Kayak Botlarında Flex Değeri
Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kayak Botlarında Flex Değeri

Standart Kayak Botlarında Flex Değeri

Kayak malzemesi almayı düşünerek bir mağazaya gittiğimizde, karşımıza anlamını tam olarak anlamadığımız bazı sorularla karşılaşırız. Bunların cevabını da satıcının bizim nasıl kaydığımızı görmeden fikir yürüterek kendi kendine verdiği cevaplarda buluruz. Acaba gerçekten doğruyu mu söylüyor, yoksa elindeki fazla malı mı satmaya çalışıyor? Bunu ancak piste çıkıp o ürünü kullandığımızda anlıyoruz. Kimi zaman iş işten geçmiş oluyor.

Botlarda da durum aynı.
    Ayak yapımıza hangi bot modeli daha uyumlu?
    Botumuz esnek mi olmalı yoksa sert mi?
    Flex ne demek?
    Kimler 50 flex, kimler 100 flex kullanmalı?

Bot Flex leri hakkında yorumlarınız nedir?

selamlar...
    Dünyada iki farklı insan var, bilmek isteyenler ve inanmak isteyenler.

Friedrich Nietzsche

Standart Ynt: Kayak Botlarında Flex Değeri

benim bildiğim, kayaktaki tecrübe arttıkça flex değerininde artabileceği ama bu kişiye kalmış bir seçenek, esnek botlarda yapılan küçük hareketler kayaklara iletilmez ama yarışçıların kullandığı botlar çok serttir ve küçük bir hareketi bile kayağa iletir, onlar için bu küçük hareketlerin önemi olabilir ama amatör bi kayakçının istemeden yapacağı bu küçük hareketler tatsız olaylar yaşanmasına neden olabilir

Vucudunu önde tutmak istediğin veya ihtiyaç duyduğun zaman ayak bileğini bükersin. Ayak bileğinin küçük hareketleri vucudun öne doğru fazla hareket etmesine ve dengenin bozulmasına yol açar.Bu nedenle neden bilek flexi çok önemlidir….bilekteki küçük hareketler = belirgin vucud denge ayarlamalarını gerektirir.
    Başlangıç/intermediate kayakçılara yumuşak botlar tavsiye edilirken advanced kayakçılar sert dönüşler ve bu sert dönüşlerin beraberinde getireceği yüksek G kuvvetini aşabilmeleri için sert botları tercih ediyorlar.
    Yarışcıların dönüşlerini gösteren bazı resimler aşağıdaki sitede bulabilirsiniz.
    Flex ile ilgili görseller buldukça ekleyeceğim.

http://www.ronlemaster.com/images/la...2006-gs-1.html

Friedrich Nietzsche

Botlardaki flex değerleri (sertlik/esneklik diye tercüme etmek gerekir herhalde) bağlamalardaki DIN ayarları gibi bir endüstri normunu göstermiyor. Markasına göre ciddi farklılıklar gösterir.
    İki farklı markanın örneğin 100 Flex li iki botunu deneseniz çok farklı esneklik hissedebilirsiniz.

Flex değerleri yetişkinler için 50/60 seviyesinden başlayarak , özel yarış botlarında 180 e kadar çıkar. Genelde set kayakları ile satılan botlar 50/60 flex civarında olup , yeni başlayanlar için ( çok kilolu olmamaları şartıyla) yeterlidir. 80-110 flex botlar orta/iyi seviyedeki kayakçılar tarafından tercih edilir. 120 ve üstü oldukça iddialı kayakçılar içindir. Yarışçılar ise erkeklerde 140-180, bayanlarda 130-160 civarı flexli botlar kullanır. En yüksen flexli (sert) botlar slalom yarışlarında kullanılır nedenini daha evvel yazan arkadaşların da belirttiği gibi, en ufak hareketi bile kayağa yansıtır. Slalomdan iniş kategorsine doğru genelde sertliği düşürürler, atlama zıplamalarda bir tık yumuşak daha iyi amortisör vazifesi görüyormuş.

Ayak yapımıza hangi bot modeli daha uygun sorunuza gelince,
    her markanın değişik ''last'' (tarak genişliği diyebiliriz) ölçülerinde botları vardır. Bunlar yarış botlarında 90-92 mm den başlayarak, 105 hatta çok özel modellerde 110 mm ye kadar çıkar. Markadan ziyade , bot alırken ayağınızın sadece boyunu değil genişliğini de ölçtürerek ona uygun modellerde seçiminizi yapmanız gerekmektedir.

tebrikler güzel bir bilgilendirme olmuş...
    Rossignol Z3 bot:Rossignol expert
    www.kartepekayakevi.com Fatih Fescioğlu

Rossignol set olarak aldığım Axium botun flex i 50 idi.(Sonradan araştırdığımda öğrenmiştim, 5 yıl önce)Başlangıç setinde Turkski nin dediği gibi 50/60 flex li botlar veriliyor.Zaten başlangıçta sert botun bir faydası da yok. Ama orta-ileri/ ileri düzeyde botları upgrade etmek (hız da arttıysa) faydalı olur diye düşünüyorum.

Friedrich Nietzsche

Arkadaşlar , off road kayaklarda kaç flex kullanılmalı ? , erkeklerde ...

Standart Cevap: Kayak Botlarında Flex Değeri

Selamlar, eski bir konuyuda hortlatmak istemezdim acıksası ama kayak botları ile ilgili en uygun konu bu sanırım.

Cesitli kayak eğitim videoları var, kayakla ilgilenen bir coğumuz bu videoları izlemişizdir. Bunlardan birinde sunuycua ayakkabı secerlerken adamın ayak tabanındaki basınç yerlerine göre bir footbed (turkcesi nedir bilmiyorum) yapıyorlar. Anladıgım kadarı ile bu footbed sayesinde vucudun basıncı tam olarak tabana yayabiliyor. Bunun sornasında ayakkabıyı giydikten sonra botun iç kısmını köpükle doldurarak iç botla botun arasında hiç boşluk kalmamasını ve bu sayede botun ayagınızın bir parçası olması sağlanıyor.

Çok merak ediyorum gercekten, ayakkabı satarken bu ya da buna benzer uygulamalar yapılıyor mu? Şahsen ben ilk hevesle spor pointten bir set almıştım sadece ayağıma giydim cıkardım. Topuk oynuyormu oynamıyor mu okadar. Yakın zamanda daha sert bir ayakkabı almayı düşünüyorum acıkcası ama bu sefer ince eliyip sık dokuyacağım.
    Quality in Everything We Do...

İstanbul Anadolu Hisarı'ndaki Proshop'ta bununla ilgili her türlü alet, köpük vs. var, Confor'mable teknolojisiyle yapıyoruz. Bekleriz.

Alacagınız ayakkabının kayakla uyumuda önemli orta-üst seviye bir kayakta yumusak bir ayakkabı uyum göstermeyerek, hareket zorluguna yol acabiliyor diye biliyorum.
    Kayak: Salomon Aero Gt Bağlama: Salomon Z10
    Ayakkabı: Salomon Impact 8 Baton: Salomon

Pistlerin Ustasıyım İnişlerin Hastasıyım

Sayfa 1/2 12 SonSon