Ilgaz, Skylife Dergisine Kapak Oldu
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Ilgaz, Skylife Dergisine Kapak Oldu

Standart Ilgaz, Skylife Dergisine Kapak Oldu

Türk Hava Yolları'nın yolcu ve acentelerine kültür ve tanıtım amaçlı gönderdiği dergi, Ülkemizin en önde gelen kayak merkezleri’nden ve doğal güzelliğiyle tüm dünyaya nam salmış Ilgaz Dağı’nı kapak yaparak yöremizin tanıtımına büyük katkı sağladı. Derginin kapağında “Bakir doğada kayak” başlığıyla verilen Ilgaz Dağı'na dergide oldukça geniş bir bölüm ayrılmış.

Derginin yapmış olduğu tanıtımın Ilgazımız adına çok önemli olduğu aşikar, her gün yurt dışına ve yurt içine düzenlediği seferlerle binlerce kişiyi taşıyan THY seyahat esnasında yolcularının iyi bir zaman geçirmesi adına bastırdığı dergileri her gün binlerce kişi okuyor. Türkçe ve İngilizce basılan dergi dünyada güvenilirliği ile biliniyor. Derginin yapmış olduğu bu güzel tanıtımdan dolayı basım ve yayında emeği geçen herkese Ilgazlılar adına şükranlarımızı sunuyoruz.
    Haber: http://www.yesililgaz.net

Doğanın Kucağında Kayak Keyfi
    Şehirlerde kar yağışı hoşa gitse de sonuçları yorar insanı. Kar bir de kenti hazırlıksız yakalarsa maceralı ve can sıkıcı günleri de beraberinde getirir. Oysa boylu boyunca beyaza bulanmış, bozulmamış bakir doğanın kucağında yoğun kar çile değil aksine keyiftir. Ilgaz da doğası ve dokusuyla bu keyfi tattırır insana…

İstanbul'dan yola çıktığımdan beri kar yağışı hızını kesmiyor. Otoyoldan ayrılıp Samsun karayolunda ilerlerken içimi çocukça bir sevinç kaplıyor, bembeyaz karla kaplanmış tepeleri görünce. Çankırı-Kastamonu yol ayrımına geldiğimde kar kalınlığı daha da artıyor. Ilgaz'ın başı yine dumanlı; güneş ara sıra çıkıp göz kırpıyor bulutların arasından; yeni yağan taze kar bir yorgan gibi örtülmüş ormana. Zirvede bulunan Karayolları Bakımevi'ni geçip 27.kilometrede bulunan 'Ilgaz Dağı Milli Parkı' yazılı tabelayı izleyerek kayak merkezine rahatça ulaşıyorum.
    900 METRELİK KAYAK PİSTİ
    Ilgaz Kayak Merkezi'nde ilk günüm; Kazançal Tepesi'ne karşı kurulmuş masada doyumsuz bir kahvaltıyla başlıyor. Ardından sıkıca giyinip keşif turuna çıkıyorum. Kar temizleme araçları yolu açmaya çalışıyor. Kayak merkezini ana yola bağlayan 2 km. uzunluğundaki yolda bir süre ilerleyip orman içine sapıyorum. Kayak merkezinde telesiyej de çalışmaya başlamış; kuşbakışı Ilgaz'ın kuzey yamaçlarını izleyerek Karakeçilik Tepesi'ne çıkıyorum. 820 metre uzunluğundaki telesiyejin çalıştığı bu hatta 900 metrelik bir kayak pisti var. Bu pistin hemen batısında bulunan teleskili pistin uzunluğu ise 1500 metre. Kayak eğitmenlerinden aldığımız bilgiye göre dünya standartlarına çok yakın olan bu normal eğimli pistler, küçük slalom yarışlarına oldukça uygun.
    Günün ilerleyen saatlerinde pistler oldukça hareketleniyor; eğitmenler eşliğinde kayak öğrenen, kızak kayan çocuklar, profesyonel kayakçılar, telesiyejle 'kuşbakışı tur' atanlar, yürüyüşe çıkanlar kayak merkezini canlandırıyor.
    Ilgaz'daki ilk günümde haftasonu tatilinin yol açtığı kalabalıkla karşılaşıyorum. Kastamonu, Ankara ve çevre illerden gelenler haftasonları Ilgaz'ı doyasıya yaşayıp akşam geri dönecekler. Ilgaz'da gün çok çabuk bitiyor; güneş Kazançal Tepesi'nin ardında kaybolurken kayağa ve yürüyüşe doyamayanlar, otellere dönmeye başlıyor. Ilgaz Kayak Merkezi'nde bulunan oteller, akşam yemeğinden sonra canlı müzikle başlayan küçük eğlenceler, meşaleler eşliğinde kısa yürüyüşler düzenliyorlar; böylece geceler biraz daha uzuyor, biraz daha renkleniyor.

ATLI KIZAK TURU
    İkinci günüm… Kazançal Tepesi çevresinde yürüyüşe çıkacağım. Bugün gökyüzü açık ve güneşli; ama akşam saatlerinde ne olur bilinmez. Aracımla anayola çıkıp Karayolları Bakımevi'nin bulunduğu noktadan sağa ayrılan yol üzerinde, radar istasyonun bulunduğu Kazançal Tepesi eteklerine dek yürümeyi planlıyorum. Yolda, yürüyüş yapan gençlere ve atlı kızakla sabah gezisine çıkmış çiftlere rastlıyorum. Atlı kızak, çevreyi turlamanın çok eğlenceli bir yolu. Karakeçilik Tepesi'ne çıkmak istediğim dik ve eğimli yolda fazla ilerleyemeden patinaj zincirlerimi takıyorum. Aracımla rahatça tırmanıp yolun diğer kalanını da sorunsuz tamamlıyorum. Radar istasyonunun olduğu yerde karayolu son buluyor. Aracımı uygun bir yere park edip tepe eteklerine tırmanmaya başlıyorum; kar diz boyunu aşıyor; küçük bir keşif gezisinin ardından geri dönüyorum.

DOĞAYLA MÜCADELE
    Bir yorgunluk çayı içmenin tam zamanı… Aracımın bagajında bulunan küçük ısıtıcımla kısa sürede çayımı demliyorum; güneş bulutları kızıla boyayıp kayboluyor. Yalnızlığın vermiş olduğu bir tedirginlik duygusu olsa da aldırmadan, çayımı büyük bir keyifle yudumluyorum; radyodan yansıyan duygu yüklü ezgiler ise yalnızlığımı daha da artırıyor. Otelime rahatça döneceğimden emin olduğum halde, kendimi kaybolmuş gibi hissediyorum. Kar yağışının sürdüğü yoğun fırtınalı günlerde bu tepelere tırmanan maceracı dağcıların, amatör yürüyüşçülerin niceleri yollarını, izlerini kaybetmiş; saatlerce, hatta günlerce kurtarma ekiplerini beklemişler… Bunları kayak eğitmenlerinden defalarca dinlemiştim. Havanın kararmasıyla birlikte bir sis perdesi çöküyor Ilgaz'ın üstüne... Kara kara bulutlar yoğunlaşıyor üstümde; ana yola çıkmadan kar yağışı başlıyor. Ana yoldan ayrılıp kayak merkezi yoluna dönünce, aracımın motoru bir - iki kez sarsılıp susuyor. Yolda tek başımayım; birkaç yeni deneme de motoru çalıştırmaya yetmiyor; aracımı olduğu yerde bırakıp yoğun kar yağışı altında yürüyerek geç saatlerde otelime dönüyorum. Otel yetkilileri, meraklı bir bakışla karşılıyor beni. Onlara göre sıradan, her zaman yaşanılan bir olay, benim için maceraya dönüşüyor.

GÜNÜBİRLİK KÖY GEZİLERİ
    Kış sezonunun Aralık ayında başlayıp Nisan'da bittiği Ilgaz Kayak Merkezi'nin tercih nedenlerinden biri de rahatça ulaşılabilir olması. Özel araçla ulaşımın yanısıra Ankara - Kastamonu hattında çalışan otobüs firmalarının araçları, Ilgaz Kayak Merkezi'nin çok yakınından geçiyor. İstanbul'a 450 km, İzmir'e ise 720 km uzaklıkta. Özel araçla ise Gerede otoyol çıkışından ayrılıp Samsun yoluna girerek, Çankırı -Kastamonu dört yol ayrımından 27 km sonra kayak merkezine varabilirsiniz. Şu ufak notu da düşelim; Vali Mustafa Kara'nın da projelenmesinde önemli katkılarda bulunduğu, İnönü'den başlayan trekking ve bisiklet rotası İstiklal Yolu, Ilgaz'a kadar uzanıyor.
    Ilgaz Dağı Milli Parkı içinde, kış sporlarına alternatif olarak yakın köylere günübirlik geziler yapmak da mümkün. Geleneksel yaşamın sürdüğü bu yerlerde; şırıl şırıl akan dere boylarında ve orman içlerinde karları yara yara yürüyüş yapmak, hem ruhu arındırıyor hem bedeni.
    Ilgaz'dan ayrılmak zor oldu doğrusu; Saflık, dinginlik, beyaz ne güzel yakışıyor Ilgaz'a. Kentime doğru yol alırken planlar yapmaya koyuldum Ilgaz'a ilişkin; belki de bir dahaki sefer bilinmeyen, görülmeyen yerlerini keşfederim bu yüce dağın; izlerim kuşun, kurdun izine karışır tekrar.
    Doğayı diğer canlılarla paylaşmanın tekrar tadına varırım.

THY Skylife Dergisi OCAK 2009 Sayısı'ndan Alıntıdır.
    Yazı ve Fotoğraflar: Erdal YAZICI

Standart Ynt: Ilgaz, Skylife Dergisine Kapak Oldu

cidden ılgaz cok guzel , manzarası yeter ama kayak için uygun degıl pistleri , yenı başlayanlar ıcın iyi olablır ..
    Mustafa KILIÇ<br />A RH (+)<br />Tarabya/İstanbuL<br /><br />bunca varLıgın rahatLıgında neden Musdy! karamsar.? Ne biLim ben Life goes on...

Standart Ynt: Ilgaz, Skylife Dergisine Kapak Oldu

bu sezon için ılgazın liftlerini ve pistlerinin geçen yıllara göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim,ana pist traşlanmış çukurlar doldurulmuş 1.iniş çok tatlı bir eğim kazanmış ben beğendim şahsen
    ARH+
    19.11.1963 ÇORUM