktardığı bilgiler ve kendi kullanım tecrübem şöyle:

Önce tek koruma mı çift koruma mı konusu?

Tek koruma elin dışarı doğru fazlaca bükülmesini engeller, bileğin kırılacağı noktaya kadar esnemesine müsade eder ve daha fazla açılıp kırılmasını tehlikeli hizada kesin olarak durdurur. Yani çelik veya demir gibi rigid olup harketleri kısıtlamaz. Kendisi de spor yapan spor hekimleri tasarlamış ürünü. Genelde başlangıç seviyesini geçmiş kişilerce kullanılıyor. Rampadan atlayıp tepe üstü düşecek kadar kayanlar veya yarışmalara katılanlar da kullanıyor elbet.
    Çift koruma ise yeni başlayan veya önceden bileklerinde sorun yaşamış veya bilekleri hassas olan, veya benim gibi motor vs gibi olaylardan koruma takmaya alışmış ve fazladan korumadan sıkılmayanlar için uygun. Bu ürün elin iç tarafını da dışı gibi koruyor. Ayrıca bu ürün kaykay, paten vs gibi sporlarda da kullanılıyor yaz aylarında. Bizde pek yaygın degil ama yurtdışında kışın board yapan ekipler senenin devamında tekerlekli aletlerle kayıyorlar.

Eldivenli koruma ve eldivensiz koruma konusu:
    Bu aslında kişisel bir durum bence. Mesela bazılarımız güneş çıkınca üstünü çıkarıp kayacak kadar sıcak kanlı olabilir. Bu arkadaşlar eldivensiz koruma istiyorlar. Ya da eldiveni çıkarıp koruma takılıyken kolayca iş yapıp sonra takmak için istiyorlar. Ya da adamın eldiveni zaten var, sadece koruma alıp eski eldiveninin içine takmak istiyor korumayı mesela. Yani ekstra eldiven istemiyor.

Sorularınızı yöneltin, bilgim kadar anlatayım.
    Şeffaf olmak adına tedarikçimin sitesini vereyim:
    index

Faydası olursa şunları da okuyun isteseniz. ABD, JAPONYA, ALMANYA, İNGİLTERE ülke temsilcilerinin siteleri aşağıda.
    Dünya'dan birkaç örnek:
    flexmeter JAPAN
    Alps Gear Flexmeter Snowboarding and Action Sports Protection Gear
    Flexmeter
    Snowboard wrist guard and back protector, Flexmeter wrist guard and Spinemeter spineguard for snowboarders
    Snowboard HandgelenkSchutz und RckenProtektor Snowboarders, Skihelme Snowboardhelme Airsystem und Bleutooth
    docmeter.no

Sırt koruma:
    Motorda kullandığım ve ense altından neredeyse kuyruk sokumuna kadar olan uzun koruma kullanıyorum. (Motorcuların "turtle" dediklerinden) Snowboard'da omurilik-sırt bölgesi çok sık zedelenmiyor, ama varsa bence kesin takın. Olmadı bir sırt çantası ile kayın. Benim sert çerçeveli bisiklet çantam var onunla kayıyorum, içine yiyecek enerji vericek şeyler de koyuyorum, terleyince içimdeki bir kat giysiyi de atıyorum içine. Yani ben hem sırt koruma, hem de çanta takıyorum.

Dizler: Ben en ucuzundan içi sert sünger voleybolcu dizliklerinden aldım 6 yıl önce ilk başladığımda, çok güzel oluyor. Düşmesem bile durunca dizimin üstüne çökeceğimden rahat oluyor. Çok kaliteli ve pahalı olanları var ama ben bunu tercih etmiştim.

Kıçlık: Bana göre alacağınız ekipmanın esas amacı poponuzun üstüne düştüğünüzde arkanızı morarmaktan korumak degil, kuyruk sokumunuza gelecek darbeden korumak olmalıdır. Yani aslında bu ekipman popomuzu konforlu tutmak için değil, bizi ömür boyu feci sonuçları yaşamaktan korumak için giyilir. Kuyruk sokumunuzu sakatlarsanız düzelmesi çok zor olabiliyor, bilek kırılmasından bile kötü olabilir.

Kask bence kesin şart. Uzun zaman kasksız kaymama rağmen sonradan aldım ve gereksiz riske girdiğini hemen anladım.
    --------------------------

Onca risk içeren aktivite yapmama rağmen vücudumdaki tek kalıcı sakatlık sağ el bileğimdedir. Sebebi de snowboard öğrenirken buza elimin üstüne düşmemdir.

NOT: 24 Şubat - 1 Mart arası Sarıkamış da arkadaşlarımla kayıyor olacağım, dileyenle orada bir araya gelip sohbet eder kayarız. düşer düşer deneriz
    Mert Toraman
    http://www.merkezdukkan.com
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi       

Standart Cevap: Snowboard Kayaktan Daha mı Tehlikelidir?

bu tamamen ne kadar risk aldığınızla alakalı birşey. freestyle yapan boardçu ile freeride yapan arasında sakatlanma riski açısından bariz bir fark var. böyle düşününce daha iyi anlaşılıyor. efendi gibi kayan bir kayakçı ile 70 km/s hız yapan arasında da fark var. ama genel olarak SB daha riskli gibi görünüyor...
    Hayatta kalmak, haz alma duygusunun teşvik ettiği risk alma ve dikkatli davranma arasındaki ince çizgidir.

Alıntı Mert Toraman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Snowboard'da koruma ekipmanları Outdoor sporlarda seçtiğimiz ekipmanlar aktiviteden aldığımız zevki ve güvenliğimizi çok etkiler. Bizler genelde eğlenirken güvenliği gözardı ederiz. Oysaki basit önlemlerle ve doğru ekipman seçimleriyle aslında pahabiçilmez olan vücudumuzu sakatlanmaktan koruyabiliriz.
    Docmeter ürünlerini birkaç arkadaş olarak birkaç senelik kullandık ve sonra Türkiye'de de kullanıcılara ulaştırılması gerektiği düşündük.
    Aşağıda ekpimanlarla ilgili bazı düşüncelerim var:

Korumalı eldiven mi yoksa eldivenden ayrı koruma ekipmanı mı iyidir?
    güzel paylaşımdı..teşekkürler.
    Konu Gökbey tarafından (17-01-2010 Saat 02:20 ) değiştirilmiştir. Sebep: takı hatası

Aslında yaptıgın kayak yada snowboard da girdiğin riskede baglıdır. Board yapıp deli gibi ağaçların arasına dalıyor ve rampalara hayır diyemiyorsanız (bkz ben :P ) tabiki board kayaktan daha riskli .

Ama liftlerin altından bir sağ bir sol yapan ve hızda sınır tanımayan kayakçılarda görmüyor değilim. Bu durumda kayak daha riskli bir konuma geçebiliyor

Snowboard'ın extreme bir spor olduğunu da unutmayalım derim.
    Board yaparken aldığınız zevk ne kadar artıyorsa aldığınız risk de okadar artıyor demektir.

Alıntı CemKa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Snowboard'ın extreme bir spor olduğunu da unutmayalım derim.
    Board yaparken aldığınız zevk ne kadar artıyorsa aldığınız risk de okadar artıyor demektir.
    kesinlikle katılıyorum. snowboardda bilginiz kadar hatta ötesinde sizi etkileyen faktörler, bulunduğunuz arkadaş ortamı, o an dinlediğiniz müzik, denemekte olduğunuz hareketlerde üstüste başarılı olmanın verdiği haz, rampalarda aklınıza gelen yeni fikirler vs vs. keyif arttıkça, özgüven de artıyor. kimi zaman yapamayacağınız şeyleri dahi, o anda başarabileceğinizi düünmek isk ortamını yaratıyor. ama felsefesinde uç noktalarda keyif yaşamak olan sporların hepsinde olduğu gibi, denemek de bu sporun güzelliklerinden birisi
    =-Mustafa Can-=
    A Rh(+)
    Burton Elite 154/Flow the Five/Flow the One/Red hi-fi audex

Sayfa 1/8 123 ... SonSon

Bu Konudaki Etiketler