10+ Hayati Malzeme - Sayfa 3
Sayfa 3/3 İlkİlk 123
23 sonuçtan 21 ile 23 arası

Konu: 10+ Hayati Malzeme

Standart Cevap: 10+ Hayati Malzeme

gerçekten değinilmesi gereken bir konu ki sonradan üzücü olaylar yaşanmasın. mert toraman ark. da dediği gibi bi düdük bi fener vs. gibi malzemeleri taşımak zor olmasa gerek.

Öncelikle Teşekkürler,Gerçekten Güzel Ve Uyarıcı Bir Konu..
    Kayak Yapmaya Yeni Başlayanlar Pek Aldırmayacaktır Bence Bu Konuyu..
    Ama Bunlar Dışında Mutlaka Yanımıza Telefon,Telefonumuzun Yedek Pili,Su Ve Kullanmayı Biliyorsak Küçük Bir Pusula İle Küçük Bir Harita Mutlaka Yanımızda Bulundurmalıyız,Bence..
    Hayati 10 Malzemeyi Yanımıza Almak İçin Küçük Bir Çanta Takabiliriz Sırtımıza,Ama Bunu Kayakçılar Pek Yapmıyorlar - Benim Gördüğüm Kadarı İle -
    Su,Telefon,Pusula,Harita Gibi Malzemeleri İç Ceplerimize Koyarakta Yanımızda Taşıyabiliriz Ama..
    Bu Konuya Dikkat Etmemizi Ve Hiç Birşey Almasak Bile Alamasak Bile Kesinlikle Telefonumuzu Yanımıza Almalıyız..
    Konu İçin Tekrar Teşekkürler,İyi Forumlar,İyi Sezonlar.. (:
    http://www.youtube.com/watch?feature...=4kgqumwZB4c#!
    " Ben Nasıl Büyük Adam Olucam... "

Farklı zamanlarda farklı başlıklar altında değinilmiş hayati öneme haiz bu konu üzerine ben de naçizane tecrübelerim ışığında şunu belirtmek isterim ki doğada "hayatta kalma mücadelesi"ne maruz kalındığında ikinci bir şansınız ya da erteleme gibi bir lüksünüz yok. Burada belirtilen malzemeler bu işin içinde olanların bildiği üzere dağcılık için olmazsa olmaz ihtiyaçlardır ve kayakçıya/boardcuya bunları taşımak zul gelir, başka bir açıdan hepsini taşıması da kolay olmayacaktır.

Kaybolmak gibi tehlikeli bir durumda kalındığında hayatta kalabilmenin ilk sorusu “neredeyim?” olduğundan ve cep telefonu ve GPS gibi bataryayla çalışan cihazların enerjilerinin soğukta daha kısa zamanda tükeneceğini göz önünde buludurarak yapılabilecek ve yapılması gereken en önemli husus kaymaya gidilecek bölgenin topoğrafik yapısını etüt etmektir. Daha önceki yazılarda da arkadaşların belirttiği üzere harita bulmak vatandaş için kolay değildi. Lakin bugün çoğumuzun kullandığını düşündüğüm internette bulunan "maps" sitelerinde sunulan seçeneklerden istenilen bölgenin topoğrafik yapısını görmek de mümkündür. Çıktısını alıp sırt çantamıza ve hatta cebimize koymak çok büyük bir zahmet vermeyeceğinin yanında en azından görüp fikir edinmek için gayet kullanışlı ve lüzumludur. Ve tabi bu noktada "harita okuma" bilgisi bu işle hiç uğramamış kişilerin karşılacağı ve yabancılık çekeceği bir mevzu olacaktır. "Harita okumak" ve bunun yanında "pusula kullanmak ve arazide yön bulmak" başlı başına eğitimleri olan konulardır. Çünkü "hep aynı yöne git, mutlaka bir yere ulaşırsın" mantığı dünyanın yuvarlaklığında kalmış bir düşüncedir. Gittiğiniz yönde karşınıza bir uçurum çıktığında onca saatte sarf ettiğiniz ve arazide çok ama çok değerli olan ve o dakikadan sonra geri dönüşümü olmayan enerjinizin heba olması demektir.

En azından topoğrafik yapıda çizgilerin yorumlanması adına nette denk geldiğim sayfaları paylaşmak isitiyorum;

http://www20.uludag.edu.tr/~tys/olcme11.pdf

Denizde ve karada harita okuma, yön bulma - YATMEDYA

Sonuç olarak "hayatı idame" eğitimi alınması gereken bir zorunluluktur. Ve bunun ilk adımı da "neredeyim?" sorusuna cevap bulmaktır. Hiç kimsenin bu eğitimin eksikliğini duymaması dileklerimle şunu bir kez daha yinelemek istiyorum "doğada hayatta kalma mücadelesi" bir defa verilir...

Muhakkak ki daha tecrübeli ve eğitimli arkadaşlarım vardır. Yazdıklarım tecrübeyle sabit yaşadıklarımdan ibarettir, hatam var ise affola.
    SkateBanana candır...

Sayfa 3/3 İlkİlk 123