Teorik Olarak Mümkün Mü?
9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Teorik Olarak Mümkün Mü?

Standart Teorik Olarak Mümkün Mü?

Selamlar. Benim geçen seneden beri aklımda olan bir konu var. Ben 3 yıl önce kayağa başladım. Öğrenirken de 1.90'lık yarış kayağıyla öğrendim ve özellikle geçen sene gayet iyi durumdaydım ancak yine geçen sene kayak yerine board'a başladım. İlk gün de sonraki gün de gayet az düşüşle az çok öğrendim. Hatta board'lu kuzenimle t-bar'dan bile çıktık. Tabi henüz slalomlarda zorlanıyorum. Gerçi vücudumu da pek kullanmamıştım. Bu yıl snowboard'a devam edersem vücudumu kullanarak kayacağım. Başta da yazdığım gibi geçen seneden beri aklımda olan bir konu var. Kayakla snowboard'u birleştirmek. Yani temel kayak olacak ancak bağlama ve giyilen ayakkabı snowboard bağlaması ve ayakkabısı olacak. İnternette araştırdığımda, özel bir sitede ski bike (kar bisikleti) kullananlar için deneme amaçlı yapılmış bir birleştirme ve bu tür malzeme satan bir sitede satışa sunulmuş bir model gördüm. Dikkatimi özellikle özel sitede gördüğüm birleştirme çekti (aşağıya fotoğraflarını ekliyorum). Böyle bir sistem göründüğü gibi teorik olarak mümkün gözüküyor. Peki bu birleştirmeyle kar bisikleti kullanmak değil de kayakla kayıyormuş gibi kayılabilir mi? Yani yalnızca bağlama ve ayakkabı farklı. Hatta kayak ayakkabısından çok daha rahat olacağını düşünüyorum. Benim aklımda fotoğraflarda görünen arkası kesilmiş kayağı biraz daha uzun şekilde kesmek. Yani ortalama snowblade boyunda kesip, snowboard bağlamasına uygun delikler açarak snowboard bağlaması takmak. Sizce bu tür bir birleştirmeden ortaya çıkan kayak-snowboard malzemesiyle kaymak teorik olarak mümkün mü? En alttaki fotoğrafta da geçtiğimiz günlerde gittigidiyor sitesinden satışı yapılan kneissl marka, model adının bigfoot olduğu bir snowblade var. İkinci sorum bu tür bir snowblade ile ilgili. Fotoğrafta göründüğü ve adından da anlaşıldığı gibi böyle geniş bir snowblade ile bol karda kayılabilir mi? Yorumlarınızı bekliyorum. İyi günler.

Standart Ynt: Teorik Olarak Mümkün Mü?

kisa kayakla bol karda batarsin mumkun oldugunca uzun ve kalin olmasi gerek.
    ilk soruna bende bir soru soracagim dustugunde baglama nasil atacak ayaklarini kirarsin board baglamasiyla. internetten mono ski ve teleboard diye bir arastirma yap belki onlar hosuna gidebilir.
    Slalom: Rossi T-power Viper 167cm + rossi axial pro 100
    Freeskiing: K2 Public Enemy 174cm + rossi SAS2 120
    Bot: Salomon Impact Pro
    A(Rh) +

valla resımdekının kayaktantek farkı baglamaları ancak sanırım sen soft baglamalarla bol karda gıdılebıleceğını dusunuorsun, bolkarda boardun gıtmesı yuzeyının genıs yanı yuzey basıncının az olmasından kaynaklanmaktadır ıncecık ve kısacık kayagın ustune ne tatarsan tak bol karda gıtmez

Ben kar konusunda yeniyim. ama fizik olarak düşünürsek bu kombinasyonla, bolkarda ancak yüzülebilinir.
    İstanbul<br />0 rh +

Kayağa board bağlaması takarsan düştüğünde dizlerin 8 şeklini alır.Aman diyim :o :o :o
    Ski: Salomon XWing 7
    Boot: Fischer Soma Viron 95 flex
    Helmet: Red Trace Goggle: Giro Root Gloves: Burton Goretex

İlker A. --İZMİR-- Arh(+)
    One life live it... Ski Forever...

Tekrar selamlar. Ben düşmeyi pek hesaba katmamıştım. O zaman yeni bir düşünce oluşana kadar kararım, snowboard'a devam

craftsman
    Ziyaretçi

Teorik olarak mümkünmü ? bence deil çünkü kayak ayakkabısının kırık veya çıkıklarda riski minimuma indirdiği bi gercek. ben sağlıklı bakmıyorum bu olaya. :(

Alıntı sarpthesharp Nickli Üyeden Alıntı
    Tekrar selamlar. Ben düşmeyi pek hesaba katmamıştım. O zaman yeni bir düşünce oluşana kadar kararım, snowboard'a devam
    Düşmeyi bile hesaba katmamışsınız ama kayak ekipmanı üreten firmalar yılların verdiği tecrübe ve arge desteğiyle her ihtimali, koşulu gözönüne alıp bize bilimsel olarak en uygun ve sağlıklı ekipmanı üretiyorlar. Bilimsel dayanağı olmayan ve ciddi bir arge çalışması yapılmadan deneyeceğiniz her ekipman çok büyük riskler taşır. Bence bu tür mucitlikleri bu işin uzmanlarına bırakın.
    Board: Burton Custom 154<br />Bağlama: Burton Custom<br />Bot: Burton Shaun

Alıntı Eugenia Nickli Üyeden Alıntı
    Düşmeyi bile hesaba katmamışsınız ama kayak ekipmanı üreten firmalar yılların verdiği tecrübe ve arge desteğiyle her ihtimali, koşulu gözönüne alıp bize bilimsel olarak en uygun ve sağlıklı ekipmanı üretiyorlar. Bilimsel dayanağı olmayan ve ciddi bir arge çalışması yapılmadan deneyeceğiniz her ekipman çok büyük riskler taşır. Bence bu tür mucitlikleri bu işin uzmanlarına bırakın.
    Ben böyle bir şeyi düşündüm ve teorik olarak olup olmayacağını sordum. Ayrıca ayaklarımda 1.90'lık kayaklar takılıyken kayaklar ayağımdan çıkmadan çok düştüğüm oldu. Ben yine düşündüğümü yapıp o şekilde kayabilirim ama arkadaş düşersen tehlikeli olur demesinin ardından ben o detayı atladığımı farkedince başka bir yöntem bulana kadar yapmaktan vazgeçtim. Siz herşeyi uzmanına bırakırsanız, onların sizin seveceğiniz şeyleri yapmasını bekler durursunuz. Ben öyle değilim.