SNOWBOARD/KAYAK ve SORUMLULUK - Sayfa 3
Sayfa 3/3 İlkİlk 123
29 sonuçtan 21 ile 29 arası

Konu: SNOWBOARD/KAYAK ve SORUMLULUK

Standart Cevap: SNOWBOARD/KAYAK ve SORUMLULUK

Alıntı onursenturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pazar günü başıma bir olay geldi
    kartalkaya'da orman pistinin oradaki t-bar'dan yukarı çıktım
    biraz sola doğru devam ettim, oturdum...
    elemaın teki geldi, gayet bana doğru fırlattı t-bar'ı
    neyse ki board'umun altına çarptı
    adam da, orada oturma dedi üzerine
    şimdi ölür müsün, öldürür müsün
    tanrı bizi, insanlıktan nasibini almayanlardan korusun diyorum
    tam bir sorumsuzluk örneği... başkasının hayatını nasıl tehlikeye atarsın... düşmüş olabilir, oturduğu yerin farkında olmayabilir... güzelce anlatacaksın bir sıkıntın varsa...

Ziyaretçi

sakin kalabildiğin için tebrik ederim

Hadi bu anlatılanlar yine kişilerin yanlışı birde işletmelerin yanlışı varki akıllara zarar. Şu ana kadar hep kayak pistinden kayan kızakçılar tehlike olarak biliniyordu. Peki ya zirveye kadar çıkmasına izin verilen yayalar ve kızaklarına ne demek gerekli ?

Hadi kızakla kayıyorsun Allah sana hiç akıl ihsan eylemedi mi 1500 mt kızakla nasıl iniceksin? Lift görevlesine sorsan "Abiii aşşağıdan yolluyorlar" diyor.

Bu sebeptendir ki konuyu okuyunca pazar günü Davraz Kayak Merkezinde yaşanan bir olayı buraya yazayım dedim. Pek inancım yok ta belki Isparta valiliğinden birisi bu yazılanları okur da kendilerine çeki düzen verirler...
    There must be some kind of way out of here

Geçmiş olsun.
    Bu konuda hassas davrandığını düşünerek T-bar yolu üzerinde durmadığını inanıyorum. Ama şu bir gerçek ki ülkemizde t-bar veya telefirik sonlarında sürekli bir gruplaşmalar sürekli bir insan kalabalığıda ciddi sorun yaşatmaktadır. Yahu bu kadar zor mu insanların iniş/bırakma noktalarının dışında durmak bazen o kadar acı durumlar oluyor ki gerçekten o insanın orada oturuyor ya da bekliyor olması dediğin gibi ölür müsün öldürür müsün durumuna gidiyor. Ciddi bir sakatlanma dışında düşülse bile öle pestil gibi yatıp yerlerde sürünmemek lazım çünkü hemen akabinde insanlar geliyor, tecrübelisi var tecrübesizi var başkasının iki seksen keyfi yatışlarından dolayı öbürüde yarı yolda düşmek zorunda değildir. İnsanlık hali bende etrafa bakınırken birden düştüğüm oluyor. ama hemen akabinde çekiliyorum ki ardımdan gelen benden kaynaklı bir sorun yaşamasın. hatta imkanım varsa düştüğüm yeri düzleştiriyorum, saplanmalara kesiklere karşı.

Özellikle cennetkaya ve kuşaklıkaya telesiyejlerinde! indin tamam devam et arkadaşım hadi tek kişi olsan ok. ahali şeklinde toplanmışın oraya bıdı bıdı muhabbet ediyorsun. Hele bir grup var gördükçe inanılmaz irite oluyorum o daracık geçiş yolunu kapatıp "bursaspor" tezahuratı yapıyorlar. ya işin gücün yok mu senin ya kaç yaşına gelmiş adamsın saçın başın ağarmış hala boş boş işler yapıp ilgi çekmeye çalışıosun. Kay işte efendi gibi.
    Türkiye'de ilgin olan bişeyi yaparken bile stres yaşıyorsun acaip bir milletiz.

beklentiniz coooook yuksek arkadaslar, avm'lerdeki yuruyen merdivenlerin basinda, hangi yone gitsem diye duran bir milletin cocuklari bunlar..

ya da yine yuruyen merdivenlerde solda duranlarin!!!

t-bar / telesiyej inislerinde duraklama yapmamalarini ogrenmelerine en iyi ihtimalle 5-10 yil ve/veya 10-15 dikis var diyorum ben

Alıntı Skywalker34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.
    Bu konuda hassas davrandığını düşünerek T-bar yolu üzerinde durmadığını inanıyorum. Ama şu bir gerçek ki ülkemizde t-bar veya telefirik sonlarında sürekli bir gruplaşmalar sürekli bir insan kalabalığıda ciddi sorun yaşatmaktadır. Yahu bu kadar zor mu insanların iniş/bırakma noktalarının dışında durmak bazen o kadar acı durumlar oluyor ki gerçekten o insanın orada oturuyor ya da bekliyor olması dediğin gibi ölür müsün öldürür müsün durumuna gidiyor. Ciddi bir sakatlanma dışında düşülse bile öle pestil gibi yatıp yerlerde sürünmemek lazım çünkü hemen akabinde insanlar geliyor, tecrübelisi var tecrübesizi var başkasının iki seksen keyfi yatışlarından dolayı öbürüde yarı yolda düşmek zorunda değildir. İnsanlık hali bende etrafa bakınırken birden düştüğüm oluyor. ama hemen akabinde çekiliyorum ki ardımdan gelen benden kaynaklı bir sorun yaşamasın. hatta imkanım varsa düştüğüm yeri düzleştiriyorum, saplanmalara kesiklere karşı.

Özellikle cennetkaya ve kuşaklıkaya telesiyejlerinde! indin tamam devam et arkadaşım hadi tek kişi olsan ok. ahali şeklinde toplanmışın oraya bıdı bıdı muhabbet ediyorsun. Hele bir grup var gördükçe inanılmaz irite oluyorum o daracık geçiş yolunu kapatıp "bursaspor" tezahuratı yapıyorlar. ya işin gücün yok mu senin ya kaç yaşına gelmiş adamsın saçın başın ağarmış hala boş boş işler yapıp ilgi çekmeye çalışıosun. Kay işte efendi gibi.
    Türkiye'de ilgin olan bişeyi yaparken bile stres yaşıyorsun acaip bir milletiz.
    söylediğinde çok haklısın
    millet telesiyej'den inip 3-5 metre gidip orada bağlıyor bağlamasını şuyunu buyunu, ben oradan zaten hızımı anca alıyorum, dönüp aşağı inicem.. aralarından geçmek için türlü maymunluk mu yapmam gerekiyor?

kıssadan hisse, milletimiz çok duyarsız ve düşüncesiz

Post Cevap: SNOWBOARD/KAYAK ve SORUMLULUK

Arkadaşlar snowboard ipi ile ilgili başıma gelen bir olayı anlatacağım;
    Acemilik zamanlarımdı bir dönüşte bayağı kötü düştüm düştüm , "neyse pist kenarındayım, kimse çarpmaz " diye düşünürken daha yerden doğrulamadan bir ses duyup kafayı çevirdim ve başıboş, üzerinde boardcusu olmayan bir board tepeden üzerime son hız geliyor ... geldi neyseki yerdeyim kaayakları kaldırıp kendimi korudum. Board üzerimden aşıp aşağı doğru yoluna devam etti ben kayaklardaki çentiklerle atlattım olayı. Baktım board sahibi geliyor umutsuzca board unun peşinden, neyse ki özür dileyecek kadar medeni idi.

Şimdi snowboard ipi olayını görünce aklıma bu olay geldi ;
    Hem kaçan bir boardu kovalamaktan kurtulursunuz hem de başakalrını tehlikeye atmazsınız.

Bu arada kask olayını sadece boardcular değil kayakçılar da düşünmeli derim sonuçta belli hızlarda kayılıyor, çarpışmalar oalbilir düşmesi var buzu var ...

Maksat bu güzel konu güncellensin =))

PİSTLERDE;
    Pistlerde öncelik her zaman acemilerindir.

1. Yeni başlayanlar için pist az eğimli, kayalardan arınmış ve bol karlı olmalıdır.
    2. Herhangi bir pistte kayarken diğer kayakçıların ortalama hızında kayınız. Eğer, o hızda kayacak seviyede değilseniz, o piste girmeyiniz ve başkalarının kaymasını engellemeyiniz. Daha hızlı kaymak istiyorsanız, seviyenize uygun başka pistleri tercih ediniz.
    3. Teknik kapasitenizi ve kayak seviyenizi aşan pistlerde kaymayınız.
    4. Önünüzde kayan kayakçıyı geçmeniz gerektiğinde, onun ritmini bozmadan, açığından geçiniz.
    5. Dik pistlerde süratli kayarken aniden durmayınız, arkadan gelen kayakçı çarpabilir. Durmak için uzun bir dönüşle yavaşlayıp pist kenarına geçiniz ve durunuz.
    6. Grup kayışlarında her hareket önden başlar ve öndeki izlenir. Kayakçılar arasında emniyet mesafesi olmalıdır. Herkes bir öndekine göre durumunu ayarlamalıdır. Duruşlarda her kayakçı bir önündekinin altında durmalıdır.
    7. Pist trafiğini engelleyecek kadar yan yana kaymayınız ve durmayınız ara dinlenmelerini pist kenarında ve alt alta durarak yapınız.
    8. Pist sonu duruşlarınızı yumuşak dönüşlerle yapınız. Sert dönüşlerle hem başkalarına kar sıçratır hem de duramayıp düşer ve başkalarına da çarpabilirsiniz.
    9. İlerisi gözükmeyen dar yollarda durmayın ve yolu kapamayınız. Arkadan gelenler çarpabilir.

MEKANİK TESİSLERDE;

1. Telesiyejler de sallanmayınız, teleskide sağa sola kayarak halatı sağa sola çekmeyiniz. Halatı attırmamaya özen gösteriniz.
    2. Mekanik tesisin üst noktasında tesisten ayrıldıktan sonra hemen istasyondan uzaklaşarak açıkta durun ve arkanızdan gelenlere tesisten ayrılmaları için yer bırakın.
    3. Teleskiden çıkarken düşerseniz, sürünerek veya sırt üstü kayarak hemen o noktadan uzaklaşmalı ve çıkış yolunu hemen terk etmelisiniz. Aksi taktirde arkadan gelen kayakçı size çarpabilir. Eğer sizin önünüzde birisi düşmüş ve çıkış yolunu terk edemiyorsa siz ustalığınız ölçüsünde sağından veya solundan geçebilirsiniz. Düşen tam önünüze gelir ise askıyı ona çarptırmadan bırakarak liften ayrılmalısınız. Askıyı zamansız bırakmayınız, eğer zamansız bırakırsanız yerdeki kayakçıya çarpabilir.
    4. Teleskide çıkarken direkten hemen önce askıyı bırakmayınız. Boş askı direğe çarpabilir, dolanabilir, halatı attırır ve o anda lifteki diğer çıkanları savurur.
    5. Kayarken inişinizi teleksi hattı yakınlarından yapmayınız.
    6. T-bar ile çıkışlarda önce pist tarafındaki kayakçının inmesi gerekir.
    7. Kalabalık günlerde lift çıkış sırasına riayet ediniz. Önünüzdeki kayakçının kayaklarını, kayaklarınızla çiğnemeyiniz.

Alıntı: Ankara Dağcılık, Kayak ve Kış Sporları İhtisas Kulübü
    19/01/1985 A Rh(+)
    İSTANBUL

Alıntı _PiNaR_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maksat bu güzel konu güncellensin =))

PİSTLERDE;
    Pistlerde öncelik her zaman acemilerindir.

1. Yeni başlayanlar için pist az eğimli, kayalardan arınmış ve bol karlı olmalıdır.
    2. Herhangi bir pistte kayarken diğer kayakçıların ortalama hızında kayınız. Eğer, o hızda kayacak seviyede değilseniz, o piste girmeyiniz ve başkalarının kaymasını engellemeyiniz. Daha hızlı kaymak istiyorsanız, seviyenize uygun başka pistleri tercih ediniz.
    3. Teknik kapasitenizi ve kayak seviyenizi aşan pistlerde kaymayınız.
    4. Önünüzde kayan kayakçıyı geçmeniz gerektiğinde, onun ritmini bozmadan, açığından geçiniz.
    5. Dik pistlerde süratli kayarken aniden durmayınız, arkadan gelen kayakçı çarpabilir. Durmak için uzun bir dönüşle yavaşlayıp pist kenarına geçiniz ve durunuz.
    6. Grup kayışlarında her hareket önden başlar ve öndeki izlenir. Kayakçılar arasında emniyet mesafesi olmalıdır. Herkes bir öndekine göre durumunu ayarlamalıdır. Duruşlarda her kayakçı bir önündekinin altında durmalıdır.
    7. Pist trafiğini engelleyecek kadar yan yana kaymayınız ve durmayınız ara dinlenmelerini pist kenarında ve alt alta durarak yapınız.
    8. Pist sonu duruşlarınızı yumuşak dönüşlerle yapınız. Sert dönüşlerle hem başkalarına kar sıçratır hem de duramayıp düşer ve başkalarına da çarpabilirsiniz.
    9. İlerisi gözükmeyen dar yollarda durmayın ve yolu kapamayınız. Arkadan gelenler çarpabilir.

MEKANİK TESİSLERDE;

1. Telesiyejler de sallanmayınız, teleskide sağa sola kayarak halatı sağa sola çekmeyiniz. Halatı attırmamaya özen gösteriniz.
    2. Mekanik tesisin üst noktasında tesisten ayrıldıktan sonra hemen istasyondan uzaklaşarak açıkta durun ve arkanızdan gelenlere tesisten ayrılmaları için yer bırakın.
    3. Teleskiden çıkarken düşerseniz, sürünerek veya sırt üstü kayarak hemen o noktadan uzaklaşmalı ve çıkış yolunu hemen terk etmelisiniz. Aksi taktirde arkadan gelen kayakçı size çarpabilir. Eğer sizin önünüzde birisi düşmüş ve çıkış yolunu terk edemiyorsa siz ustalığınız ölçüsünde sağından veya solundan geçebilirsiniz. Düşen tam önünüze gelir ise askıyı ona çarptırmadan bırakarak liften ayrılmalısınız. Askıyı zamansız bırakmayınız, eğer zamansız bırakırsanız yerdeki kayakçıya çarpabilir.
    4. Teleskide çıkarken direkten hemen önce askıyı bırakmayınız. Boş askı direğe çarpabilir, dolanabilir, halatı attırır ve o anda lifteki diğer çıkanları savurur.
    5. Kayarken inişinizi teleksi hattı yakınlarından yapmayınız.
    6. T-bar ile çıkışlarda önce pist tarafındaki kayakçının inmesi gerekir.
    7. Kalabalık günlerde lift çıkış sırasına riayet ediniz. Önünüzdeki kayakçının kayaklarını, kayaklarınızla çiğnemeyiniz.

Alıntı: Ankara Dağcılık, Kayak ve Kış Sporları İhtisas Kulübü
    Kuralara uyalim,uymayanlari uyaralim .

Tskler Pinar
    The Mentalist

!!!...Stand By...!!!

Sayfa 3/3 İlkİlk 123

Bu Konudaki Etiketler