Erciyes'te Kar Motoru Terörü
Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Erciyes'te Kar Motoru Terörü

Standart Erciyes'te Kar Motoru Terörü

Bir Diğer Siteden Alıntıdır. Okuyunca Tüylerim ürperdi, sinirimden ne yapacağımı bilemedim sizlerle paylaşmak istedim

-----
    Bugün maalesef üzücü bir kaza yaşandı. Pistte kaymakta olan bir üyemize kar motoru
    çarparak bacağının kırılmasına sebep oldu ve arkasına bile bakmadan kaçtı! Kimin çarptığı
    kesinleşmediği için açıklamak doğru olmaz ama olay doğrulanınca açıklanırsa emin olun çok
    şaşıracaksınız! Yaralı arkadaşımız kar motoruyla aşağı indirildi ve ambulansla en yakın
    hastaneye gönderildi. Kendisine çok geçmiş olsun.

Her dağda kar motoru gördük ama Erciyes'te bu olay tam bir rezalete dönüşmüş durumda.
    Pistlerde dolaşmak üzere, ilk kez kar motoruna binecek(dikkat edin ilk kez kullanacak değil,
    ilk kez binecek kişilere) kar motoru emanet ediliyor. Zaten kar sıkıntısı nedeniyle iyice
    daralan kayma alanında kar motorları cirit atıyor. Geçen yıl Kartalkaya'da yaşanan kaza
    daha dün gibi aklımızda. Böyle rezalet, böyle bir kayak merkezi işletmeciliği olamaz. Burada
    sorumlu şahıslar değil, bu tip işletmelere izin veren yetkili mercii. Döner dönmez ilgili yerlere
    konuyu aktaracağız. Bu noktada sizlerden ve özellikle Kayseri'li arkadaşlarımızdan yardım ve
    destek bekliyoruz.
    -------------

Arkadaşlar malesef Erciyes TARTIŞMASIZ kayak merkezleri içerisinde işletmecilik ve güvenlik tedbirleri açısından en kötü durumda ve en fazla tartışılan kayak merkezi konumunda, (Söylediğimi idaalı bulanlar itiraz etmeden önce sitedeki Kayak merkezleri başlığını tarasınlar)

Bilinçli kişiler olarak, kar motoru, etrafındakileri riske atacak şekilde kayan sorumsuz bazı klüp sporcuları, pistte yaya dolaşanlar yada kiraladıkları kızaklarla piste kayanlar hakkında birşeyler yapmadığımız sürece hiç birşeyin değişmeyeceği aşikar. Sağda solda duyduğumuz, yada okuduğumuz talihsiz bir haberin konusu olmadan önce sizlerinde elinden geleni yapmasını rica ediyorum.

Ben kendi adıma şikayetlerimi, belediye, valilik, Gençlik Spor Müdürlüğü ve kayak federasyonuna ileterek başladım, (İsteyenler için ilgili kurumların web sitelerinde iletişim bilgileri mevcut)

Standart Cevap: Erciyes'te Kar Motoru Terörü

haklısın dostum şu kızakla kayanlara bir türlü çözüm bulamadılar.. kar motorları ve onları kullananlar zaten tamamen katil gibi geziyorlar.. daha geçen hafta yada ondan önceki hafta arkadaşıma söylemiştim.. kesin birine çarpar bunlar, pistin ortasından yardırıp yardırıp gidiyolar diye.. olacağı buydu.. kayseri erciyes amatör ve eğitimsiz kişilerin elinde sanırım.. diğer işletmeler nasıldır bilmiyorum ama bu kadar başarısız olduklarını sanmıyorum.. sadece alarak bu iş yürütülmez.. önce hizmet vereceksin ki sonra para alacaksın ama şimdiden fahiş fiyatlarla skipass kullanıyoruz.. bu eleştirilerim kimseyi kırmak yada afişe etmek için değil.. erciyeside bi avrupa kayak merkezi haline getirmek için bi an önce çalışmalara başlanması için.. umarım biraz etkisi olurda biraz da olsa bi düzelme olur..
    Alırsın Board Olursun Lord :D

Aslına bakarsanız yazacaklarım birazda itiraf niteliginde olucak. daha önceden eleştiren bazı arkadaşlara kızıyordum yanı biraz daha uslubu yumuşatalım diye düşünüyordum.

amaaçıkçası uslubuı yumuşatmakla bu iş olacak gibi degil. işletmecilerin varolan tek düşüncesi para bu konuda haklısınız. içinde vardır bu şekilde düşünmeyen bir kaç kiş iistisna olabilir.

ehliyetsiz bilinçsiz ve görgüsüz insanların elinde tesis. birisi devletin çiftligi, digeri kayserinin tam yerlisi bir paragözün elinde. digeri kendini iş bilir sanan amatörlerin elinde. vs.vs.vs anlatacak çok şey var fakat. çözüm malesef yok.

ama umut verici gelişmelerde yok degil
    GSM ye ait tesisin kayak federasyonuna devredilmesi durumu var. belediyenın bu yılki başlatacagı çalışmalarla biraz olsun degişiklik ve bazı şeylerin gelişmesi mümklün.

mevcutta bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantıgıyla işler yürüyor.

bakalım ne kadar daha yurur nereye kadar daha yurur... zaman göstericek. ama bu şekilde gitmeyecegi kesin.
    ERCİYES 7/24 CANLI YAYINDA SİZİNLE
    75. YIL ERCİYES TELESKİ
    www.erciyesteleski.com

Çarpıp yaraladığı kayakçıyı dağın başında, karların üzerinde bırakıp arkasına bakmadan kaçmak eminim tam da yakışmıştır o insanın karakterine...
    Ben Erciyes'e hiç gitmedim. Gitmeyi de düşünmüyorum. Ama bu magandalık o yöreye özgü bir durum değil. Geçen sene de Kartalkaya'da yine bir kar motoru çarpması sonucu, genç bir snowboardcunun bacağı çok ciddi yaralanmıştı. Gerçi oradaki kazada fail nedense kaçmamıştı.
    Bu ülkede her yıl maganda kuşunu ile ölen onlarca çocuk var. Biz burda neyi tartışıyoruz ki...
    0 RH + ( İstanbul )

''Some people bind their snowboards to their feet, while others bind them to their souls.''

Alıntı Bombadillo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çarpıp yaraladığı kayakçıyı dağın başında, karların üzerinde bırakıp arkasına bakmadan kaçmak eminim tam da yakışmıştır o insanın karakterine...
    Ben Erciyes'e hiç gitmedim. Gitmeyi de düşünmüyorum. Ama bu magandalık o yöreye özgü bir durum değil. Geçen sene de Kartalkaya'da yine bir kar motoru çarpması sonucu, genç bir snowboardcunun bacağı çok ciddi yaralanmıştı. Gerçi oradaki kazada fail nedense kaçmamıştı.
    Bu ülkede her yıl maganda kuşunu ile ölen onlarca çocuk var. Biz burda neyi tartışıyoruz ki...

kar motoru ıle çarpan ne yazıkkı jandarmanın kurtarma içn kullandıgı jetskı,,, lutfen bu ayrıntıyı atlamayın,, eger ozel sektorden bırı çarpmış olsaydı adamı hemen içer alırlardı,, yapılan yanlışların yanın da dogrularıda gözardı etmeyınız,, buyuk geçmiş olsun

Jandarma ya da bir başkası, her kim olursa olsun çarpıp kaçmış insan müsfeddesi, çocuğun ameliyatı saatler sürmüş, bacak 6 yerinden kırık, tendonlar kopmuş, en az 6 ayda iyileşecek belki de tam eskisi gibi olamayacak bacağı...O jandarmayı (oysa eğer) bulmak ve cezalandırmak lazım değil mi?

Gerçekten çok sorumsuzca kullanılıyor yalnız o kar motorları ... Sadece Erciyes'te değil tüm kayak merkezlerinin en büyük sorunlarından biri bence bu !!!
    FaTeJuNioR / Fatih YÜKSEL

13.05.1985 B Rh+ SnowBoarder

Alıntı ayla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Jandarma ya da bir başkası, her kim olursa olsun çarpıp kaçmış insan müsfeddesi, çocuğun ameliyatı saatler sürmüş, bacak 6 yerinden kırık, tendonlar kopmuş, en az 6 ayda iyileşecek belki de tam eskisi gibi olamayacak bacağı...O jandarmayı (oysa eğer) bulmak ve cezalandırmak lazım değil mi?
    kesınlıkle ana pistlerde yasaklamak lazım bu işi, ayrı bır pist tahsıs edılmelı yada tamamen ayrı bır parkur oluşturulmalı, jandarma yada bir başkası olması onun ınsanlık dışı bu yaklaşımını elbbette farklı kılmaz ,, mutlaka şikayet edilip, cezalandırılması lazımm,,

Ben kültür ve turizm bakanı olsam, ya da gençlik ve spor bakanı olsam ....TV lerde görrmeye alıştığımız; kışın zorlu şartlarında karlar arasında yol kapandığı için hastahaneye ulaşamayan yöre halkının ızdırabının yansıması olan görüntüleri, dünya kış turiziminde söz sahibi olmaya başlamış, LÜX standartlar ve tesislere sahip bir ülkenin, kış turizmi sektöründe hizmet veren, eğitim seviyesi yükselmiş yöre halkı manzaralarına çevirmeye çalışırdım...Herşeyin başı yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiş standartlar, ve onların, insan faktörünün en az olduğu otomasyon ağırlıklı denetimi...Tıpkı trafikte radar uygulaması gibi..Radar seni kaydederse rüşvette versen de silinemiyor...Sert kurallar koyup pistlere de mobesa türünden kameralar yerleştiricen, ya da teleski ve veya telesiyejlerde belirli standartlar olacak, kapasiteye göre kullanılacak motor, halat ...Hava şartları ve ona göre kapasite kullanım endeksi vs...Bu koskoca tesisler madlen çikolata değil ki merdiven altı üretim olsun...Koskoca tesisler...Kurallar koyup aşağıdan yukarıya kadar sorumluları netleştirip denetlersen...en azından bu türden kazalarda veya her türlü sorunda hem cezalar, hem de mağdurların maddi manevi tazminat hakları açısından çözüm olur...Arkadaşıma geçmiş olsun...Eğer jandarma çarptıysa kime tutanak tutturucan da jandarma ve devlet aleyhinde dava açıcan...Zor durum tabii...ama direk savcılığa doktor raporu ve tanık ifadeleriyle beraber başvuru yapsa mağduriyetinin tazmini için bir yol açmış olur sanırsam...

Ben Jardarma Motoru olduğuna pek inanmak istemiyorum çünkü vurup kaçacağını hiç sanmıyorum.. ama vurup kaçtıysada yani eğer jandarmaysa da cezası daha çabuk verilir.. bu tür şeylerde askeriyede müsamma göstermezler.. askere gitmişler bilir :D kaza geçiren arkadaşa tekrardan çok geçmiş olsun inşallah bu son olur diğerlerine de örnek olur..
    Alırsın Board Olursun Lord :D

Sayfa 1/2 12 SonSon

Bu Konudaki Etiketler