Sporcu olmak
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Sporcu olmak

Standart Sporcu olmak

Halen Proshop ta çalışan değerli hocamız ve arkadaşımız Adem hocanın bir makalesi.

Benim ilk mesajım genç sporcu kardeşlerime! Tadına doymadan sakatlık ve hayat şartlarına yenik düşerek bırakmak zorunda kaldığım yarışçılık hayatımda edindiğim deneyimlerle aklıma gelen birkaç tavsiyem olacak..
    Bizden önceki abilerimizin anlattıkları, yaşadıkları, bizden daha zorlu yollardan geçtiklerini gösteriyor. Bizde size göre daha imkansızlıklar daha zorluklar yaşadık. İmkanlar, devletimizin,federasyonumuzun ve yeni yeni işin içine giren sponsorların desteğiyle, eskisiyle kıyaslanamaz boyutlarda gelişti dahada iyi olacağını umuyoruz..
    Otuz yaşındayım bu meslekte iyi yada kötü çok şey yaşadım. Çocukluğuma geri dönme şansın olsaydı ne olurdun deseler yine kayakçı olurdum derim)Kendi adıma kayakçı olmuşuz ama sporcu olamamışız itirafıyla başlayıp...Bu işe gönül vermiş biri olarak şimdiki aklımla başa dönebilecek olsam çok daha iyi bir sporcu olurdum diyorum, nasıl mı?
    Kayakla tanışmamdan tutunda neler yapmam gerekirken neler yaptığıma varıncaya kadar aklıma ilk gelenler!
    Erzurum da 8 yaşında tanıştım kayakla. Okulumuz pilot okul seçilmişti ve haftada 3 gün kayak eğitimi verileceği söylendi. Ailemin izni ve desteğiyle başladım kayağa. O zamanlar kayağa gideceğimiz günlerde sabah uyanmak bir başka keyifti benim için ) 3 sene gençlik spor il müdürlüğü ve il milli eğitim müdürlüğünün organizasyonu böyle devam etti, sonra başarılı olanlarımız erzurum kayak klübüne transfer olduk ve sporculuk hayatımız başladı. Çok çelimsiz ve güçsüzdüm bu sayede çok yarış kaybettim. İyi giden bir yarışı son kapılarda çokkez kaybettiğim oldu, o zamanlar şanssızlık sansamda şimdilerde buna güçsüzlük diyorum. Spor işlemişya kanımıza kış bitince tüm kayakçı arkadaşlarla toplanıp ya yüzme havuzu veya spor solonlarında geçiyordu günlerimizin çoğu.Bu sayede birçok branştan anlar hale gelmiştik) Bilinçli bir program kesinlikle yoktu, yazın oyunlar oynarken farkında olmadan az biraz spor yaptık sadece. Çok sayıda yarışa katıldım milli oldum 5 sene gururla takım kaptanlığı yaptım. Sonra antrenmansız geçen bir yazın ardından 2004 kışı antrenmanda güçsüz olan dizim baskıya dayanamadı ve ön çapraz bağımın kopmasına ,menisküsümün parçalanmasına sebep olacak bir sakatlık geçirdim. 2 sene bu dizle sakat sakat yarıştım ve 2005 kış sezonunda aktif yarış hayatımı noktaladım. Buda büyük risk ve hatalarımdan biriydi tabi. Dizimden üç kez operasyon geçirmeme rağmen hala tam olarak düzelmedi. Bunları size dikkat edilmesi gereken mecburiyetler olarak hatırlatmak istedim! Şimdi yerinizde olsam hocalarımın verdiği programlara tam olarak uymaya çalışırdım. Antrenmanların haricinde yememe, dinlenmeme varana kadar çok dikkat ederdim. Malesef şimdilerde anlıyorum bunların değerini..
    Sizlere gelince herşeyden önce bizim sizler gibi istediğimiz bilgilere doğru ve net bir şekilde ulaşmamız mümkün değildi. Şimdi size ulaşmamı sağlayan internet denen nimetten merak ettiğiniz herneyse uzmanını bulup sorabiliyorsunuz,okuyabiliyors unuz.Önünüzde bilinçli rehberleriniz, hocalarınız var.Size tavsiyelerimin en başında yaz ve kara antrenmanlarının önemi yatıyor ! Öyleki 12 ay sadece kayak kayan bir adam dünyanın en kabiliyetli insanı olsa dahi dünya şampiyonu olamaz!Bu böyle olsa en iyiler sadece kayak kayardı)Sebebi, sadece kayaklı çalışma yeterli güce ulaşmamızı sağlayamıyor. Buradan da anlayacağınız gibi yaz antrenmanları en az kayaklı antrenmanlar kadar önemlidir. Ayrıca beslenme ve dinlenmelerin antrenmanlar kadar önemli olduğunu unutmayalım!Bu işi ciddiye alıyorsanız yaz antrenmanları konusunda profesyonel destek almanız ve uygulamanız şart. Milli takımda olanlarınız zaten kamplarda çalışıyor ama kamp sonrasında geri dönüşün yüklediğiniz süreden çok daha kısa sürede olduğunu hatırlatmak istiyorum.
    Uzun süreli dinlenmelerden kaçının.Milli takım kamplarında dağıtılan antrenman programlarını kaçımız tam olarak uyguluyoruz?Verdiğimiz emeklerin boşa gitmemesi için sporcu olmayı, sporcu gibi yaşamayı öğrenmeliyiz! Kendi adıma bunları başaramadığımı bilmenizi isterim. Bu bir mazeret değil ama bize ne yapmamız gerektiğini tam olarak gösteren olmadı. Ayrıca bu programları kulüplerdeki arkadaşlarımızla paylaşmalıyız. O arkadaşlarınızında bu programlardan faydalanmalarını sağlamalıyız. Çoğu abiniz beden eğitimi bölümlerinde eğitim almış kişiler, sorun, araştırın ,yardım isteğin mutlaka yardımınıza koşan olacaktır! Bu branşı hep birlikte ileriye taşımamız gerektiğini unutmayın.
    Birgün jübilenizi yaptığınızda benim gibi keşkelerle yaşamak istemiyorsanız abilerinizin sölediklerine kulak verin derim.

Gücüm yettiğince her konuda yanınızda olacağımı bilin. Hepinizin başarılarla dolu bilinçli ve ideal birer sporcu olmanızı dilerim...

Kaynak : kayak ajans
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  

Standart Cevap: Sporcu olmak

Adem hocamızın kalemine sağlık çok doğru kelimeler sarfetmiş. Eski sporcuların yeni sporculara destek vermesi ve tecrübelerini paylaşması kadar güzel bi şey olamaz.
    Batista Rules!

Standart Cevap: Sporcu olmak

elione saglik
    İkinci el ve sıfır Avusturya imalatlı Kayak, Snowboard, Snowblade, Kayak Ayakkabısı, Kayak elbiseleri, Kasklar, Batonlar...

www.ikincielkayak.com

Bu Konudaki Etiketler