Donmaya karşı bu önlemleri alın!
Sayfa 1/3 123 SonSon
29 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Donmaya karşı bu önlemleri alın!

Standart Donmaya karşı bu önlemleri alın!

Donma olayına maruz kalan kişinin donan organlarının ısıtılmaması gerektiği, aksi takdirde donan dokunun daha fazla hasar göreceği, hatta iyileşme şansını kaybedeceği bildirildi.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hülya Akan, donma olayına maruz kalan kişinin donan organlarının ısıtılmaması gerektiğini, aksi takdirde donan dokunun daha fazla hasar göreceğini, hatta iyileşme şansını kaybedeceğini bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Akan, yaptığı yazılı açıklamada, donma olayını, aşırı soğuğa maruz kalma sonucu hücrelerin ve dokuların hasar görmesi olarak tanımladı.

Donmanın genellikle yüksek irtifalarda dağcılık gibi sporlarla uğraşanlarda görüldüğüne dikkati çeken Akan, yerleşim merkezlerinde ise çok soğuk kış aylarında evsiz kişilerde, çok yaşlı olup tek başına yaşayan ve yeterli ısıtması olmayan kişilerde rastlandığını kaydetti.

Alkan, donmanın derecesi ilerledikçe bilincin bulanıklığı, değerlendirme de bozukluk, uyku hali, nabız ve solunum hızında azalma, kalp atım düzeninde bozukluklar, reflekslerin yok olması gibi bulguların ortaya çıktığına vurgu yaparak, daha ileri düzeyde ise tansiyon düşüklüğü ve koma halinin meydana geldiğini belirtti.

Donmanın ilk belirtileri oluştuğunda yapılacak en doğru şeyin, kişinin bir an önce en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması olduğunu ifade eden Alkan, şunları kaydetti:

"Donma olayına maruz kalan kişinin donan organları ısıtılmamalı. Yoksadonan doku daha fazla hasar görür, hatta iyileşme şansını kaybeder. Donma belirtileri olan kişi eğer bir süre daha soğuk ortamda kalacaksa ve tekrar donma riski varsa ısıtmak doğru değildir. Doğrudan sıcak ısı kaynaklarına maruz bırakarak ısıtmak da daha fazla zarar verir.

Kurtarma ve sağlık ekipleri gelip müdahale edinceye kadar donmakta olan kişiye yapılacak en iyi müdahale, mümkün olduğunca kuru ve mümkünse daha sıcak bir yere almak, üstü ıslak ise ıslak giysileri çıkararak kurulamak ve kuru giysiler giydirmek, tüm açıkta kalan bölgelerini battaniye benzeri kuru bir örtü ile sarmak, mümkünse rüzgardan korumaktır. Kişinin bilinci açıksa ılık sıvı gıdalar verilebilir."

Donmanın asıl tedavisinin kişiyi tekrar ısıtmak olduğunu vurgulayan Alkan, bu işlemin oldukça riskli olduğunu, mümkün olduğunca deneyimli sağlık ekipleri tarafından ve hastane ortamında yapılması gerektiğini bildirdi. En ideal yöntemin belli ısıdaki sıcak su banyoları olduğunu belirten Alkan, diğer tedavilerin kişinin genel durumu ve tetkiklerinin sonuçlarına göre uygulanması gerektiğini ifade etti.

-DONMAYA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER-

Yrd. Doç. Dr.Alkan, donma riskine karşı öncelikli tedbirlerin donmayı kolaylaştırıcı faktörlerden kaçınmak olduğunu dile getirerek, dolaşımı bozabilecek çok sıkı giysilerin, alkol, yorgunluk, şeker ve dolaşım bozukluğu gibi hastalıkların, bazı ilaçların ve yaş gibi faktörlerin donmayı kolaylaştırdığını vurguladı.

Uzun süre soğuk ortamda kalınacaksa uygun yalıtıcı özelliği olan giysilerin giyilmesi gerektiğini ifade eden Alkan, rüzgar ve fırtınalı havada uzun süre soğuk ortamda kalınmamasını, alkol ve uyuşturucu maddelerden kaçınılmasını önerdi.

Kaynak : milliyet.com.tr
    Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi  

Standart Ynt: Donmaya karşı bu önlemleri alın!

Bilgilendirici bir konu
    bende bizim siteye özel bizim doktorlardan bir yazı isteyeyim daha da bilgilendirici olur :D
    INSURED BY TURKISH ARMY
    You Hit me We Hit You

Bilgilendirmeye teşekkürler.
    Kayak yüzme gibi hemen acıktırıyor, efor kaybı yüksek oluyor. Ve yazıda da olduğu gibi irtifa farkı ve oksijen yoğunluğu buna etki ediyor.
    Ben dağa çıkarken cebime ceviz, kuruüzüm, kuru incir ve küçük çikilatalardan alıyorum. Arada bi atıyorum fiişeek gibi oluyor. Sankim NOS basmış gibi oluyoor.

Alıntı fatih Nickli Üyeden Alıntı
    eee bırakta nossu basmıs kadar ol ) sen tam tedbırlısın yaw :D
    Tavsiye ederim, dikkat dağınıklığını da engelliyor. Baktınız enerji fazla kayakları sırta alıp koşuyorsunuz aşağıya doğru. Teleferikte , dinlenirken yanımdakilere de ikram ediyorum.
    Fatih Bey sizin araçtan haber var mı? Gerçi konuyu takip ediyorum..

BAZI filimlerde filan denk geldi halk arasındada bilinen bi yöntem KAR'LA OVMA yöntemi nekadar sağlıklı acaba bilgisi olan arkadaşlar varmı bu konuyu bilen yada bu yöntem gerçekten etkilimi?
    Board&nbsp; &nbsp; :burton Ltr 155<br />bağlama: burton freestyl<br />bot&nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; : atomic<br />Erkan AYDIN&nbsp; AB+ Bursa

Amin. İnşallah bir an önce çözümlenir. Ben kısa zamanda bulunacağına eminim. En azından araç tek parça parçalamamışlar. Adam da aylak aylak geziyor yakalanır kesin.
    Ben tescil işini iki ay geciktirdim hemen yakalayıp aracı bağladılar, böyle adamları yakalayamıyorlar... Tez vakitte çözülür inşallah.

Donma durumunda yapılacak diğer bir ilk yardımda sağlıklı bir kişinin vücut ısısı ile kazazedeyi ısıtmaktır. Sağlıklı olan kişi soyunup kazazedeye sarılarak ısıtmaya çalışır. Tabi biraz absürd görünüyor ama sonuçta ölüm kalım meselesi

Alıntı lilywhite Nickli Üyeden Alıntı
    Donma durumunda yapılacak diğer bir ilk yardımda sağlıklı bir kişinin vücut ısısı ile kazazedeyi ısıtmaktır. Sağlıklı olan kişi soyunup kazazedeye sarılarak ısıtmaya çalışır. Tabi biraz absürd görünüyor ama sonuçta ölüm kalım meselesi
    Bence de absürt. Adamı haşamat ederler öyle bir durumda. Bence üzerindekileri çıkarıp donana girdirse daha ılımlı bir yaklaşım olabilir..

Donma durumunda iptidai şartlarda yapılacak en etkili çözüm sağlıklı bir kişi ile birlikte bivak torbası,uyku tulumu bunlardan biri yoksa battaniye içine beraber yatırılmalarıdır.Ümit Özgen bulunduktan aşağı yukarı 2,5-3 saat sonra oteller bölgesine getirilebildi.Bulan jandarmanın elinde bivak torbası olsaydı ve bir jandarma ile beraber yatırılsaydı şu an yaşıyor olabilirdi.
    Ski: Salomon XWing 7
    Boot: Fischer Soma Viron 95 flex
    Helmet: Red Trace Goggle: Giro Root Gloves: Burton Goretex

İlker A. --İZMİR-- Arh(+)
    One life live it... Ski Forever...

İsmini şu an hatırlayamadığım ünlü bir dağcının uzun senelerdir hatırladığım bir sözü şudur ki: çikolata donmaya karşı ömrünüzü 1 saat uzatır
    www.penguentepe.com

Kartepe: (262) 354 34 33 | Kartalkaya-Dörtdivan: (374) 331 2 444

Sayfa 1/3 123 SonSon