Kayak Merkezlerimiz Sizce Ne kadar güvenli???
7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Kayak Merkezlerimiz Sizce Ne kadar güvenli???

Question Kayak Merkezlerimiz Sizce Ne kadar güvenli???

sizce turkıyede kayak merkezlerı guvenlık acısından ne kadar guvenlı
    ornegın palandoken de pıst numaraları yazmıyor sarıkamısta da oyle bugune kadar gıttıgım populer kayak merkezlerınde de aynı sekılde...
    pekı sızce ne kadar guvende kayak yapıyoruz????
    Somestr da Memleket Palandöken de

Standart Cevap: Kayak Merkezlerimiz Sizce Ne kadar güvenli???

Hic guvenli degil. Simdiye dek sadece Uludag ortalama guvenlige sahip diye dusunuyorum. Bolu, Sarikamis guvenli kaymak isteyenler icin ondermedigim merkezler. Palandoken dusuk ve orta guvenilirlikte. Cok nadir olarak guvenlik kontrolu yapiliyor. Ya da hic yapilmiyor. Pistlerin israetlenmesi (ve sinirlarin da) pek gorulmus birsey degil.

Her ne kadar zevkle bu pistleri kullansak da, yeni baslayanlar icin oldukca zorlu. Tehlikeli. Umarim bu daglari isletenler kontrolleri siklastirir ve isaretlemeler daha cok onem verir.

Alıntı kartahtasi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hic guvenli degil. Simdiye dek sadece Uludag ortalama guvenlige sahip diye dusunuyorum. Bolu, Sarikamis guvenli kaymak isteyenler icin ondermedigim merkezler. Palandoken dusuk ve orta guvenilirlikte. Cok nadir olarak guvenlik kontrolu yapiliyor. Ya da hic yapilmiyor. Pistlerin israetlenmesi (ve sinirlarin da) pek gorulmus birsey degil.

Her ne kadar zevkle bu pistleri kullansak da, yeni baslayanlar icin oldukca zorlu. Tehlikeli. Umarim bu daglari isletenler kontrolleri siklastirir ve isaretlemeler daha cok onem verir.
    uludağ'da da güvenlik adına pek bir şey yok... diğer merkezlerden farklı olarak acil müdahale merkezi vardı, o da son yıllarda kapalı... :( başınıza bir şey gelse Allah'a emanetsiniz resmen...

Palandöken federasyona geçtikten gözle görülür bir iyileşme var ama yeterli değil... en son Tolga arkadaşımız dizini taşa çarptığında doktor bir türlü gelemedi... yine de şehir merkezine çok yakın olduğu için hastaneye kısa sürede ulaşma olanağı var...

kayak merkezleri içerisinde gerçekleşen yaralanmalara en hızlı müdahale gördüğüm kadarıyla Sarıkamış'ta... zaten pistler orman içerisinde yer aldığı için pist dışı yapmadığınız sürece kaybolma gibi bir riskiniz de yok... doğal işaretli... :001_smile:

bolu derken kartalkaya'yı kastediyorsanız Türkiye'nin en bakımlı pistleri ve mekanik tesisleri orada... olaya müdahele açısından da süresi iyi... tabi her merkezde olduğu gibi insan kaynaklı münferit aksaklıklar olmuyor değil...

ben işaretlemenin olmamasının acısını cok cektım bırcok kez yanlıs pıstlere gırdım....
    Somestr da Memleket Palandöken de

Ziyaretçi

ılgaz da da hemen müdahale ediyorlar..yaşadım gördüm..teşekkürler jandarma

merhaba,
    yorumlari okuyunca bolu nun iyi durumda oldugundan bahsedilmis oldugunu gordum sasirdim,
    demek ben baska bolu ya gidiyormusum,

bir kere mantigin degismesi gerekiyor, dunyanın heryerinde guvenlik kayak merkezine giderken baslar, yollar acikmi?
    tesislerdeki mekanik bakimlar yapılıyormu?
    pistler isaretlimi?,
    uyari levhalari tamammi?
    pistlerde degisen hava, pist kosullarina kar kalinliklarina gore, acik kapali pistleri gosteren bilgilendirmeler mevcutmu?
    vb vb

oteline ulasmak icin 30 km dag yolunu sert viraj ve kar buz kaplı dag yolundan tur otobusleri ile yogun trafigin oldugu bir kayak merkezi zaten guvenliden cok cok uzaktir,

birakin pistler kapanınca kontrol edilmesini ciddi bir yaralanma durumunda kartalkayaya gece ambulans ulasip en yakin hastane icin sehre gitmesi bile ne kadar mumkundur?

guvenlik bence once ciddiyet ile basliyor ve henuz ulkemizde kimse bu sekilde bu guzel spora yaklasmiyor, hele hele isletmeciler ve yerel idareciler asla,
    saglicakla kalin

Alıntı dogancan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben işaretlemenin olmamasının acısını cok cektım bırcok kez yanlıs pıstlere gırdım....
    valla işaretlemeden anladığımız bir tabela koymaktan ibaret... :(

Alıntı conan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba,
    yorumlari okuyunca bolu nun iyi durumda oldugundan bahsedilmis oldugunu gordum sasirdim,
    demek ben baska bolu ya gidiyormusum,
    bolu'nun iyi durumda olan kısmı nedir? pist bakımı ve mekanik tesisleri... kartal otel pistleri ve mekanik tesisleri açık ara Türkiye'nin en bakımlısı sayılır... pistte gerçekleşen bir olaya müdahale açısından da hızlı oldukları bir gerçek... dorukkaya'da geçtiğimiz yıllarda yaşanan üzücü olaylardan sonra daha bir özen göstermeye başladı...

oteline ulasmak icin 30 km dag yolunu sert viraj ve kar buz kaplı dag yolundan tur otobusleri ile yogun trafigin oldugu bir kayak merkezi zaten guvenliden cok cok uzaktir, birakin pistler kapanınca kontrol edilmesini ciddi bir yaralanma durumunda kartalkayaya gece ambulans ulasip en yakin hastane icin sehre gitmesi bile ne kadar mumkundur?
    kayak merkezlerine ulaşım gerekli önlemleri almayanlar için her zaman sıkıntılıdır... her sene dağ yollarında aynı manzaraları görürüz... kar lastiği kullanmayan, zincir takmayan veya hızlı giden araçlar ister otomobil olsun ister otobüs uçar, kayar, çarpar... yolun yanında insan faktörünü unutmamak lazım... tabi dağ yolu karayolları bölgesi dışında kalınca düzenli ve sürekli bir karla mücadeleden yoksun kaldığını kabul etmeliyiz... ancak otellerin araçları ile yaptığı temizliğin yeterli olduğunu düşünüyorum... şu güne kadar önümde gerçekleşen kazalar dışında yolda beklemek zorunda kaldığımı hatırlamıyorum... kazaların çoğunun sebebi ağır olduğu için kaymayacağını düşünen ve dolayısıyla önlem almayan büyük araç sürücüleriydi...

yol durumu böyleyken ambulansın ulaşımı ne yazık ki arzu edilen sürede gerçekleşmeyecektir... bu da ambulans helikopter ile aşılabilir... tabi kimse alır mı? sanmıyorum... :(

guvenlik bence once ciddiyet ile basliyor ve henuz ulkemizde kimse bu sekilde bu guzel spora yaklasmiyor, hele hele isletmeciler ve yerel idareciler asla,
    saglicakla kalin
    bir bütün halinde herkesi aynı kefeye koymamız mümkün değil...

Bu Konudaki Etiketler