A'dan Z'ye kayak yapmanın püf noktaları
Sayfa 1/6 123 ... SonSon
59 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: A'dan Z'ye kayak yapmanın püf noktaları

Standart A'dan Z'ye kayak yapmanın püf noktaları

arkadaşlar 2 yıldır profesyonel olmasamda kayak yapıyorum.son günlerde boarda geçmeyi düşündüm.fakat kayak yapmayı tam anlamıyla öğrenmeden önyargılı davranıp boarda geçmek bana pek mantıklı gelmedi.siz değerli kar tutkunlarından kayak yapmanın püf noktalarını,hem yeni başlayanlar,hem de bu sporu geliştirmek isteyenlerin faydalanabilmesi için kısaca belirtmenizi rica etsem çok şey istemiş olur muyum
    farklı bir başlıkta snowboardun başlangıçtan itibaren bellli püf noktalarının yazılı olarak açıklandığını okudum ve bence çok ta güzel olmuş aynı şeyi kayak için de yapsak çok faydalı olacağına inanıyorum şimdiden ilgilenen arkadaşlara ilgilerinden dolayı teşekkürler...
    impossible is nothing!

Standart Cevap: a'dan z'ye kayak yapmanın püf noktaları

Alıntı lostboy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar 2 yıldır profesyonel olmasamda kayak yapıyorum.son günlerde boarda geçmeyi düşündüm.fakat kayak yapmayı tam anlamıyla öğrenmeden önyargılı davranıp boarda geçmek bana pek mantıklı gelmedi.siz değerli kar tutkunlarından kayak yapmanın püf noktalarını,hem yeni başlayanlar,hem de bu sporu geliştirmek isteyenlerin faydalanabilmesi için kısaca belirtmenizi rica etsem çok şey istemiş olur muyum
    farklı bir başlıkta snowboardun başlangıçtan itibaren bellli püf noktalarının yazılı olarak açıklandığını okudum ve bence çok ta güzel olmuş aynı şeyi kayak için de yapsak çok faydalı olacağına inanıyorum şimdiden ilgilenen arkadaşlara ilgilerinden dolayı teşekkürler...
    kayak yapmak board yapmanın ön şartı değildir. ben layıkıyla kayak yapıyorum demek için şu kadar süre geçmelidir diye bir kaide de yok. 2 yıldır kayak yapıyorsan bence olayı kapmışsın demektir. ama 2 yılda 5 kere kaydım dersen o farklı tabi. kayak hakkında bir fikir sahibi olduğuna göre bence boardu bir dene. ondan sonra hangisinde ilerlemek istediğine karar ver...
    Hayatta kalmak, haz alma duygusunun teşvik ettiği risk alma ve dikkatli davranma arasındaki ince çizgidir.

Alıntı gokbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kayak yapmak board yapmanın ön şartı değildir. ben layıkıyla kayak yapıyorum demek için şu kadar süre geçmelidir diye bir kaide de yok. 2 yıldır kayak yapıyorsan bence olayı kapmışsın demektir. ama 2 yılda 5 kere kaydım dersen o farklı tabi. kayak hakkında bir fikir sahibi olduğuna göre bence boardu bir dene. ondan sonra hangisinde ilerlemek istediğine karar ver...
    kayak yapmanın püf noktalarına ilişkin 1-2 şey yaz da tam olsun... :P

Erzurum Beyi Baki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

eminim benden cok daha iyi bilenler vardir. Madem kimse cewap vermemis. Bence ben bu isi yapiyorum demenin ilk sarti slalomu yaptiktan sonra ustteki kayagi digerinin yanina sorunsuz alma ve tam paralel hale getirebilme. Gordugum kadariyla en cok zorlanilan konu bu.

Ziyaretçi

Alıntı Baki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eminim benden cok daha iyi bilenler vardir. Madem kimse cewap vermemis. Bence ben bu isi yapiyorum demenin ilk sarti slalomu yaptiktan sonra ustteki kayagi digerinin yanina sorunsuz alma ve tam paralel hale getirebilme. Gordugum kadariyla en cok zorlanilan konu bu.
    tam paralelden ne anlamalıyız Baki? biri bana artık kayaklar bitişik kayma devri sona erdi..artık slalomlarda da iki kayak arası 20 cm kadar açıklık var ..gibi bir şeyler söylemişti..hatta gözlemlediğim kadarıyla da doğru gibi geldi..eski kayakçıların kayakları birbirine daha yakınken şimdikiler daha açık kayıyorlar sanki??

Alıntı bkaan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tam paralelden ne anlamalıyız Baki? biri bana artık kayaklar bitişik kayma devri sona erdi..artık slalomlarda da iki kayak arası 20 cm kadar açıklık var ..gibi bir şeyler söylemişti..hatta gözlemlediğim kadarıyla da doğru gibi geldi..eski kayakçıların kayakları birbirine daha yakınken şimdikiler daha açık kayıyorlar sanki??
    kenar ölçülerinin değişmesiyle birlikte artık ayakları bitiştirmeye gerek yok... hoş ölçüler sebebiyle tam bitişmez de zaten... :001_smile:

Erzurum Beyi Baki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı bkaan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bana ogretenler ve tenkit edenler hep daha paralel kaymam yonundeydi. Birde kayaklar ne kadar paralel ve birbirine yakinsa slalomu gelistirme olanagi daha cok artar ve daha estetik bi goruntu olusur.
    Tabi bana ogretenler 30 40 senelik kayakcilar. Yeni sistemi yetersiz goruyor olabilirler. Ama bu sistem daha cok hosuma gidiyor.

paralel kaymada bence illa kayaklar bitişik olmalı diye bir kural koymamalıyız. tam carving kayarken (kaymaya çalışırken) mesela kayakları bitiştiremezsiniz. o yüzden kişi nasıl rahat ediyorsa öyle kaymalıdır bence. ama tabiki kar sapanından kurtulmak lazım.

bence kayaktaki en önemli nokta ağırlık merkezinin doğru ayarlanması. kaval kemiklerinin ayakkabının ön kısmına değmesi (dizler çok hafif öne kırık) ve ağırlık merkezinin kayağın ortasına veya önüne doğru verilmesi ile birçok sıkıntı çözülmüş olur

Ziyaretçi

ılgaz da ted koleji öğrencilerini izlemiştim..hem çok süratli hem çok estetik hem de dediğim gibi kayaklar arası 20 cm açıklıkla kayıyorlardı..ama zigana da 55 yaşında çok tecrübeli bir kayakçı , resmen bitişik kayıyordu..aslında bu farklılık genç olanın carving kayıyor olması mıdır?

Naçizane kendi görüşüm şöyle:
    Öncelikle şuna karar vermen lazım..Kayağı bir spor olarak görüp kaidelerini tam olarak öğrenmek mi? Yoksa işin geyiğine kaçıp biraz kayak biraz bord yapmak mı istiyorsun ona karar vermen lazım...
    Eğer kayağı ciddiye alıp öğrenmek istiyorsan bir piramide tırmandığını düşünmelisin...Piramidin tabanında kar sapanı yer alırken bizim koşullarımızda tepede carving (veya büyük slalom) yer alır..Her yeni öğrendiğin bir basamak yukarı çıkmanı sağlar.
    İşin püf noktasına gelince öncelikle o anki seviyene uygun ekipman, bu işi iyi bilen biriyle iletişim halinde olman ve imkanlar ölçüsünde olabildiğince fazla pratik yapman lazım ( pek püf olmadı galiba).
    Dünyada iki farklı insan var, bilmek isteyenler ve inanmak isteyenler.

Friedrich Nietzsche

Sayfa 1/6 123 ... SonSon

Bu Konudaki Etiketler