çarpışmalara karşı ne yapmalı?
Sayfa 1/6 123 ... SonSon
51 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: çarpışmalara karşı ne yapmalı?

Standart çarpışmalara karşı ne yapmalı?

Normalde pistte arkadan gelen önündekilerin hızına ve yönüne göre kendi hızını ve yönünü ayarlamalı. Fakat bundan birçok kişinin haberi yok. Öyle ki adam 1 metre yanından son hızla geçip, çarpışma riski yaratıp sonra da kendisi hatalı değilmiş gibi ters ters bakabiliyor.
    Sonuçta pistte slalomla ilerlemek durumundasınız ve arkadan gelen kişi önündekinin her an sağa-sola salınım yapabileceğini bilip yanından geçerken belli bir hata payı bırakmalı. İnsanlar bu olayı trafik gibi düşünüyorlar ve önündeki kendilerinin geçeceği yöne doğru döndüğünde sanki trafikte üstüne kırmışsın gibi algılıyor. Ama birşeyi atlıyorlar, kayarken dikiz aynamız yok.

Ben kendi adıma güvenliği en ön planda tuttuğum için kayarken 10-15 saniyede bir omzumun üstünden arkama bakarım (motordaki hayat kurtaran bakış gibi), dengesiz gelen birini görürsem durur beklerim. Ama aslında buna gerek kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Herkese bu bilinci yaymalıyız. Bunu buralarda yazarak, birbirimize hatırlatarak, kayak pistlerindeki tabelalara "Kayak tehlikeli bir spordur" vs. gibi zaten bildiğimiz anlamsız yazılar yerine bunu insanların gözüne sokacak şekilde yazarak ve benzeri yollarla yapabiliriz.
    Sağlığın ve güvenliğin hayattaki herşeyden daha önemli olduğu fikrine katılan herkesten yorum ve destek bekliyorum. Teşekkürler.
    live to snowboard, snowboard to live :p<br />Erman - Ankara

Standart Cevap: çarpışmalara karşı ne yapmalı?

Aynı zamanda bu forumu okuyan tüm otel ve pist yetkililerine sesleniyorum, İnsanları bu kuralın varlığından ve öneminden haberdar edecek tabela ve uyarılar hazırlarsanız, insanların güvenliğini sağlamak adına basit ama çok önemli bir adım atmış olursunuz.
    live to snowboard, snowboard to live :p<br />Erman - Ankara

Eğer arkadan gelen bizsek, sorumluluk bizdedir bana göre. Öndeki insanın neler yapabileceğini tahmin edip ona göre en doğru yerden geçmemiz lazım. baktım ki yarım metre yanımdan hızla geçti birisi, hızlanır yetişir aynısını ona yaparım it dalaşı gibi

pistte insanlara yaklaştıkça hızımızı azaltarak onları geçmeliyiz. ben öndekine sağdayım veya soldayım diye bağırırım. arkamdan gelen sesleri dinler ve gerektikçe dönüp bakarak olası bir çarpışmadan kendimi kollamaya çalışırım. Kimseye gerekmedikçe fazla sokulmam. Acemileri ve çocukları geçerken hızımı onlara eşitlerim. Herkesin kayarken dikkatli olmasını öneriyorum. O bunu yaptı ben de böyle yapayım demek bize birşey kazandırmaz.
    Hayatta kalmak, haz alma duygusunun teşvik ettiği risk alma ve dikkatli davranma arasındaki ince çizgidir.

Alıntı scarecrow Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer arkadan gelen bizsek, sorumluluk bizdedir bana göre. Öndeki insanın neler yapabileceğini tahmin edip ona göre en doğru yerden geçmemiz lazım. baktım ki yarım metre yanımdan hızla geçti birisi, hızlanır yetişir aynısını ona yaparım it dalaşı gibi
    Walla arkadan çarpan yüzde yüz suçludur kardeş... Trafikte bile öle :D
    DİKKAT ISIRIRIM

B Rh (-) / Kükürtlü / BURSA
    U Can See Me When I pass U!...
    BMW K1200R....

Thumbs up Cevap: çarpışmalara karşı ne yapmalı?

Erman, bu konuyu irdelemen iyi olmus. Birkac yerde de benzer konular bulmustum. scarecrow'a katiliyorum. Arkamiza bakmamiz kendimiz/baskalari icin cok daha tehlikeli. Kayak kodunda da belirtildigi gibi oncelikle ondekinin gecise hakki var. Bizim bir sekilde durmamiz ve ondekinin dikiz aynasi olmadigini bilmemiz gerekiyor.

En cok tuttugum ve daha basit yazilmis kayakci kurallari:

Skier Responsibility Code

Turkcesi (ceviri hatalari olabilir):
    • Hep kontrolunuzu korumali, durabilmeli ve onunuze cikacak baskalarini ve nesneleri sakinabilmelisiniz.
    • Onunuzdekilerin gecme ustunlugu vardir. Onlari sakinmak sizin sorumlulugunuzdur.
    • Pistin bir bolumunu kapayacak ya da yukaridan gorunmeyecek bir sekilde durmamalisiniz.
    • Piste giris ya da durduktan sonra baslamadan once yukari bakip baskalarina yol vermelisiniz.
    • Kayak ekipmanlarinin kendiliginden kacmamasi icin gerekli donatimlari kullanmalisiniz.
    • Isaretlemelere ve uyarilara uymalisiniz. Kapali alan ve pistlere girmemelisiniz.
    • Lift/teleferik/tasiyiciya binmeden once, giris/yukleme, binme ve cikis bilgisine sahip olmalisiniz.
    International Ski Federation (FIS) Safe Skiing code:

Piste Craft - FIS Ski code

Turkcesi (ceviri hatalari olabilir):

BASKALARINA SAYGI - Baskalarini tehlikeye atacak sekilde davranmamalisiniz.
    KAYMA VE HIZ DENETIMI - Kendi kontrolunuzu yitirmeyip, baska kayakcilarin pistteki yogunlugunu, kar, pist ve hava kosullarini dikkate alarak hizinizi denetim altinda tutmalisiniz.
    YON SECIMI- Onunuzdekileri tehlikeye atmayacak sekilde kendi yonunuzu secmelisiniz.
    GECMELER - Onunuzdekilerin bilincli ya da bilincsiz hareket yapacaklarini dikkate alarak yeterince yer birakip gecin.
    GIRIS VE BASLAMA - Isaretli bir piste girerken ya da durduktan sonra tekrar kaymaya baslamadan once on ve arkaniza bakarak baskalarini tehlikeya atmayacaginizdan emin olun.
    DURMAK - Mutlaka gerek olmadigi surece dar ve gorunurlugun az oldugu pist bolumlerinde durmaktan kacinin
    YURUYEREK CIKMAK VEYA INMEK -Yuruyerek cikmak veya inmek gerektiginde pistin kenarinda olmalisiniz.
    SINYAL VE ISARETLEMELERE SAYGI -Butun sinyal ve isaretlemelere uymali/saygili olmalisiniz.
    ASSISTANCE - If an accident occurs, every skier is duty bound to assist.
    KIMLIK BILGILENDIRME - Kaza sonrasi, siz sebep olun ya da olmayin, kaza geciren ve kazayi goren her kayakci kimlik bilgilerini karsi tarafa vermelidir.

Umarim birilerinin yararina dokunur.
    Konu yenikartahtasi tarafından (17-01-2010 Saat 01:41 ) değiştirilmiştir.

Alıntı kartahtasi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BASKALARINA SAYGI -
    KAYMA VE HIZ DENETIMI
    YON SECIMI-
    GECMELER -
    GIRIS VE BASLAMA -
    DURMAK -
    YURUYEREK CIKMAK VEYA INMEK -
    SINYAL VE ISARETLEMELERE SAYGI
    ASSISTANCE - Bir kazanın olduğu yerde, her kayakçı yardım etmekten sorumludur.
    KIMLIK BILGILENDIRME
    Umarim birilerinin yararina dokunur.
    ellerine sağlık, çok güzel bir paylaşım olmuş. arkadan çarpmak elbette ki hatalı gözüküyor. ancak öyle durumlar oluyor ki, arkadan da olsa çarpmamak imkansızlaşıyor. şöyle ki:

*önünüzdekinin bir anda yavaşlaması,

*aniden yön değiştirmesi yada slalom yaparken bir anda beklemediğiniz tarafa yönelmesi (ne kadar pay bırakırsanız bırakın, çarpışmanın kaçınılmaz olması),

*sutre gerisinde kalan, (hemen önünüzdeki tepe ardında kalan) yerlerde, pistin alakasız yerlerinde, ortasında, yada atlama rampası olan yerlerin dibinde oturan kayakçı/boardcuların konumu, illa ki bir kaza olacak dedirtiyor.

*bir de, etrafındakilerle bir olma hissiyatıyla, hevesle girilen ama mevcut seviyenizin üstü pistlerde, sürekli düşen kişi, hem kendi sağlığı hem de pistte kaymakta ve geriden gelmekte olan kişiler için oldukça riskli.
    =-Mustafa Can-=
    A Rh(+)
    Burton Elite 154/Flow the Five/Flow the One/Red hi-fi audex

kayarken dış ortamdaki sesleri duymamızı engelleyecek şekilde yüksek sesle müzik dinlemek de sakıncalı, ben kayarken zaten arkadan gelenin süratini, dengeli mi dengesiz mi olduğunu kayaklarının/boardunun çıkardığı sesten anlayıp gerekirse başımı arkaya çevirip arkamdan geleni kontrol ediyor ve mümkünce uzaklaşmaya çalışıyorum ya da dar bir pistte birini geçeceksem sesleniyorum ama son ses mp3 dinleyen biri ne ikazı duyar ne birşeyi, Japonya'da yaşayan bir arkadaşım bahsetmişti orada board yaparken müzik dinlemek yasakmış, pek de mantıksız sayılmaz bence...

bence ilk olrak acemi ile profesyonel sürücüleri birbirinden ayırmalı. acemi sürücüler için bol kormalıklı ayrı bölmelr oluşturulmalı ve mutlaka bir ilk yardım ekibi bulunmalı
    burton custom board / rossignol zenith 1 kayak
    burton custom bağlama / rossignol axium 100 bağlama
    flow the one lace ayak./ rossignol exalt x6 ayakkabı

Ziyaretçi

Alıntı daos009 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence ilk olrak acemi ile profesyonel sürücüleri birbirinden ayırmalı. acemi sürücüler için bol kormalıklı ayrı bölmelr oluşturulmalı ve mutlaka bir ilk yardım ekibi bulunmalı
    ayrımı kim yapacak:D

Sayfa 1/6 123 ... SonSon

Bu Konudaki Etiketler