Fitness - Kondüsyon ile İlgilenenler
Sayfa 1/3 123 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Fitness - Kondüsyon ile İlgilenenler

Standart Fitness - Kondüsyon ile İlgilenenler

Arkadaşlar, yaklaşık 10 gündür Bostancı Sporium'da spor yapıyorum. Yeni başladığım için acemiliğim çok. Orada ki hocalar ilgilense de bu konularda fikir almada ve görüş alış-verişinde bulunmada fayda var.

Ben açıkcası daha çok yemek konusunda yani sporcu diyetinde sıkıntı çekiyorum.

Var mı aramızda fitness ile ilgilenen?

Standart Cevap: Fitness - Kondüsyon ile İlgilenenler

Sağlıklı spor zayıflama filan dersen ufak tepek yardımcı olurum ama dersen ki Gidip vücud geliştirme şampiyonu olucam beni aşar

Alıntı Aybiou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sağlıklı spor zayıflama filan dersen ufak tepek yardımcı olurum ama dersen ki Gidip vücud geliştirme şampiyonu olucam beni aşar
    Yok zayiflama degil. İdeal kilodayim. 1.81 boy ve 75 kilo. Benim diyetten kastım, uygun vucut sekillenmesi icin yagdan, sekerden uzak durma vs. Yoksa sampiyona falan ne isimize O kadar kas insanda kotu duruyor

ben biraz fikir verebilirim, eğer kilondan memnun isen sadece şekillenmek istiyor isen:

senin kilonda biri için (kg başına 40 kaloriden) ortalama 3000 kalorilik bir diyet gerekir. günde 150-200 gr protein 300-350 gr karbonhidrat ve 100gr yağ tüketimi idealdir. Ancak bu besinlerin zamanlaması ve kalitesi önemlidir, her yağ,protein ve karbonhidrat aynı değildir.

İdeal olan günde 6 öğün yemektir tabi bu herzaman mümkün olmaz, normalde her öğün arasında 3saat olur ama ben 6 öğüne uyamam 4 öğün olsun dersen o zaman 4,5 saat olur öğün araları.

ben 6 öğün için anlatayım:

kahvaltı
    protein kaynağı için ideal olanı yumurtadır 3 tam yumurta 3 sarısı alınmıs yumurta ile bir omlet yapılır
    karbonhidrat kaynağı olarak yavaş sindirilen yulaf, tam buğday ekmeği tercih edilmeli, 80 gr yulaf yada 80 gr tam buğday ekmeği yeterlidir
    300 ml süt ile yulaf ezmesi yapılabilir yada tam buğday ekmeğini yerken yanında içilir

antremandan 2 saat önce
    100 gr tavuk, balık yada dana eti
    50 gr karbonhidrat içerecek herhangi bir yiyecek ancak bu yavaş sidirilen bir karbonhidrat olmalı bulgur makarna baklagiller fln olabilir

antremandan hemen sonra
    hızlı sindirilen bir protein olarak tercihler whey proteininden yanadır, bir ölçek (25gr protein) yeterlidir
    gün icerisinde hızlı sindirilen karbonhidratlara izin verilen tek zamandır tadını çıkarmak gerekir, 70 gr karbonhidrat içeren şeker, beyaz pirinç, beyaz ekmek yenilebilir, ancak hızlı sindirilmesi bu noktada çok önemli olduğundan ve yağlar sindirimi yavaşlattığından( yağsız pirinç lapası bir saatten kısa bir süre içerisinda tamamen sindirilirken 20 gr yağ içermesi halinde mideden 3 saatte ancak geçebilir) dolayısı ile spor öncesi ve sonrasında pasta çikolata gibi yağlı tatlılar kesinlikle yenmemelidir, bu durumda ne zaman yenilebilecekleri sorusu akla gelir ki ne yazıkki bunun cevabı hiçbir zamandır, sporcu diyetinde hızlı sindirilen karbonhidratlar ve yağlar hiçbir zaman beraber bulunmaz.

antremandan bir saat sonra
    doyana kadar yenilen tek öğündür
    200gr et, balık yada tavuk yenir
    80gr a tekabül eden yavaş sindirilen karbonhidratlı yiyecekler( bulgur makarna baklagil sebzeler(kabak patlıcan domates salatalık...)

akşam yemeği
    100gr et balık tavuk
    50 gr yavaş sindirilen karbonhidrat

yatmadan hemen önce
    ideal olan kazein proteinidir (25 gr) Ancak kazein pahalıdır ve yağsız kaşar peyniride hemen hemen aynı görevi görür(80gr)
    yanında 15 tane fındık fıstık yada 5tam ceviz yenebilir, bunlarda bulunan yağlar tekli doymamış yağ asitleridir, faydalıdır. Yatmadan önce kesinlikle karbonhidrat yenmez alınan kazein proteinin ise gece boyu kas yakımını önlediği iddia edilir, ancak bence asıl faydası insanın aç karnına uyuyamamasıdır ve gece yatarken karbonhidratta yenemeyeceğinden kazein tek seçenektir.

Yeşillikler antremanın hemen sonrası dışında her zaman yenebilir. sebzelerin ve meyvelerin kalorileri hakkında biraz bilgi edinilip diyete dahil edilmelidir. bunların çoğu yavaş sindirilen karbonhidrat grubundadır( muz incir üzüm hariç)

Yağdan özellikle antremanın öncesi ve hemen sonrasında kesinlikle kaçınılmalıdır. bunun dışında öğünlerin hepsinde zaten doğal olarak bir miktar bulunur( yumurta süt peynir et balık tavuk hatta tahıllar bir miktar yağ içerir) Kaçınılması gereken işlenmiş besinlerde bulunan yağ ve şekerdir.( bisküvi gofret fln)

son olarak bu diyete tamamen uymak imkansızdır arada sırada bir öğünde keyfi bir yiyecek yenebilir( mesela yarım pizza) ancak bu nekadar sık yapılırsa gelişme o kadar azalacaktır, vücut gelistirmede işin yarısından fazlası beslenmedir, milkshake ve hamburger ile beslenen biri kırk yıl boyunca her gün çalışsa da hiçbir sonuç alamaz.

Uzun oldu ama en özet hali bu, kolay gelsin

Fubu, simdi spordan ciktim. Kafam bi dunya. Eve gidip bir dinleneyim, okuyacagim. Bayagi uzun ve ayrintili yazdigin belli. Cok tesekkurler simdiden.

egzersizlere başlamadan önce faydalı olacak
    bir kaç ısınma hareketi....

Ne zaman iyi bir spor salonu kulubü arasam hoşuma gidenler hep Anadolu yakasında çıkıyor bir gün sırf bu yüzden karşıya taşınırsam kimse şaşırmasın . Kadıköy tarafında oturan arkadaslar biliyorlardir belki ama bilmeyenler benden duysun 2 tane yer var gitmek istediğim 1)gcAkademia çok hoşuma gitti kapali çift pota tırmanma duvarı Dövüş ringi retro havası bootcamp olması 2) Crossfit 34 Türkiye'deki tek resmi salonu sırf bunun icin karşıya tasinicam

Bench press ve leg press zar zor okunuyor. Yok mu yüksek çözünürlüğü yorum yapalım hoca yakmış mı yakmamış mı belli değil.

Yuksek cozunurluklu yuklesene bir bakalim.

Bu iste yanacaksin. Yanmadan gelisme olmaz.

Benim program 3 gunluk.

1. Gun: Gogus, on kol
    2. Gun: Sırt, arka kol
    3. Gun: Bacak, omuz

Senin ki 2 gunluk. Ne zaman basladin bilemiyorum tabi.

Bu arada agirlikla yazmiyor. Set sayilari yaziyor sadece.

Setlerin de uzun tekrar iceriyor. Vaktin varsa bu iyi.

Sayfa 1/3 123 SonSon