Uludag Kayak Merkezi inde Ağaoğlu Otel ve Pist Kapaniyor , Alkoçlar Pistleri de yolda :(

Sonuçlar: Ali Ağaoğlu nun Pistleri kapatma kararını destekliyor musunuz ?

Katılımcı sayısı
118. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Evet

8 6.78%
  • Hayır

93 78.81%
  • Benim için bir önemi yok

17 14.41%
Sayfa 1/16 12311 ... SonSon
152 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Uludag Kayak Merkezi inde Ağaoğlu Otel ve Pist Kapaniyor , Alkoçlar Pistleri de yolda :(

Standart Uludag Kayak Merkezi inde Ağaoğlu Otel ve Pist Kapaniyor , Alkoçlar Pistleri de yolda :(

Ağaoğlu’nun kafası attı, Uludağ defterini kapattı

2009’da turizme 1 milyar dolar yatırım planlayan Ağaoğlu grubu, sürpriz bir kararla Uludağ’daki 5 yıldızlı oteli Ağaoğlu My Resort’u kapatma kararı aldı. Sebep, Orman Bakanlığı’nın bölgedeki otelleri yıkma planı

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Orman Bakanlığı’nın “Uludağ’ı yeniden yapılandırma planına” kızarak, 5 yıldızlı Ağaoğlu My Resort oteli kapatma kararı aldı. Şu anda 200 kişinin çalıştığı oteli Ağaoğlu, 1988’den bu yana işletiyordu.
    Ağaoğlu’nun bu kararı almasında, Orman Bakanlığı yetkililerinin geçen hafta bölgedeki yeni planlama için yaptığı toplantı etkili oldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve Uludağ’daki yatırımcılarla yapılan toplantıda, müsteşarlığın, Uludağ 1. bölgedeki otellerin yıkılıp yeniden yapılmasını içeren bir plan sunduğu öğrenildi.
    Bu gelişmeler üzerine oteli kapatma kararı alan Ağaoğlu, “Oteli kapatıyorum. Kışın da açmayacağım. Kimseye satmıyorum, kesinlikle. Geçen hafta yapılan toplantıdaki planı gördük. Bu mantıkta oldukları sürece anahtarı devlete teslim eder giderim. Bu yıl 7 milyon euro, geçen yıl 15 milyon dolar yatırdım. Devletime hibe olsun, ne olur yani” dedi.

200 kişi işsiz kalıyor
    “200 kişiyi pazartesi günü işten çıkarıyorum” diyen Ağaoğlu, “Hem para yatıracağım hem de devletime karşı kredi istemiyorum, para istemiyorum, bir şey istemiyorum. Hem para yatıracağım hem de devletime karşı suçlu olacağım. Bunu yaşamak istemiyorum. Adam gibi bir plan yok. Çözüm değil, bu dağa çözümsüzlük getirir” diye konuştu.
    Uludağ’ın her tarafının sorun olduğunu kaydeden Ağaoğlu, “Daha önce de söyledim. Bir toplantıda 3 tane bakanın sözü yerde kaldı. İnşallah Başbakan’ın sözü yerde kalmaz, kaçak yapıyorum diye. Oradaki valilik evi, ormanın evi kaçak. Orduevi de kaçak plansız bir gelişme var orada. Hepsi sorunlu zaten” şeklinde konuştu.
    “Başbakan Uludağ’ı Davos yapacağım demişti, yapmadı, ona mı kızdınız?” sorusu üzerine, Ali Ağaoğlu, “Ben kimseye kızgın değilim, kavgayı seven bir adam değilim. Kavga da etmek istemiyorum. Dağın sorunundan bıktım, İstanbul’a 10 yeni otel yatırımım devam ediyor” dedi.

Kasım 2008’de tamamen yenilendi
    Ağaoğlu grubu ilk otelini 1988 yılında Uludağ’da My Resort adıyla açtı. Grubun Bursa’daki turizm yatırımı olan “Ağaoğlu My Resort Uludağ”, kış döneminde yoğun olmak üzere yılın 12 ayında hizmet veriyor. 205 oda ve 9 toplantı salonu bulunan otelin kayak sporu için telesiyejleri de bulunuyor. Ağaoğlu My Resort, 10 milyon dolarlık yeni yatırımla Kasım 2008’de tamamen yenilendi.
    Ağaoğlu bu kapsamda, dağdaki pistlerin 5’ini satın aldı. Ayrıca birkaç milyon euro’luk yatırımla üstü kapalı yeni telesiyej sistemini kurdu.

ALKOÇLAR GRUBU GENEL MÜDÜRÜ ENDER ALKOÇLAR:

Ağaoğlu haklı, biz de anahtarları verebiliriz
    Ali Ağaoğlu’nun, Orman Bakanlığı’nın planına kızarak, oteli kapatma kararı almasına bölgedeki turizmcilerden destek geldi. Uludağ’da toplam 1.200 yataklı 3 otele sahip olan Alkoçlar grubunun Genel Müdürü Ender Alkoçlar, Ali Ağaoğlu’nu aldığı karardan dolayı haklı bulduğunu ifade etti.
    Alkoçlar, “Ali Ağabey’i destekliyorum. Kendisine bir çağrım var. Haklıdır. Ama bu haksızlık eninde sonunda daha sağduyulu bürokratlar tarafından önlenecektir. O yüzden biraz daha sabırlı olsun. Zaten eğer bu haksızlık önlenmezse, hep beraber anahtarları gider veririz. Ama biraz daha mücadele etmenin zamanı.”

Turizm Bakanlığı devrede
    Böyle bir durumun şu anki ekonomik şartlarda mümkün olmadığını kaydeden Alkoçlar, şöyle devam etti: “Böyle bir şeyin imkanı yok. Planda ne bir teşvik ne bir kredi ayağı var. Bu konu hakkında 3-4 gündür yeni gelişmeler var. Turizm Bakanlığı araya girdi. Turizm Bakanlığı ‘Bir yerde turistik amaçlı bir tesis yapılıyorsa bu tahsisi Orman Bakanlığı değil, Turizm Bakanlığı vermelidir’ dedi. Uludağ milli park olduğu için Orman Bakanlığı’na bağlı. Turizm Bakanlığı bu sorunu halletmek için bildiğimiz kadarıyla çalışmalara başladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi de bu plana karşı. Zaten plan henüz onaylanmadı.”

İşte yeni plan
    Alkoçlar, Orman Bakanlığı yetkilileri tarafından hazırlanan planın hiçbir ekonomik ve sosyal mantığının olmadığını, Uludağ 1. bölgeyi kapsayan planda, yaklaşık 300 milyon dolarlık yatırımın yıkılıp yerine yeni otellerin inşa edilmesinin istendiğini söyledi.
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  

Standart Cevap: Uludag Kayak Merkezi inde Ağaoğlu Otel ve Pist Kapaniyor , Alkoçlar Pistleri de yolda :(

uludağ'ın pek çok sorunu var... maalesef çözümü de kapsamlı bir planla 1nci bölgeyi yıkıp yeniden yapılandırmak... otel planlarının gözden geçirilip kapasiteye göre altyapının yenilenmesi de gerekiyor... bu ideal çözüm... ancak mevcut durumda bunun gerçekleşmesinin büyük bir zaman ve para kaybına yol açacağı ortada... ayrıca dağa en büyük yatırımı yapmış ağaoğlu'nu küstürmek ne kadar akıllıca düşünmek lazım... sadece otel değil lift ve pistlere ayırdığı kaynağı kimse ayırmamıştı günümüze kadar...

Standart Cevap: Uludag Kayak Merkezi inde Ağaoğlu Otel ve Pist Kapaniyor , Alkoçlar Pistleri de yolda :(

son haberlere göre uzlaşma sağlanmış... komple yıkım yerine bölgede bir takım iyileştirmeler yapılacakmış ve oteller bölgesi bursa belediyesinin yetki alanına dahil olacakmış...

Evet oliver haklısın, Ali Ağaoğlu nun rest çekmesinden sonra dizginlen biraz daha gezşemiş görünüyor.

Son gelen haberlere bende sevindim

Ağaoğlu rest çekti Uludağ için yıkım değil, ıslah kararı alındı

BURSA'dan / Ömer Faruk ÇİFTÇİ

Hani geçtiğimiz ay yazdığımız bir yazıda demiştik ya Uludağ, Başbakan'ın talimatı ile Davos olacak diye. İşte Davos'a dönüşümün adımları atılmaya başlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yakından ilgilendiği Uludağ'da yaşanan keşmekeşliğin ve dağınıklığın giderilmesi için kamu misafirhaneleri öncelikli olmak üzere planlamalara aykırı yapılan eklenti ve yeni yapıların tamamının yıkılacağı duyurulmuştu ki Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu'nun açıklaması biranda gündemi değiştirdi. Ağaoğlu, sadece geçtiğimiz yıl 10 milyon TL'nin üzerinde yatırımda bulunduğu birinci bölgedeki otelini kapattığını ve yasal düzenlemeler tamamlanmadan açmayacağını duyurdu. Bu çıkışı birinci bölgede bulunan diğer işletmecilerin de desteklemesi uygulamaya konulması hedeflenen planların yeniden gözden geçirilmesine neden oldu. Bursa Valiliği'nde basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda bir araya gelen taraflar Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Uludağ'ın 1'inci yerleşim bölgesinde faaliyet gösteren otellerdeki ruhsatsız bölümlerin yıkılmasını öngören dönüşüm planı tartışmasına "Islah Projesi" ile çözüm getirilmesi sonucuna vardılar. Buna göre kamuya ait 16 binanın büyük bölümü ile özel sektöre ait tesislerin kaçak bölümleri proje çerçevesinde yıkılırken, süreç içerisinde işletmecilerin de görüşleri değerlendirilecek.
    Uludağ için "Bu haliyle ızdırap veriyor" ifadelerini kullanan ve sorunun çözümü için büyük çaba sarf eden Bursa Valisi Şahabettin Harput, "Bu projede öne çıkan oteli yıkma amacı değil, ıslah etmektir. Projede her şeye rağmen kullanımı esas alan bir amaç bulunmaktadır. Uludağ'ın sorunlarını hepimiz biliyoruz. Uludağ kurtulacaksa bunu hep birlikte yapmalıyız. Burada kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Herkesin "doğru oldu" diyeceği bir şeyler yapmayı hedefliyoruz. Uludağ'a yakışan, Türkiye'ye yakışan bir proje artık hayata geçmeli" dedi.
    Tartışmalı projeye tepki göstererek geçen hafta otelini kapatma kararı alan işletmeci Ali Ağaoğlu ise "Uludağ'daki sorunu çözmek için ortak bir irade oluştu. En kötü plan bile plansızlıktan iyidir. Uludağ plansız ve sahipsiz yönetiliyordu. Kent ve yerel yöneticilerin uzlaşmacı tavrını gördük ve umutluyuz. Ancak ben Uludağ'daki Ağaoğlu otelimi bir süre önce kapattım ve yeni yapılacak plan yasal olarak uygulamaya girene kadar da açmayacağım" diye konuştu.
    Bu gelişmelere ilave olarak Uludağ'daki yetki karmaşasının çözümü de Bursa Valiliği'nde imzalanan protokolle sağlanmış oldu. Protokole göre Uludağ Milli Parkı Birinci ve İkinci Gelişim Bölgeleri ile kamp ve günübirlik kullanım alanlarındaki mevcut içme, kullanma suyu ve atık su arıtma ve kanalizasyon tesisleri ve terfi istasyonunu kurma ve işletmeyle ilgili hizmetler; Çevre ve Orman ile Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'ne devredildi. Uludağ'ın gelişiminin önündeki en büyük engel olan yetki karmaşasının da sona ermesinin ardından şimdi ıslah projesinin biran önce hayata geçirilmesi bekleniyor. Yıkım ile yola çıkılan ancak Ağaoğlu'nun çıkışı ile ıslah çalışmasına dönen Uludağ'da istenen düzenleme sağlanabilecek mi bekleyip göreceğiz.
    Dipnot: Bacasız sanayiden daha fazla pay almanın hesaplarını yapan Bursalı girişimciler arasında en hızlısı Sönmez Holding oldu. Celal Sönmez'in başında bulunduğu holding, Baia zincirine ağustos ayı başında bir halka daha ekleyerek Bursa Baia'yı hizmete açtı. Kriz ortamında biri Antalya'da olmak üzere 2 otel yatırımını tamamlayan Sönmez Holding'i kutluyorum.

uludağ ın tamamiyle yenilenmesi kararı çok doğru ama ne kadar zaman sürer o meçhul. tatmiyle sorunlu bi yer pistleri istiklal caddesi gibi insanlar kaymaya degil piyasa ya geliyo. otopark apayrı bir sorun. geçen seneden sora bi daha uludağa gitmeme kararı aldım eğer sorunlar çözülürse konumu pistleri iyi

Smile Cevap: Uludag Kayak Merkezi inde Ağaoğlu Otel ve Pist Kapaniyor , Alkoçlar Pistleri de yolda :(

"ULUDAĞ’DA YASAL OLMAK İSTİYORUZ" - ALİ AĞAOĞLU

Uludağ’daki tesislerle ilgili bir soruyu yanıtlayan Ağaoğlu, geçen yıl Uludağ tesislerine ek yatırımlar yaptıklarını belirterek, bu konuda şu değerlendirmede bulundu:

“Uludağ plansız programsız olarak senelerdir sahipsiz durumda. Biz müşterilerimizin talepleri ve ihtiyaçlarına uygun olarak Uludağ’da bazı yenilemeler ve ek yatırımlar yaptık. Ancak bunlar mevcut yasalar karşısında kaçak yapı durumunda görünüyor. Zaten biz de kendi kendimizi ihbar etmiştik. Uludağ’da yeni planlar yapılıncaya kadar ve Uludağ yasal hale gelinceye kadar tesisleri kapatma kararı aldı. Yoksa bir şeylere karşı tavır almak kapatmadık. Sadece kanunsuz iş yapmak istemiyoruz. Ancak son günlerde güzel gelişmeler oldu ve taraflar arasında bir konsensüs sağlandı. Uludağ’da plansızlık giderilecek. Altyapı sorunlarının çözümüyle ilgili olarak da önemli adımlar atılıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi de bu konuda çok yapıcı bir tutum içinde. En kısa zamanda olumlu bir noktaya geleceğimize inanıyoruz.”
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  

umarım ağaoğlu en azından liftleri açar... yoksa uludağ patlar...

Ağaoğlu kararından geri döndü mü? Son durum hakkında bilgisi olan var mı?
    bsikopat

Bunu bende çok merak ediyordum son bir gelişme varmı acaba ?
    08 Burton Jeremy Jones
    11 Burton Cartel EST
    10 Burton Hail Striper

bu piste ve otele yazık olur insallah acılır

Sayfa 1/16 12311 ... SonSon

Bu Konudaki Etiketler